CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Rekordowy czas dla nieruchomości przemysłowych

Agnieszka Zygmunt  |  18.02.2016
To dobry czas dla nieruchomości przemysłowych
To dobry czas dla nieruchomości przemysłowych
arch.

W 2015 roku wynajęto ponad 2,2 mln mkw. magazynów. Rekordowo wysoki popyt spowodował, że wskaźnik niewynajętej powierzchni w ciągu roku spadł z 10 do nieco ponad 6%. W dodatku nowych nieruchomości jest coraz więcej. Obecnie buduje się ok. 775 000 mkw.

Udany początek roku każe zaś przypuszczać, że ubiegłoroczne rekordy rozstaną pobite. Analitycy JLL prognozują, że dalsze spadki czynszów są mało prawdopodobne.

Przeczytaj też: 365 mln euro w nieruchomościach w Polsce w II kwartale

"2015 rok pod względem wynajmu powierzchni magazynowych w Polsce był absolutnie rekordowy. Łącznie na całym rynku zostały zawarte umowy najmu na ponad 2,2 mln mkw., z czego prawie 1,5 mln mkw. dotyczyło tylko nowo zawartych umów. 700 000 metrów to były odnowienia bądź rozszerzenia umów wcześniej zawartych. To rekord wszech czasów" – podkreśla Tomasz Olszewski, dyrektor działu powierzchni magazynowo-przemysłowych w JLL.Prognozy dotyczące popytu na rok 2016 też są bardzo optymistyczne. Istotna będzie kondycja gospodarki oraz uwarunkowań międzynarodowych (np. koniunktura w Chinach czy USA oraz sytuacja na Ukrainie), jednak Olszewski zaznacza, że jest szansa na to, że ubiegłoroczne rekordy zostaną co najmniej wyrównane, a nawet pobite.

Najwięcej powierzchni wynajęto w Polsce Centralnej, czyli Łodzi i okolicach (ponad 500 000 mkw.), rejonie Warszawy (ponad 400 000 mkw.) i na Górnym Śląsku (360 000 mkw.). Największe zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe wykazywali operatorzy logistyczni – na nich przypadał co trzeci metr kwadratowy wynajętej w ubiegłym roku powierzchni. Duży popyt jest również ze strony sieci handlowych. Ich udział w popycie brutto sięgnął 17,9%.

Poznaj  Dobre prognozy dla polskiego rynku nieruchomości komercyjnych

"Jest to spowodowane - z jednej strony - wzrostem całego sektora e-commerce, czyli tego, że coraz więcej towarów jest sprzedawanych za pośrednictwem internetu bezpośrednio z magazynów. To powoduje, że sieci handlowe muszą coraz bardziej unowocześniać swoją sieć dystrybucji i wynajmować coraz więcej powierzchni magazynowych. Z drugiej strony wynika to ze sporej presji na marże w branży handlowej" – zauważa Tomasz Olszewski.

Wynajmowanie nowych, coraz bardziej wydajnych centrów magazynowych jest dobrą okazją do oszczędności w procesie dystrybucji.

"To był bardzo pozytywny trend i mamy nadzieję na jego kontynuację. Co również warte zauważenia, mieliśmy do czynienia ze sporym wzrostem popytu ze strony firm z branży stricte produkcyjnej, co bardzo cieszy. Wszystko wskazuje na to, że 2016 rok będzie porównywalnie dobry" - mówi dyrektor JLL.

Na koniec ubiegłego roku w Polsce było niemal 10 mln mkw. powierzchni magazynowych, z czego 1 mln trafił do użytku w ciągu ostatniego roku. Najwięcej nowej powierzchni pojawiło się na rynku poznańskim i górnośląskim. Te dwa regiony są największymi – po Warszawie i okolicach – rynkami pod względem podaży magazynów. Oferują odpowiednio 1,6 mln mkw. oraz 1,7 mln mkw. (a stolica – 2,9 mln mkw.). Dalej są: Polska Centralna oraz Wrocław.

Zajrzyj tu: Inwestorzy mają kapitał i apetyt na nieruchomości

"To jest pięć największych skupisk, gdzie generuje się zarówno popyt, jak i podaż. Co ciekawe, w 2015 roku widzieliśmy też wyraźny wzrost zainteresowania, a co za tym idzie – również podaży na mniejszych rynkach. Przede wszystkim Rzeszów, Toruń, Bydgoszcz, Lublin oraz Gdańsk i Kraków cieszyły się stabilnym zainteresowaniem" - wylicza Olszewski.

Analitycy JLL oceniają, że mniejsze rynki nadal będą się szybko rozwijać, także za sprawą rozbudowy infrastruktury drogowej. Na znaczeniu zyskiwać mogą także nowe lokalizacje, np. Białystok i Kielce.

Szybkie tempo wzrostu popytu na nowe powierzchnie spowodowało, że wskaźnik pustostanów na koniec minionego roku spadł do 6,2%. Dwanaście miesięcy wcześniej wynosił on natomiast 10%. W Polsce Centralnej odnotowano jeszcze większy spadek – z 15,8 do 4,9%.

"Dla dojrzałych rynków zdrowy poziom to zazwyczaj około 8–10%. Jeżeli poziom pustostanów wynosi 6%, oznacza to, że spora część najemców może mieć problemy z natychmiastową dostępnością budynków" – mówi Olszewski.

Ten stan rzeczy może mieć przełożenie na niewielki wzrost stawek czynszów, przede wszystkim dla tych najemców, którzy nie mogą zbyt długo czekać na oddanie magazynu do użytku. Olszewski przypomina, że Polska i tak oferuje jedne z najniższych czynszów w Europie. Przeciętnie wynoszą one 2–2,5 euro za mkw.

"Te poziomy są czasami jeszcze niższe dla największych transakcji. Najwięksi klienci, oczekujący budynków o wielkości kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych, zwłaszcza jeżeli są przygotowani na umowy najmu dłuższe niż pięć lat, mogą liczyć na dalsze rabaty, które sprowadzają czynsze wyraźnie poniżej poziomu 2 euro za mkw." – mówi Tomasz Olszewski.

Według prognoz jednak nie będzie dalszych obniżek czynszów, zwłaszcza że stopy zwrotów z inwestycji w powierzchnie magazynowe znajdują się na niskim poziomie.

źródło: biznes.newseria.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10676|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10249|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl