CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Świąteczna iluminacja budynku

W okresie świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku i sylwestra, a także całego karnawału można zastosować atrakcyjne świąteczne iluminacje domu i jego otoczenia. Wygląda to szczególnie interesująco na tle śniegu. Zachęca do tego również bogata oferta handlowa wielu firm.

Rozwiązania techniczne

Możliwości technicznych jest sporo. Wiele firm oferuje różnorodne ozdoby: lampki, kule, latarenki, węże świetlne, a także w okresie Bożego Narodzenia całe choinki, gwiazdki i renifery jarzące się dziesiątkami drobnych lampek, lub święcących na całej powierzchni.

Na drzewach, z których opadły już liście można zawiesić „sznury" miniaturowych żarówek - tak ozdobione drzewo skrzy się jakby było pokryte kryształkami lodu. Krawędzie dachu można ozdobić soplami lub girlandami, w których wielokolorowe i o różnych kształtach żaróweczki wkręcane są w specjalne oprawki połączone przewodami o podwójnej izolacji. Zastosowanie żaróweczek ze zworą eliminuje efekt gaśnięcia całych odcinków węża w przypadku przepalenia się jednej żarówki.

Świąteczna iluminacja budynku

Na zewnątrz budynku można umieścić różnokolorowe figury świetlne. Ich kształty tworzą miniaturowe żaróweczki rozmieszczone na specjalnej, lekkiej konstrukcji, przy czym ich ilość zależy od wielkości i kształtu figury. Może to być bałwanek lub zaprzęg reniferów wraz z saniami, na których siedzi św. Mikołaj, a nawet grupa unoszących się w powietrzu aniołów.

Oferowane są także różnego rodzaju ozdoby do umieszczenia na szybie okiennej lub na ścianie budynku, a także całe napisy. Przy iluminacji można stosować także nitki świetlne. W nitkach tych zastosowane są specjalne mini-żarówki o przedłużonej trwałości do 25 tys. godzin, osadzone na przewodzie VDE o podwójnej izolacji.

Dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią stanowi specjalna masa silikonowa oraz koszulka izolacyjna. Przy użyciu nitek świetlnych można dekorować drzewa i elewacje oraz okna budynków. Oferowane są w zestawach o długości 10 m i 12 m w 4 wersjach kolorystycznych. W odcinku o długości 12 metrów znajduje się 120 żaróweczek. W 10-metrowym odpowiednio mniej.

Każdy komplet jest wyposażony w gniazdo, za pomocą którego można połączyć ze sobą nawet do 8 nitek świetlnych, uzyskując w ten sposób rodzaj łańcucha świetlnego o długości 96 m. Nitki przystosowane są do zasilania napięciem 230 V. Innym elementem przeznaczonym do ozdobienia elewacji budynku są kurtyny świetlne.

Przykładowo kurtynę o wymiarach 2,6×5,0 m tworzy 25 sznurów wyposażonych w takie same żaróweczki, jak w nitkach świetlnych. Połączenia są szczelne i zapewniają prawidłową pracę kurtyny na zewnątrz budynku. Za pomocą kurtyny świetlnej można uzyskać efekt kaskady światła.

Przebojem ostatniego lat w technice świetlnej są półprzewodnikowe diody LED. One również znalazły zastosowanie w iluminacji.

Na bazie diod LED tworzy się m.in. różnokolorowe węże świetlne. W przeźroczystej obudowie umieszczone są kolorowe diody. Przewód diodowy zasilany jest napięciem 12 V prądu stałego za pośrednictwem odpowiedniego zasilacza. Przewody diodowe można ciąć w oznaczonych miejscach.

Przewód diodowy z przewodem zasilającym łączy się za pomocą specjalnej złączki, wolny koniec osłania się zaś zaślepką. Przewody te można łączyć w dowolne układy. Diody LED dzięki swoim właściwościom pozwalają na tworzenie wspaniałych kompozycji dekoracyjnych.

Układy iluminacyjne mogą być także wyposażone w programatory umożliwiające ustawienie na światło ciągłe, płynące lub pulsujące oraz zmieniające swoją barwę, a także w sterowniki współpracujące z pilotem. Umożliwia to uzyskanie różnych barw świecenia taśm lub modułów LED RGB (ang. RED, GREEN, BLUE) 16 kolorów ustawianych bezpośrednio z pilota + 4 programy dynamiczne dające możliwość zmniejszania i zwiększania jasności diod.

Jeden tego typu sterownik może obsługiwać maksymalnie 10 m taśmy RGB (150 diod/5 m). Posiada on funkcję zapamiętywania ustawień i po wyłączeniu oraz po ponownym włączeniu powraca do ostatniego układu.

Bezpieczeństwo

Należy jednak pamiętać, że „świecidełka" służące do iluminacji zasilane są prądem elektrycznym, a zatem należy stosować tylko takie, które są dostosowane do pracy na otwartym terenie. Muszą one mieć szczelną obudowę odporną na wpływy atmosferyczne [stopień ochrony co najmniej IP44 wg normy PN-EN 60529:2003 Stopnie ochrony zapewnianej przez obudowy (kod IP)].

W instalacji zasilającej przy napięciu 230 V niezbędne jest zastosowanie oprócz zabezpieczeń nadmiarowoprądowych odrębnych dla każdego obwodu również wyłącznika ochronnego różnicowoprądowego, na prąd różnicowy nie większy niż 30 mA. Przy czym jeden wyłącznik różnicowoprądowy może chronić kilka obwodów. Prądy znamionowe aparatów zabezpieczających powinny być dostosowane do prądu obciążenia.

Jeżeli oświetlenie iluminacyjne zasilane jest z instalacji starego typu, w której występują zabezpieczenia tylko nadmiarowoprądowe (bezpieczniki topikowe lub wyłączniki automatyczne), celowe jest zastosowanie ochrony indywidualnej. Polega ona na włączeniu do obwodu zasilania „gniazda bezpieczeństwa". Gniazdo takie wyposażone jest we wtyczkę ze stykiem ochronnym, który włącza się do zwykłego gniazda wtyczkowego ze stykiem ochronnym w instalacji wewnętrznej budynku.

Obwód oświetlenia iluminacyjnego wyposażony we wtyczkę, także ze stykiem ochronnym, włącza się do gniazda umieszczonego na czołowej obudowie „gniazda bezpieczeństwa". W obudowie tej umieszczony jest wyłącznik ochronny różnicowoprądowy na prąd różnicowy 30 mA. Przy takim rozwiązaniu należy jednak pamiętać, że „gniazdo bezpieczeństwa" może być obciążone w granicach swojego prądu znamionowego (podanego na obudowie) zwykle 10 lub 16 A.

Modernizacja oświetlenia na osiedlu ZOBACZ>> 

Świąteczna iluminacja budynkuOferowane są również układy z transformatorkiem ochronnym (bezpieczeństwa) obniżającym napięcie z 230 V na 24 V, lub niższe. Transformatorek musi być umieszczony w suchym pomieszczeniu z nieprzewodzącą podłogą. Przy obniżonym do 24 V napięciu ewentualny prąd rażenia w normalnych warunkach nie przekracza wartości 30 mA, uważanej za bezpieczną dla zdrowego człowieka.

Zasilanie obniżonym napięciem ma tę wadę, że w obwodzie płynie prąd o stosunkowo dużym natężeniu. Wymaga to więc często stosowania przewodów o większych przekrojach, także ze względu na ograniczenie spadków napięcia. Zasilanie napięciem 230 V nie ma tych niedogodności. Obwody mogą być dłuższe i wykonane przewodami o znormalizowanych przekrojach.

W każdym przypadku instalacja zasilająca musi być wykonana przez uprawnionego fachowca elektryka.

Przykładowe ceny netto iluminacji:

kurtyna o wymiarach 2,6 x 5,0 m z 25 sznurów wyposażonych w mini-żaróweczki

1200 zł

pojedyncze ozdoby na okna

od 10 do 250 zł

rolka węża świetlnego z żarówkami (45 m)

od 340 do 388 zł

kabel zasilający pojedynczy do osobnych kawałków węża (komplet)

16 zł

T łącze - komplet

15 zł

X łącze - komplet

24 zł

rolka węża z diodami LED (45 m), 24 diody LED na metr bursztynowy

770 zł

rolka węża z diodami LED (45 m), 24 diody LED na metr biały

1680 zł

rolka węża z diodami LED (45 m), 24 diody LED na metr zielony

2230 zł

rolka węża z diodami LED (45 m), 24 diody LED na metr ciepło biały

2390 zł

transformator zasilający pojedynczy do osobnych kawałków węża

35 zł

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16501|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10173|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl