Artykuł sponsorowany

Wewnętrzne i zewnętrzne ocieplenia ścian z pianki rezolowej czyli super cienko i efektywnie

 Kingspan  |  01.04.2016
Wewnętrzne i zewnętrzne ocieplenia ścian z pianki rezolowej czyli super cienko i efektywnie
Wewnętrzne i zewnętrzne ocieplenia ścian z pianki rezolowej czyli super cienko i efektywnie
Kingspan

Związane z kosztami ogrzewania oczekiwania lokatorów w przypadku modernizacji obiektów stanowią wyzwania dla ich administratorów. Problemem są nieogrzewane klatki schodowe , których docieplenie musi spełniać wymogi ppoż., balkony i wnęki okienne oraz budynki zabytkowe. Nowoczesne izolacje na bazie pianki rezolowej oferują bezpieczne i zgodne z wymaganiami rozwiązania tych problemów.

Sztywne płyty z pianki rezolowej to obecnie najbardziej efektywna izolacja dostępna na rynku występująca w systemach ocieplania ścian. Płyty te mają współczynnik λ= 0,020, czyli nawet o połowę lepszy niż tradycyjne ocieplenia. Wprost przekłada się to na nawet połowę cieńszą warstwę izolacji, gwarantującą takie same wartości ociepleniowe.

Cechują się one także wysoką odpornością ogniową i mechaniczną. W Polsce materiały te są dostępne w sieci hurtowni na terenie całego kraju pod nazwą handlową Kooltherm.

Czy izolować od zewnątrz?

Nie zawsze można izolować ściany od zewnątrz tradycyjnymi metodami, szczególnie jeśli chodzi o ochronę istniejących elementów fasady lub krótki wystający okap. Grube tradycyjne izolacje zasłaniają gzymsy czy sztukaterie wokół okien i eliminują wysunięcie okapu. W pierwszym przypadku fasada traci swój zabytkowy charakter, na co często nie ma zgody władz miasta lub konserwatora zabytków.

Zrównanie się lica fasady z okapem wymaga przedłużenia krokwi i ingerencji w pokrycie dachu, co pociąga za sobą spore koszty. Sprawdzonym rozwiązaniem w takim wypadku jest zastosowanie cienkiej, ale efektywnej warstwy pianki rezolowej w postaci płyt Kooltherm K5, której kilka centymetrów zastępuje zastępuje nawet kilkanaście centymetrów zwykłych ociepleń (Zobacz różnicę w grubości płyt).

Taka izolacja nie zasłania ozdobnych elementów fasady i pozwala zachować wysunięcie okapu. Systemy z płytami K5 maja wszystkie wymagane prawem dopuszczenia i certyfikaty i nie rozprzestrzeniają ognia.

Izolacja od zewnątrz zabytkowej fasady
Izolacja od zewnątrz zabytkowej fasady

 

Można izolować od wewnątrz

Lecz nie każdą metodą i materiałem. Rzeczywiście, najmniej problematyczna z punktu widzenia fizyki budowli jest izolacja od zewnątrz, bo nie ma zjawisk gromadzenia się wilgoci po wewnętrznej stronie. Wrażliwe na wilgoć włókniste izolacje czy kapiące w czasie palenia styropiany nie sprawdzają się przy takich rozwiązaniach.

I w tym przypadku pianka rezolowa, dzięki wysokiej izolacyjności, odpornej na wilgoć strukturze zamkniętych cel oraz wysokiej klasie ogniowej B-s1-d0, jawi się jako idealne rozwiązanie. Wyrobem dedykowanym jest płyta Kooltherm K17, czyli płyta rezolowa zespolona z płytą kartonowo-gipsową 12,5 mm o wyższych parametrach ogniowych (Poznaj połączenie karton-gipsu z płytą rezolową). Wewnątrz tej płyty znajduje się gruba folia aluminiowa, stanowiąca skuteczną paroizolacji konieczna w takich rozwiązaniach.

Izolacja wewnętrzna płytami K17

 

Klatki schodowe też trzeba izolować

 Zwłaszcz od czasu, kiedy usunięto z nich grzejniki. Płyty K17 są i do tego idealnym produktem, sprawdzonym w kraju na kilkudziesięciu tysiącach metrów. Kingspan wspiera nabywców płyt K17 obliczeniami cieplno-wilgotnościowymi dla każdego tego typu projektu indywidualnie. Obliczenia te wskazują na najlepszy sposób montażu, eliminujący ryzyko zawilgocenia ścian. Fachowe doradztwo uzupełnia katalog mostków termicznych dla wszystkich szczegółów budynku. Dodatkowym atutem jest doradztwo i szkolenie na budowie.

Przebieg izoterm przy źle izolowanym węgarku 
Przebieg izoterm przy źle izolowanym węgarku

Coraz częściej pojawia się temat właściwej, ale cienkiej izolacji okien i wnęk balkonowych. W przypadku izolacji wnęk okiennych mamy do dyspozycji kilkucentymetrową przestrzeń - tak, aby izolacja nie zakryła ramy okiennej. Użycie cienkiej tradycyjnej izolacji w tak "słabym" punkcie może spowodować zawilgocenie po wewnętrznej stronie okien, a w efekcie - permanentne zagrzybienie.

Podobnie ma się sprawa w nieizolowanych płytach balkonowych, które są mostkiem termicznym i powodują zagrzybienie na styku płyty balkonowej ze ściana budynku. Innym problemem w przypadku wnęk balkonowych jest gruba izolacja na ścianach, zmniejszająca powierzchnię i tak małych balkonów, co nie cieszy ich użytkowników.

System izolacji z Kooltherm K5 na ściany rozwiązuje problem wnęk okiennych i balkonów. Dzięki o połowę lepszej izolacyjności uzyskuję się do 100% lepszą izolacyjność przy cienkiej warstwie.

Sprawdź skuteczną cienką izolację płytami »

Firma Kingspan ma również w swojej ofercie płyty Kooltherm K3 do izolacji posadzek i płyt balkonowych, najefektywniej izolujące płyty balkonowe czy niewielkie przestrzenie możliwe do zaizolowania w starych kamienicach.

Bezpieczeństwo i spokój inwestora zapewniają wysokie parametry ogniowe płyt Kooltherm, potwierdzone stosownymi certyfikatami. Dodatkowo posiadają one pozytywną opinie zakładu badań ogniowych Instytutu Techniki Budowlanej. Stosowanie rozwiązań nieposiadających badania rozprzestrzeniania ognia dla systemów fasadowych może mieć dla inwestora prawne konsekwencje w przypadku pożaru budynku. Warto wspomnieć, że pianka rezolowa jako materiał izolacyjny cieszy się uznaniem konserwatorów zabytków, co ułatwia przeprowadzenie całego procesu przygotowania inwestycji.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich produktów Kooltherm znaleźć można na stronie www.kingspaninsulation.pl, a dzwoniąc do biura firmy Kingspan Insulation (tel. 61 455 56 48), zostaną Państwo skontaktowani z regionalnymi pracownikami, którzy zapewnią pełne doradztwo techniczne.

KONTAKT

Kingspan Insulation
Gdańska 134
62-200 Gniezno

Tel.: 61 425 56 48
Fax: 61 424 73 70


www.kingspaninsulation.pl

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:Produkty i technologie

4/2018

Aktualny numer:

Administrator 4/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - O zawodzie zarządcy nieruchomości refleksji kilka
  • - Dojazd pożarowy do budynku zabytkowego
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 15005|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl