CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Wiosenne integracje

Kadr z imprezy Dzień Sąsiada i Dzień Dziecka na warszawskim Bemowie
Kadr z imprezy Dzień Sąsiada i Dzień Dziecka na warszawskim Bemowie
Fot. Portal Organizacji Pozarządowych ngo.pl

O integracji sąsiedzkiej pisałam już nieraz, zwykle jednak – po fakcie. Teraz natomiast, żeby dać szasnę tym, którzy co roku obiecywali sobie, że imprezę sąsiedzką zorganizują na 100% za rok, przedstawiam kilka wskazówek do wykorzystana w nadchodzącym sezonie.

Zawsze wychodziłam z założenia, że praca zarządcy to nie tylko przeglądy i bieżące utrzymanie nieruchomości. Dobry zarządca wykorzystuje też każdą okazję, by wszystkim mieszkało się lepiej. A nie ma chyba lepszego momentu, żeby wkupić się w łaski sąsiadów, niż Dzień Dziecka. Dodatkowo pod koniec maja (w ostatni wtorek) przypada Europejski Dzień Sąsiada, więc okazja do świętowania jest w tym czasie podwójna.

Dzień Sąsiada to nowe święto, obchodzone od 2000 roku. Ze względu na słabnące więzi społeczne, a co za tym idzie – na fakt, że coraz rzadziej znamy swoich sąsiadów na wielkich, często ogromnych osiedlach, takie święto pozwala sobie przypomnieć zalety lokalnej społeczności. Warto przynajmniej w ten jeden dzień w roku zdobyć się na przyjacielski gest – zintegrować się z sąsiadami, zwłaszcza z tymi, których widujemy od lat, a nie mieliśmy okazji poznać ich bliżej.

Namawiam wszystkich zarządców, z którymi spotykam się w codziennej pracy, do poświęcenia jednej soboty i zorganizowania zabawy dla mieszkańców. Możliwości jest naprawdę dużo – nie tylko Dzień Sąsiada i Dzień Dziecka, lecz także początek (bądź zakończenie) wakacji, rozpoczęcie roku szkolnego, Halloween, Mikołajki czy po prostu święto osiedla. Ograniczeniem jest przede wszystkim nasza pomysłowość.

Jak to zrobić?

Planując termin imprezy, powinniśmy sprawdzić, co i kiedy się dzieje w okolicznych parkach czy na placach zabaw, żeby się nie dublować, bo konkurencyjne imprezy obok siebie to przecież potencjalnie mniej gości u nas, a nie o to chodzi.

Gdy już mamy datę wydarzenia, musimy zastanowić się, jakim budżetem dysponujemy. Od możliwości finansowych zależy rozmach samej imprezy, ale mniejszy budżet nie oznacza przecież klapy na starcie.

Warto zastanowić się, kto może nam pomóc w organizacji, może mamy lokale usługowe, a może jakąś kawiarnię czy pizzerię?

Warto zachęcić też do współdziałania ochronę oraz firmę sprzątającą, a jeśli mamy nową inwestycję, dobrze jest również porozmawiać z deweloperem.

Oferta rynkowa jest ogromna i naprawdę mamy w czym wybierać. Mogą to być i dmuchane zamki, i wielkie baseny z kulkami dla dzieci, i masa gier, torów przeszkód, zawody skoków w workach albo trampoliny. Dodatkowo dochodzi moc atrakcji stacjonarnych, takich jak balony, wata cukrowa, popcorn, ozdabianie twarzy, robienie ozdób, malowanie farbami itp. Do tego jakiś poczęstunek piknikowy – np. bardzo ostatnio popularne fontanny czekoladowe z masą owoców i pianek na patykach, i już uśmiechy nie zejdą naszym gościom z twarzy. Każda firma organizująca imprezy na naszą prośbę zorganizuje grilla, stoły, przygotują talerzyki, sztućce i zaproszą specjalistę od przygotowania specjałów, a co najważniejsze – wszystko zorganizuje, a potem posprząta. To, co się znajdzie na grillu, spokojnie możemy pozostawić mieszkańcom – każdy przyniesie sobie to, na co ma ochotę, ale możemy też przygotować standardowe kiełbaski dla wszystkich.

Z moich doświadczeń

W ostatnich latach udało nam się w przygotowania zaangażować także mieszkańców – wymyśliliśmy konkurs na najlepsze ciasto czy lemoniadę; jeśli impreza jest we wrześniu, to na jesienny smakołyk, jeśli Halloween – na zdrową przekąskę… Wszystko zależy już tylko od naszych pomysłów.

Za pierwszym razem, przyznam szczerze, że się bałam, bo tu nagrody, pięknie przygotowany stół, a co będzie, jeśli nikt nic nie przyniesie? Miałam zamiar nawet upiec coś sama, żeby nie było pusto. Moje obawy okazały się mocno przesadzone. Na tej i na każdej kolejnej imprezie stoły uginały się od ciast, ciasteczek, tortów, torcików, deserów….

My jako organizator też byliśmy gotowi – przygotowaliśmy zestaw widelczyków, talerzy i kart do głosowania. Próbujący na karteczkach zapisywali swoje głosy, które następnie wrzucali do pudeł. Pod koniec imprezy głosy zostały zliczone, a nagrody – wręczone. Zwycięskie przepisy jeszcze długo wisiały zaś na tablicach informacyjnych na osiedlach.

Ze względu na to, że firmy eventowe zwykle organizują dwie–trzy godziny imprezy, trzeba dobrze zaplanować ten czas, żeby zabawa nie zakończyła się jednym wielkim płaczem.

Z okazji Dnia Dziecka zwykle udaje się zorganizować dodatkową niespodziankę dla najmłodszych, która częstokroć okazuje się rewelacyjną zabawą także dla dorosłych. Taka dodatkowa atrakcja ma też za zadanie odciągnąć dzieci od dmuchanego zamku i pozwolić ekipie z firmy eventowej spokojnie się spakować.

Zaprosiliśmy strażaków z pobliskiej jednostki PSP, którzy (podkreślę, że bezkosztowo) pięknym wozem strażackim wjechali na syrenach na teren osiedla, pokazali dzieciom sprzęt, pozwolili im zrobić w nim zdjęcia. Na koniec zaś puścili wodę i każde dziecko mogło popróbować swoich sił: najpierw polać wężem strażackim zieleń, a po chwili, jako że pogoda była doskonała, także pozostałe dzieci, które – szczęśliwe i całe mokre – musiały iść się przebrać. Bardziej naturalnego zakończenia imprezy nie mogliśmy zaplanować.

W tym roku rozmawiałam już z policją i strażą miejską – oni też są chętni do pomocy, ważne jest jedynie to, by termin imprezy podać im z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż na ostatnią chwilę niewiele uda się załatwić.

Aby w zapale nie zabrakło nam energii... nie tylko tej elektrycznej

I jeszcze jeden drobiazg, o którym musimy pamiętać i który – niedopilnowany może popsuć nam cały efekt.

Konserwator powinien sprawdzić wcześniej zasilanie, upewnić się, że wszystko, co może być potrzebne, np. dodatkowe gniazda elektryczne, jest przygotowane i zabezpieczone.

Pamiętajmy również, żeby uprzedzić o imprezie firmę sprzątającą, bo – po pierwsze – osiedle powinno błyszczeć, a po drugie impreza w weekend z grillem i balonami oznacza jeden wielki bałagan na drugi dzień. Jeśli ekipa nie przyjedzie i nie posprząta niezwłocznie po zakończeniu zabawy, to będzie to bałagan, na który mieszkańcy i ich goście będą musieli patrzeć przez cały weekend. To zaś na pewno zepsuje wrażenia z miłych chwil i w efekcie odbije się nam czkawką.

Imprezy sąsiedzkie stały się już tak popularne, że naprawdę jest w czym wybierać. Wiele firm eventowych ma specjalne pakiety dla wspólnot, a ich koszty wahają się od 700 zł do nawet kilku tysięcy.

Taka jedna czy dwie imprezy w roku nie kosztują nas dużo czasu, to naprawdę tylko kilka dodatkowych godzin pracy, a efekt – niezapomniany. Uwierzcie mi, że takie wydarzenia w życiu naszej wspólnoty wspominane będą jeszcze długo.

Czytaj też: Place zabaw i siłownie pod chmurką w świetle prawa >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17966|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11248|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10823|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl