CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Remonty w mieszkaniu - co wolno, a czego nie?

Agnieszka Zygmunt  |  30.06.2016  |  1
Nawet we własnym mieszkaniu nie możemy wykonać dowolnego remontu.
Nawet we własnym mieszkaniu nie możemy wykonać dowolnego remontu.
arch.

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że remont mieszkania stanowi najważniejszy cel kredytowy Polaków w 2016 r. I choć kupując własne lokum, stajemy się jego pełnoprawnymi właścicielami, to powinniśmy pamiętać, że nadal nie możemy w nim zrobić absolutnie wszystkiego. Szczególne obostrzenia dotyczą mieszkań w budynkach wielorodzinnych, w których naszą ingerencją moglibyśmy wpłynąć na stan innych mieszkań.

Jeśli planujemy remont, musimy w planie uwzględnić też czas na zdobycie niezbędnych pozwoleń i na poinformowanie odpowiednich organów i zarządców nieruchomości. Chcąc wprowadzić jakiekolwiek zmiany w mieszkaniu, musimy też poznać różnicę pomiędzy remontem a przebudową. Polskie prawo budowlane odróżnia bowiem te dwa terminy. Wszystko zależy od tego, czy właściciel mieszkania zamierza wykonać prace aranżacyjne, czy mocno inwazyjne – konstrukcyjne.

Przeczytaj także: Co pan Kowalski o remontach wiedzieć powinien?

Proste prace remontowe, takie jak malowanie ścian czy modernizacja łazienki, nie wymagają zawiadomienia urzędników. Istnieje jednak pewna grupa działań, które możemy podjąć, nie informując o tym odpowiednich organów.

"Większość remontów wykonywanych w naszych domach wymaga przynajmniej zgłoszenia. Aby tego dokonać, musimy udać się do starostwa lub urzędu miasta – odpowiedniego biura architektury. Do takich wymagających zgłoszenia działań zalicza się m.in. tynkowanie wnętrz, naprawa lub budowa podjazdu do garażu czy ocieplanie domu od środka. Kiedy chcemy ingerować w budynek w większym stopniu, czyli np. w ściany lub piony wentylacyjne, nie powinniśmy tego robić bez stosownego pozwolenia na budowę. Taki dokument uzyskujemy także w starostwie lub urzędzie" – wyjaśnia Aleksandra Goller, menedżer projektu Skanska Residential Development Poland.

"W przypadku samego zgłoszenia, jeśli urząd nie wniesie sprzeciwu, prace możemy rozpocząć po 30 dniach od dnia złożenia wymaganej dokumentacji w urzędzie. Jeśli zaś chodzi o pozwolenie na budowę, stosowna instytucja ma 65 dni na wydanie takiego dokumentu, którego uprawomocnienie zajmuje około 30 dodatkowych dni. Zezwolenie jest ważne trzy lata i tym czasie powinniśmy zacząć przebudowę" – precyzuje.

Większe zmiany

Jeśli zmiany, których chcemy dokonać, wiążą się np. z wyburzeniem ścian, to musimy pamiętać o tym, że nie zawsze będzie to możliwe. Pierwszym działaniem w tej sytuacji powinno być ustalenie, które ściany są nośne – konstrukcyjne,  a które działowe. Te drugie bez przeszkód możemy modyfikować bądź usuwać, jeśli na przykład chcemy z dwóch osobnych pomieszczeń zrobić jedno, np. kuchnię otwartą na pokój. Ściana nośna zazwyczaj jest zdecydowanie grubsza od ścianki działowej (ale to nie jest jedyny wyznacznik).

Ta pierwsza przenosi ciężar całego domu na fundamenty i usunięcie jej lub zbyt duża ingerencja w jej stan będzie oznaczać zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowania całego budynku. Może wręcz doprowadzić do katastrofy budowlanej. Inaczej sprawy się mają ze ściankami działowymi, których zadaniem jest przede wszystkim podział mieszkania na pomieszczenia.

Przed jakąkolwiek ingerencją należy jednak mimo wszystko zapoznać się z planami budynku i upewnić, czy ściana działowa nie kryje w sobie np. elementów konstrukcyjnych, instalacji elektrycznych, wodnych itp. Przesuwając bądź wyburzając ścianki działowe, często zapominamy, że zmieniamy kubaturę poszczególnych pomieszczeń. Może to spowodować konieczność wymiany również grzejników na takie o większej mocy, aby zapewnić w nich odpowiedni komfort cieplny.

Co z ubezpieczeniem?

Mieszkanie w czasie remontu lub przebudowy warto dodatkowo ubezpieczyć. Koszt nie będzie duży, a ochronu nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami, gdy np. w czasie prowadzenia prac przy instalacji wodociągowej lub elektrycznej przez przypadek uszkodzimy swoje mieszkanie lub spowodujemy uszkodzenia u sąsiadów. Kupno polisy zminimalizuje ryzyko kosztów zdarzeń losowych.

Istotne jest też ustalenie, czy ekipa remontowa, którą wybraliśmy do wykonania prac, jest rzetelna, doświadczona i czy rokuje, że w odpowiedni sposób wykona swoje obowiązki. Dobrą opcją jest wybranie ludzi, którzy sprawdzili się u naszych znajomych czy rodziny, Możemy także przejrzeć fora internetowe i sprawdzić opinie na temat danej ekipy. Także certyfikaty i potwierdzenia ukończonych kursów i szkoleń dobrze świadczą o danej ekipie.

Dbajmy o sąsiadów

Prowadząc prace remontowe, zawsze powinniśmy wziąć pod uwagę sąsiadów, a wszelkie przeróbki rozpoczynać po wcześniejszej konsultacji z zarządca budynku, który powinien dysponować bardzo szczegółową, powykonawczą dokumentacją budynku. Dobrą praktyką jest również poinformowanie sąsiadów, że planujemy remont i że mogą być narażeni na hałasy czy inne niedogodności.

"Żeby ułatwić przeprowadzanie remontów, na naszych warszawskich osiedlach wprowadziliśmy specjalne Instrukcje Obsługi Budynku, z których mieszkańcy mogą dowiedzieć się nie tylko o tym, jak korzystać z mieszkania w sposób zrównoważony, ale także, jak zadbać o relacje sąsiedzkie i np. jak w najmniej uciążliwy dla innych lokatorów sposób przeprowadzić remont" – podaje Aleksandra Goller.

Pomoc dewelopera

Często zdarza się również, że w umowie z deweloperem widnieje zapis na temat możliwości wprowadzenia ewentualnych zmian na życzenie osoby kupującej mieszkanie przed oddaniem go do użytkowania. Warto jednak dokładnie przeczytać umowę i dowiedzieć się, czy deweloper zezwala na zmiany i jeśli tak, to w jakim stopniu i w jakim terminie. Wówczas nie będziemy musieli ingerować w wygląd mieszkania po odebraniu kluczy.

Więcej na ten temat: Budynek z instrukcją obsługi

Gdyby jednak zdarzyło się, że już po zamieszkaniu w lokalu odkryjemy, że coś jest nie tak, to pamiętajmy, że dewelopera obowiązuje pięć lat rękojmi, czyli odpowiedzialności za oddane mieszkanie. Dla klienta to dodatkowa gwarancja oraz możliwość uniknięcia wielu absorbujących czynności związanych z organizowaniem prac remontowych na własną rękę, jak konieczność znalezienie odpowiedniej ekipy, nadzór nad nią, rozmaite formalności, a nade wszystko - oszczędność czasu.

Inwestycja w jakość

Dobrym sposobem na odłożenie prac remontowych w czasie jest inwestycja w jak najlepszą jakość. Warto zadbać o to, by mieszkanie, które kupujemy było wykonane i wykończone przy użyciu wysokiej jakości naturalnych i wytrzymałych materiałów. Najłatwiej to zrobić, sprawdzając, czy deweloper certyfikuje budowane osiedle lub spełnia międzynarodowe normy.

Przykładem inwestycji realizowanej w oparciu o wysokie standardy budowlane może być warszawskie Osiedle Mickiewicza. Budynek jest certyfikowany w międzynarodowym systemie BREEAM, a wprowadzone rozwiązania pozwolą utrzymać wysoką jakość całej inwestycji w przyszłości. Kiedy jednak mimo wszystko przyjdzie czas remontu lub po prostu będziemy chcieli zmienić coś w naszym mieszkaniu, pamiętajmy o tych kilku podstawowych zasadach i formalnościach.

Samowola budowlana

Dopełnienie formalności jest potrzebne, żeby prace, które wykonujemy w naszym mieszkaniu, odbywały się zgodnie z prawem, a poza tym nie spowodowały konfliktu z zarządcą budynku lub wspólnotą mieszkaniową. Zmiany wprowadzone bez porozumienia z odpowiednimi organami mogą zostać potraktowane jako samowola budowlana.

Sprawdź również: Opłaty za adaptowaną powierzchnię

Polskie prawo nie wypracowało jeszcze precyzyjnej definicji tego zjawiska, jednak dopuszczenie się samowoli budowlanej może skutkować karą finansową lub koniecznością przywrócenia stanu pierwotnego mieszkania. Ważne zatem jest, aby unikać takich działań i prace wykonywać w porozumieniu się z odpowiednimi władzami administracyjnymi. W Polsce pozwolenia budowlane uzyskuje się w stosunkowo krótkim czasie, czyli od 30 do 65+30 dni, a dzięki temu możemy uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji i przede wszystkim zyskać spokój.

źródło: housemarket.pl

Komentarze

(1)
1 Jacek | 19.09.2016, 15:24
Samowola. Może tak ? Brak samowoli budowlanej, na danej nieruchomości, należy udowodnić.
Wyrok WSA w Białymstoku z 16 kwietnia 2015 r., sygn. akt II SA/Bk 1121/14. ,,Brak samowoli budowlanej polega bowiem na wykazaniu faktu dysponowania stosowną decyzją właściwego organu pozwalającą na wzniesienie na danym terenie kontrolowanego obiektu budowlanego bądź na wykazaniu okoliczności braku potrzeby uzyskiwania pozwolenia na budowę w świetle przepisów prawa budowlanego obowiązujących w okresie budowy." (J.)
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak poprawić jakość powietrza w budynku»

Jak poprawić jakość powietrza w budynku

Jakość powietrza wewnątrz budynku ma ogromne znaczenie dla ludzkiego zdrowia i dobrego samopoczucia. Niewłaściwa jakość powietrza w pomieszczeniu może prowadzić... czytaj dalej »


Ruszają środki na termomodernizację z projektu JESSICA 2»

Środki na termomodernizację Jessica2

Ponad 173 mln zł ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020  przeznaczone... czytaj dalej »


Jak uszczelnić pion kanalizacyjny ? Jak poprawnie rozliczyć koszty ogrzewania »
Jak udrożnić rury kanalizacyjne Jak rozliczyć koszty ogrzewania
Nieszczelność w pionie kanalizacyjnym powoduje szereg nieprzyjemnych konsekwencji zaczynając od nieprzyjemnego zapachu, a kończąc (...) czytaj dalej » Celem indywidualnego opomiarowania jest określenie faktycznej ilości energii cieplnej dostarczonej do lokalu zgodnej z osobistymi preferencjami temperaturowymi mieszkańców (...) czytaj dalej »

Gdzie szukać pomocy przy wskazaniu istotnych nieszczelności oraz sposobu ich naprawy?

Test nieszczelności budynku - nieruchomości

Zrób testy nieszczelności budynków i zobacz, gdzie warto uszczelnić Twój budynek (...) czytaj dalej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
Czy warto inwestować w platformy schodowe do transportu osób niepełnosprawnych?
Problem psich odchodów na osiedlu platformy schodowe do budynków mieszkalnych
Problem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...)   czytaj dalej » Platformy schodowe są urządzeniami, które coraz częściej można spotkać w różnego rodzaju miejscach publicznych: szkoły, urzędy… czytaj dalej »

 


Niebiezpieczne stężenia gazów w budynku? Zobacz jak zapobiec! »

Stężenie gazu w budynku

Karta charakterystyki tlenku węgla Centralnego Instytutu Ochrony Pracy informuje, że przebywanie w stężeniu około 450 mg/m3 przez 1-2 godziny
(...)
czytaj dalej »


Koncepcja spółdzielni dostępnej dla mieszkańców»
Kredyt hipoteczny - wszystko co musisz o nim wiedzieć»
Spółdzielnia dostępna dla mieszkańców co musisz wiedzieć o kredycie hipotecznym
Opisy wszelkich istotnych działań Zarządu i Rady Nadzorczej przekazywane są do mieszkańców… czytaj dalej » Osoby decydujące się na zaciągnięcie takiego wieloletniego zobowiązania powinny dokładnie przeanalizować wszystkie elementy… czytaj dalej »

środki na termomodernizację z projektu JESSICA 2środki na termomodernizację z projektu JESSICA 2

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Produkty i technologie

1/2/2018

Aktualny numer:

Administrator 1/2/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zarządca z mieszkańcem tworzą związek niemal rodzinny
  • - Rewolucja w ochronie danych
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 14683|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl