CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/tanszy-gaz-1085b/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Świąteczna iluminacja budynku

W okresie świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku i sylwestra, a także całego karnawału można zastosować atrakcyjne świąteczne iluminacje domu i jego otoczenia. Wygląda to szczególnie interesująco na tle śniegu. Zachęca do tego również bogata oferta handlowa wielu firm.

Rozwiązania techniczne

Możliwości technicznych jest sporo. Wiele firm oferuje różnorodne ozdoby: lampki, kule, latarenki, węże świetlne, a także w okresie Bożego Narodzenia całe choinki, gwiazdki i renifery jarzące się dziesiątkami drobnych lampek, lub święcących na całej powierzchni.

Na drzewach, z których opadły już liście można zawiesić „sznury" miniaturowych żarówek - tak ozdobione drzewo skrzy się jakby było pokryte kryształkami lodu. Krawędzie dachu można ozdobić soplami lub girlandami, w których wielokolorowe i o różnych kształtach żaróweczki wkręcane są w specjalne oprawki połączone przewodami o podwójnej izolacji. Zastosowanie żaróweczek ze zworą eliminuje efekt gaśnięcia całych odcinków węża w przypadku przepalenia się jednej żarówki.

Świąteczna iluminacja budynku

Na zewnątrz budynku można umieścić różnokolorowe figury świetlne. Ich kształty tworzą miniaturowe żaróweczki rozmieszczone na specjalnej, lekkiej konstrukcji, przy czym ich ilość zależy od wielkości i kształtu figury. Może to być bałwanek lub zaprzęg reniferów wraz z saniami, na których siedzi św. Mikołaj, a nawet grupa unoszących się w powietrzu aniołów.

Oferowane są także różnego rodzaju ozdoby do umieszczenia na szybie okiennej lub na ścianie budynku, a także całe napisy. Przy iluminacji można stosować także nitki świetlne. W nitkach tych zastosowane są specjalne mini-żarówki o przedłużonej trwałości do 25 tys. godzin, osadzone na przewodzie VDE o podwójnej izolacji.

Dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią stanowi specjalna masa silikonowa oraz koszulka izolacyjna. Przy użyciu nitek świetlnych można dekorować drzewa i elewacje oraz okna budynków. Oferowane są w zestawach o długości 10 m i 12 m w 4 wersjach kolorystycznych. W odcinku o długości 12 metrów znajduje się 120 żaróweczek. W 10-metrowym odpowiednio mniej.

Każdy komplet jest wyposażony w gniazdo, za pomocą którego można połączyć ze sobą nawet do 8 nitek świetlnych, uzyskując w ten sposób rodzaj łańcucha świetlnego o długości 96 m. Nitki przystosowane są do zasilania napięciem 230 V. Innym elementem przeznaczonym do ozdobienia elewacji budynku są kurtyny świetlne.

Przykładowo kurtynę o wymiarach 2,6×5,0 m tworzy 25 sznurów wyposażonych w takie same żaróweczki, jak w nitkach świetlnych. Połączenia są szczelne i zapewniają prawidłową pracę kurtyny na zewnątrz budynku. Za pomocą kurtyny świetlnej można uzyskać efekt kaskady światła.

Przebojem ostatniego lat w technice świetlnej są półprzewodnikowe diody LED. One również znalazły zastosowanie w iluminacji.

Na bazie diod LED tworzy się m.in. różnokolorowe węże świetlne. W przeźroczystej obudowie umieszczone są kolorowe diody. Przewód diodowy zasilany jest napięciem 12 V prądu stałego za pośrednictwem odpowiedniego zasilacza. Przewody diodowe można ciąć w oznaczonych miejscach.

Przewód diodowy z przewodem zasilającym łączy się za pomocą specjalnej złączki, wolny koniec osłania się zaś zaślepką. Przewody te można łączyć w dowolne układy. Diody LED dzięki swoim właściwościom pozwalają na tworzenie wspaniałych kompozycji dekoracyjnych.

Układy iluminacyjne mogą być także wyposażone w programatory umożliwiające ustawienie na światło ciągłe, płynące lub pulsujące oraz zmieniające swoją barwę, a także w sterowniki współpracujące z pilotem. Umożliwia to uzyskanie różnych barw świecenia taśm lub modułów LED RGB (ang. RED, GREEN, BLUE) 16 kolorów ustawianych bezpośrednio z pilota + 4 programy dynamiczne dające możliwość zmniejszania i zwiększania jasności diod.

Jeden tego typu sterownik może obsługiwać maksymalnie 10 m taśmy RGB (150 diod/5 m). Posiada on funkcję zapamiętywania ustawień i po wyłączeniu oraz po ponownym włączeniu powraca do ostatniego układu.

Bezpieczeństwo

Należy jednak pamiętać, że „świecidełka" służące do iluminacji zasilane są prądem elektrycznym, a zatem należy stosować tylko takie, które są dostosowane do pracy na otwartym terenie. Muszą one mieć szczelną obudowę odporną na wpływy atmosferyczne [stopień ochrony co najmniej IP44 wg normy PN-EN 60529:2003 Stopnie ochrony zapewnianej przez obudowy (kod IP)].

W instalacji zasilającej przy napięciu 230 V niezbędne jest zastosowanie oprócz zabezpieczeń nadmiarowoprądowych odrębnych dla każdego obwodu również wyłącznika ochronnego różnicowoprądowego, na prąd różnicowy nie większy niż 30 mA. Przy czym jeden wyłącznik różnicowoprądowy może chronić kilka obwodów. Prądy znamionowe aparatów zabezpieczających powinny być dostosowane do prądu obciążenia.

Jeżeli oświetlenie iluminacyjne zasilane jest z instalacji starego typu, w której występują zabezpieczenia tylko nadmiarowoprądowe (bezpieczniki topikowe lub wyłączniki automatyczne), celowe jest zastosowanie ochrony indywidualnej. Polega ona na włączeniu do obwodu zasilania „gniazda bezpieczeństwa". Gniazdo takie wyposażone jest we wtyczkę ze stykiem ochronnym, który włącza się do zwykłego gniazda wtyczkowego ze stykiem ochronnym w instalacji wewnętrznej budynku.

Obwód oświetlenia iluminacyjnego wyposażony we wtyczkę, także ze stykiem ochronnym, włącza się do gniazda umieszczonego na czołowej obudowie „gniazda bezpieczeństwa". W obudowie tej umieszczony jest wyłącznik ochronny różnicowoprądowy na prąd różnicowy 30 mA. Przy takim rozwiązaniu należy jednak pamiętać, że „gniazdo bezpieczeństwa" może być obciążone w granicach swojego prądu znamionowego (podanego na obudowie) zwykle 10 lub 16 A.

Modernizacja oświetlenia na osiedlu ZOBACZ>> 

Świąteczna iluminacja budynkuOferowane są również układy z transformatorkiem ochronnym (bezpieczeństwa) obniżającym napięcie z 230 V na 24 V, lub niższe. Transformatorek musi być umieszczony w suchym pomieszczeniu z nieprzewodzącą podłogą. Przy obniżonym do 24 V napięciu ewentualny prąd rażenia w normalnych warunkach nie przekracza wartości 30 mA, uważanej za bezpieczną dla zdrowego człowieka.

Zasilanie obniżonym napięciem ma tę wadę, że w obwodzie płynie prąd o stosunkowo dużym natężeniu. Wymaga to więc często stosowania przewodów o większych przekrojach, także ze względu na ograniczenie spadków napięcia. Zasilanie napięciem 230 V nie ma tych niedogodności. Obwody mogą być dłuższe i wykonane przewodami o znormalizowanych przekrojach.

W każdym przypadku instalacja zasilająca musi być wykonana przez uprawnionego fachowca elektryka.

Przykładowe ceny netto iluminacji:

kurtyna o wymiarach 2,6 x 5,0 m z 25 sznurów wyposażonych w mini-żaróweczki

1200 zł

pojedyncze ozdoby na okna

od 10 do 250 zł

rolka węża świetlnego z żarówkami (45 m)

od 340 do 388 zł

kabel zasilający pojedynczy do osobnych kawałków węża (komplet)

16 zł

T łącze - komplet

15 zł

X łącze - komplet

24 zł

rolka węża z diodami LED (45 m), 24 diody LED na metr bursztynowy

770 zł

rolka węża z diodami LED (45 m), 24 diody LED na metr biały

1680 zł

rolka węża z diodami LED (45 m), 24 diody LED na metr zielony

2230 zł

rolka węża z diodami LED (45 m), 24 diody LED na metr ciepło biały

2390 zł

transformator zasilający pojedynczy do osobnych kawałków węża

35 zł

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »

Programy dla zarządcówKoronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm... Czytam więcej »


Jak płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Co wybrać do czyszczenia elewacji i klatek schodowych?

mycie nieruchomościW czasach wirusów, oprócz dbania o budynek pod względem czystości wizualnej, musimy także dbać też o czystość biologiczną. Co może pomóc nam w tych zadaniach? Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Jak ukryć śmietnik w przestrzeni osiedlowej?

pompy cieplne śmietniki w przestrzeni osiedlowej
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Śmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
4/2020

Aktualny numer:

Administrator 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Umowa najmu a tarcza antykryzysowa
  • - Rozliczanie kosztów ciepła po sezonie
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18901|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12031|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11505|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl