CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Rynek nieruchomości w 2011 roku - prognozy ekspertów

Krystyna Stankiewicz  |  30.12.2010

Krótszy czas sprzedaży nieruchomości, więcej transakcji i niewielki spadek cen - przewidują w przyszłym roku doradcy Home Broker. Ma to być - według ich prognoz - rok szybkiego powrotu do normalności.

Dużym zaskoczeniem w 2010 r. na rynku mieszkaniowym w Polsce było trwałe ustabilizowanie się cen transakcyjnych. Świadczyć to może o szybkim powrocie do względnej równowagi na rynku. Obecnie ceny mieszkań są o 10-15% niższe niż na przełomie 2007 i 2008 r.

Ustabilizowaniu cen towarzyszyła duża dynamika liczby zawieranych transakcji. Na początku bieżącego roku było ich blisko dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Obecnie dynamika wzrostu aktywności wyhamowała i nie przekracza kilku procent miesięcznie.

Rok 2010 przyniósł także ożywienie na rynku deweloperskim. Świadczy o tym wzrost sprzedaży nowych mieszkań, liczby rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych i liczby wydanych pozwoleń na budowę.

A jaki będzie rok 2011?

Przede wszystkim znalezienie nabywcy na mieszkanie na rynku powinno trwać znacznie krócej niż obecnie - tak sądzi aż 75% doradców Home Broker. W roku 2010 od momentu podpisania umowy pośrednictwa do zawarcia finalnej umowy sprzedaży mijało średnio 114 dni, a w listopadzie nawet 127 dni, a więc ok. 4 miesiące. W 2011 r. na nabywcę mieszkania będzie się czekać do 3 miesięcy - prognozują doradcy.

Skrócenie czasu potrzebnego na sprzedaż mieszkania przełoży się na rosnącą liczbę zawieranych transakcji. Prawie 90% doradców przewiduje roczną dynamikę wzrostu liczby transakcji od 0 do 25%. Średnio powinna ona wynieść ponad 8%.

W 2011 r. w dalszym ciągu walkę o klienta będą wygrywać właściciele mieszkań sprzedawanych na rynku wtórnym. Zgodnie z prognozami doradców Home Broker, udział sprzedaży nowych mieszkań w całym rynku nieruchomości będzie wynosił ok. 31%. Co trzecie więc sprzedane mieszkanie będzie pochodziło z ofert deweloperów.

Popyt natomiast wymusi zmiany w strukturze budowanych mieszkań. Potencjalni nabywcy szukają bowiem mieszkań o większej liczbie pokoi, ale o mniejszej powierzchni. Można się spodziewać, że deweloperzy wprowadzą do sprzedaży więcej mieszkań w standardzie popularnym. Będą także oferować upusty na mieszkania już na wczesnym etapie ich budowy. Dzięki temu przeciętna oferta na rynku pierwotnym stanie się bardziej atrakcyjna dla nabywców, którzy dysponują niewielkim budżetem.

Na zwiększenie popytu na mieszkania w nowych budynkach mogą też wpłynąć rządowe plany wyłączenia rynku wtórnego z programu „Rodzina na Swoim" i jednocześnie poszerzenia grona jego beneficjentów o tzw. singli.

Obecnie co czwarty nabywca poszukuje mieszkania trzypokojowego. 46% doradców Home Broker uznało, że popyt na takie mieszkania wzrośnie, a jedynie 13% spodziewa się spadku zainteresowania nimi. Podobnie jest kawalerkami, którymi w tym roku interesowało się ok. 16% nabywców.

Liderem mieszkania dwupokojowe 

Niekwestionowanym liderem na rynku pozostają wciąż mieszkania dwupokojowe - obecnie ponad połowa kupujących chciałaby je nabyć. 75% doradców spodziewa się w przyszłym roku wzrostu popytu na takie mieszkania, a jedynie 2% spadku. Natomiast chętnych na mieszkania o 4 i większej liczbie pokoi może być jeszcze mniej niż w 2010 r.

Doradcy Home Broker spodziewają się też w przyszłym roku spadku popularności najchętniej obecnie wybieranych dzielnic. W Warszawie dotyczy to m.in. Ursynowa i Mokotowa, a we Wrocławiu - Krzyków. Na zmianę preferencji kupujących mogą wpłynąć wyśrubowane ceny w tych dzielnicach oraz plany rozwoju infrastruktury miast (np. stołecznej Woli i Pragi, które mają zostać połączone drugą linią metra). Nie bez znaczenia będzie też bliskość stadionów budowanych na EURO 2012.

Zobacz --> Z Nowym Rokiem nowe regulacje prawne i nowe ceny 

Dużo zamieszania na rynku nieruchomości mogą też wprowadzić podniesione od nowego roku stawki podatku VAT. Przy czym im większe mieszkanie, a tym samym wyższa jego cena, wzrost VAT-u będzie bardziej odczuwalny. Za mieszkanie o dotychczasowej cenie brutto ok. 300 tys. zł po sylwestrze trzeba będzie zapłacić o 2,8 tys. zł więcej, a za to, które w 2010 r. kosztowało 450 tys. - ponad 4 tys. zł.

Źródło: Home Broker

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10814|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10388|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl