CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/tanszy-gaz-1085b/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Czy nadchodzi kres boomu na mieszkaniowym rynku pierwotnym?

Agnieszka Zygmunt  |  12.02.2016  |  2
Trudności roku 2016
Trudności roku 2016
arch.

Koniunktura sprzedażową mieszkań z rynku pierwotnego wydaje się być ostatnio zagrożona przez wiele czynników. Czy zwiastun rychłego końca boomu w pierwotnym segmencie polskiej mieszkaniówki?

Przeczytaj też: W 2016 popyt na mieszkania nie spadnie

Koniec MdM

Pierwszą niezbyt dobrą wiadomością dla branży deweloperskiej jest rządowa decyzja o nieprzedłużaniu misji programu subwencji kredytów hipotecznych - Mieszkanie dla Młodych. MdM będzie funkcjonował tylko do końca 2018 roku, tak jak to zapisano w ustawie o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Czy opinie, że terminowe i definitywne zamknięcie historii MdM-u wstrząśnie krajowym rynkiem mieszkaniowym, mają uzasadnienie?

MdM po pierwszym roku swojej aktywności, dość niefortunnym statystycznie, od początku 2015 r. z miesiąca na miesiąc prezentuje coraz lepszą formę. Znaczący wzrost popularności programu miał miejsce we wrześniu 2015 r., pierwszego miesiąca MdM-u w nowej formie, po rozszerzeniu go na rynek wtórny oraz dużym podniesieniu parametrów dopłat.

W ten sposób z przeznaczonych na mieszkaniowe subwencje w bieżącym roku 730 mln zł pod koniec stycznia do dyspozycji potencjalnych beneficjentów pozostała niewiele ponad jedna trzecia. Już w drugim kwartale tegoroczne środki na dopłaty się wyczerpią.

Program pozostaje znaczącym wsparciem popytu na mieszkania deweloperskie. Firma doradcza REAS policzyła, że udział wniosków złożonych w MdM w sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym od początku działania programu wynosi od kilkunastu procent w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, do ponad 25% w Gdańsku, Poznaniu i Łodzi.

Warto dodać, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku, pomimo otwarcia MdM-u na rynek wtórny, odsetek ten dla wymienionych najważniejszych krajowych rynków mieszkaniowych był znacząco wyższy od średniej z lat 2014-2015. A zatem, bez względu na nowelizację ustawy, znaczenie MdM dla branży deweloperskiej stale rośnie. Czy więc koniec MdM-u oznacza dla niej poważny wstrząs?

Całkiem szczęśliwie dla deweloperów się składa, że MdM nie kreuje osobnego popytu na mieszkania, choć tak czasem sugerują medialne opinie. Program tylko wspiera finansowo już istniejący popyt efektywny. Inaczej rzecz ujmując: amatorzy kredytów z dopłatą rządową to osoby oraz gospodarstwa domowe, które i tak - prędzej czy później - zdecydowałyby się na kupno własnego "M". MdM sprawia, że mają ułatwione zadanie: mogą przyśpieszyć tę decyzję albo zdecydować się na większe lokum.

W sumie więc zakończenie misji MdM-u nie powinno być przyczyną załamania popytu na nowe mieszkania. Z drugiej strony trudno liczyć na pozytywny efekt tego stanu rzeczy dla deweloperów.

Banki z problemami

Raczej trudno sobie wyobrazić rodzimy rynek nieruchomości mieszkaniowych na obecnym etapie rozwoju bez decydującego udziału w nim sektora bankowego. Nawet więcej - od jego kondycji przede wszystkim zależą perspektywy koniunktury sprzedażowej mieszkań zarówno deweloperskich, jak i tych z rynku wtórnego.

Tymczasem zanosi się na istotne pogorszenie bankowych warunków finansowania rynku nieruchomości, głównie z winy wprowadzonego podatku od aktywów oraz podwyżki składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Podniesiona poprzeczka dostępności kredytów mieszkaniowych osłabi i tak już słaby rynek hipotek. Z drugiej strony sami deweloperzy również powinni liczyć się z coraz mniej preferencyjnymi warunkami finansowania ich inwestycji mieszkaniowych przez banki przynajmniej przez najbliższe dwa lata.

Sprawdź to: Od poniedziałku niższe koszty kredytów hipotecznych w PKO Banku Polskim

Natomiast w okolicznościach ewentualnej materializacji scenariusza konwersji kredytów mieszkaniowych denominowanych we franku szwajcarskim, której koszt ostatnio NBP podliczył na 44 mld zł, konsekwencje dla branży deweloperskiej i pierwotnego rynku mieszkaniowego są w chwili obecnej trudne do przewidzenia.

Narodowy program budowy mieszkań

Ostatni z najważniejszych czynników ryzyka, które od jakiegoś czasu spędzają sen z powiek deweloperom, to narodowy program budowy (tanich) mieszkań, o którym z coraz większym przekonaniem wspominają rządzący. Szczegółowego opisu zawierającego konkrety tego programu nadal nie ma i nie wiadomo, kiedy się pojawi.

Z dotychczasowych wypowiedzi przedstawicieli rządu wynika jednak, że koszt mkw. takiego lokum nie przekroczy 3000 zł. Tak niska cena ma być możliwa do osiągnięcia dzięki nieodpłatnemu przekazywaniu gruntów pod budowę "narodowych" osiedli przez agendy rządowe. Mieszkania przeznaczone miałyby być pod dostępny cenowo wynajem z uwzględnioną w comiesięcznym czynszu opcją wykupu.

Sporną sprawą pozostaje kwestia możliwości wybudowania metra kwadratowego mieszkania nawet w najbardziej podstawowym standardzie i na "darmowym" gruncie w tak niskiej cenie. Zakładając jednak „system gospodarczy” takich inwestycji oraz ewentualną rezygnację z wind, większości balkonów, usprawnień dla niepełnosprawnych, parkingów, wewnętrznych klatek schodowych, zagospodarowanych części wspólnych itp., to koszt w granicach od 25000 do 3000 zł/mkw. wydaje się realny.

Jeżeli więc zapowiadany przez obecny rząd narodowy program budowy mieszkań ruszyłby w przewidywalnym terminie pełną parą, to ten fakt z pewnością będzie  na krajową mieszkaniówkę z pewnością nie będzie obojętny. Przede wszystkim nieruchomości mieszkaniowe, które za jego sprawą będą miały ujrzeć światło dzienne, staną się punktem odniesienia nie tylko dla rynkowych cen mieszkań, ale także rynkowych poziomów czynszu najmu.

Dowiedz się więcej: Polacy kupują najwięcej nowych mieszkań w Europie

Ewentualny, wynikający stąd powszechny i istotny statystycznie spadek stawek na krajowym rynku mieszkaniowym, poważnie nadwyrężyłby interesy nie tylko deweloperów, właścicieli mieszkań z rynku wtórnego czy wynajmujących, ale także banków wraz z ich klientami hipotecznymi.

Cykliczność rynku

Niemal dokładnie od momentu wejścia Polski do UE krajowy rynek mieszkaniowy zyskał typową dla rynków dojrzałych cykliczność. Łatwo zauważyć, że od 2004 roku zaliczył on już dwa pełne cykle – dynamicznego ożywienia (2004–2008) i spowolnienia (2009–2013), trwające mniej więcej po 55 miesięcy. Oczywiście, nie ma żadnej gwarancji, że bieżący cykl ożywienia koniunktury na rodzimym pierwotnym rynku mieszkaniowym będzie okresowo tożsamy z dwoma poprzednimi. Gdyby jednak tak się stało, a jest na to spora szansa, obecny boom sprzedażowy nowych mieszkań potrwa jeszcze, prawdopodobnie z nieco słabnącym potencjałem, do końca przyszłego roku.  

Czas pokaże, który z tych czynników ryzyka najbardziej zaważy na wejściu rodzimej deweloperki mieszkaniowej w ewentualny następny kilkuletni okres słabszej koniunktury.

Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Komentarze

(2)
ariel | 19.02.2016, 11:51

Nic póki co nie wskazuje na drastyczne zmiany, dla kupujących to możliwość wyboru najlepszych mieszkań ale i domów.

Kalkulator | 12.03.2016, 08:29
Koniec MDM we wrszesniu 2018 - Jak biore kredyt np na 20 lat, a doplate do odsetek dostane juz tylko przez pierwsze 2 lata...
Rusza narodowy program budowy mieszkań - mieszkania po 3000! - a ceny mieszkan beda lada chwile spadac na leb i na szyje, jak patrze na na ten wykres podsumowania - http://mediator-estate.pl/proba-prognozy-dla-rynku-nieruchomosci-na-2016-rok/ - robi mi sie slabo, ceny mieszkan uzywanych w spadku swobodnym juz za rogiem, a reszta pewnie za tym idzie...
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »

Programy dla zarządcówKoronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm... Czytam więcej »


Jak płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Co wybrać do czyszczenia elewacji i klatek schodowych?

mycie nieruchomościW czasach wirusów, oprócz dbania o budynek pod względem czystości wizualnej, musimy także dbać też o czystość biologiczną. Co może pomóc nam w tych zadaniach? Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Jak ukryć śmietnik w przestrzeni osiedlowej?

pompy cieplne śmietniki w przestrzeni osiedlowej
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Śmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
4/2020

Aktualny numer:

Administrator 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Umowa najmu a tarcza antykryzysowa
  • - Rozliczanie kosztów ciepła po sezonie
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12035|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11507|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl