CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Rynek nieruchomości w 2011 roku - prognozy ekspertów

Krystyna Stankiewicz  |  30.12.2010

Krótszy czas sprzedaży nieruchomości, więcej transakcji i niewielki spadek cen - przewidują w przyszłym roku doradcy Home Broker. Ma to być - według ich prognoz - rok szybkiego powrotu do normalności.

Dużym zaskoczeniem w 2010 r. na rynku mieszkaniowym w Polsce było trwałe ustabilizowanie się cen transakcyjnych. Świadczyć to może o szybkim powrocie do względnej równowagi na rynku. Obecnie ceny mieszkań są o 10-15% niższe niż na przełomie 2007 i 2008 r.

Ustabilizowaniu cen towarzyszyła duża dynamika liczby zawieranych transakcji. Na początku bieżącego roku było ich blisko dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Obecnie dynamika wzrostu aktywności wyhamowała i nie przekracza kilku procent miesięcznie.

Rok 2010 przyniósł także ożywienie na rynku deweloperskim. Świadczy o tym wzrost sprzedaży nowych mieszkań, liczby rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych i liczby wydanych pozwoleń na budowę.

A jaki będzie rok 2011?

Przede wszystkim znalezienie nabywcy na mieszkanie na rynku powinno trwać znacznie krócej niż obecnie - tak sądzi aż 75% doradców Home Broker. W roku 2010 od momentu podpisania umowy pośrednictwa do zawarcia finalnej umowy sprzedaży mijało średnio 114 dni, a w listopadzie nawet 127 dni, a więc ok. 4 miesiące. W 2011 r. na nabywcę mieszkania będzie się czekać do 3 miesięcy - prognozują doradcy.

Skrócenie czasu potrzebnego na sprzedaż mieszkania przełoży się na rosnącą liczbę zawieranych transakcji. Prawie 90% doradców przewiduje roczną dynamikę wzrostu liczby transakcji od 0 do 25%. Średnio powinna ona wynieść ponad 8%.

W 2011 r. w dalszym ciągu walkę o klienta będą wygrywać właściciele mieszkań sprzedawanych na rynku wtórnym. Zgodnie z prognozami doradców Home Broker, udział sprzedaży nowych mieszkań w całym rynku nieruchomości będzie wynosił ok. 31%. Co trzecie więc sprzedane mieszkanie będzie pochodziło z ofert deweloperów.

Popyt natomiast wymusi zmiany w strukturze budowanych mieszkań. Potencjalni nabywcy szukają bowiem mieszkań o większej liczbie pokoi, ale o mniejszej powierzchni. Można się spodziewać, że deweloperzy wprowadzą do sprzedaży więcej mieszkań w standardzie popularnym. Będą także oferować upusty na mieszkania już na wczesnym etapie ich budowy. Dzięki temu przeciętna oferta na rynku pierwotnym stanie się bardziej atrakcyjna dla nabywców, którzy dysponują niewielkim budżetem.

Na zwiększenie popytu na mieszkania w nowych budynkach mogą też wpłynąć rządowe plany wyłączenia rynku wtórnego z programu „Rodzina na Swoim" i jednocześnie poszerzenia grona jego beneficjentów o tzw. singli.

Obecnie co czwarty nabywca poszukuje mieszkania trzypokojowego. 46% doradców Home Broker uznało, że popyt na takie mieszkania wzrośnie, a jedynie 13% spodziewa się spadku zainteresowania nimi. Podobnie jest kawalerkami, którymi w tym roku interesowało się ok. 16% nabywców.

Liderem mieszkania dwupokojowe 

Niekwestionowanym liderem na rynku pozostają wciąż mieszkania dwupokojowe - obecnie ponad połowa kupujących chciałaby je nabyć. 75% doradców spodziewa się w przyszłym roku wzrostu popytu na takie mieszkania, a jedynie 2% spadku. Natomiast chętnych na mieszkania o 4 i większej liczbie pokoi może być jeszcze mniej niż w 2010 r.

Doradcy Home Broker spodziewają się też w przyszłym roku spadku popularności najchętniej obecnie wybieranych dzielnic. W Warszawie dotyczy to m.in. Ursynowa i Mokotowa, a we Wrocławiu - Krzyków. Na zmianę preferencji kupujących mogą wpłynąć wyśrubowane ceny w tych dzielnicach oraz plany rozwoju infrastruktury miast (np. stołecznej Woli i Pragi, które mają zostać połączone drugą linią metra). Nie bez znaczenia będzie też bliskość stadionów budowanych na EURO 2012.

Zobacz --> Z Nowym Rokiem nowe regulacje prawne i nowe ceny 

Dużo zamieszania na rynku nieruchomości mogą też wprowadzić podniesione od nowego roku stawki podatku VAT. Przy czym im większe mieszkanie, a tym samym wyższa jego cena, wzrost VAT-u będzie bardziej odczuwalny. Za mieszkanie o dotychczasowej cenie brutto ok. 300 tys. zł po sylwestrze trzeba będzie zapłacić o 2,8 tys. zł więcej, a za to, które w 2010 r. kosztowało 450 tys. - ponad 4 tys. zł.

Źródło: Home Broker

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12217|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11561|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl