CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Zyski deweloperów zgodnie z planem, czyli mocno w górę

Redakcja Administratora  |  29.03.2016
Na poprawę zyskowności korespondującą ze skalą poprawy statystyk sprzedażowych nowych mieszkań, przyszło akcjonariuszom spółek deweloperskich czekać dość długo
Na poprawę zyskowności korespondującą ze skalą poprawy statystyk sprzedażowych nowych mieszkań, przyszło akcjonariuszom spółek deweloperskich czekać dość długo
fot. archiwum własne

Zakończony w tych dniach sezon publikacji rocznych wyników finansowych spółek notowanych na GPW przyniósł dobre wieści dla akcjonariuszy spółek deweloperskich. Zyski firm budujących mieszkania na sprzedaż  w końcu zaczęły osiągać poziom adekwatny do trwającej już trzeci rok dynamicznej poprawy koniunktury sprzedażowej w pierwotnym segmencie krajowej mieszkaniówki.

Ubiegłoroczne wyniki finansowe netto głównych tuzów deweloperki mieszkaniowej okazały się nareszcie dużo lepsze licząc rok do roku – tłumaczy Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl. Nareszcie, ponieważ na poprawę zyskowności korespondującą ze skalą poprawy statystyk sprzedażowych nowych mieszkań, przyszło akcjonariuszom spółek deweloperskich czekać dość długo. Sama przez się przychodzi na myśl popularna maksyma: „lepiej późno niż wcale”. Z tuzina największych i najbardziej rozpoznawalnych polskich firm deweloperskich budujących lokale mieszkalne, aż dziesięć poprawiło wynik rok do roku, przy czym w większości przypadków była to poprawa w stopniu zdecydowanie ponadprzeciętnym. Tylko jedna spółka zarobiła na czysto nieco mniej, podobnie w jednym przypadku zamiast zysku pojawiła się strata netto.  

Pozycję rynkowych liderów w kwestii zdolności generowania zysków z działalności deweloperskiej potwierdziły spółki zajmujące miejsca na podium: LC Corp, Robyg oraz Dom Development. Każdy z trójki rynkowych potentatów pochwalił się roczną poprawą zyskowności liczoną w dziesiątkach procent, tym razem w pełni adekwatną do posiadanego potencjału operacyjnego. Z kolei Robyg po raz kolejny potwierdził swój status spółki deweloperskiej o obecnie największej w kraju dynamice rozwoju. 

Szczególne powody do zadowolenia mogą mieć zwłaszcza akcjonariusze Dom Development, jako że spółka w całości swoje zyski wypłaca im corocznie w formie dywidendy. Na jej zbyt lukratywny wariant trudno było liczyć po pierwszym półroczu, w którym deweloper zarobił zaledwie kilka milionów złotych. Zarząd spółki obiecał jednak wówczas zdecydowaną poprawę zyskowności w całym 2015 roku, zapowiadając istotne zwiększenie wolumenu przekazań w drugiej połowie roku. Jednak roczny wynik na poziomie ponad 80 mln zł czystego zysku najprawdopodobniej przeszedł oczekiwania największych optymistów.

Ponownie na szczególne wyróżnienie zasłużyła spółka Inpro, jeden z bardziej popularnych deweloperów w Trójmieście. W tym przypadku zysk netto w roku ubiegłym poszedł w górę w stosunku do 2014 roku ponad trzykrotnie,  z zaledwie 8 do blisko 26 milionów złotych. Warto zauważyć, że w ostatnich czasach zyski tego dewelopera rosną w skali niemalże geometrycznej. Daje to świadectwo nie tylko odpowiednich kwalifikacji zarządu spółki, ale także rosnącego potencjału rodzimego wybrzeża jako lokalizacji coraz bardziej sprzyjającej mieszkaniowym inwestycjom deweloperskim wyjaśnia ekspert z portalu RynekPierwotny.pl. 

Warto także zwrócić uwagę na co prawda symboliczny, jednak - co istotne - wreszcie dodatni wynik finansowy na poziomie netto podkarpackiej spółki Wikana. Jest to jedyny liczący się na rynku deweloper mieszkaniowy, który w ostatnich czasach systematycznie wykazywał straty. Tym razem, po raz pierwszy od dawna, wysoka strata netto z 2014r. przeszła w niewielki ubiegłoroczny zysk. Jest to efekt skuteczności nowej strategii spółki. Według jej zarządu negatywny wpływ na wynik netto miały wysokie zobowiązania odsetkowe zaciągnięte w poprzednich latach. Polityka obniżania kosztów finansowych w ostatnich kwartałach znalazła w końcu  pozytywne przełożenie na wyniki finansowe spółki.

Natomiast jedynym wyjątkiem potwierdzającym regułę rosnących profitów deweloperów mieszkaniowych notowanych na GPW, okazał się Polnord. W tym przypadku spółka zakomunikowała stratę netto za 2015 rok na poziomie – bagatela - ponad 136 mln zł, zaksięgowaną w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Szczęśliwie jednak taki rezultat nie jest konsekwencją problemów operacyjnych Polnordu, ale – jak wyjaśnił to prezes zarządu dewelopera – efektem urynkowienia księgowej wartości aktywów spółki w postaci realizowanych przez grupę projektów deweloperskich.

W sumie, gdyby pominąć „papierową” stratę Polnordu, średni ubiegłoroczny zysk netto pozostałej jedenastki prezentowanych spółek deweloperskich, był rok do roku wyższy o prawie jedną trzecią.

Rozpatrując wyniki finansowe firm deweloperskich, których podstawowym przedmiotem działalności jest budownictwo mieszkaniowe, należy mieć na uwadze jeden aspekt. Chodzi mianowicie o to, że w tym segmencie rynku nieruchomości tego typu parametr jak zysk netto, choć jest wiarygodnym wskaźnikiem kondycji finansowej spółki,  nie musi do końca odzwierciedlać bieżącego stanu koniunktury rynkowej, ani też nawet bieżącej sytuacji poszczególnych firm. Osiągnięty zysk netto jest bowiem efektem tzw. przekazań, a więc zawarcia ostatecznych umów przeniesienia własności lokali pochodzących ze sprzedaży, a ściślej przedsprzedaży poprzednich okresów. Jest to więc bardziej efekt działalności operacyjnej sprzed kilku kwartałów, aniżeli aktywności gospodarczej z okresu, którego dotyczy – tłumaczy Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl.

W związku z tym dość łatwo można przewidzieć, że rok bieżący powinien być kolejnym okresem finansowych żniw spółek deweloperskich notowanych na GPW. Wynika to z faktu kontynuacji doskonałej passy sprzedażowej mieszkań z pierwszej ręki, której efektem był rekordowy rok 2015. Z drugiej strony, robiący wrażenie wzrost zysków tuzów branży deweloperskiej, nie jest wiarygodnym prognostykiem utrzymania podobnej tendencji w perspektywie kilku kolejnych lat.  

Dużo bardziej efektywnym w tej kwestii czynnikiem jest zapewne wskaźnik koniunktury giełdowej rynkowego segmentu deweloperskiego, czyli indeks WIG-deweloperzy. Wbrew bardzo słabej w ostatnich miesiącach kondycji warszawskiego parkietu, zdołał on od początku br. poprawić swe notowania o blisko jedną piątą. Co więcej, deweloperski indeks znalazł się w bezpośrednim sąsiedztwie silnej strefy oporu w okolicach 1600 punktów. Pokonanie tego poziomu, nieosiągalne od blisko 5 lat, stanowiłoby ważny, długoterminowy sygnał poprawy koniunktury na rodzimym rynku nieruchomości nie tylko dla inwestorów giełdowych.  

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... czytam więcej »


Jak płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Co wybrać do czyszczenia elewacji i klatek schodowych?

mycie nieruchomościW czasach wirusów, oprócz dbania o budynek pod względem czystości wizualnej, musimy także dbać też o czystość biologiczną. Co może pomóc nam w tych zadaniach? Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Jak ukryć śmietnik w przestrzeni osiedlowej?

pompy cieplne śmietniki w przestrzeni osiedlowej
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Śmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
4/2020

Aktualny numer:

Administrator 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Umowa najmu a tarcza antykryzysowa
  • - Rozliczanie kosztów ciepła po sezonie
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12048|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11515|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl