CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

W 2016 r. sektor nieruchomości zyska na wzroście niepewności na rynkach i w gospodarce

Redakcja Administratora  |  16.03.2016
Według prognoz firmy doradczej Cushman & Wakefield wartość transakcji inwestycyjnych na globalnym rynku nieruchomości wzrośnie o 4%
Według prognoz firmy doradczej Cushman & Wakefield wartość transakcji inwestycyjnych na globalnym rynku nieruchomości wzrośnie o 4%

Wartość obrotów na globalnym rynku nieruchomości w 2016 r. może wzrosnąć o 4%, a główną zmianą na rynku będzie większa podaż aktywów inwestycyjnych. Wahania kursów walut nie pozostaną bez wpływu na wolumeny transakcji w poszczególnych regionach i zyskiwać będą na atrakcyjności sektory alternatywne - zapowiada Cushman & Wakefield w najnowszym raporcie.

Według prognoz międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wartość transakcji inwestycyjnych na globalnym rynku nieruchomości wzrośnie w 2016 r. o 4% do rekordowego poziomu 1,34 biliona USD. Główne czynniki wzrostu aktywności inwestycyjnej to między innymi nowe źródła kapitału, silny popyt i łatwy dostęp do finansowania dłużnego. 

Z zaprezentowanego raportu wynika, że po raz pierwszy od sześciu lat globalny wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne zmniejszył się w ubiegłym roku o 2% i wyniósł 1,29 biliona USD. Jest to efekt umocnienia się kursu dolara amerykańskiego i spowolnienia aktywności inwestycyjnej w Azji, zwłaszcza na rynku gruntów inwestycyjnych. Z wyłączeniem gruntów wartość transakcji inwestycyjnych w ujęciu globalnym wzrosła o 8%. Dotyczy to szczególnie sektora nieruchomości mieszkaniowych wielorodzinnych i hotelowych oraz logistycznych. 

Zmiany na rynku walutowym również miały znaczący wpływ, skłaniając inwestorów do inwestowania w USA i zmniejszając wzrost obrotów mierzonych w innych walutach. Na przykład wartość transakcji w skali globalnej w dolarach amerykańskich spadła o 2%, natomiast w euro wzrosła o 17%. Największe różnice odnotowano w regionie EMEA, gdzie wolumen transakcji inwestycyjnych w dolarach nie zmienił się, a w euro wzrósł aż o 23%.

Pomimo spadku aktywności inwestycyjnej w ubiegłym roku, eksperci firmy Cushman & Wakefield przewidują, że w 2016 r. wolumeny obrotów wzrosną do rekordowych poziomów.

Carlo Barel di Sant’Albano, dyrektor generalny działu globalne rynki kapitałowe i usługi dla inwestorów, Cushman & Wakefield twierdzi, że czynniki takie jak sytuacja geopolityczna, etap cyklu koniunkturalnego, niestabilność i wzrost niepewności skutkują różnicami w podejściu do alokacji aktywów i wyboru najlepszych sposobów inwestowania. Rośnie pula środków przeznaczanych na inwestycje w nieruchomości, co skutkuje wzrostem popytu. W obecnej sytuacji gospodarczej obserwujemy również coraz większe zainteresowanie sprzedażą posiadanych aktywów wśród inwestorów dążących do realizacji zysków. Z tego względu przewidujemy, że w bieżącym roku wolumen obrotów wzrośnie o 4%, przy czym skala wzrostu mogłaby być nawet większa, gdyby się ustabilizował lub zmniejszył poziom niepewności na światowych rynkach. 

Stopy kapitalizacji nie osiągnęły jeszcze najniższego poziomu, a stopniowy wzrost popytu wśród najemców będzie powoli przekładać się na wyższe stawki czynszów.

Cykl krótkoterminowy sprzyja rynkowi nieruchomości biurowych, na którym czynsze za najlepsze powierzchnie wzrosną o 4-5% w głównych miastach USA takich jak Nowy Jork, San Francisco, Los Angeles i Boston.

Podobnych wzrostów należy oczekiwać także w Londynie, Dublinie, Sztokholmie, Madrycie, Sydney, Szanghaju i Tokio”.

  • Niski koszt pozyskania kapitału w Europie oraz kolejne etapy polityki luzowania ilościowego przyczynią się do wzrostu cen aktywów i dużej podaży finansowania dłużnego. To z kolei zwiększa – wraz z upływem czasu – ryzyko niewłaściwego ulokowania kapitału, ale jednocześnie umożliwia wzrost aktywności inwestycyjnej w krótkiej perspektywie. Według prognoz wolumeny obrotów wzrosną w bieżącym roku o 5-10%, a stopy kapitalizacji zmniejszą się o 30 punktów bazowych.
  • Ameryka Północna odnotuje w 2016 r. dalszy wzrost aktywności inwestycyjnej (głównie w USA) i cen w wyniku aktywności na rynkach najmu. W Stanach Zjednoczonych odmienne podejście do polityki stóp procentowych przyczyni się do wzrostu kursu dolara i zachęci inwestorów do lokowania kapitału w tym kraju, zwłaszcza jeżeli amerykańska gospodarka będzie nadal rozwijać się w stałym tempie. Najważniejsze miasta charakteryzujące się odpowiednią płynnością i wzrostem gospodarczym będą w dalszym ciągu przyciągać większość kupujących. Dotyczy to przede wszystkim Chicago, Los Angeles i Bostonu. Natomiast w Kanadzie niewielki popyt spowodowany spadkiem cen ropy i nadpodaż w niektórych miastach mogą hamować wzrost aktywności inwestycyjnej, ale na duże zainteresowanie mogą nadal liczyć w szczególności Toronto i Vancouver.
  • Region Azji i Pacyfiku powróci na ścieżkę wzrostową w 2016 r. przy stabilizacji na rynku gruntów i stopniowym wzroście popytu na wybudowaną powierzchnię komercyjną. W strategiach dotyczących segmentu core i core plus nadal głównym celem inwestorów będą Japonia i Australia, ale czynnikiem spowalniającym aktywność inwestycyjną może być niewystarczająca podaż aktywów. Inne rynki mogą na tym skorzystać, co przełoży się na niewielki wzrost obrotów w regionie. Największego wzrostu aktywności inwestycyjnej można oczekiwać w głównych miastach Chin (zwłaszcza w Szanghaju) oraz w Singapurze i Korei Południowej. Zyskają także rynki core plus takie jak Tajpej i Auckland oraz mniejsze miasta w najważniejszych krajach regionu.

Jak mówi David Hutchings - autor raportu i dyrektor działu strategii inwestycyjnych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield: w strategiach inwestycyjnych na najbliższy rok inwestorzy powinni uwzględnić aktywa, które odpowiadają najemcom, a nie bankom. Kluczowe znaczenie ma obecnie efektywność danego aktywa, a nie wybór sektora nieruchomości. Inwestorzy będą raczej bazować na znajomości lokalnych rynków, czego efektem będzie większa liczba projektów joint-venture oraz fuzji i przejęć. Strategie inwestycyjne będą budowane wokół kilku wspólnych tematów. Jednym z nich może być możliwość budowy obiektów w segmencie core na rynkach o największym potencjale wzrostu. Realizowane inwestycje dostarczyłyby nowoczesną i elastyczną powierzchnię handlową, biurową i mieszkaniową, generując jednocześnie popyt na nowoczesne obiekty logistyczne w miastach.

W innych sektorach również można oczekiwać większej aktywności, przy czym coraz częściej będą poszukiwane nieruchomości wielofunkcyjne oferujące możliwość dostosowania przeznaczenia do zmieniających się uwarunkowań. Bardziej będzie się liczył wybór konkretnych miast niż krajów. Strategie inwestycyjne będą się koncentrować przede wszystkim na wprowadzaniu zmian, a nie na ekspansji, ponieważ inwestorzy szukają obecnie bezpiecznych i zyskownych inwestycji, które będą tworzyły wartość nie tylko nieruchomości, lecz także dla najemcy.

Natomiast James Chapman, partner i dyrektor działu rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej w firmie Cushman & Wakefield uważa, że brak równowagi pomiędzy działaniami stymulującymi wzrost a niestabilnością na światowych rynkach może przyczynić się do wydłużenia obecnego cyklu.

W jego opinii, to dobrze wróży dla Europy Środkowo-Wschodniej, ponieważ inwestorzy będą mogli skorzystać na aktualnych trendach na rynku najmu oraz utrzymującym się wzroście gospodarczym w regionie w 2016 r. W pierwszym kwartale stopy kapitalizacji pozostały bowiem na stabilnym poziomie dzięki większej podaży aktywów. Prognozuje jednak, że ze względu na rosnące wolumeny obrotów stopy kapitalizacji spadną w drugim i trzecim kwartale we wszystkich kategoriach aktywów.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10676|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10249|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl