CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Wiosenne integracje

Kadr z imprezy Dzień Sąsiada i Dzień Dziecka na warszawskim Bemowie
Kadr z imprezy Dzień Sąsiada i Dzień Dziecka na warszawskim Bemowie
Fot. Portal Organizacji Pozarządowych ngo.pl

O integracji sąsiedzkiej pisałam już nieraz, zwykle jednak – po fakcie. Teraz natomiast, żeby dać szasnę tym, którzy co roku obiecywali sobie, że imprezę sąsiedzką zorganizują na 100% za rok, przedstawiam kilka wskazówek do wykorzystana w nadchodzącym sezonie.

Zawsze wychodziłam z założenia, że praca zarządcy to nie tylko przeglądy i bieżące utrzymanie nieruchomości. Dobry zarządca wykorzystuje też każdą okazję, by wszystkim mieszkało się lepiej. A nie ma chyba lepszego momentu, żeby wkupić się w łaski sąsiadów, niż Dzień Dziecka. Dodatkowo pod koniec maja (w ostatni wtorek) przypada Europejski Dzień Sąsiada, więc okazja do świętowania jest w tym czasie podwójna.

Dzień Sąsiada to nowe święto, obchodzone od 2000 roku. Ze względu na słabnące więzi społeczne, a co za tym idzie – na fakt, że coraz rzadziej znamy swoich sąsiadów na wielkich, często ogromnych osiedlach, takie święto pozwala sobie przypomnieć zalety lokalnej społeczności. Warto przynajmniej w ten jeden dzień w roku zdobyć się na przyjacielski gest – zintegrować się z sąsiadami, zwłaszcza z tymi, których widujemy od lat, a nie mieliśmy okazji poznać ich bliżej.

Namawiam wszystkich zarządców, z którymi spotykam się w codziennej pracy, do poświęcenia jednej soboty i zorganizowania zabawy dla mieszkańców. Możliwości jest naprawdę dużo – nie tylko Dzień Sąsiada i Dzień Dziecka, lecz także początek (bądź zakończenie) wakacji, rozpoczęcie roku szkolnego, Halloween, Mikołajki czy po prostu święto osiedla. Ograniczeniem jest przede wszystkim nasza pomysłowość.

Jak to zrobić?

Planując termin imprezy, powinniśmy sprawdzić, co i kiedy się dzieje w okolicznych parkach czy na placach zabaw, żeby się nie dublować, bo konkurencyjne imprezy obok siebie to przecież potencjalnie mniej gości u nas, a nie o to chodzi.

Gdy już mamy datę wydarzenia, musimy zastanowić się, jakim budżetem dysponujemy. Od możliwości finansowych zależy rozmach samej imprezy, ale mniejszy budżet nie oznacza przecież klapy na starcie.

Warto zastanowić się, kto może nam pomóc w organizacji, może mamy lokale usługowe, a może jakąś kawiarnię czy pizzerię?

Warto zachęcić też do współdziałania ochronę oraz firmę sprzątającą, a jeśli mamy nową inwestycję, dobrze jest również porozmawiać z deweloperem.

Oferta rynkowa jest ogromna i naprawdę mamy w czym wybierać. Mogą to być i dmuchane zamki, i wielkie baseny z kulkami dla dzieci, i masa gier, torów przeszkód, zawody skoków w workach albo trampoliny. Dodatkowo dochodzi moc atrakcji stacjonarnych, takich jak balony, wata cukrowa, popcorn, ozdabianie twarzy, robienie ozdób, malowanie farbami itp. Do tego jakiś poczęstunek piknikowy – np. bardzo ostatnio popularne fontanny czekoladowe z masą owoców i pianek na patykach, i już uśmiechy nie zejdą naszym gościom z twarzy. Każda firma organizująca imprezy na naszą prośbę zorganizuje grilla, stoły, przygotują talerzyki, sztućce i zaproszą specjalistę od przygotowania specjałów, a co najważniejsze – wszystko zorganizuje, a potem posprząta. To, co się znajdzie na grillu, spokojnie możemy pozostawić mieszkańcom – każdy przyniesie sobie to, na co ma ochotę, ale możemy też przygotować standardowe kiełbaski dla wszystkich.

Z moich doświadczeń

W ostatnich latach udało nam się w przygotowania zaangażować także mieszkańców – wymyśliliśmy konkurs na najlepsze ciasto czy lemoniadę; jeśli impreza jest we wrześniu, to na jesienny smakołyk, jeśli Halloween – na zdrową przekąskę… Wszystko zależy już tylko od naszych pomysłów.

Za pierwszym razem, przyznam szczerze, że się bałam, bo tu nagrody, pięknie przygotowany stół, a co będzie, jeśli nikt nic nie przyniesie? Miałam zamiar nawet upiec coś sama, żeby nie było pusto. Moje obawy okazały się mocno przesadzone. Na tej i na każdej kolejnej imprezie stoły uginały się od ciast, ciasteczek, tortów, torcików, deserów….

My jako organizator też byliśmy gotowi – przygotowaliśmy zestaw widelczyków, talerzy i kart do głosowania. Próbujący na karteczkach zapisywali swoje głosy, które następnie wrzucali do pudeł. Pod koniec imprezy głosy zostały zliczone, a nagrody – wręczone. Zwycięskie przepisy jeszcze długo wisiały zaś na tablicach informacyjnych na osiedlach.

Ze względu na to, że firmy eventowe zwykle organizują dwie–trzy godziny imprezy, trzeba dobrze zaplanować ten czas, żeby zabawa nie zakończyła się jednym wielkim płaczem.

Z okazji Dnia Dziecka zwykle udaje się zorganizować dodatkową niespodziankę dla najmłodszych, która częstokroć okazuje się rewelacyjną zabawą także dla dorosłych. Taka dodatkowa atrakcja ma też za zadanie odciągnąć dzieci od dmuchanego zamku i pozwolić ekipie z firmy eventowej spokojnie się spakować.

Zaprosiliśmy strażaków z pobliskiej jednostki PSP, którzy (podkreślę, że bezkosztowo) pięknym wozem strażackim wjechali na syrenach na teren osiedla, pokazali dzieciom sprzęt, pozwolili im zrobić w nim zdjęcia. Na koniec zaś puścili wodę i każde dziecko mogło popróbować swoich sił: najpierw polać wężem strażackim zieleń, a po chwili, jako że pogoda była doskonała, także pozostałe dzieci, które – szczęśliwe i całe mokre – musiały iść się przebrać. Bardziej naturalnego zakończenia imprezy nie mogliśmy zaplanować.

W tym roku rozmawiałam już z policją i strażą miejską – oni też są chętni do pomocy, ważne jest jedynie to, by termin imprezy podać im z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż na ostatnią chwilę niewiele uda się załatwić.

Aby w zapale nie zabrakło nam energii... nie tylko tej elektrycznej

I jeszcze jeden drobiazg, o którym musimy pamiętać i który – niedopilnowany może popsuć nam cały efekt.

Konserwator powinien sprawdzić wcześniej zasilanie, upewnić się, że wszystko, co może być potrzebne, np. dodatkowe gniazda elektryczne, jest przygotowane i zabezpieczone.

Pamiętajmy również, żeby uprzedzić o imprezie firmę sprzątającą, bo – po pierwsze – osiedle powinno błyszczeć, a po drugie impreza w weekend z grillem i balonami oznacza jeden wielki bałagan na drugi dzień. Jeśli ekipa nie przyjedzie i nie posprząta niezwłocznie po zakończeniu zabawy, to będzie to bałagan, na który mieszkańcy i ich goście będą musieli patrzeć przez cały weekend. To zaś na pewno zepsuje wrażenia z miłych chwil i w efekcie odbije się nam czkawką.

Imprezy sąsiedzkie stały się już tak popularne, że naprawdę jest w czym wybierać. Wiele firm eventowych ma specjalne pakiety dla wspólnot, a ich koszty wahają się od 700 zł do nawet kilku tysięcy.

Taka jedna czy dwie imprezy w roku nie kosztują nas dużo czasu, to naprawdę tylko kilka dodatkowych godzin pracy, a efekt – niezapomniany. Uwierzcie mi, że takie wydarzenia w życiu naszej wspólnoty wspominane będą jeszcze długo.

Czytaj też: Place zabaw i siłownie pod chmurką w świetle prawa >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19441|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16577|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11856|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl