CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Świąteczna iluminacja budynku

W okresie świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku i sylwestra, a także całego karnawału można zastosować atrakcyjne świąteczne iluminacje domu i jego otoczenia. Wygląda to szczególnie interesująco na tle śniegu. Zachęca do tego również bogata oferta handlowa wielu firm.

Rozwiązania techniczne

Możliwości technicznych jest sporo. Wiele firm oferuje różnorodne ozdoby: lampki, kule, latarenki, węże świetlne, a także w okresie Bożego Narodzenia całe choinki, gwiazdki i renifery jarzące się dziesiątkami drobnych lampek, lub święcących na całej powierzchni.

Na drzewach, z których opadły już liście można zawiesić „sznury" miniaturowych żarówek - tak ozdobione drzewo skrzy się jakby było pokryte kryształkami lodu. Krawędzie dachu można ozdobić soplami lub girlandami, w których wielokolorowe i o różnych kształtach żaróweczki wkręcane są w specjalne oprawki połączone przewodami o podwójnej izolacji. Zastosowanie żaróweczek ze zworą eliminuje efekt gaśnięcia całych odcinków węża w przypadku przepalenia się jednej żarówki.

Świąteczna iluminacja budynku

Na zewnątrz budynku można umieścić różnokolorowe figury świetlne. Ich kształty tworzą miniaturowe żaróweczki rozmieszczone na specjalnej, lekkiej konstrukcji, przy czym ich ilość zależy od wielkości i kształtu figury. Może to być bałwanek lub zaprzęg reniferów wraz z saniami, na których siedzi św. Mikołaj, a nawet grupa unoszących się w powietrzu aniołów.

Oferowane są także różnego rodzaju ozdoby do umieszczenia na szybie okiennej lub na ścianie budynku, a także całe napisy. Przy iluminacji można stosować także nitki świetlne. W nitkach tych zastosowane są specjalne mini-żarówki o przedłużonej trwałości do 25 tys. godzin, osadzone na przewodzie VDE o podwójnej izolacji.

Dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią stanowi specjalna masa silikonowa oraz koszulka izolacyjna. Przy użyciu nitek świetlnych można dekorować drzewa i elewacje oraz okna budynków. Oferowane są w zestawach o długości 10 m i 12 m w 4 wersjach kolorystycznych. W odcinku o długości 12 metrów znajduje się 120 żaróweczek. W 10-metrowym odpowiednio mniej.

Każdy komplet jest wyposażony w gniazdo, za pomocą którego można połączyć ze sobą nawet do 8 nitek świetlnych, uzyskując w ten sposób rodzaj łańcucha świetlnego o długości 96 m. Nitki przystosowane są do zasilania napięciem 230 V. Innym elementem przeznaczonym do ozdobienia elewacji budynku są kurtyny świetlne.

Przykładowo kurtynę o wymiarach 2,6×5,0 m tworzy 25 sznurów wyposażonych w takie same żaróweczki, jak w nitkach świetlnych. Połączenia są szczelne i zapewniają prawidłową pracę kurtyny na zewnątrz budynku. Za pomocą kurtyny świetlnej można uzyskać efekt kaskady światła.

Przebojem ostatniego lat w technice świetlnej są półprzewodnikowe diody LED. One również znalazły zastosowanie w iluminacji.

Na bazie diod LED tworzy się m.in. różnokolorowe węże świetlne. W przeźroczystej obudowie umieszczone są kolorowe diody. Przewód diodowy zasilany jest napięciem 12 V prądu stałego za pośrednictwem odpowiedniego zasilacza. Przewody diodowe można ciąć w oznaczonych miejscach.

Przewód diodowy z przewodem zasilającym łączy się za pomocą specjalnej złączki, wolny koniec osłania się zaś zaślepką. Przewody te można łączyć w dowolne układy. Diody LED dzięki swoim właściwościom pozwalają na tworzenie wspaniałych kompozycji dekoracyjnych.

Układy iluminacyjne mogą być także wyposażone w programatory umożliwiające ustawienie na światło ciągłe, płynące lub pulsujące oraz zmieniające swoją barwę, a także w sterowniki współpracujące z pilotem. Umożliwia to uzyskanie różnych barw świecenia taśm lub modułów LED RGB (ang. RED, GREEN, BLUE) 16 kolorów ustawianych bezpośrednio z pilota + 4 programy dynamiczne dające możliwość zmniejszania i zwiększania jasności diod.

Jeden tego typu sterownik może obsługiwać maksymalnie 10 m taśmy RGB (150 diod/5 m). Posiada on funkcję zapamiętywania ustawień i po wyłączeniu oraz po ponownym włączeniu powraca do ostatniego układu.

Bezpieczeństwo

Należy jednak pamiętać, że „świecidełka" służące do iluminacji zasilane są prądem elektrycznym, a zatem należy stosować tylko takie, które są dostosowane do pracy na otwartym terenie. Muszą one mieć szczelną obudowę odporną na wpływy atmosferyczne [stopień ochrony co najmniej IP44 wg normy PN-EN 60529:2003 Stopnie ochrony zapewnianej przez obudowy (kod IP)].

W instalacji zasilającej przy napięciu 230 V niezbędne jest zastosowanie oprócz zabezpieczeń nadmiarowoprądowych odrębnych dla każdego obwodu również wyłącznika ochronnego różnicowoprądowego, na prąd różnicowy nie większy niż 30 mA. Przy czym jeden wyłącznik różnicowoprądowy może chronić kilka obwodów. Prądy znamionowe aparatów zabezpieczających powinny być dostosowane do prądu obciążenia.

Jeżeli oświetlenie iluminacyjne zasilane jest z instalacji starego typu, w której występują zabezpieczenia tylko nadmiarowoprądowe (bezpieczniki topikowe lub wyłączniki automatyczne), celowe jest zastosowanie ochrony indywidualnej. Polega ona na włączeniu do obwodu zasilania „gniazda bezpieczeństwa". Gniazdo takie wyposażone jest we wtyczkę ze stykiem ochronnym, który włącza się do zwykłego gniazda wtyczkowego ze stykiem ochronnym w instalacji wewnętrznej budynku.

Obwód oświetlenia iluminacyjnego wyposażony we wtyczkę, także ze stykiem ochronnym, włącza się do gniazda umieszczonego na czołowej obudowie „gniazda bezpieczeństwa". W obudowie tej umieszczony jest wyłącznik ochronny różnicowoprądowy na prąd różnicowy 30 mA. Przy takim rozwiązaniu należy jednak pamiętać, że „gniazdo bezpieczeństwa" może być obciążone w granicach swojego prądu znamionowego (podanego na obudowie) zwykle 10 lub 16 A.

Modernizacja oświetlenia na osiedlu ZOBACZ>> 

Świąteczna iluminacja budynkuOferowane są również układy z transformatorkiem ochronnym (bezpieczeństwa) obniżającym napięcie z 230 V na 24 V, lub niższe. Transformatorek musi być umieszczony w suchym pomieszczeniu z nieprzewodzącą podłogą. Przy obniżonym do 24 V napięciu ewentualny prąd rażenia w normalnych warunkach nie przekracza wartości 30 mA, uważanej za bezpieczną dla zdrowego człowieka.

Zasilanie obniżonym napięciem ma tę wadę, że w obwodzie płynie prąd o stosunkowo dużym natężeniu. Wymaga to więc często stosowania przewodów o większych przekrojach, także ze względu na ograniczenie spadków napięcia. Zasilanie napięciem 230 V nie ma tych niedogodności. Obwody mogą być dłuższe i wykonane przewodami o znormalizowanych przekrojach.

W każdym przypadku instalacja zasilająca musi być wykonana przez uprawnionego fachowca elektryka.

Przykładowe ceny netto iluminacji:

kurtyna o wymiarach 2,6 x 5,0 m z 25 sznurów wyposażonych w mini-żaróweczki

1200 zł

pojedyncze ozdoby na okna

od 10 do 250 zł

rolka węża świetlnego z żarówkami (45 m)

od 340 do 388 zł

kabel zasilający pojedynczy do osobnych kawałków węża (komplet)

16 zł

T łącze - komplet

15 zł

X łącze - komplet

24 zł

rolka węża z diodami LED (45 m), 24 diody LED na metr bursztynowy

770 zł

rolka węża z diodami LED (45 m), 24 diody LED na metr biały

1680 zł

rolka węża z diodami LED (45 m), 24 diody LED na metr zielony

2230 zł

rolka węża z diodami LED (45 m), 24 diody LED na metr ciepło biały

2390 zł

transformator zasilający pojedynczy do osobnych kawałków węża

35 zł

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17120|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10677|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10250|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl