CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Status firm zarządzających nieruchomościami na gruncie ustawy o ochronie danych osobowych

 Redakcja  |  13.04.2016
Jaki jest status firm zarządzających nieruchomościami w świetle ustawy o ochronie danych osobowych?
Jaki jest status firm zarządzających nieruchomościami w świetle ustawy o ochronie danych osobowych?
arch.

Outsourcing usług związanych z zarządem nieruchomością jest bardzo powszechny. Profesjonalne podmioty świadczące takie usługi wykonując swoje obowiązki uzyskują dostęp do całych zbiorów danych członków wspólnoty, niejednokrotnie także danych wrażliwych. Powstaje więc pytanie o status takich podmiotów na gruncie ustawy o ochronie danych osobowych i o konieczne do wdrożenia zabezpieczenia danych.

Poznaj też Prawo na śniadanie

Status firm zarządzających nieruchomościami na gruncie ustawy o ochronie danych osobowych nie jest jednolity. Zależy on od tego, w relacjach z jakimi podmiotami występują i czyje dane przetwarzają.

Przetwarzanie przez takie podmioty danych osobowych ich pracowników, kontrahentów, klientów, kandydatów do pracy, dłużników, danych osobowych ze zbiorów marketingowych oznacza, że w stosunku do tych danych firmy te są administratorami danych. To one decydują o celach i środkach przetwarzania.

W związku z tym, spełnić muszą cały szereg obowiązków, jakie ustawa nakłada właśnie na administratorów. To m.in.:
• spełnienie przesłanek przetwarzania danych;
• spełnienie obowiązków informacyjnych;
• spełnienie obowiązków rejestracyjnych;
• odpowiednie zabezpieczenie danych;
• wdrożenie i utrzymywanie polityki bezpieczeństwa oraz instrukcji zarządzania systemem informatycznym;
• należyte przeszkolenie osób dopuszczonych do przetwarzania danych i nadanie im upoważnień;
• podjęcie decyzji o powołaniu administratora bezpieczeństwa informacji lub o budowaniu systemu ochrony danych osobowych bez ABI.

Sprawdź też: BCC: walka z wyłudzeniami podatków - tak, ale z ochroną danych firm

W sytuacji uzyskiwania dostępu do danych w związku ze świadczonymi usługami kwalifikacja podmiotowa firm zarządzających nieruchomościami jest inna. W tym wypadku firmy te należy kwalifikować jako procesorów, czyli podmioty przetwarzające na podstawie umowy dane w celu i zakresie wyznaczonych przez administratora danych, czyli wspólnotę mieszkaniową.

Oznacza to, że przetwarzanie ich w związku ze świadczonymi przez podmioty zarządzające nieruchomościami odbywać się musi zgodnie z art. 31 ustawy o ochronie danych osobowych, czyli na podstawie pisemnej umowy, w której określone zostaną: cel i zakres przetwarzania, a także pewne ramy prawne tego działania.

Należy pamiętać, że procesor wykonuje jedynie pewne operacje przetwarzania na rzecz administratora danych. Nie decyduje o jego celach i środkach. Nie może też tych danych swobodnie wykorzystywać. Granice jego uprawnień wyznaczone są przez określone cele administratora danych.

Procesor odpowiada jednak za należyte zabezpieczenie danych powierzonych mu do przetwarzania. Musi wdrożyć odpowiednie środki techniczne i organizacyjne, które je zabezpieczą. Musi także prowadzić dokumentację ochrony danych i wdrożyć wynikające z niej zasady. Oznacza to, że konieczność zastosowania szeregu wytycznych ujętych w ustawie o ochronie danych i rozporządzeniach wykonawczych wynika ze statusu firmy zarządzającej nieruchomościami z jednej strony jako administratora, z drugiej – jako procesora.

Co robić, Gdy w sieci obrażają zarządcę

Umowa powierzenia może i powinna regulować znacznie szerszy krąg zagadnień niż te wyżej wymienione. Powinna wskazywać także m.in., jakie są uprawnienia kontrolne administratora danych względem procesora (administrator odpowiada za zgodne z prawem przetwarzanie danych niezależnie od tego, czy powierzył je do przetwarzania, czy nie); jak kształtować się będzie obowiązek zwrotu lub usunięcia danych w razie zakończenia współpracy; czy istnieje możliwość dalszego powierzenia danych przez procesora. Oczywiście, o podpisanie odpowiedniej umowy powinien zabiegać przede wszystkim administrator danych, ale powinno na tym zależeć także procesorowi. Przy braku umowy powierzenia procesor uzyskuje bowiem dostęp do danych bez odpowiedniej podstawy prawnej.

Poza tym, dołożenie szczególnej staranności w celu zabezpieczenia danych powierzonych do przetwarzania da ważny i bardzo pozytywny aspekt wizerunkowy. Z tego też względu firmy zarządzające nieruchomościami ochronę danych osobowych powinny wpisywać na stałe w swoją praktykę.

Katarzyna Witkowska
Prawnik w Kancelarii Radców Prawnych Lubasz i Wspólnicy


Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17749|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11095|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10673|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl