CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Czy Mieszkanie Plus rozwiąże mieszkaniowe problemy Polaków?

Agnieszka Zygmunt  |  21.06.2016  |  1
Czy Mieszkanie Plus da mieszkania większej ilości Polaków?
Czy Mieszkanie Plus da mieszkania większej ilości Polaków?
arch.

Mieszkanie Plus ma na celu wsparcie tych osób, których nie stać ani na kredyt, ani na wynajem po stawkach rynkowych. Mimo ambitnych założeń programu pojawiają się obawy, czy spełni on pokładane w nim nadzieje.

W Polsce od wielu lat dostrzegalny jest deficyt mieszkań. Z wyliczeń rządu wynika, że ponad połowa Polaków nie ma mieszkania na własność.

Czytaj więcej na ten temat: Deficyt lokali w Polsce

Choć paradoksalnie z roku na roku buduje się u nas coraz więcej, to pułapka "średniego dochodu" często staje się poważną przeszkodą na drodze do kupna własnego M na rynku pierwotnym. Drugi ważny problem to mała liczba mieszkań komunalnych oddawanych do użytku – na takie lokum oczekuje się nawet kilka lat, czasem bez powodzenia.

Z kolei przeważające na rynku ceny wynajmu nie dla wszystkich są przystępne. Problem stanowi także przeludnienie wielu mieszkań. Nowy rządowy program ma stać się receptą na problemy mieszkaniowe (przede wszystkim klasy średniej) oraz pomóc spełnić marzenie o własnych czterech kątach. Tanie mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności po 30 latach wydają się dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla tych, których bank odesłał z kwitkiem.

Od momentu ogłoszenia Mieszkania Plus nie brakuje entuzjastów idei programu, w tym potrzeby inwestowania w rynek mieszkań na wynajem. Choć prace nad szczegółami projektu wciąż trwają, eksperci już zwracają uwagę na niektóre założenia programu.

Gdzie powstaną rządowe mieszkania we Wrocławiu?

Najważniejszy filar Mieszkania Plus zakłada budowę tanich mieszkań na gruntach należących do Skarbu Państwa. A te, według wyliczeń Ministerstwa Skarbu Państwa, stanowią aż 34% powierzchni polskich miast. W dużej części to jednak działki kolejowe czy wojskowe, więc nieuchronne stają się pytania o atrakcyjność ich położenia, stan prawny tych miejsc, lecz także o pobliską infrastrukturę.

Sprawdź też: Mieszkanie Plus w Białymstoku

Bliskie sąsiedztwo trasy kolejowej lub peryferyjne usytuowanie przełoży się na komfort mieszkania i w perspektywie na koszty dojazdu do pracy czy szkoły. Działka wymagająca uzbrojenia automatycznie zwiększy też koszt inwestycji, którą dziś rząd optymistycznie wycenia na 2600 zł za mkw. – tyle ma kosztować wykończenie "pod klucz". Równolegle z doprecyzowaniem szczegółów programu rozpoczęły się więc spisy gruntów w polskich miastach.

"We Wrocławiu potencjalne działki pod rządowe mieszkania znajdują się m.in. w okolicach Dworca Głównego, Dworca Świebodzkiego czy pobliskiej ulicy Hubskiej. Jednak szanse na budowę w ścisłym centrum miasta są raczej znikome. Rząd już zapowiedział, że atrakcyjne działki pochodzące od samorządów czy spółek Skarbu Państwa zostaną sprzedane w celu sfinansowania budowy mieszkań w innych częściach miast. Na daleko idące prognozy jest jeszcze za wcześnie, ale w stolicy Dolnego Śląska rządowe lokale mogłyby powstać np. na Brochowie, Żernikach, Kuźnikach, Kępie Mieszczańskiej, Złotnikach, Jagodnie czy tzw. klinie wojszycko-tarnogajskim" – mówi Michał Trejgis, przedstawiciel wrocławskiego dewelopera Budotex.

Zapanuje moda na wynajem i oszczędzanie?

Darmowe działki mają przełożyć się na niskie koszty czynszu. Mieszkanie będzie można wynająć za 10-20 zł za mkw. Do tego należy jeszcze doliczyć opłaty eksploatacyjne i dodatkowo 20% należności od czynszu przy opcji wykupu na własność.

Przykładowo: mieszkanie o powierzchni 50 mkw. na wynajem za 20 zł miesięcznie to koszt 1000 zł. Jeśli doliczymy do tego opłatę za wykup mieszkania, mamy kwotę w wysokości 1200 zł - bez opłat za media. Ministerstwo zapowiedziało ujednolicenie projektów rządowych mieszkań. Ich architektura i standard wszędzie będą identyczne.

Do programu będzie mógł przystąpić każdy, choć pierwszeństwo przypadnie rodzinom wielodzietnym oraz osobom zarabiającym najmniej. W skład Mieszkania Plus wchodzą również konta oszczędnościowe i wsparcie dla budownictwa społecznego. Te pierwsze mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Pięcioletnie oszczędzanie na cele mieszkaniowe rząd chce nagradzać premiami.

"Zgromadzone na specjalnym koncie środki będzie można kiedyś przeznaczyć nie tylko na remont czy kupno domu, ale także na wkład własny przy zaciąganiu kredytu na mieszkanie. Warto zauważyć, że wymagany przez bank wkład od kilku lat systematycznie rośnie i w 2017 r. ma stanowić już 20% wartości kredytu" – dodaje Michał Trejgis.

W kwestii wsparcia budownictwa społecznego wiadomo, że nastąpi odejście od inwestycji w mieszkania socjalne, a umowy z najemcami lokali komunalnych będą zawierane na czas określony.

Nawet połowa Polaków w kolejce po Mieszkanie Plus

Rząd spodziewa się dużego zainteresowania nowym programem i jednocześnie zapowiada nieuchronność kolejek. Według danych Polskiego Radia nawet 54% Polaków deklaruje chęć skorzystania z projektu. Przedstawiciele ministerstwa zakładają, że większość z wynajmujących docelowo stanie się właścicielami mieszkań, co zmniejszy zadłużenie społeczeństwa. Mieszkanie Plus nie będzie raczej konkurować z ofertami deweloperów.

Dowiedz się również, Czy inwestorzy podejmą wyzwanie Mieszkania Plus?

"Trudno dziś przewidzieć, czy zmienią się ceny nieruchomości na rynku pierwotnym. Warto jednak podkreślić, że grupa docelowa dla deweloperów jest nieco inna. W ramach naszych usług będzie się raczej poszukiwać mieszkań o wyższym standardzie. Mieszkanie Plus, mimo wielu wątpliwości, wydaje się dziś najbardziej przystępne dla tej części społeczeństwa, której de facto jest dedykowane" – twierdzi Michał Trejgis.

Na pierwsze efekty nowego programu przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Zapisy zgodnie z planem mają ruszyć w przyszłym roku, a gotowe mieszkania będą oddane najwcześniej za trzy lata.

źródło: housemarket.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchniWłaśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Czytam więcej »


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jak bez kucia ścian naprawić i przeprowadzić renowację rur kanalizacyjnych? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

pęknięta rura w ścianie poradnik doboru pomp
Można się domyślać, że bezinwazyjna naprawa oznacza takie działanie, które nie narusza struktury i funkcjonowania badanego obiektu. To oznacza, że w przypadku... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12548|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11699|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl