CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Status firm zarządzających nieruchomościami na gruncie ustawy o ochronie danych osobowych

 Redakcja  |  13.04.2016
Jaki jest status firm zarządzających nieruchomościami w świetle ustawy o ochronie danych osobowych?
Jaki jest status firm zarządzających nieruchomościami w świetle ustawy o ochronie danych osobowych?
arch.

Outsourcing usług związanych z zarządem nieruchomością jest bardzo powszechny. Profesjonalne podmioty świadczące takie usługi wykonując swoje obowiązki uzyskują dostęp do całych zbiorów danych członków wspólnoty, niejednokrotnie także danych wrażliwych. Powstaje więc pytanie o status takich podmiotów na gruncie ustawy o ochronie danych osobowych i o konieczne do wdrożenia zabezpieczenia danych.

Poznaj też Prawo na śniadanie

Status firm zarządzających nieruchomościami na gruncie ustawy o ochronie danych osobowych nie jest jednolity. Zależy on od tego, w relacjach z jakimi podmiotami występują i czyje dane przetwarzają.

Przetwarzanie przez takie podmioty danych osobowych ich pracowników, kontrahentów, klientów, kandydatów do pracy, dłużników, danych osobowych ze zbiorów marketingowych oznacza, że w stosunku do tych danych firmy te są administratorami danych. To one decydują o celach i środkach przetwarzania.

W związku z tym, spełnić muszą cały szereg obowiązków, jakie ustawa nakłada właśnie na administratorów. To m.in.:
• spełnienie przesłanek przetwarzania danych;
• spełnienie obowiązków informacyjnych;
• spełnienie obowiązków rejestracyjnych;
• odpowiednie zabezpieczenie danych;
• wdrożenie i utrzymywanie polityki bezpieczeństwa oraz instrukcji zarządzania systemem informatycznym;
• należyte przeszkolenie osób dopuszczonych do przetwarzania danych i nadanie im upoważnień;
• podjęcie decyzji o powołaniu administratora bezpieczeństwa informacji lub o budowaniu systemu ochrony danych osobowych bez ABI.

Sprawdź też: BCC: walka z wyłudzeniami podatków - tak, ale z ochroną danych firm

W sytuacji uzyskiwania dostępu do danych w związku ze świadczonymi usługami kwalifikacja podmiotowa firm zarządzających nieruchomościami jest inna. W tym wypadku firmy te należy kwalifikować jako procesorów, czyli podmioty przetwarzające na podstawie umowy dane w celu i zakresie wyznaczonych przez administratora danych, czyli wspólnotę mieszkaniową.

Oznacza to, że przetwarzanie ich w związku ze świadczonymi przez podmioty zarządzające nieruchomościami odbywać się musi zgodnie z art. 31 ustawy o ochronie danych osobowych, czyli na podstawie pisemnej umowy, w której określone zostaną: cel i zakres przetwarzania, a także pewne ramy prawne tego działania.

Należy pamiętać, że procesor wykonuje jedynie pewne operacje przetwarzania na rzecz administratora danych. Nie decyduje o jego celach i środkach. Nie może też tych danych swobodnie wykorzystywać. Granice jego uprawnień wyznaczone są przez określone cele administratora danych.

Procesor odpowiada jednak za należyte zabezpieczenie danych powierzonych mu do przetwarzania. Musi wdrożyć odpowiednie środki techniczne i organizacyjne, które je zabezpieczą. Musi także prowadzić dokumentację ochrony danych i wdrożyć wynikające z niej zasady. Oznacza to, że konieczność zastosowania szeregu wytycznych ujętych w ustawie o ochronie danych i rozporządzeniach wykonawczych wynika ze statusu firmy zarządzającej nieruchomościami z jednej strony jako administratora, z drugiej – jako procesora.

Co robić, Gdy w sieci obrażają zarządcę

Umowa powierzenia może i powinna regulować znacznie szerszy krąg zagadnień niż te wyżej wymienione. Powinna wskazywać także m.in., jakie są uprawnienia kontrolne administratora danych względem procesora (administrator odpowiada za zgodne z prawem przetwarzanie danych niezależnie od tego, czy powierzył je do przetwarzania, czy nie); jak kształtować się będzie obowiązek zwrotu lub usunięcia danych w razie zakończenia współpracy; czy istnieje możliwość dalszego powierzenia danych przez procesora. Oczywiście, o podpisanie odpowiedniej umowy powinien zabiegać przede wszystkim administrator danych, ale powinno na tym zależeć także procesorowi. Przy braku umowy powierzenia procesor uzyskuje bowiem dostęp do danych bez odpowiedniej podstawy prawnej.

Poza tym, dołożenie szczególnej staranności w celu zabezpieczenia danych powierzonych do przetwarzania da ważny i bardzo pozytywny aspekt wizerunkowy. Z tego też względu firmy zarządzające nieruchomościami ochronę danych osobowych powinny wpisywać na stałe w swoją praktykę.

Katarzyna Witkowska
Prawnik w Kancelarii Radców Prawnych Lubasz i Wspólnicy


Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządcy - przegląd 2019»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Programy dla zarządców nieruchomości Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16900|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10518|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10085|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl