CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Na rynku rzeczoznawców popyt na pracę przewyższa podaż

Sabina Augustynowicz  |  03.03.2016  |  4
Ważne miejsce na rynku zajmują - szczególnie wrażliwe na krytykę  - wyceny dla zabezpieczenia wierzytelności
Ważne miejsce na rynku zajmują - szczególnie wrażliwe na krytykę - wyceny dla zabezpieczenia wierzytelności
sxc.hu

Narasta frustracja w środowisku rzeczoznawców majątkowych, która przybiera formę agresji, przypominającą mickiewiczowską wojnę dwóch światów starych i młodych. Rzeczoznawcy z niskimi numerami uprawnień zarzucają tym z numerami wysokimi niekompetencję, a ci ostatni pionierom zawodu - cwaniactwo. Czy pogodzi ich minister?

Dlaczego? Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi oczywiście o pieniądze, które można zarobić wykonując wyceny. A jak twierdzą eksperci, przyczyn tej wojny polsko-polskiej upatrywać należy prozaicznie w malejącej liczbie zlecanych wycen oraz szybko rosnącej liczbie rzeczoznawców majątkowych.

Już sama ustawa o gospodarce nieruchomościami zakreśla wyraźnie obszar rynku, na którym usługi rzeczoznawców są niezbędne i jako obligo wymienia:

  • sprzedaż i oddawanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości należących do Skarbu Pańs­twa oraz jednostek samorządu terytorialnego,
  • ustalanie odszkodowań za wywłaszczone nieruchomości,
  • aktualizacja opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego,
  • opłaty adiacenckie.

Jak twierdzą eksperci tego rynku, te właśnie wyceny oraz wyceny dla zabezpieczenia wierzytelności stanowią ok. 80 % wszystkich zleceń.

Emocje biorą górę

Ważnym czynnikiem w ich opinii jest również liczba samych rzeczoznawców, funkcjonujących na rynku. Prognozy sporządzane w końcu lat dziewięćdziesiątych odnośnie liczby rzeczoznawców majątkowych przewidywały, że w Polsce powinno być ich ok 5000. Dzisiaj liczba rzeczoznawców przekracza 6000.

BIMs PLUS

W opinii organizacji zrzeszających rzeczoznawców majątkowych, zasadniczym pytaniem pozostaje, co należy zrobić, by liczba rzeczoznawców majątkowych o odpowiednich kwalifikacjach była dostosowana do popytu na ich usługi.

Emocje jednak biorą górę nad rozsądkiem. Nierzadko można spotkać się z opinią, że rzeczoznawca tzw. ,,nowy" jest niedouczony i że robi złe wyceny, a ,,stary" rzeczoznawca zawsze jest specjalistą. Takie generalizowanie zawsze kogoś obraża. Ważne jest niewątpliwie, by zachować rozsądek i eliminować nieprofesjonalnych rzeczoznawców bez względu na to, jaki mają numer uprawnień. Problemem bowiem – jak twierdzą niektórzy – są m.in. bardzo słabe i sztampowe, często powielane projekty wycen, które powinny być głębiej analizowane oraz psucie rynku przez tzw. hurtowników wycen, zatrudniających do ich wykonania niskokwalifikowaną, tanią siłę roboczą.

Niektórzy przedstawiciele tego środowiska twierdzą, że czasami można tu wręcz mówić o zmowach monopolowych i tłuczeniu setkami sztampowych właśnie wycen.

Z precyzją na bakier

Sami rzeczoznawcy zwracają również uwagę na mało precyzyjne określanie przez urzędy przedmiotu zamówienia. Na forach internetowych rzeczoznawcy narzekają na niedostatek informacji w zamówieniu na operat szacunkowy, co uniemożliwia wiarygodną wycenę. Na przykład, jednostki samorządu terytorialnego proszą o określenie ceny brutto za wykonanie operatu szacunkowego nieruchomości zabudowanej/niezabudowanej dla celu...." - i tyle. Nie podają przy tym żadnej informacji o ilości nieruchomości, dokładniejszego opisu np. nieruchomości zabudowanej (pod którą dużo się przecież kryje). Na dodatkowe pytania urzędnicy odpowiadają, że nie mają danych szczegółowych dot. chociażby liczby nieruchomości. Trudno w związku z tym w ciemno wycenić pracę nad operatem szacunkowym.

Środowiskowe grzeszki

Sektor bankowy stanowi jeden z głównych podmiotów, dla którego rzeczoznawcy majątkowi świadczą swoje usługi. Krytyka rzeczoznawców majątkowych dotyczy, m.in.: zbyt drogiego i długiego szkolenia bankowego, udziału pośredników w procesie wyceny dla banków oraz braku zleceń, mimo uzyskania certyfikatu po odbyciu szkolenia.

Tu ważne miejsce zajmują też wyceny dla zabezpieczenia wierzytelności, które są szczególnie wrażliwe na krytykę i nawet nieliczne przypadki nieuczciwych wycen szkodzą całemu środowisku. W niektórych przypadkach, pobito rekordy w zawyżaniu wartości nieruchomości, wykorzystując tzw. optymalny sposób użytkowania i np. grunt typowo rolny, którego cena za 1 m2 wynosi kilka złotych, wyceniano na kilkuset złotych.

Będzie nowe rozdanie?

W związku z problemami nurtującymi środowisko, zarząd Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych (PFSRM ) skierował do Kazimierza Smolińskiego – sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, pisma zawierające tematy ważne i dyskutowane od kilku lat, a dot. kwestii nadawania uprawnień zawodowych, problemu wyceny nieruchomości dla potrzeb sektora bankowego oraz braku zasad wpisów rzeczoznawców majątkowych na listy biegłych sądowych i biegłych izb skarbowych.

Z pism tych - opublikowanych na stronie PFSRM wynika, że środowisko zwraca uwagę resortu na potrzebę podniesienia wymogów egzaminacyjnych i wydłużenia czasu odbywania praktyk dla adeptów sztuki rzeczoznawczej, co miałoby podnieść poziom przygotowania osób, które chcą uprawiać ten zawód. 

W osobnym piśmie rzeczoznawcy zwracają uwagę na problemy wyceny nieruchomości dla sektora bankowego, w tym wymogu wpisu na listy bankowe oraz wydawania uproszczonych opinii o wartości nieruchomości, tzw. BION. W opinii tego środowiska, zasady, które narzucają podmioty finansowe, ograniczają uprawnienia ministra w zakresie nadawania uprawnień rzeczoznawców majątkowych. Chodzi tu oczywiście o listę bankową, na którą trafili rzeczoznawcy, którzy odbyli szkolenie, organizowane przez Związek Banków Polskich i zdali egzamin, przeprowadzany przez ZBP i potwierdzający przygotowanie rzeczoznawcy do współpracy z sektorem bankowym. W efekcie, w opinii środowiska, to nie minister (zawód rzeczoznawcy pozostał zawodem regulowanym, art. 174  ustawy o gospodarce nieruchomościami) a ZBP nadawał uprawnienia rzeczoznawcom majątkowym.  Dowodem na to ma być liczba ok. 3300 rzeczoznawców, przeszkolonych przez ZBP. 

W opinii przedstawicieli środowiska rzeczoznawców majątkowych, działania podjęte na rzecz, m.in. edukacji oraz uregulowanie zasad wpisu na listę rzeczoznawców, uprawnionych do współpracy zarówno z bankami, jak i z sądami, uzdrowiłoby nieco sytuację na tym trudnym rynku.  

 

 BIMs PLUS

Komentarze

(4)
sg | 04.04.2016, 19:38
Ciekawe na ile punktów zdali egzamin starzy dobrzy rzeczoznawcy. Aaaaaa oni nie zadawali żadnych egzaminów ;)
kortes | 16.02.2017, 12:51

To prawda, a patrząc nawet po ofertach pracy wychodzi, że kto nawet firmy, które bardzo chcą, mają problem ze znalezieniem zatrudnienia. Ale dla fachowców to dobre - powinno mieć wpływ na rosnące wynagrodzenia, które przecież w dalszym ciągu są w Polsce na tle Europy zdecydowanie zbyt niskie.

modernity | 22.08.2017, 14:36

W sumie jak tak teraz się zastanowię, to rzeczywiście jest niewielu rzetelnych rzeczoznawców. Ale naprawdę można im zaufać, bo znają się na tym co robią.

Kasai | 30.10.2017, 01:56

Dobry rzeczoznawca to połowa sukcesu, a trudno takiego znaleźć. Ja od kiedy pierwszy raz skorzystałem z usług z czystym sumieniem polecam znajomym i znajomym znajomych.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury.Czytam więcej »


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Wypróbuj za darmo nowy system do zarządzania nieruchomościami »

Ocieplenie ściany od środkaWszystkie procesy i dokumenty związane z zarządzaniem nieruchomościami są dostępne w jednym miejscu — nie musisz ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
6/2019

Aktualny numer:

Administrator 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Współwłasność a gmina
  • - Zwrot nieruchomości wywłaszczonej przez SM
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10381|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl