CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy płyty styropianowe na elewację budynku to dobry pomysł? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10731,jak-nakladac-klej-do-styropianu-plyty-styropianowe-na-elewacje
Płyty styropianowe, aby spełniły swoje funkcje wymagają odpowiedniego montażu. Nie bez znaczenia jest...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, klej do styropianu elewacyjnego,

Na rynku rzeczoznawców popyt na pracę przewyższa podaż

Sabina Augustynowicz  |  03.03.2016  |  4
Ważne miejsce na rynku zajmują - szczególnie wrażliwe na krytykę  - wyceny dla zabezpieczenia wierzytelności
Ważne miejsce na rynku zajmują - szczególnie wrażliwe na krytykę - wyceny dla zabezpieczenia wierzytelności
sxc.hu

Narasta frustracja w środowisku rzeczoznawców majątkowych, która przybiera formę agresji, przypominającą mickiewiczowską wojnę dwóch światów starych i młodych. Rzeczoznawcy z niskimi numerami uprawnień zarzucają tym z numerami wysokimi niekompetencję, a ci ostatni pionierom zawodu - cwaniactwo. Czy pogodzi ich minister?

Dlaczego? Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi oczywiście o pieniądze, które można zarobić wykonując wyceny. A jak twierdzą eksperci, przyczyn tej wojny polsko-polskiej upatrywać należy prozaicznie w malejącej liczbie zlecanych wycen oraz szybko rosnącej liczbie rzeczoznawców majątkowych.

Już sama ustawa o gospodarce nieruchomościami zakreśla wyraźnie obszar rynku, na którym usługi rzeczoznawców są niezbędne i jako obligo wymienia:

  • sprzedaż i oddawanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości należących do Skarbu Pańs­twa oraz jednostek samorządu terytorialnego,
  • ustalanie odszkodowań za wywłaszczone nieruchomości,
  • aktualizacja opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego,
  • opłaty adiacenckie.

Jak twierdzą eksperci tego rynku, te właśnie wyceny oraz wyceny dla zabezpieczenia wierzytelności stanowią ok. 80 % wszystkich zleceń.

Emocje biorą górę

Ważnym czynnikiem w ich opinii jest również liczba samych rzeczoznawców, funkcjonujących na rynku. Prognozy sporządzane w końcu lat dziewięćdziesiątych odnośnie liczby rzeczoznawców majątkowych przewidywały, że w Polsce powinno być ich ok 5000. Dzisiaj liczba rzeczoznawców przekracza 6000.

BIMs PLUS

W opinii organizacji zrzeszających rzeczoznawców majątkowych, zasadniczym pytaniem pozostaje, co należy zrobić, by liczba rzeczoznawców majątkowych o odpowiednich kwalifikacjach była dostosowana do popytu na ich usługi.

Emocje jednak biorą górę nad rozsądkiem. Nierzadko można spotkać się z opinią, że rzeczoznawca tzw. ,,nowy" jest niedouczony i że robi złe wyceny, a ,,stary" rzeczoznawca zawsze jest specjalistą. Takie generalizowanie zawsze kogoś obraża. Ważne jest niewątpliwie, by zachować rozsądek i eliminować nieprofesjonalnych rzeczoznawców bez względu na to, jaki mają numer uprawnień. Problemem bowiem – jak twierdzą niektórzy – są m.in. bardzo słabe i sztampowe, często powielane projekty wycen, które powinny być głębiej analizowane oraz psucie rynku przez tzw. hurtowników wycen, zatrudniających do ich wykonania niskokwalifikowaną, tanią siłę roboczą.

Niektórzy przedstawiciele tego środowiska twierdzą, że czasami można tu wręcz mówić o zmowach monopolowych i tłuczeniu setkami sztampowych właśnie wycen.

Z precyzją na bakier

Sami rzeczoznawcy zwracają również uwagę na mało precyzyjne określanie przez urzędy przedmiotu zamówienia. Na forach internetowych rzeczoznawcy narzekają na niedostatek informacji w zamówieniu na operat szacunkowy, co uniemożliwia wiarygodną wycenę. Na przykład, jednostki samorządu terytorialnego proszą o określenie ceny brutto za wykonanie operatu szacunkowego nieruchomości zabudowanej/niezabudowanej dla celu...." - i tyle. Nie podają przy tym żadnej informacji o ilości nieruchomości, dokładniejszego opisu np. nieruchomości zabudowanej (pod którą dużo się przecież kryje). Na dodatkowe pytania urzędnicy odpowiadają, że nie mają danych szczegółowych dot. chociażby liczby nieruchomości. Trudno w związku z tym w ciemno wycenić pracę nad operatem szacunkowym.

Środowiskowe grzeszki

Sektor bankowy stanowi jeden z głównych podmiotów, dla którego rzeczoznawcy majątkowi świadczą swoje usługi. Krytyka rzeczoznawców majątkowych dotyczy, m.in.: zbyt drogiego i długiego szkolenia bankowego, udziału pośredników w procesie wyceny dla banków oraz braku zleceń, mimo uzyskania certyfikatu po odbyciu szkolenia.

Tu ważne miejsce zajmują też wyceny dla zabezpieczenia wierzytelności, które są szczególnie wrażliwe na krytykę i nawet nieliczne przypadki nieuczciwych wycen szkodzą całemu środowisku. W niektórych przypadkach, pobito rekordy w zawyżaniu wartości nieruchomości, wykorzystując tzw. optymalny sposób użytkowania i np. grunt typowo rolny, którego cena za 1 m2 wynosi kilka złotych, wyceniano na kilkuset złotych.

Będzie nowe rozdanie?

W związku z problemami nurtującymi środowisko, zarząd Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych (PFSRM ) skierował do Kazimierza Smolińskiego – sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, pisma zawierające tematy ważne i dyskutowane od kilku lat, a dot. kwestii nadawania uprawnień zawodowych, problemu wyceny nieruchomości dla potrzeb sektora bankowego oraz braku zasad wpisów rzeczoznawców majątkowych na listy biegłych sądowych i biegłych izb skarbowych.

Z pism tych - opublikowanych na stronie PFSRM wynika, że środowisko zwraca uwagę resortu na potrzebę podniesienia wymogów egzaminacyjnych i wydłużenia czasu odbywania praktyk dla adeptów sztuki rzeczoznawczej, co miałoby podnieść poziom przygotowania osób, które chcą uprawiać ten zawód. 

W osobnym piśmie rzeczoznawcy zwracają uwagę na problemy wyceny nieruchomości dla sektora bankowego, w tym wymogu wpisu na listy bankowe oraz wydawania uproszczonych opinii o wartości nieruchomości, tzw. BION. W opinii tego środowiska, zasady, które narzucają podmioty finansowe, ograniczają uprawnienia ministra w zakresie nadawania uprawnień rzeczoznawców majątkowych. Chodzi tu oczywiście o listę bankową, na którą trafili rzeczoznawcy, którzy odbyli szkolenie, organizowane przez Związek Banków Polskich i zdali egzamin, przeprowadzany przez ZBP i potwierdzający przygotowanie rzeczoznawcy do współpracy z sektorem bankowym. W efekcie, w opinii środowiska, to nie minister (zawód rzeczoznawcy pozostał zawodem regulowanym, art. 174  ustawy o gospodarce nieruchomościami) a ZBP nadawał uprawnienia rzeczoznawcom majątkowym.  Dowodem na to ma być liczba ok. 3300 rzeczoznawców, przeszkolonych przez ZBP. 

W opinii przedstawicieli środowiska rzeczoznawców majątkowych, działania podjęte na rzecz, m.in. edukacji oraz uregulowanie zasad wpisu na listę rzeczoznawców, uprawnionych do współpracy zarówno z bankami, jak i z sądami, uzdrowiłoby nieco sytuację na tym trudnym rynku.  

 

 BIMs PLUS

Komentarze

(4)
sg | 04.04.2016, 19:38
Ciekawe na ile punktów zdali egzamin starzy dobrzy rzeczoznawcy. Aaaaaa oni nie zadawali żadnych egzaminów ;)
kortes | 16.02.2017, 12:51

To prawda, a patrząc nawet po ofertach pracy wychodzi, że kto nawet firmy, które bardzo chcą, mają problem ze znalezieniem zatrudnienia. Ale dla fachowców to dobre - powinno mieć wpływ na rosnące wynagrodzenia, które przecież w dalszym ciągu są w Polsce na tle Europy zdecydowanie zbyt niskie.

modernity | 22.08.2017, 14:36

W sumie jak tak teraz się zastanowię, to rzeczywiście jest niewielu rzetelnych rzeczoznawców. Ale naprawdę można im zaufać, bo znają się na tym co robią.

Kasai | 30.10.2017, 01:56

Dobry rzeczoznawca to połowa sukcesu, a trudno takiego znaleźć. Ja od kiedy pierwszy raz skorzystałem z usług z czystym sumieniem polecam znajomym i znajomym znajomych.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10148|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl