CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Wyścig po redukcję zużycia ciepła

Redakcja Administratora  |  06.04.2016  |  1
Celem  projektu UE DREEAM jest pokazanie możliwości uzyskania redukcji zużycia energii w budynkach mieszkalnych o 75% - mówi Andrzej Rajkiewicz
Celem projektu UE DREEAM jest pokazanie możliwości uzyskania redukcji zużycia energii w budynkach mieszkalnych o 75% - mówi Andrzej Rajkiewicz
NAPE

Rusza pilotażowy program UE DREEAM, którym zostaną objęte nieruchomości w kilku krajach: we Włoszech, w Szwecji, Wielkiej Brytanii i w Polsce. Ma on zapewnić beneficjentom wsparcie w przygotowaniu strategii głębokiej modernizacji nieruchomości oraz doborze technologii, których zastosowanie da gwarancję zmniejszenia zużycia energii o 75 proc. oraz redukcję emisji CO2.

- Celem  projektu jest pokazanie możliwości uzyskania redukcji zużycia energii w budynkach mieszkalnych, w układzie wielobudynkowym o 75% – mówił Andrzej Rajkiewicz, wice prezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii (NAPE) podczas konferencji, poświęconej temu programowi i możliwościom uczestnictwa w nim właścicieli nieruchomości w Polsce.

Do udziału w projekcie pilotażowym, polegającym na kompleksowej modernizacji nieruchomości z zastosowaniem innowacyjnych technologii władze samorządowe różnych miast oraz związki gminne i właściciele prywatni zgłosili w sumie kilkadziesiąt budynków mieszkalnych, zlokalizowanych w Warszawie, Toruniu, Lublinie, Lubaniu k/Kościerzyny i Związku Gmin Górnej Narwi.

Do realizacji zostanie wybranych prawdopodobnie ok. 30 budynków, a o zakwalifikowaniu zadecyduje ocena potencjału oszczędności energii i wykonalności planowanych inwestycji, których efektem będzie spadek zużycia energii o 75 proc.

Czytaj także: Produkcja prądu z kogeneracji ma wzrosnąć dwukrotnie

Obecni na konferencji potencjalni beneficjenci prezentowali nieruchomości, które chcieliby poddać głębokiej modernizacji - według strategii specyficznie dobranej dla nieruchomości przez doradców, w oparciu o bardzo różne dane, w tym m.in. dotyczące stanu ścian, elewacji, podłóg, hydroizolacji, systemu wentylacji, źródła ciepła, rachunków za energię itd.

Warto tu dodać, że ocena stanu technicznego budynku oraz oczekiwania jego właściciela w sprawie energooszczędności będą ostatecznie decydowały o doborze nowoczesnych technologii, pozwalających w krótkim czasie na redukcji i zużycia ciepła, i emisji CO2.

Przygotowanie oceny stanu technicznego budynku oraz strategii modernizacji i wyboru technologii zostanie sfinansowane ze środków unijnych w ramach programu Horizon 2020, którego koordynatorem jest Chalmers University w Goeteborgu, a partnerem w Polsce - Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

Czytaj także: Program "Kawka" przynosi efekty

Obecny na konferencji Marcin Idczak - przedstawiciel Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) zapewnił, że właściciele nieruchomości mogą liczyć w tej materii również na dalszą pomoc finansową, związaną z realizacją modernizacji już zdiagnozowanych i wyposażonych w strategię budynków. Mogą bowiem skorzystać z dotacji w ramach programu unijnego ELENA na przygotowanie audytu, dokumentacji projektowej itd.  oraz – na prace modernizacyjne budowlano – remontowe – z programu Infrastruktura i Środowisko w ramach regionalnych programów operacyjnych i funduszy, którymi dysponują wojewódzkie oddziały NFOŚiGW.

Komentarze

(1)
kontra | 20.04.2016, 07:26
Ta polityka ma przede wszystkim zapewnić świeży dopływ dopływ gotówki niektórym sektorom przede wszystkim prywatnym bo zwykły obywatel na tym nic nie skorzysta te pieniądze które przeznaczy na oszczędzanie energii przejma firmy które z tego żyją i się utrzymują . Ludziom jest wciskany zwyczajnie kit . Prosty przykład na zastąpieniu zwykłej żarówki żarówka ledową . Koszt takiej żarówki kilkadziesiąt złotych a koszt zwykłej żarówki kilka złotych . To kwotę którą się przeznacza na zastąpienie żarówki wejdzie w koszt zużycia energii przez zwykłą żarówkę . Jeżeli nawet uda się kupić tańsze ledy to ich trwałość będzie krótsza . To samo dotyczy wprowadzaniu innych nowości na których obywatele nie korzystają a sa wprowadzeni w maliny .Prawa fizyki i ekonomiczne są tak ustanawiane aby korzyści z wprowadzania tkich zmian odnosiła tylko jedna strona
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12566|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11719|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl