CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wiosenne integracje

Kadr z imprezy Dzień Sąsiada i Dzień Dziecka na warszawskim Bemowie
Kadr z imprezy Dzień Sąsiada i Dzień Dziecka na warszawskim Bemowie
Fot. Portal Organizacji Pozarządowych ngo.pl

O integracji sąsiedzkiej pisałam już nieraz, zwykle jednak – po fakcie. Teraz natomiast, żeby dać szasnę tym, którzy co roku obiecywali sobie, że imprezę sąsiedzką zorganizują na 100% za rok, przedstawiam kilka wskazówek do wykorzystana w nadchodzącym sezonie.

Zawsze wychodziłam z założenia, że praca zarządcy to nie tylko przeglądy i bieżące utrzymanie nieruchomości. Dobry zarządca wykorzystuje też każdą okazję, by wszystkim mieszkało się lepiej. A nie ma chyba lepszego momentu, żeby wkupić się w łaski sąsiadów, niż Dzień Dziecka. Dodatkowo pod koniec maja (w ostatni wtorek) przypada Europejski Dzień Sąsiada, więc okazja do świętowania jest w tym czasie podwójna.

Dzień Sąsiada to nowe święto, obchodzone od 2000 roku. Ze względu na słabnące więzi społeczne, a co za tym idzie – na fakt, że coraz rzadziej znamy swoich sąsiadów na wielkich, często ogromnych osiedlach, takie święto pozwala sobie przypomnieć zalety lokalnej społeczności. Warto przynajmniej w ten jeden dzień w roku zdobyć się na przyjacielski gest – zintegrować się z sąsiadami, zwłaszcza z tymi, których widujemy od lat, a nie mieliśmy okazji poznać ich bliżej.

Namawiam wszystkich zarządców, z którymi spotykam się w codziennej pracy, do poświęcenia jednej soboty i zorganizowania zabawy dla mieszkańców. Możliwości jest naprawdę dużo – nie tylko Dzień Sąsiada i Dzień Dziecka, lecz także początek (bądź zakończenie) wakacji, rozpoczęcie roku szkolnego, Halloween, Mikołajki czy po prostu święto osiedla. Ograniczeniem jest przede wszystkim nasza pomysłowość.

Jak to zrobić?

Planując termin imprezy, powinniśmy sprawdzić, co i kiedy się dzieje w okolicznych parkach czy na placach zabaw, żeby się nie dublować, bo konkurencyjne imprezy obok siebie to przecież potencjalnie mniej gości u nas, a nie o to chodzi.

Gdy już mamy datę wydarzenia, musimy zastanowić się, jakim budżetem dysponujemy. Od możliwości finansowych zależy rozmach samej imprezy, ale mniejszy budżet nie oznacza przecież klapy na starcie.

Warto zastanowić się, kto może nam pomóc w organizacji, może mamy lokale usługowe, a może jakąś kawiarnię czy pizzerię?

Warto zachęcić też do współdziałania ochronę oraz firmę sprzątającą, a jeśli mamy nową inwestycję, dobrze jest również porozmawiać z deweloperem.

Oferta rynkowa jest ogromna i naprawdę mamy w czym wybierać. Mogą to być i dmuchane zamki, i wielkie baseny z kulkami dla dzieci, i masa gier, torów przeszkód, zawody skoków w workach albo trampoliny. Dodatkowo dochodzi moc atrakcji stacjonarnych, takich jak balony, wata cukrowa, popcorn, ozdabianie twarzy, robienie ozdób, malowanie farbami itp. Do tego jakiś poczęstunek piknikowy – np. bardzo ostatnio popularne fontanny czekoladowe z masą owoców i pianek na patykach, i już uśmiechy nie zejdą naszym gościom z twarzy. Każda firma organizująca imprezy na naszą prośbę zorganizuje grilla, stoły, przygotują talerzyki, sztućce i zaproszą specjalistę od przygotowania specjałów, a co najważniejsze – wszystko zorganizuje, a potem posprząta. To, co się znajdzie na grillu, spokojnie możemy pozostawić mieszkańcom – każdy przyniesie sobie to, na co ma ochotę, ale możemy też przygotować standardowe kiełbaski dla wszystkich.

Z moich doświadczeń

W ostatnich latach udało nam się w przygotowania zaangażować także mieszkańców – wymyśliliśmy konkurs na najlepsze ciasto czy lemoniadę; jeśli impreza jest we wrześniu, to na jesienny smakołyk, jeśli Halloween – na zdrową przekąskę… Wszystko zależy już tylko od naszych pomysłów.

Za pierwszym razem, przyznam szczerze, że się bałam, bo tu nagrody, pięknie przygotowany stół, a co będzie, jeśli nikt nic nie przyniesie? Miałam zamiar nawet upiec coś sama, żeby nie było pusto. Moje obawy okazały się mocno przesadzone. Na tej i na każdej kolejnej imprezie stoły uginały się od ciast, ciasteczek, tortów, torcików, deserów….

My jako organizator też byliśmy gotowi – przygotowaliśmy zestaw widelczyków, talerzy i kart do głosowania. Próbujący na karteczkach zapisywali swoje głosy, które następnie wrzucali do pudeł. Pod koniec imprezy głosy zostały zliczone, a nagrody – wręczone. Zwycięskie przepisy jeszcze długo wisiały zaś na tablicach informacyjnych na osiedlach.

Ze względu na to, że firmy eventowe zwykle organizują dwie–trzy godziny imprezy, trzeba dobrze zaplanować ten czas, żeby zabawa nie zakończyła się jednym wielkim płaczem.

Z okazji Dnia Dziecka zwykle udaje się zorganizować dodatkową niespodziankę dla najmłodszych, która częstokroć okazuje się rewelacyjną zabawą także dla dorosłych. Taka dodatkowa atrakcja ma też za zadanie odciągnąć dzieci od dmuchanego zamku i pozwolić ekipie z firmy eventowej spokojnie się spakować.

Zaprosiliśmy strażaków z pobliskiej jednostki PSP, którzy (podkreślę, że bezkosztowo) pięknym wozem strażackim wjechali na syrenach na teren osiedla, pokazali dzieciom sprzęt, pozwolili im zrobić w nim zdjęcia. Na koniec zaś puścili wodę i każde dziecko mogło popróbować swoich sił: najpierw polać wężem strażackim zieleń, a po chwili, jako że pogoda była doskonała, także pozostałe dzieci, które – szczęśliwe i całe mokre – musiały iść się przebrać. Bardziej naturalnego zakończenia imprezy nie mogliśmy zaplanować.

W tym roku rozmawiałam już z policją i strażą miejską – oni też są chętni do pomocy, ważne jest jedynie to, by termin imprezy podać im z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż na ostatnią chwilę niewiele uda się załatwić.

Aby w zapale nie zabrakło nam energii... nie tylko tej elektrycznej

I jeszcze jeden drobiazg, o którym musimy pamiętać i który – niedopilnowany może popsuć nam cały efekt.

Konserwator powinien sprawdzić wcześniej zasilanie, upewnić się, że wszystko, co może być potrzebne, np. dodatkowe gniazda elektryczne, jest przygotowane i zabezpieczone.

Pamiętajmy również, żeby uprzedzić o imprezie firmę sprzątającą, bo – po pierwsze – osiedle powinno błyszczeć, a po drugie impreza w weekend z grillem i balonami oznacza jeden wielki bałagan na drugi dzień. Jeśli ekipa nie przyjedzie i nie posprząta niezwłocznie po zakończeniu zabawy, to będzie to bałagan, na który mieszkańcy i ich goście będą musieli patrzeć przez cały weekend. To zaś na pewno zepsuje wrażenia z miłych chwil i w efekcie odbije się nam czkawką.

Imprezy sąsiedzkie stały się już tak popularne, że naprawdę jest w czym wybierać. Wiele firm eventowych ma specjalne pakiety dla wspólnot, a ich koszty wahają się od 700 zł do nawet kilku tysięcy.

Taka jedna czy dwie imprezy w roku nie kosztują nas dużo czasu, to naprawdę tylko kilka dodatkowych godzin pracy, a efekt – niezapomniany. Uwierzcie mi, że takie wydarzenia w życiu naszej wspólnoty wspominane będą jeszcze długo.

Czytaj też: Place zabaw i siłownie pod chmurką w świetle prawa >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16918|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10529|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10100|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl