CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Na rynku rzeczoznawców popyt na pracę przewyższa podaż

Sabina Augustynowicz  |  03.03.2016  |  4
Ważne miejsce na rynku zajmują - szczególnie wrażliwe na krytykę  - wyceny dla zabezpieczenia wierzytelności
Ważne miejsce na rynku zajmują - szczególnie wrażliwe na krytykę - wyceny dla zabezpieczenia wierzytelności
sxc.hu

Narasta frustracja w środowisku rzeczoznawców majątkowych, która przybiera formę agresji, przypominającą mickiewiczowską wojnę dwóch światów starych i młodych. Rzeczoznawcy z niskimi numerami uprawnień zarzucają tym z numerami wysokimi niekompetencję, a ci ostatni pionierom zawodu - cwaniactwo. Czy pogodzi ich minister?

Dlaczego? Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi oczywiście o pieniądze, które można zarobić wykonując wyceny. A jak twierdzą eksperci, przyczyn tej wojny polsko-polskiej upatrywać należy prozaicznie w malejącej liczbie zlecanych wycen oraz szybko rosnącej liczbie rzeczoznawców majątkowych.

Już sama ustawa o gospodarce nieruchomościami zakreśla wyraźnie obszar rynku, na którym usługi rzeczoznawców są niezbędne i jako obligo wymienia:

  • sprzedaż i oddawanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości należących do Skarbu Pańs­twa oraz jednostek samorządu terytorialnego,
  • ustalanie odszkodowań za wywłaszczone nieruchomości,
  • aktualizacja opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego,
  • opłaty adiacenckie.

Jak twierdzą eksperci tego rynku, te właśnie wyceny oraz wyceny dla zabezpieczenia wierzytelności stanowią ok. 80 % wszystkich zleceń.

Emocje biorą górę

Ważnym czynnikiem w ich opinii jest również liczba samych rzeczoznawców, funkcjonujących na rynku. Prognozy sporządzane w końcu lat dziewięćdziesiątych odnośnie liczby rzeczoznawców majątkowych przewidywały, że w Polsce powinno być ich ok 5000. Dzisiaj liczba rzeczoznawców przekracza 6000.

W opinii organizacji zrzeszających rzeczoznawców majątkowych, zasadniczym pytaniem pozostaje, co należy zrobić, by liczba rzeczoznawców majątkowych o odpowiednich kwalifikacjach była dostosowana do popytu na ich usługi.

Emocje jednak biorą górę nad rozsądkiem. Nierzadko można spotkać się z opinią, że rzeczoznawca tzw. ,,nowy" jest niedouczony i że robi złe wyceny, a ,,stary" rzeczoznawca zawsze jest specjalistą. Takie generalizowanie zawsze kogoś obraża. Ważne jest niewątpliwie, by zachować rozsądek i eliminować nieprofesjonalnych rzeczoznawców bez względu na to, jaki mają numer uprawnień. Problemem bowiem – jak twierdzą niektórzy – są m.in. bardzo słabe i sztampowe, często powielane projekty wycen, które powinny być głębiej analizowane oraz psucie rynku przez tzw. hurtowników wycen, zatrudniających do ich wykonania niskokwalifikowaną, tanią siłę roboczą.

Niektórzy przedstawiciele tego środowiska twierdzą, że czasami można tu wręcz mówić o zmowach monopolowych i tłuczeniu setkami sztampowych właśnie wycen.

Z precyzją na bakier

Sami rzeczoznawcy zwracają również uwagę na mało precyzyjne określanie przez urzędy przedmiotu zamówienia. Na forach internetowych rzeczoznawcy narzekają na niedostatek informacji w zamówieniu na operat szacunkowy, co uniemożliwia wiarygodną wycenę. Na przykład, jednostki samorządu terytorialnego proszą o określenie ceny brutto za wykonanie operatu szacunkowego nieruchomości zabudowanej/niezabudowanej dla celu...." - i tyle. Nie podają przy tym żadnej informacji o ilości nieruchomości, dokładniejszego opisu np. nieruchomości zabudowanej (pod którą dużo się przecież kryje). Na dodatkowe pytania urzędnicy odpowiadają, że nie mają danych szczegółowych dot. chociażby liczby nieruchomości. Trudno w związku z tym w ciemno wycenić pracę nad operatem szacunkowym.

Środowiskowe grzeszki

Sektor bankowy stanowi jeden z głównych podmiotów, dla którego rzeczoznawcy majątkowi świadczą swoje usługi. Krytyka rzeczoznawców majątkowych dotyczy, m.in.: zbyt drogiego i długiego szkolenia bankowego, udziału pośredników w procesie wyceny dla banków oraz braku zleceń, mimo uzyskania certyfikatu po odbyciu szkolenia.

Tu ważne miejsce zajmują też wyceny dla zabezpieczenia wierzytelności, które są szczególnie wrażliwe na krytykę i nawet nieliczne przypadki nieuczciwych wycen szkodzą całemu środowisku. W niektórych przypadkach, pobito rekordy w zawyżaniu wartości nieruchomości, wykorzystując tzw. optymalny sposób użytkowania i np. grunt typowo rolny, którego cena za 1 m2 wynosi kilka złotych, wyceniano na kilkuset złotych.

Będzie nowe rozdanie?

W związku z problemami nurtującymi środowisko, zarząd Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych (PFSRM ) skierował do Kazimierza Smolińskiego – sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, pisma zawierające tematy ważne i dyskutowane od kilku lat, a dot. kwestii nadawania uprawnień zawodowych, problemu wyceny nieruchomości dla potrzeb sektora bankowego oraz braku zasad wpisów rzeczoznawców majątkowych na listy biegłych sądowych i biegłych izb skarbowych.

Z pism tych - opublikowanych na stronie PFSRM wynika, że środowisko zwraca uwagę resortu na potrzebę podniesienia wymogów egzaminacyjnych i wydłużenia czasu odbywania praktyk dla adeptów sztuki rzeczoznawczej, co miałoby podnieść poziom przygotowania osób, które chcą uprawiać ten zawód. 

W osobnym piśmie rzeczoznawcy zwracają uwagę na problemy wyceny nieruchomości dla sektora bankowego, w tym wymogu wpisu na listy bankowe oraz wydawania uproszczonych opinii o wartości nieruchomości, tzw. BION. W opinii tego środowiska, zasady, które narzucają podmioty finansowe, ograniczają uprawnienia ministra w zakresie nadawania uprawnień rzeczoznawców majątkowych. Chodzi tu oczywiście o listę bankową, na którą trafili rzeczoznawcy, którzy odbyli szkolenie, organizowane przez Związek Banków Polskich i zdali egzamin, przeprowadzany przez ZBP i potwierdzający przygotowanie rzeczoznawcy do współpracy z sektorem bankowym. W efekcie, w opinii środowiska, to nie minister (zawód rzeczoznawcy pozostał zawodem regulowanym, art. 174  ustawy o gospodarce nieruchomościami) a ZBP nadawał uprawnienia rzeczoznawcom majątkowym.  Dowodem na to ma być liczba ok. 3300 rzeczoznawców, przeszkolonych przez ZBP. 

W opinii przedstawicieli środowiska rzeczoznawców majątkowych, działania podjęte na rzecz, m.in. edukacji oraz uregulowanie zasad wpisu na listę rzeczoznawców, uprawnionych do współpracy zarówno z bankami, jak i z sądami, uzdrowiłoby nieco sytuację na tym trudnym rynku.  

 

Komentarze

(4)
sg | 04.04.2016, 19:38
Ciekawe na ile punktów zdali egzamin starzy dobrzy rzeczoznawcy. Aaaaaa oni nie zadawali żadnych egzaminów ;)
kortes | 16.02.2017, 12:51

To prawda, a patrząc nawet po ofertach pracy wychodzi, że kto nawet firmy, które bardzo chcą, mają problem ze znalezieniem zatrudnienia. Ale dla fachowców to dobre - powinno mieć wpływ na rosnące wynagrodzenia, które przecież w dalszym ciągu są w Polsce na tle Europy zdecydowanie zbyt niskie.

modernity | 22.08.2017, 14:36

W sumie jak tak teraz się zastanowię, to rzeczywiście jest niewielu rzetelnych rzeczoznawców. Ale naprawdę można im zaufać, bo znają się na tym co robią.

Kasai | 30.10.2017, 01:56

Dobry rzeczoznawca to połowa sukcesu, a trudno takiego znaleźć. Ja od kiedy pierwszy raz skorzystałem z usług z czystym sumieniem polecam znajomym i znajomym znajomych.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... czytam więcej »


Jak płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Co wybrać do czyszczenia elewacji i klatek schodowych?

mycie nieruchomościW czasach wirusów, oprócz dbania o budynek pod względem czystości wizualnej, musimy także dbać też o czystość biologiczną. Co może pomóc nam w tych zadaniach? Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Jak ukryć śmietnik w przestrzeni osiedlowej?

pompy cieplne śmietniki w przestrzeni osiedlowej
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Śmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
4/2020

Aktualny numer:

Administrator 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Umowa najmu a tarcza antykryzysowa
  • - Rozliczanie kosztów ciepła po sezonie
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12076|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11522|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl