CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Co zamiast tradycyjnych żarówek?

Od 1 września 2009 r. na mocy decyzji organów Unii Europejskiej zniknęły ze sklepów w Polsce i w pozostałych krajach Unii Europejskiej wszystkie tradycyjne żarówki z bańką nieprzezroczystą oraz żarówki z bańką przezroczystą o mocy 100W, popularne „setki". Mają je zastąpić bardziej energooszczędne źródła światła - świetlówki kompaktowe i żarówki halogenowe. Dla jednych to decyzja racjonalnie uzasadniona, dla innych bulwersująca ingerencja w wolność wyboru jednostek. W prasie i w internecie wciąż toczy się dyskusja na ten temat i nic nie wskazuje, by miała się prędko zakończyć.

Obiektywnie rzecz biorąc zużycie energii elektrycznej w budynkach mieszkalnych rośnie z roku na rok, ponieważ zwiększa się liczba jej odbiorników. Produkcja energii, ale także produkcja wszelkich urządzeń powoduje, że do atmosfery przedostają się substancje szkodliwe dla środowiska. Wspólnota ludzka musi dbać o naszą Ziemię po to, aby następne pokolenia miały gdzie mieszkać i nie musiały wynosić się na inną planetę. Stąd troska m.in. o ilość zużywanej energii, a więc konieczność oszczędzania. Z oszczędzaniem wiążą się jednak pewne niedogodności.

Sprawa ma swój początek jeszcze w 2005 r., kiedy to Parlament Europejski i Rada wydały Dyrektywę 2005/32/WE z dnia 6 lipca 2005 r. dotyczącą ekoprojektu dla bezkierunkowych lamp do użytku domowego. Konsekwencją tego faktu było ukazanie się ROZPORZĄDZENIA KOMISJI (WE) NR 244/2009 z dnia 18 marca 2009 r. dotyczącego przede wszystkim żarówek oraz innych lamp o niskiej wydajności używanych do oświetlenia pomieszczeń.

Komisja ma nadzieję, że wydane rozporządzenie spowoduje rozpowszechnienie na rynku energooszczędnych źródeł światła, prowadząc do oszczędności energii rzędu 39 TWh w 2020 r. w porównaniu ze zużyciem energii zakładanym na ten rok, gdyby nie podjęto żadnych środków związanych z ekoprojektem. Według szacunków Komisji Europejskiej całkowita rezygnacja z tradycyjnych żarówek w UE oznacza rocznie oszczędności porównywalne z produkcją prądu 10 średnich elektrowni. Odpowiada to zużyciu energii elektrycznej przez 11 mln gospodarstw domowych, czyli tyle ile mamy ich w Polsce. W zależności od specyfiki każde z nich może zaoszczędzić 25-50 euro rocznie. W skali całej UE oznacza to oszczędność rzędu 5-10 miliardów euro rocznie.

Tyle litera prawa. Zgodnie z nią od 1 września br. powinny były zniknąć z handlu bardzo popularne i szeroko stosowane żarówki z bańkami matowymi wszystkich mocy oraz żarówki z bańką przezroczystą, których moc przekracza 80 W, a także wszystkie świetlówki kompaktowe nieposiadające klasy A, a w latach następnych żarówki o mniejszej mocy (tab. 1). Do dyspozycji pozostają świetlówki kompaktowe, ale tylko energetycznej klasy A, żarówki halogenowe 230V oraz niskonapięciowe (do celów dekoracyjnych i do lamp na biurko), a także świetlówki liniowe i kołowe. W praktyce jeszcze w połowie października 2009 roku niektóre hurtownie oferowały w internecie żarówki o mocy 100W sygnalizując, że jest to już ostatnia dostawa i przy okazji podnosząc dwukrotnie ich cenę. Także w niektórych supermarketach w dalszym ciągu oferowano świetlówki kompaktowe klasy B, także objęte obowiązkiem wycofania z rynku 1 września 2009 r.

Obliczenia oszczędności energii przeprowadzone przez Unię prawdopodobnie nie uwzględniają szeregu realiów. Przykładowo: czas osiągania pełnego strumienia przez świetlówkę kompaktową sięga kilku minut, więc często włącza się ją z pewnym wyprzedzeniem i nie wyłącza wychodząc na krótko z pomieszczenia. W tym czasie energia pobierana z sieci zużywana jest niepotrzebnie. Żarówkę można włączać tylko na czas faktycznie potrzebny.

Rozporządzenie zakłada, że wszystkie wycofywane żarówki będą zastępowane przez źródła światła o większej efektywności. Przy dobieraniu zamienników (tab. 2) należy jednak brać pod uwagę fakt, że najpopularniejsze obecnie zamienniki żarówek, jakimi są świetlówki kompaktowe, opłaca się instalować tylko w takich miejscach, w których użytkowane są przynajmniej przez kilka godzin dziennie. Wszelkiego typu komórki, garaże, piwnice, strychy, a także pomieszczenia WC i korytarze w mieszkaniach i budynkach gospodarczych oraz wiele małych pomieszczeń pomocniczych i magazynowych w budynkach przemysłowych i nieprzemysłowych to miejsca, w których światło włącza się często, ale na krótko. Dlatego w tych pomieszczeniach doskonale sprawdzały się dotychczas standardowe żarówki. W takich przypadkach w miejsce standardowej żarówki można zastosować żarówkę halogenową (tab. 2). Fakt krótkiego użytkowania światła w skali doby i roku sprawia, że pod znakiem zapytania staje opłacalność wymiany żarówki standardowej na świetlówkę kompaktową, ze względu na znacznie wyższe koszty tej drugiej (tab. 3). Innym problemem są gabaryty świetlówek kompaktowych. Nie wszystkie mają porównywalne do standardowych żarówek kształty i wymiary. Mimo sporej oferty nie w każdym przypadku udaje się dopasować zamienniki. W niektórych przypadkach występuje konieczność wymiany także oprawy, co podnosi koszt operacji i jej efektywność ekonomiczną stawia pod znakiem zapytania.

Z drugiej jednak strony standardowa żarówka, która niewiele zmieniła się od jej wynalezienia w XIX wieku, zużywa tylko 5% energii na światło - resztę traci na emisję ciepła. Nowoczesne źródła światła (oświetlenie halogenowe, fluorescencyjne, diodowe) są kilkakrotnie wydajniejsze, zużywając mniej energii. Dzięki temu są też bardziej przyjazne dla środowiska i naszych portfeli. Mimo więc różnych trudności oraz wątpliwości proces zamiany żarówek na bardziej wydajne źródła będzie powoli posuwał się do przodu. Jak już wspomniano, prócz świetlówek kompaktowych w miejsce standardowych żarówek można wymiennie stosować żarówki halogenowe, nieco bardziej wydajne oraz dwukrotnie trwalsze (tab. 2). W wielu pomieszczeniach użytkowanych oprócz żarówek i świetlówek kompaktowych wspólnie stosowane są świetlówki liniowe i kołowe. Ze względu na efektywność powinny to być świetlówki najnowszej generacji, których rura ma średnicę 16 mm. Są trwalsze i bardziej wydajne od świetlówek starszego typu. W tabeli 4 zestawiono zalecane typy źródeł światła dla różnych pomieszczeń i do oświetlenia terenu. Wśród świetlówek kompaktowych wyróżniono świetlówki w wersji zintegrowanej i niezintegrowanej. Pierwsze z nich mają trzonki takie same jak standardowe żarówki oraz układ stabilizująco-zapłonowy wbudowany w trzonek, natomiast drugie mają trzonki pasujące do specjalnych oprawek oraz wymagają odpowiednich opraw z zainstalowanym układem stabilizująco-zapłonowym.  Z tego względu są mniej podatne na kradzieże.

Świetlówki niezintegrowane stosowane są m.in. w oprawach biurkowych do oświetlenia miejscowego. W mieszkaniach wskazane jest stosowanie świetlówek kompaktowych i żarówek halogenowych oraz świetlówek kołowych (w okrągłych plafonierach), w kuchni w oświetleniu umieszczanym pod szafkami dobrze sprawdzają się miniaturowe świetlówki liniowe małej mocy. Większe liniowe świetlówki mogą także służyć do oświetlania pomieszczeń mieszkalnych, na przykład umieszczone w rampach świetlnych nad oknami. Do oświetlenia terenu należy stosować zarówno świetlówki kompaktowe w oprawach na niskich słupkach i słupach, jak i wysokoprężne lampy metalohalogenkowe umieszczane w oprawach instalowanych na wyższych podporach. Powszechne stosowanie lamp metalohalogenkowych, świetlówek liniowych, kołowych i kompaktowych wiąże się z problemem ich utylizacji. Zawierają bowiem rtęć, która w przypadku stłuczenia źródła światła (lampy) stanowi zagrożenie dla otoczenia. 

Konieczne jest zatem, aby zbiórka zużytych źródeł światła i ich utylizacja odbywała się sprawnie i nie była uciążliwa dla użytkowników. Aktualnie można zużyte źródło światła zwrócić w sklepie przy kupnie nowego, ale trudno sobie wyobrazić sytuację, w której czekamy z zakupem do momentu zgaśnięcia starej, nie tylko świetlówki. W praktyce nową kupuje się na zapas, a potem trzeba z dowodem zakupu iść ponownie do sklepu po to, aby zwrócić starą. Wskazane było by zobowiązanie sklepów do zbierania zużytych źródeł światła do specjalnie w tym celu ustawionych pojemników, tak jak to dzieje się w aptekach z przeterminowanymi lub zbędnymi lekarstwami.

Pożytecznym zapisem zawartym w rozporządzeniu Komisji Europejskiej jest wymóg umieszczania przez producentów na opakowaniu źródeł światła pełnych informacji (dotychczas z tym bywało różnie) przeznaczonych dla nabywców i umieszczonych w taki sposób, aby były widoczne przed zakupem. Informacje takie mogą być przedstawione za pomocą rysunków, liczb i symboli lub w formie tekstowej. Muszą one m.in. podawać dla każdej lampy (źródła światła):

 • nominalną wartość strumienia świetlnego,
 • nominalny okres trwałości lampy wyrażony w godzinach,
 • liczbę cykli włącz/wyłącz,
 • temperaturę barwową (wyrażoną w Kelwinach),
 • czas nagrzewania się do momentu osiągnięcia 60% pełnego strumienia świetlnego (jeśli czas jest krótszy niż 1 sekunda, można podać „pomijalny"),
 • możliwości współpracy ze ściemniaczem (lub jej brak),
 • wymiary w milimetrach (długość i średnica),
 • ewentualnie deklarowaną moc równoważnej żarówki, na podstawie wartości strumienia świetlnego lampy, ponadto w przypadku lamp zawierających rtęć:
 • zawartość rtęci w miligramach,
 • wskazanie strony internetowej, na której można znaleźć instrukcje dotyczące postępowania ze szczątkami lampy w razie jej uszkodzenia lub zniszczenia.

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak utrzymać ciśnienie, usuwać zanieczyszczenia i odgazować systemy HVAC?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Gospodarowanie ciepłem
 • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17090|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10656|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10229|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl