CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Warszawskie „M” droższe niż hiszpański apartament?

Prawdziwych okazji cenowych trzeba szukać na południu kontynentu …
Redakcja Administratora  |  01.03.2016
Dzięki sporym obniżkom cen metrażu, nawet niektóre rynki nieruchomości w krajach „starej unii” stały się dostępne cenowo dla zamożniejszych Polaków
Dzięki sporym obniżkom cen metrażu, nawet niektóre rynki nieruchomości w krajach „starej unii” stały się dostępne cenowo dla zamożniejszych Polaków
rexd

Osoba kupująca lokal o powierzchni 55 mkw. od stołecznego dewelopera, średnio musi zapłacić 410 000 zł (dane NBP z IV kw. 2015 r.). W przypadku Krakowa analogiczna kwota wynosi 350 000 zł. Polak dysponujący takimi sumami, mógłby kupić większe lokum w kilku innych krajach Unii Europejskiej. Ciekawe okazje cenowe można znaleźć na terenie państw, które niedawno zmagały się z poważnym kryzysem na rynku nieruchomości. W takich krajach za cenę warszawskiego lokalu (55 mkw.), kupimy np. mieszkanie położone blisko plaży i ciepłego morza.  

Osoba zainteresowana zagranicznym lokum, nie może już liczyć na ceny, które obowiązywały przed okresem boomu hipotecznego. Odpowiednio przetworzone dane Eurostatu potwierdzają, że od 2001 r. do 2008 r. nie tylko w Polsce były widoczne bardzo szybkie wzrosty cen mieszkań i domów – tłumaczy Andrzej Prajsnar, analityk portalu RynekPierwotny.pl. Europejski Urząd Statystyczny odnotował ogromne podwyżki (> 100% przez siedem lat) na terenie takich krajów jak Bułgaria, Litwa, Łotwa i Malta. Trzeba nadmienić, że wartości przedstawione na poniższym wykresie uwzględniają inflację. Gdyby Eurostat nie wziął pod uwagę wskaźnika inflacji, to obliczone podwyżki cen mieszkań w przedkryzysowej Europie byłyby jeszcze większe.

Dane Europejskiego Urzędu Statystycznego wskazują, że spadki cen lokali widoczne po 2008 roku, przynajmniej po części skompensowały skutki wcześniejszych zmian. Od 2008 roku do 2014 roku, metraż najbardziej potaniał na terenie Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Litwy oraz Łotwy. W wymienionych krajach, średnie ceny lokali i domów spadły o 30% - 40% (po uwzględnieniu inflacji). Taka zmiana może wydawać się niezbyt imponująca w porównaniu z wcześniejszymi wzrostami. Trzeba jednak pamiętać, że procentowy spadek był obliczany od znacznie większej ceny.

Dzięki sporym obniżkom cen metrażu, nawet niektóre rynki nieruchomości w krajach „starej unii” stały się dostępne cenowo dla zamożniejszych Polaków. Przykładem może być Hiszpania. Dane Banku Rozrachunków Międzynarodowych wskazują, że pod koniec III kw. 2015 r. przeciętna cena hiszpańskich domów i lokali wyniosła 1476 euro/mkw. W szczytowym okresie boomu mieszkaniowego, analogiczna wartość przekraczała 2100 euro/mkw.

Ceny ofertowe są kuszące, ale kupujących mogą zniechęcić formalności

W takich serwisach jak na przykład GlobalPropertyGuide.com można znaleźć ciekawe oferty sprzedaży mieszkań i domów z południowej Europy. Przykładem jest np. luksusowy apartament na wyspie Brač (koło Splitu), który kosztuje 115 000 euro (cena do negocjacji). Za około 2/3 tej sumy można kupić obszerny dom z basenem na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego (patrz poniższa tabela). Ceny w Hiszpanii są nieco wyższe. Mimo tego, osoba dysponująca kwotą 120 000 - 130 000 euro, bez problemu może znaleźć obszerny i wykończony apartament w pobliżu Morza Śródziemnego – dodaje ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Ceny podobnych domów zwykle oscylują na poziomie 150 000 - 160 000 euro. Nabywca szukający wyjątkowych okazji, kupi wykończone nadmorskie mieszkanie o powierzchni 50 mkw. - 60 mkw. za znacznie mniej niż 100 000 euro.

Przykłady tanich nieruchomości mieszkaniowych, które są dostępnew krajach południowej Europy

Lokalizacja nieruchomości

Rodzaj nieruchomości

Cena ofertowa

nieruchomości

Dodatkowe informacje

Kosharitsa

(k. Burgas), Bułgaria

Dom z basenem

(3 sypialnie,

2 łazienki)

74 000 euro

Dwupiętrowy dom jest umeblowany i w pełni wykończony. Odległość od Morza Czarnego to około 4 kilometry.

wyspa Brač

(k. Splitu)

Chorwacja 

Apartament

 (2 sypialnie,

2 łazienki)

115 000 euro

Apartament usytuowany na pierwszym piętrze. Mieszkańcy budynku mają własny basen do dyspozycji. Apartament w pełni umeblowany i wykończony.

Isla Canela,

(k. Huelvy), Hiszpania

Apartament

 (2 sypialnie,

2 łazienki) 

122 000 euro

Apartament (73 mkw. + balkon 9 mkw.) usytuowany na pierwszym piętrze. Lokal jest już w pełni umeblowany i wykończony. Mieszkańcy budynku mają do dyspozycji własny basen.

Isla Canela,

(k. Huelvy), Hiszpania

Apartament

 (1 sypialnia,

1 łazienka)

98 000 euro

Apartament (56 mkw. + balkon 13 mkw.) usytuowany na drugim piętrze. Lokal jest już w pełni umeblowany i wykończony. Mieszkańcy budynku mają do dyspozycji własny basen.

Źródło: opracowanie własne na podstawie serwisu GlobalPropertyGuide.com (dane z 25 lutego 2015 r.)

Ceny przykładowych nieruchomości są kuszące zwłaszcza dla osób poszukujących mieszkania lub domu w cieplejszym klimacie. Trzeba jednak pamiętać, że Polak kupujący lokum w innym kraju, podlega tamtejszym obowiązkom podatkowym i administracyjnym. Pewnym problemem jest też finansowanie zakupu przy pomocy banku. Kredyt na zagraniczny dom lub lokal trzeba zaciągnąć w państwie docelowym. Krajowe banki z zasady nie kredytują nieruchomości znajdujących się poza granicami Polski. Przyczyną są m.in. problemy z wyceną oraz zajęciem takich domów i lokali przez komornika.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12082|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11528|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl