CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Czy nadchodzi kres boomu na mieszkaniowym rynku pierwotnym?

Agnieszka Zygmunt  |  12.02.2016  |  2
Trudności roku 2016
Trudności roku 2016
arch.

Koniunktura sprzedażową mieszkań z rynku pierwotnego wydaje się być ostatnio zagrożona przez wiele czynników. Czy zwiastun rychłego końca boomu w pierwotnym segmencie polskiej mieszkaniówki?

Przeczytaj też: W 2016 popyt na mieszkania nie spadnie

Koniec MdM

Pierwszą niezbyt dobrą wiadomością dla branży deweloperskiej jest rządowa decyzja o nieprzedłużaniu misji programu subwencji kredytów hipotecznych - Mieszkanie dla Młodych. MdM będzie funkcjonował tylko do końca 2018 roku, tak jak to zapisano w ustawie o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Czy opinie, że terminowe i definitywne zamknięcie historii MdM-u wstrząśnie krajowym rynkiem mieszkaniowym, mają uzasadnienie?

MdM po pierwszym roku swojej aktywności, dość niefortunnym statystycznie, od początku 2015 r. z miesiąca na miesiąc prezentuje coraz lepszą formę. Znaczący wzrost popularności programu miał miejsce we wrześniu 2015 r., pierwszego miesiąca MdM-u w nowej formie, po rozszerzeniu go na rynek wtórny oraz dużym podniesieniu parametrów dopłat.

W ten sposób z przeznaczonych na mieszkaniowe subwencje w bieżącym roku 730 mln zł pod koniec stycznia do dyspozycji potencjalnych beneficjentów pozostała niewiele ponad jedna trzecia. Już w drugim kwartale tegoroczne środki na dopłaty się wyczerpią.

Program pozostaje znaczącym wsparciem popytu na mieszkania deweloperskie. Firma doradcza REAS policzyła, że udział wniosków złożonych w MdM w sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym od początku działania programu wynosi od kilkunastu procent w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, do ponad 25% w Gdańsku, Poznaniu i Łodzi.

Warto dodać, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku, pomimo otwarcia MdM-u na rynek wtórny, odsetek ten dla wymienionych najważniejszych krajowych rynków mieszkaniowych był znacząco wyższy od średniej z lat 2014-2015. A zatem, bez względu na nowelizację ustawy, znaczenie MdM dla branży deweloperskiej stale rośnie. Czy więc koniec MdM-u oznacza dla niej poważny wstrząs?

Całkiem szczęśliwie dla deweloperów się składa, że MdM nie kreuje osobnego popytu na mieszkania, choć tak czasem sugerują medialne opinie. Program tylko wspiera finansowo już istniejący popyt efektywny. Inaczej rzecz ujmując: amatorzy kredytów z dopłatą rządową to osoby oraz gospodarstwa domowe, które i tak - prędzej czy później - zdecydowałyby się na kupno własnego "M". MdM sprawia, że mają ułatwione zadanie: mogą przyśpieszyć tę decyzję albo zdecydować się na większe lokum.

W sumie więc zakończenie misji MdM-u nie powinno być przyczyną załamania popytu na nowe mieszkania. Z drugiej strony trudno liczyć na pozytywny efekt tego stanu rzeczy dla deweloperów.

Banki z problemami

Raczej trudno sobie wyobrazić rodzimy rynek nieruchomości mieszkaniowych na obecnym etapie rozwoju bez decydującego udziału w nim sektora bankowego. Nawet więcej - od jego kondycji przede wszystkim zależą perspektywy koniunktury sprzedażowej mieszkań zarówno deweloperskich, jak i tych z rynku wtórnego.

Tymczasem zanosi się na istotne pogorszenie bankowych warunków finansowania rynku nieruchomości, głównie z winy wprowadzonego podatku od aktywów oraz podwyżki składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Podniesiona poprzeczka dostępności kredytów mieszkaniowych osłabi i tak już słaby rynek hipotek. Z drugiej strony sami deweloperzy również powinni liczyć się z coraz mniej preferencyjnymi warunkami finansowania ich inwestycji mieszkaniowych przez banki przynajmniej przez najbliższe dwa lata.

Sprawdź to: Od poniedziałku niższe koszty kredytów hipotecznych w PKO Banku Polskim

Natomiast w okolicznościach ewentualnej materializacji scenariusza konwersji kredytów mieszkaniowych denominowanych we franku szwajcarskim, której koszt ostatnio NBP podliczył na 44 mld zł, konsekwencje dla branży deweloperskiej i pierwotnego rynku mieszkaniowego są w chwili obecnej trudne do przewidzenia.

Narodowy program budowy mieszkań

Ostatni z najważniejszych czynników ryzyka, które od jakiegoś czasu spędzają sen z powiek deweloperom, to narodowy program budowy (tanich) mieszkań, o którym z coraz większym przekonaniem wspominają rządzący. Szczegółowego opisu zawierającego konkrety tego programu nadal nie ma i nie wiadomo, kiedy się pojawi.

Z dotychczasowych wypowiedzi przedstawicieli rządu wynika jednak, że koszt mkw. takiego lokum nie przekroczy 3000 zł. Tak niska cena ma być możliwa do osiągnięcia dzięki nieodpłatnemu przekazywaniu gruntów pod budowę "narodowych" osiedli przez agendy rządowe. Mieszkania przeznaczone miałyby być pod dostępny cenowo wynajem z uwzględnioną w comiesięcznym czynszu opcją wykupu.

Sporną sprawą pozostaje kwestia możliwości wybudowania metra kwadratowego mieszkania nawet w najbardziej podstawowym standardzie i na "darmowym" gruncie w tak niskiej cenie. Zakładając jednak „system gospodarczy” takich inwestycji oraz ewentualną rezygnację z wind, większości balkonów, usprawnień dla niepełnosprawnych, parkingów, wewnętrznych klatek schodowych, zagospodarowanych części wspólnych itp., to koszt w granicach od 25000 do 3000 zł/mkw. wydaje się realny.

Jeżeli więc zapowiadany przez obecny rząd narodowy program budowy mieszkań ruszyłby w przewidywalnym terminie pełną parą, to ten fakt z pewnością będzie  na krajową mieszkaniówkę z pewnością nie będzie obojętny. Przede wszystkim nieruchomości mieszkaniowe, które za jego sprawą będą miały ujrzeć światło dzienne, staną się punktem odniesienia nie tylko dla rynkowych cen mieszkań, ale także rynkowych poziomów czynszu najmu.

Dowiedz się więcej: Polacy kupują najwięcej nowych mieszkań w Europie

Ewentualny, wynikający stąd powszechny i istotny statystycznie spadek stawek na krajowym rynku mieszkaniowym, poważnie nadwyrężyłby interesy nie tylko deweloperów, właścicieli mieszkań z rynku wtórnego czy wynajmujących, ale także banków wraz z ich klientami hipotecznymi.

Cykliczność rynku

Niemal dokładnie od momentu wejścia Polski do UE krajowy rynek mieszkaniowy zyskał typową dla rynków dojrzałych cykliczność. Łatwo zauważyć, że od 2004 roku zaliczył on już dwa pełne cykle – dynamicznego ożywienia (2004–2008) i spowolnienia (2009–2013), trwające mniej więcej po 55 miesięcy. Oczywiście, nie ma żadnej gwarancji, że bieżący cykl ożywienia koniunktury na rodzimym pierwotnym rynku mieszkaniowym będzie okresowo tożsamy z dwoma poprzednimi. Gdyby jednak tak się stało, a jest na to spora szansa, obecny boom sprzedażowy nowych mieszkań potrwa jeszcze, prawdopodobnie z nieco słabnącym potencjałem, do końca przyszłego roku.  

Czas pokaże, który z tych czynników ryzyka najbardziej zaważy na wejściu rodzimej deweloperki mieszkaniowej w ewentualny następny kilkuletni okres słabszej koniunktury.

Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Komentarze

(2)
ariel | 19.02.2016, 11:51

Nic póki co nie wskazuje na drastyczne zmiany, dla kupujących to możliwość wyboru najlepszych mieszkań ale i domów.

Kalkulator | 12.03.2016, 08:29
Koniec MDM we wrszesniu 2018 - Jak biore kredyt np na 20 lat, a doplate do odsetek dostane juz tylko przez pierwsze 2 lata...
Rusza narodowy program budowy mieszkań - mieszkania po 3000! - a ceny mieszkan beda lada chwile spadac na leb i na szyje, jak patrze na na ten wykres podsumowania - http://mediator-estate.pl/proba-prognozy-dla-rynku-nieruchomosci-na-2016-rok/ - robi mi sie slabo, ceny mieszkan uzywanych w spadku swobodnym juz za rogiem, a reszta pewnie za tym idzie...
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10950|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10528|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl