CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Świąteczna iluminacja budynku

W okresie świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku i sylwestra, a także całego karnawału można zastosować atrakcyjne świąteczne iluminacje domu i jego otoczenia. Wygląda to szczególnie interesująco na tle śniegu. Zachęca do tego również bogata oferta handlowa wielu firm.

Rozwiązania techniczne

Możliwości technicznych jest sporo. Wiele firm oferuje różnorodne ozdoby: lampki, kule, latarenki, węże świetlne, a także w okresie Bożego Narodzenia całe choinki, gwiazdki i renifery jarzące się dziesiątkami drobnych lampek, lub święcących na całej powierzchni.

Na drzewach, z których opadły już liście można zawiesić „sznury" miniaturowych żarówek - tak ozdobione drzewo skrzy się jakby było pokryte kryształkami lodu. Krawędzie dachu można ozdobić soplami lub girlandami, w których wielokolorowe i o różnych kształtach żaróweczki wkręcane są w specjalne oprawki połączone przewodami o podwójnej izolacji. Zastosowanie żaróweczek ze zworą eliminuje efekt gaśnięcia całych odcinków węża w przypadku przepalenia się jednej żarówki.

Świąteczna iluminacja budynku

Na zewnątrz budynku można umieścić różnokolorowe figury świetlne. Ich kształty tworzą miniaturowe żaróweczki rozmieszczone na specjalnej, lekkiej konstrukcji, przy czym ich ilość zależy od wielkości i kształtu figury. Może to być bałwanek lub zaprzęg reniferów wraz z saniami, na których siedzi św. Mikołaj, a nawet grupa unoszących się w powietrzu aniołów.

Oferowane są także różnego rodzaju ozdoby do umieszczenia na szybie okiennej lub na ścianie budynku, a także całe napisy. Przy iluminacji można stosować także nitki świetlne. W nitkach tych zastosowane są specjalne mini-żarówki o przedłużonej trwałości do 25 tys. godzin, osadzone na przewodzie VDE o podwójnej izolacji.

Dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią stanowi specjalna masa silikonowa oraz koszulka izolacyjna. Przy użyciu nitek świetlnych można dekorować drzewa i elewacje oraz okna budynków. Oferowane są w zestawach o długości 10 m i 12 m w 4 wersjach kolorystycznych. W odcinku o długości 12 metrów znajduje się 120 żaróweczek. W 10-metrowym odpowiednio mniej.

Każdy komplet jest wyposażony w gniazdo, za pomocą którego można połączyć ze sobą nawet do 8 nitek świetlnych, uzyskując w ten sposób rodzaj łańcucha świetlnego o długości 96 m. Nitki przystosowane są do zasilania napięciem 230 V. Innym elementem przeznaczonym do ozdobienia elewacji budynku są kurtyny świetlne.

Przykładowo kurtynę o wymiarach 2,6×5,0 m tworzy 25 sznurów wyposażonych w takie same żaróweczki, jak w nitkach świetlnych. Połączenia są szczelne i zapewniają prawidłową pracę kurtyny na zewnątrz budynku. Za pomocą kurtyny świetlnej można uzyskać efekt kaskady światła.

Przebojem ostatniego lat w technice świetlnej są półprzewodnikowe diody LED. One również znalazły zastosowanie w iluminacji.

Na bazie diod LED tworzy się m.in. różnokolorowe węże świetlne. W przeźroczystej obudowie umieszczone są kolorowe diody. Przewód diodowy zasilany jest napięciem 12 V prądu stałego za pośrednictwem odpowiedniego zasilacza. Przewody diodowe można ciąć w oznaczonych miejscach.

Przewód diodowy z przewodem zasilającym łączy się za pomocą specjalnej złączki, wolny koniec osłania się zaś zaślepką. Przewody te można łączyć w dowolne układy. Diody LED dzięki swoim właściwościom pozwalają na tworzenie wspaniałych kompozycji dekoracyjnych.

Układy iluminacyjne mogą być także wyposażone w programatory umożliwiające ustawienie na światło ciągłe, płynące lub pulsujące oraz zmieniające swoją barwę, a także w sterowniki współpracujące z pilotem. Umożliwia to uzyskanie różnych barw świecenia taśm lub modułów LED RGB (ang. RED, GREEN, BLUE) 16 kolorów ustawianych bezpośrednio z pilota + 4 programy dynamiczne dające możliwość zmniejszania i zwiększania jasności diod.

Jeden tego typu sterownik może obsługiwać maksymalnie 10 m taśmy RGB (150 diod/5 m). Posiada on funkcję zapamiętywania ustawień i po wyłączeniu oraz po ponownym włączeniu powraca do ostatniego układu.

Bezpieczeństwo

Należy jednak pamiętać, że „świecidełka" służące do iluminacji zasilane są prądem elektrycznym, a zatem należy stosować tylko takie, które są dostosowane do pracy na otwartym terenie. Muszą one mieć szczelną obudowę odporną na wpływy atmosferyczne [stopień ochrony co najmniej IP44 wg normy PN-EN 60529:2003 Stopnie ochrony zapewnianej przez obudowy (kod IP)].

W instalacji zasilającej przy napięciu 230 V niezbędne jest zastosowanie oprócz zabezpieczeń nadmiarowoprądowych odrębnych dla każdego obwodu również wyłącznika ochronnego różnicowoprądowego, na prąd różnicowy nie większy niż 30 mA. Przy czym jeden wyłącznik różnicowoprądowy może chronić kilka obwodów. Prądy znamionowe aparatów zabezpieczających powinny być dostosowane do prądu obciążenia.

Jeżeli oświetlenie iluminacyjne zasilane jest z instalacji starego typu, w której występują zabezpieczenia tylko nadmiarowoprądowe (bezpieczniki topikowe lub wyłączniki automatyczne), celowe jest zastosowanie ochrony indywidualnej. Polega ona na włączeniu do obwodu zasilania „gniazda bezpieczeństwa". Gniazdo takie wyposażone jest we wtyczkę ze stykiem ochronnym, który włącza się do zwykłego gniazda wtyczkowego ze stykiem ochronnym w instalacji wewnętrznej budynku.

Obwód oświetlenia iluminacyjnego wyposażony we wtyczkę, także ze stykiem ochronnym, włącza się do gniazda umieszczonego na czołowej obudowie „gniazda bezpieczeństwa". W obudowie tej umieszczony jest wyłącznik ochronny różnicowoprądowy na prąd różnicowy 30 mA. Przy takim rozwiązaniu należy jednak pamiętać, że „gniazdo bezpieczeństwa" może być obciążone w granicach swojego prądu znamionowego (podanego na obudowie) zwykle 10 lub 16 A.

Modernizacja oświetlenia na osiedlu ZOBACZ>> 

Świąteczna iluminacja budynkuOferowane są również układy z transformatorkiem ochronnym (bezpieczeństwa) obniżającym napięcie z 230 V na 24 V, lub niższe. Transformatorek musi być umieszczony w suchym pomieszczeniu z nieprzewodzącą podłogą. Przy obniżonym do 24 V napięciu ewentualny prąd rażenia w normalnych warunkach nie przekracza wartości 30 mA, uważanej za bezpieczną dla zdrowego człowieka.

Zasilanie obniżonym napięciem ma tę wadę, że w obwodzie płynie prąd o stosunkowo dużym natężeniu. Wymaga to więc często stosowania przewodów o większych przekrojach, także ze względu na ograniczenie spadków napięcia. Zasilanie napięciem 230 V nie ma tych niedogodności. Obwody mogą być dłuższe i wykonane przewodami o znormalizowanych przekrojach.

W każdym przypadku instalacja zasilająca musi być wykonana przez uprawnionego fachowca elektryka.

Przykładowe ceny netto iluminacji:

kurtyna o wymiarach 2,6 x 5,0 m z 25 sznurów wyposażonych w mini-żaróweczki

1200 zł

pojedyncze ozdoby na okna

od 10 do 250 zł

rolka węża świetlnego z żarówkami (45 m)

od 340 do 388 zł

kabel zasilający pojedynczy do osobnych kawałków węża (komplet)

16 zł

T łącze - komplet

15 zł

X łącze - komplet

24 zł

rolka węża z diodami LED (45 m), 24 diody LED na metr bursztynowy

770 zł

rolka węża z diodami LED (45 m), 24 diody LED na metr biały

1680 zł

rolka węża z diodami LED (45 m), 24 diody LED na metr zielony

2230 zł

rolka węża z diodami LED (45 m), 24 diody LED na metr ciepło biały

2390 zł

transformator zasilający pojedynczy do osobnych kawałków węża

35 zł

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury.Czytam więcej »


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Wypróbuj za darmo nowy system do zarządzania nieruchomościami »

Ocieplenie ściany od środkaWszystkie procesy i dokumenty związane z zarządzaniem nieruchomościami są dostępne w jednym miejscu — nie musisz ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
6/2019

Aktualny numer:

Administrator 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Współwłasność a gmina
  • - Zwrot nieruchomości wywłaszczonej przez SM
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16740|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10379|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl