CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wyścig po redukcję zużycia ciepła

Redakcja Administratora  |  06.04.2016  |  1
Celem  projektu UE DREEAM jest pokazanie możliwości uzyskania redukcji zużycia energii w budynkach mieszkalnych o 75% - mówi Andrzej Rajkiewicz
Celem projektu UE DREEAM jest pokazanie możliwości uzyskania redukcji zużycia energii w budynkach mieszkalnych o 75% - mówi Andrzej Rajkiewicz
NAPE

Rusza pilotażowy program UE DREEAM, którym zostaną objęte nieruchomości w kilku krajach: we Włoszech, w Szwecji, Wielkiej Brytanii i w Polsce. Ma on zapewnić beneficjentom wsparcie w przygotowaniu strategii głębokiej modernizacji nieruchomości oraz doborze technologii, których zastosowanie da gwarancję zmniejszenia zużycia energii o 75 proc. oraz redukcję emisji CO2.

- Celem  projektu jest pokazanie możliwości uzyskania redukcji zużycia energii w budynkach mieszkalnych, w układzie wielobudynkowym o 75% – mówił Andrzej Rajkiewicz, wice prezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii (NAPE) podczas konferencji, poświęconej temu programowi i możliwościom uczestnictwa w nim właścicieli nieruchomości w Polsce.

Do udziału w projekcie pilotażowym, polegającym na kompleksowej modernizacji nieruchomości z zastosowaniem innowacyjnych technologii władze samorządowe różnych miast oraz związki gminne i właściciele prywatni zgłosili w sumie kilkadziesiąt budynków mieszkalnych, zlokalizowanych w Warszawie, Toruniu, Lublinie, Lubaniu k/Kościerzyny i Związku Gmin Górnej Narwi.

Do realizacji zostanie wybranych prawdopodobnie ok. 30 budynków, a o zakwalifikowaniu zadecyduje ocena potencjału oszczędności energii i wykonalności planowanych inwestycji, których efektem będzie spadek zużycia energii o 75 proc.

Czytaj także: Produkcja prądu z kogeneracji ma wzrosnąć dwukrotnie

Obecni na konferencji potencjalni beneficjenci prezentowali nieruchomości, które chcieliby poddać głębokiej modernizacji - według strategii specyficznie dobranej dla nieruchomości przez doradców, w oparciu o bardzo różne dane, w tym m.in. dotyczące stanu ścian, elewacji, podłóg, hydroizolacji, systemu wentylacji, źródła ciepła, rachunków za energię itd.

Warto tu dodać, że ocena stanu technicznego budynku oraz oczekiwania jego właściciela w sprawie energooszczędności będą ostatecznie decydowały o doborze nowoczesnych technologii, pozwalających w krótkim czasie na redukcji i zużycia ciepła, i emisji CO2.

Przygotowanie oceny stanu technicznego budynku oraz strategii modernizacji i wyboru technologii zostanie sfinansowane ze środków unijnych w ramach programu Horizon 2020, którego koordynatorem jest Chalmers University w Goeteborgu, a partnerem w Polsce - Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

Czytaj także: Program "Kawka" przynosi efekty

Obecny na konferencji Marcin Idczak - przedstawiciel Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) zapewnił, że właściciele nieruchomości mogą liczyć w tej materii również na dalszą pomoc finansową, związaną z realizacją modernizacji już zdiagnozowanych i wyposażonych w strategię budynków. Mogą bowiem skorzystać z dotacji w ramach programu unijnego ELENA na przygotowanie audytu, dokumentacji projektowej itd.  oraz – na prace modernizacyjne budowlano – remontowe – z programu Infrastruktura i Środowisko w ramach regionalnych programów operacyjnych i funduszy, którymi dysponują wojewódzkie oddziały NFOŚiGW.

Komentarze

(1)
kontra | 20.04.2016, 07:26
Ta polityka ma przede wszystkim zapewnić świeży dopływ dopływ gotówki niektórym sektorom przede wszystkim prywatnym bo zwykły obywatel na tym nic nie skorzysta te pieniądze które przeznaczy na oszczędzanie energii przejma firmy które z tego żyją i się utrzymują . Ludziom jest wciskany zwyczajnie kit . Prosty przykład na zastąpieniu zwykłej żarówki żarówka ledową . Koszt takiej żarówki kilkadziesiąt złotych a koszt zwykłej żarówki kilka złotych . To kwotę którą się przeznacza na zastąpienie żarówki wejdzie w koszt zużycia energii przez zwykłą żarówkę . Jeżeli nawet uda się kupić tańsze ledy to ich trwałość będzie krótsza . To samo dotyczy wprowadzaniu innych nowości na których obywatele nie korzystają a sa wprowadzeni w maliny .Prawa fizyki i ekonomiczne są tak ustanawiane aby korzyści z wprowadzania tkich zmian odnosiła tylko jedna strona
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10800|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10374|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl