Artykuł sponsorowany

Ciepłe domy i piękne elewacje

Knauf radzi jak ocieplić dom i wykończyć elewacje
 Knauf  |  01.09.2017  |  7
CIEPŁE DOMY - PIĘKNE ELEWACJE

 

Warto ocieplać! Ale czym i ile?

Koszty energii zużywanej na ogrzewanie budynków stanowią najwyższy udział w kosztach utrzymania nieruchomości i wciąż rosną wraz z cenami materiałów opałowych. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że ok. 25% ciepła ucieka przez ściany zewnętrzne, nie mówiąc o oknach, oczywistą staje się wielkość oszczędności, jaką można osiągnąć, ocieplając budynek od zewnątrz. Przeczytaj więcej na ten temat »

Rynek oferuje dwa podstawowe materiały izolacyjne: styropian i wełnę mineralną. Nasuwa się pytanie: co wybrać i jakiej grubości materiał izolacyjny zastosować? Jeden i drugi materiał ma swoje plusy i pozwala osiągnąć optymalną wartość współczynnika przenikania ciepła, który obecnie dla nowopowstałych domów wynosi U=0,25 [W/m2•K]. Wybór jednego lub drugiego materiału zależy od takich czynników jak:

 • budulec, z którego wykonano ściany zewnętrzne, np. dom drewniany można ocieplić tylko wełną mineralną, styropian świetni e sprawdzi się na ścianach z ceramiki lub betonu komórkowego
 • zasobności portfela inwestora, zwykle wełna jest droższa od styropianu lecz ma takie atuty jak: paroprzepuszczalność, ognioodporność oraz lepsze właściwości akustyczne w stosunku do styropianu.

Odpowiedź na pytanie o grubość izolacji jest bardziej złożona. Zależy ona od grubości muru, materiału, z którego został zbudowany, liczby warstw ściany zewnętrznej, zastosowanej izolacji, a nawet źródła energii. Podajemy przykłady dla styropianu, gdzie wyraźnie widać, jak większa grubość warstwy izolacyjnej przekłada się na oszczędność energii oraz kosztów na ogrzewanie.

Materiał ściany zewnętrznej Grubość ściany zewnętrznej Źródło ogrzewania Grubość styropianu Współczynnik U Oszczędność energii na 100 m2 ściany Oszczędność kosztu ogrzewania dla ściany 100 m2: ok.
pustak ceramiczny 29 cm paliwo stałe 18 cm 0,197 24,90 GJ/rok 1700 zł/rok
pustak ceramiczny 29 cm gaz ziemny 17 cm 0,207 24,62 GJ/rok 1500 zł/rok
pustak ceramiczny 38 cm paliwo stałe 11 cm 0,252 11,97 GJ/rok 800 zł/rok
beton komórkowy 38 cm gaz ziemny 10 cm 0,269 11,52 GJ/rok 700 zł/rok
beton komórkowy 37 cm paliwo stałe 12 cm 0,254 15,74 GJ/rok 1100 zł/rok
beton komórkowy 37 cm gaz ziemny 11 cm 0,271 15,28 GJ/rok 900 zł/rok

 

10 cm styropianu jeszcze kilka lat temu uważano za wysoki standard. Dziś okazuje się to za mało i przyjmuje co najmniej 15 cm warstwę jako minimalny wymóg. Warto jednak wiedzieć, że powyżej pewnej grubości izolacji nie uzyskamy już lepszych parametrów współczynnika przenikania cieplnego, a poniesione nakłady na wykonanie ocieplenia zwrócą się w dużo dłuższym okresie czasu. Dlatego tak ważne jest z punktu widzenia inwestora przygotowanie dla konkretnego budynku profesjonalnego projektu ocieplenia ścian zewnętrznych, uwzględniającego wszystkie wymienione powyżej czynniki oraz właściwości izolacyjne konkretnego styropianu czy wełny mineralnej.

System Thermo na styropianie i Thermo W na wełnie

Wybór materiału izolacyjnego determinuje system, którego należy użyć do wykonania kompletnego ocielenia. W jego skład wchodzą: kleje, siatka zbrojąca, cienkowarstwowe tynki elewacyjne. Poniższe schematy prezentują przekrój warstw w systemie ocieplenia Knauf Thermo na styropianie oraz w systemie ocieplenia Knauf Thermo W na wełnie mineralnej, a także zastosowane produkty. W tym zestawieniu warto zwrócić uwagę na Klej zbrojony z włóknem Knauf SM 700, który bardzo dobrze sprawdzi się w obu systemach. Sprawdź na stronie producenta »

 

SYSTEMY OCIEPLEŃ KNAUF
   
 1. Knauf Klej do styropianu KS 300
 2. Styropian
 3. Knauf Siatka zbrojąca
 4. Knauf Klej do zatapiania siatki K600 lub KZW 700
 5. Knauf Podkład pod tynk
 6. Tynk elewacyjny
 1. Knauf Klej zbrojony z włóknem KZW 700
 2. Wełna Knauf
 3. Siatka zbrojąca
 4. Knauf Klej do zatapiania siatki K600 lub KZW 700
 5. Knauf Podkład pod tynk
 6. Tynk elewacyjny
   
Knauf Klej zbrojony z włóknem SM 700 Knauf Klej do zatapiania siatki SM 600 Knauf Klej do styropianu SM 300 Knauf Siatka zbrojącaUWAGA: Wszystkie produkty w jednym systemie muszą pochodzić od jednego producenta. Nie wolno łączyć komponentów różnych marek o niesprawdzonych względem siebie parametrach. Nie sposób bowiem przewidzieć, jak takie przypadkowo zestawione materiały będą razem funkcjonować i czy nie staną się przyczyną wad, usterek i defektów.

 

Docieplenie budynku ocieplonego niedostatecznie

Budynki ocieplone kilkanaście lat temu tylko kilkucentymetrową warstwą izolacji nie spełniają współczesnych wymagań izolacji cieplnej i mimo ocieplenia pochłaniają duże ilości energii na ich ogrzanie.  Takie domy można docieplić dodatkową warstwą tej samej izolacji, czyli styropianem na styropianie i wełną mineralną na wełnie mineralnej. Wcześniej trzeba jednak sprawdzić, czy istniejąca izolacja została prawidłowo przymocowana  oraz czy wytrzyma obciążenie nowej warstwy.  W tym celu  wykonuje się w kilku miejscach na elewacji tzw. odkrywkę  położonego wcześniej ocieplenia , kiedy to można zobaczyć:

 • czy płyty izolacyjne przyklejone zostały metodą obwodowo-punktową, czyli po całym obwodzie i dodatkowo w środku
 • czy klejem  pokryto przynajmniej 40% powierzchni płyt.


 

 

Ponadto należy skontrolować stan tynku na elewacji, do którego przyklejana będzie nowa warstwa. W przypadku pojawienia się glonów, grzybów lub innych zabrudzeń, konieczne jest gruntowne oczyszczenie za pomocą środka Knauf FASSI. Można go nałożyć ręcznie za pomocą pędzla lub wałka, albo  mechanicznie, używając opryskiwacza ogrodowego. Po 24 godzinach należy  umyć elewację za pomocą myjki ciśnieniowej.

 

 

Po stwierdzeniu, że  pierwsza warstwa izolacji została prawidłowo położona oraz po oczyszczeniu i osuszeniu starego tynku na elewacji można przystąpić do wykonania docieplenia, w systemie na styropianie Knauf THERMO DUO lub na wełnie mineralnej w systemie Knauf THERMO DUO W.  Montaż docieplenia należy wykonać w taki sam sposób jak ocieplenie nowego budynku. 

                                                                                                                                                                           

Knauf  THERM DUO Knauf  THERM DUO W
   
   

 

 1. Istniejące ocieplenie ze styropianu
 2. Knauf Klej do styropianu KS 300
 3. Styropian
 4. Knauf Siatka zbrojąca
 5. Knauf Klej do zatapiania siatki K600 lub KZW 700
 6. Knauf Podkład pod tynk
 7. Tynk elewacyjny

 

 

 1. Istniejące ocieplenie z wełny mineralnej
 2. Knauf Klej zbrojony z włóknem KZW 700
 3. Wełna Knauf
 4. Siatka zbrojąca
 5. Knauf Klej do zatapiania siatki K600 lub KZW 700
 6. Knauf Podkład pod tynk
 7. Tynk elewacyjny

 

Jaki tynk na elewacje?

Wykończenie systemów ociepleń stanowią cienkowarstwowe tynki zewnętrzne. Wybór tynku zależy od wielu czynników: rodzaju zastosowanej izolacji, lokalizacji budynku i narażenia na zawilgocenie i zabrudzenie, dostępnej kolorystyki, czy wreszcie zasobności portfela inwestora. Oto kilka konkretnych wskazówek, a poniżej pełny przegląd tynków dekoracyjnych na elewacje:

 • na elewacje budynku szczególnie narażonego na zabrudzenia warto wybrać tynk silikonowy Knauf CONNI, posiada właściwość samooczyszczania się
 • na elewacje budynku narażonego na zawilgocenie i zagrzybienie, np. w pobliżu lasu lub zbiornika wodnego najlepszym rozwiązaniem będzie tynk silikatowy Knauf KATI, jest najbardziej odporny na powstawanie glonów i grzybów na elewacji
 • na elewację ze styropianu wystarczy ekonomiczny tynk akrylowy Knauf ADDI
 • na elewację z wełny mineralnej można wybrać ekonomiczny tynk siloksanowy Knauf OXXI
 • jeśli inwestor stawia na naturalne materiały, powinien sięgnąć po tynk mineralny Knauf RP 240 lub SP260
 • należy pamiętać, że każdy tynk na elewacje wymaga położenia podkładu Knauf Putzgrund
 • wszystkie tynki Knauf na elewacje dostępne są w strukturze „S” – baranek oraz „R” - kornik, wyjątek stanowi tylko Knauf OXXI występujący tylko w strukturze baranek
 • do otynkowania podmurówki najlepiej sprawdzi się tynk mozaikowy Knauf Mosaic, nie przepuszczający wody oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dowiedz się więcej o tynkach »

 

TYNKI DEKORACYJNE KNAUF NA ELEWACJE

Podkład pod tynk Knauf Putzgrund Tynk akrylowy Knauf ADDI Tynk siloksanowy Knauf OXXI
konieczny pod każdy tynk ekonomiczny na styropian ekonomiczny na wełnę mineralną
Tynki mineralne Knauf RP 240 i SP 260 Tynk silikatowy Knauf KATI Tynk silikonowy Knauf CONNI
tynki naturalne odporny na zagrzybienie samooczyszczający się

 

Jaki kolor na elewacje?


Tynki dekoracyjne Knauf na elewacje dostępne są aż w 257 kolorach palety Knauf Classic, a tynki mozaikowe aż w 84 barwach i spełniają najbardziej wyrafinowane oczekiwania inwestorów. W przypadku domów wielorodzinnych warto przygotować projekt kolorystyczny, zwłaszcza jeśli będzie używany więcej niż jeden kolor.

 

 

Cenne wskazówki!

ocieplenie i tynki elewacyjne najlepiej wykonywać w okresie od wiosny do jesieni, ale bezwzględnie należy unikać upałów latem

tynki w trakcie prac chronić przed intensywnym działaniem promieni słonecznych, stosując siatki elewacyjne, które chronią także przed intensywnymi opadami

przed wykonaniem ocieplenia zamknąć mokre prace wewnątrz budynku

 

Knauf Sp. z o.o., www.knauf.pl, www.knaufmag.pl

Komentarze

(7)
Mateusz | 25.03.2016, 12:36
Lepiej ocieplać wełną czy styropianem? Styropian jest chyba bardziej popularny, ale nie wiem w sumie czy chodzi o jakość, czy koszty ;)
Olga | 31.03.2016, 08:38
Nasze osiedle ostatnio ocieplali (styropianem) i potem otynkowali. Z szarego blokowiska zrobiło się ładne i kolorowe (pastelowe) :)
Tomek | 08.04.2016, 11:36
Chyba głównie o koszta i wytrzymałość
Mieszkaniec | 13.04.2016, 13:24
Nasze osiedle zrobili styropianem i tynkiem, który jest odporny na zabrudzenia. Podobno mech nie będzie się osadzał. Już jest cieplej w domach, nie wieje, nie śmierdzi. Od razu pięknie to wygląda.
Prace wykonała firma Jantar z Gliwic.

Rzeczywiście jako lokatorzy jesteśmy zadowoleni. Zarząd obiecał nam luksus i spełnił obietnice. Wymienili okna, przebudowali klatki schodowe, śmietniki, a wszystko szybko, czysto i bez usterkowo

Kolejne etapy prac przed nami, a podobno do 2018 roku nasze osiedle będzie najlepiej zarządzanym w mieście Sosnowcu
tolek | 27.06.2016, 22:12
ocieplenie to dobra inwestycja pod warunkiem, że dobrym materialem.. ku przestrodze: http://wyborcza.biz/biznes/1,147752,19976560,czarna-lista-materialow-budowlanych-gunb-ujawnil-pierwszego.html
anis | 08.08.2016, 18:28

Czy właściciele domów instalują szamba czy przydomowe oczyszczalnie? Szambo można kupić już za 900 zł. Wydaje się, że przydomowa oczyszczalnia kosztuje dużo więcej...

Sekato | 16.12.2017, 17:05
Uwaga na buble budowlane! sprawdzajcie raporty publikowane przez GUNB pod kątem zgodności deklarowanych parametrów na opakowaniu.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

4/2018

Aktualny numer:

Administrator 4/2018
W miesięczniku m.in.:
 • - O zawodzie zarządcy nieruchomości refleksji kilka
 • - Dojazd pożarowy do budynku zabytkowego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl