CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wiosenne integracje

Kadr z imprezy Dzień Sąsiada i Dzień Dziecka na warszawskim Bemowie
Kadr z imprezy Dzień Sąsiada i Dzień Dziecka na warszawskim Bemowie
Fot. Portal Organizacji Pozarządowych ngo.pl

O integracji sąsiedzkiej pisałam już nieraz, zwykle jednak – po fakcie. Teraz natomiast, żeby dać szasnę tym, którzy co roku obiecywali sobie, że imprezę sąsiedzką zorganizują na 100% za rok, przedstawiam kilka wskazówek do wykorzystana w nadchodzącym sezonie.

Zawsze wychodziłam z założenia, że praca zarządcy to nie tylko przeglądy i bieżące utrzymanie nieruchomości. Dobry zarządca wykorzystuje też każdą okazję, by wszystkim mieszkało się lepiej. A nie ma chyba lepszego momentu, żeby wkupić się w łaski sąsiadów, niż Dzień Dziecka. Dodatkowo pod koniec maja (w ostatni wtorek) przypada Europejski Dzień Sąsiada, więc okazja do świętowania jest w tym czasie podwójna.

Dzień Sąsiada to nowe święto, obchodzone od 2000 roku. Ze względu na słabnące więzi społeczne, a co za tym idzie – na fakt, że coraz rzadziej znamy swoich sąsiadów na wielkich, często ogromnych osiedlach, takie święto pozwala sobie przypomnieć zalety lokalnej społeczności. Warto przynajmniej w ten jeden dzień w roku zdobyć się na przyjacielski gest – zintegrować się z sąsiadami, zwłaszcza z tymi, których widujemy od lat, a nie mieliśmy okazji poznać ich bliżej.

Namawiam wszystkich zarządców, z którymi spotykam się w codziennej pracy, do poświęcenia jednej soboty i zorganizowania zabawy dla mieszkańców. Możliwości jest naprawdę dużo – nie tylko Dzień Sąsiada i Dzień Dziecka, lecz także początek (bądź zakończenie) wakacji, rozpoczęcie roku szkolnego, Halloween, Mikołajki czy po prostu święto osiedla. Ograniczeniem jest przede wszystkim nasza pomysłowość.

Jak to zrobić?

Planując termin imprezy, powinniśmy sprawdzić, co i kiedy się dzieje w okolicznych parkach czy na placach zabaw, żeby się nie dublować, bo konkurencyjne imprezy obok siebie to przecież potencjalnie mniej gości u nas, a nie o to chodzi.

Gdy już mamy datę wydarzenia, musimy zastanowić się, jakim budżetem dysponujemy. Od możliwości finansowych zależy rozmach samej imprezy, ale mniejszy budżet nie oznacza przecież klapy na starcie.

Warto zastanowić się, kto może nam pomóc w organizacji, może mamy lokale usługowe, a może jakąś kawiarnię czy pizzerię?

Warto zachęcić też do współdziałania ochronę oraz firmę sprzątającą, a jeśli mamy nową inwestycję, dobrze jest również porozmawiać z deweloperem.

Oferta rynkowa jest ogromna i naprawdę mamy w czym wybierać. Mogą to być i dmuchane zamki, i wielkie baseny z kulkami dla dzieci, i masa gier, torów przeszkód, zawody skoków w workach albo trampoliny. Dodatkowo dochodzi moc atrakcji stacjonarnych, takich jak balony, wata cukrowa, popcorn, ozdabianie twarzy, robienie ozdób, malowanie farbami itp. Do tego jakiś poczęstunek piknikowy – np. bardzo ostatnio popularne fontanny czekoladowe z masą owoców i pianek na patykach, i już uśmiechy nie zejdą naszym gościom z twarzy. Każda firma organizująca imprezy na naszą prośbę zorganizuje grilla, stoły, przygotują talerzyki, sztućce i zaproszą specjalistę od przygotowania specjałów, a co najważniejsze – wszystko zorganizuje, a potem posprząta. To, co się znajdzie na grillu, spokojnie możemy pozostawić mieszkańcom – każdy przyniesie sobie to, na co ma ochotę, ale możemy też przygotować standardowe kiełbaski dla wszystkich.

Z moich doświadczeń

W ostatnich latach udało nam się w przygotowania zaangażować także mieszkańców – wymyśliliśmy konkurs na najlepsze ciasto czy lemoniadę; jeśli impreza jest we wrześniu, to na jesienny smakołyk, jeśli Halloween – na zdrową przekąskę… Wszystko zależy już tylko od naszych pomysłów.

Za pierwszym razem, przyznam szczerze, że się bałam, bo tu nagrody, pięknie przygotowany stół, a co będzie, jeśli nikt nic nie przyniesie? Miałam zamiar nawet upiec coś sama, żeby nie było pusto. Moje obawy okazały się mocno przesadzone. Na tej i na każdej kolejnej imprezie stoły uginały się od ciast, ciasteczek, tortów, torcików, deserów….

My jako organizator też byliśmy gotowi – przygotowaliśmy zestaw widelczyków, talerzy i kart do głosowania. Próbujący na karteczkach zapisywali swoje głosy, które następnie wrzucali do pudeł. Pod koniec imprezy głosy zostały zliczone, a nagrody – wręczone. Zwycięskie przepisy jeszcze długo wisiały zaś na tablicach informacyjnych na osiedlach.

Ze względu na to, że firmy eventowe zwykle organizują dwie–trzy godziny imprezy, trzeba dobrze zaplanować ten czas, żeby zabawa nie zakończyła się jednym wielkim płaczem.

Z okazji Dnia Dziecka zwykle udaje się zorganizować dodatkową niespodziankę dla najmłodszych, która częstokroć okazuje się rewelacyjną zabawą także dla dorosłych. Taka dodatkowa atrakcja ma też za zadanie odciągnąć dzieci od dmuchanego zamku i pozwolić ekipie z firmy eventowej spokojnie się spakować.

Zaprosiliśmy strażaków z pobliskiej jednostki PSP, którzy (podkreślę, że bezkosztowo) pięknym wozem strażackim wjechali na syrenach na teren osiedla, pokazali dzieciom sprzęt, pozwolili im zrobić w nim zdjęcia. Na koniec zaś puścili wodę i każde dziecko mogło popróbować swoich sił: najpierw polać wężem strażackim zieleń, a po chwili, jako że pogoda była doskonała, także pozostałe dzieci, które – szczęśliwe i całe mokre – musiały iść się przebrać. Bardziej naturalnego zakończenia imprezy nie mogliśmy zaplanować.

W tym roku rozmawiałam już z policją i strażą miejską – oni też są chętni do pomocy, ważne jest jedynie to, by termin imprezy podać im z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż na ostatnią chwilę niewiele uda się załatwić.

Aby w zapale nie zabrakło nam energii... nie tylko tej elektrycznej

I jeszcze jeden drobiazg, o którym musimy pamiętać i który – niedopilnowany może popsuć nam cały efekt.

Konserwator powinien sprawdzić wcześniej zasilanie, upewnić się, że wszystko, co może być potrzebne, np. dodatkowe gniazda elektryczne, jest przygotowane i zabezpieczone.

Pamiętajmy również, żeby uprzedzić o imprezie firmę sprzątającą, bo – po pierwsze – osiedle powinno błyszczeć, a po drugie impreza w weekend z grillem i balonami oznacza jeden wielki bałagan na drugi dzień. Jeśli ekipa nie przyjedzie i nie posprząta niezwłocznie po zakończeniu zabawy, to będzie to bałagan, na który mieszkańcy i ich goście będą musieli patrzeć przez cały weekend. To zaś na pewno zepsuje wrażenia z miłych chwil i w efekcie odbije się nam czkawką.

Imprezy sąsiedzkie stały się już tak popularne, że naprawdę jest w czym wybierać. Wiele firm eventowych ma specjalne pakiety dla wspólnot, a ich koszty wahają się od 700 zł do nawet kilku tysięcy.

Taka jedna czy dwie imprezy w roku nie kosztują nas dużo czasu, to naprawdę tylko kilka dodatkowych godzin pracy, a efekt – niezapomniany. Uwierzcie mi, że takie wydarzenia w życiu naszej wspólnoty wspominane będą jeszcze długo.

Czytaj też: Place zabaw i siłownie pod chmurką w świetle prawa >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17327|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10817|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10390|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl