CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

NIK o kanalizacji

Agnieszka Zygmunt  |  12.07.2016
NIK oceniła tempo podłączania gospodarstw domowych do sieci kanalizacyjnej.
NIK oceniła tempo podłączania gospodarstw domowych do sieci kanalizacyjnej.
arch.

Liczba gospodarstw domowych podłączanych do zbiorczej sieci kanalizacyjnej nie rośnie tak szybko, jak powinna. Nadal na mapie kraju znajdziemy miejsca, w których nawet połowa nieruchomości korzysta z przydomowych szamb, choć mogłaby - a wręcz ma obowiązek - podłączyć się do kanalizacji gminnej. NIK podkreśla, że odpowiedzialność za niepodłączenie zakładanej liczby nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej ponoszą gminy. To one nie dopełniły licznych obowiązków w tym zakresie.

Kanalizacyjne opóźnienia

Ustalenia wcześniejszych kontroli NIK wykazały niezadowalający stan planowanego wzrostu liczby mieszkańców poszczególnych gmin, którzy korzystają z systemu kanalizacji (od 5,2 do 60% planu). Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Polsce realizowana jest najczęściej z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej. Osiągnięcie założonego efektu i rozliczenie projektu zależy od skuteczności gmin w zakresie zwiększenia liczby mieszkańców i innych użytkowników, korzystających z nowo wybudowanej gminnej sieci kanalizacji sanitarnej.

Przeczytaj też: Teresin i Mszczonów z unijnym dofinansowaniem na projekty wodno-kanalizacyjne

Ustalenia kontroli NIK wskazują, że liczba gospodarstw domowych podłączanych do zbiorczej sieci kanalizacyjnej nie rośnie wystarczająco szybko. Tylko w pięciu z 28 przebadanych gmin osiągnięto zaplanowany (w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych na lata 2007-2015) przyrost liczby mieszkańców korzystających z systemu kanalizacyjnego. W trzech gminach wskaźnik ten kształtował się na poziomie od 70 do 94%, w pięciu - w granicach 41-56%, a w dwóch na poziomie 30%.

Według danych z 24 kontrolowanych gmin odsetek nieruchomości niepodłączonych do sieci kanalizacji sanitarnej w stosunku do liczby nieruchomości, które miały możliwość takiego podłączenia, w jednej gminie przekraczał 50%, w czterech był mniejszy niż 30%, w trzech mieścił się w granicach 10-20%, w siedmiu zawierał się w granicach 5-10%, a w dziewięciu - nie przekraczał 5%.

Dlaczego?

NIK podkreślił, że odpowiedzialność za niepodłączenie zakładanej liczby nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej ponoszą organy wykonawcze gmin. To one zaniedbały swe liczne obowiązki w tym zakresie.

Kontrolowane gminy praktycznie nie nadzorowały realizacji obowiązku przyłączenia do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej przez właścicieli nieruchomości. W 27 z 28 badanych jednostek kontrolerzy stwierdzili blisko pięć tysięcy przypadków niewykonania ww. obowiązku. Jednak i tak w prawie trzech czwartych gmin nie wyciągnięto z tego powodu żadnych konsekwencji, nie wszczęto postępowań administracyjnych ani nie wydano decyzji nakazujących wykonanie tego obowiązku. Inne gminy tylko z rzadka zajmowały się tymi sprawami. W badanym okresie wszczęły jedynie 66 postępowań, w tym 32 dopiero w czasie kontroli NIK.

Decyzje nakazujące mieszkańcom przyłączenie ich nieruchomości do sieci kanalizacyjnej wydawano jedynie sporadycznie i nie egzekwowano realizacji tego obowiązku. Spośród 22 wydanych decyzji jedynie dziewięć zostało wykonanych.

W prawie dwóch trzecich kontrolowanych gmin urzędnicy w ogóle nie mieli danych (lub mieli dane nierzetelne) o realizacji przez właścicieli nieruchomości obowiązku ich przyłączenia do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej oraz o sposobie postępowania na terenie tych nieruchomości ze ściekami bytowymi.

Sprawdź, Jak oszczędzać wodę?

Zastrzeżenia kontrolerów dotyczyły też prowadzenia obowiązkowych ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków i zbiorników bezodpływowych. Aż w 3/4 skontrolowanych gmin nie prowadzono lub prowadzono nierzetelnie obowiązkowe ewidencje zbiorników bezodpływowych, a w 68% gmin - ewidencje przydomowych oczyszczalni ścieków.

60% skontrolowanych gmin nie nadzorowało też prawidłowości i terminowości opróżniania przydomowych szamb przez właścicieli nieruchomości. Z kolei w pięciu gminach (18%) takie działania miały charakter doraźny i podejmowane były sporadycznie.

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie ocenia również brak działań aż 75% kontrolowanych urzędów na rzecz zapewnienia dofinansowania podłączeń budynków do sieci kanalizacyjnej, szczególnie wobec osób w trudnej sytuacji materialnej. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz 10 wojewódzkich funduszy dofinansowywało, w formie dotacji lub pożyczek, przedsięwzięcia związane z przyłączaniem nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Jednak tylko w siedmiu spośród 28 skontrolowanych gmin pracownicy urzędów oraz przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych podejmowali działania, które miały na celu na celu wspieranie i dofinansowanie podłączenia do sieci kanalizacyjnej gospodarstw m.in. tych osób, których na to nie stać.

Dowiedz się więcej na ten temat: 5,5 mln Polaków żyje w warunkach substandardowych

NIK zauważa, że w wypadku osób w trudnej sytuacji materialnej często jedynie forma dotacji może zapewnić w praktyce podłączenie ich gospodarstw do sieci. Tymczasem kontrola wykazała, że w 13 gminach - pomimo technicznych możliwości - wystąpiły przypadki niepodłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej właśnie z powodu braku środków finansowych ich właścicieli.

Wnioski końcowe raportu

Wyniki kontroli jednoznacznie wskazują, że za nieskuteczne i niewystarczające działanie gmin zmierzające do przyłączenia poszczególnych nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej winę ponoszą organy wykonawcze gmin. Nie realizowały one bowiem nałożonych na nie obowiązków. Część władz gminnych niewłaściwie interpretowała przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dotyczące wydawania decyzji administracyjnych i nakazujących przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacji sanitarnej.

Zdaniem NIK, dla poprawy efektywności i skuteczności działań organów gmin na rzecz zwiększenia liczby użytkowników sieci kanalizacji sanitarnej, niezbędne jest podjęcie działań przez:

  • Prezesa Rady Ministrów - w celu nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w zakresie wprowadzenia dokładnej definicji przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej oraz wskazania nieprzekraczalnego terminu przyłączenia;
  • Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - w celu zapewnienia ustalania - w umowach zawieranych z beneficjentami przez instytucje wdrażające Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 w zakresie dofinansowania przedsięwzięć związanych z budową sieci kanalizacji sanitarnej - efektów ekologicznych umożliwiających ocenę ww. przedsięwzięć w tym zakresie;
  • wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w celu:
  1. przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej, przez wszystkich zobowiązanych do tego właścicieli;
  2. udzielania możliwego wsparcia finansowego przedsięwzięć dotyczących podłączeń do sieci kanalizacyjnej dla właścicieli budynków w trudnej sytuacji finansowej.

źródło: NIK

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

Bezpłatne szkolenie dla zarządców i administratorów nieruchomości »

Bezpłatne szkolenie dla zarządców i administratorów nieruchomości

Zapraszamy przedstawicieli samorządu, deweloperów i zarządców nieruchomości na warsztat i debatę on-line pt. "Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym" (...) czytaj dalej »


Zalety stosowania wentylacji hybrydowej »

Wentylacja hybrydowa

Szeroko stosowany system wentylacji naturalnej od dawna zakorzeniony w naszym budownictwie ma szereg zalet, ma jednak również i wady. (...) czytaj dalej »


Jak podnieść wartość nieruchomości? Przygotowanie i realizacja projektów inwestycyjnych - zobacz gdzie szukać pomocy»
Jak podnieść wartość nieruchomości? Projekty i inwestycje
Zobacz, jak połączono zarządzanie, administrowanie, współpracę, doradztwo i pomoc techniczną w jeden organizm dzięki, któremu zyskuje (...) czytaj dalej » Szczegółowy zakres czynności realizowanych w ramach umowy o zarządzanie nieruchomościami każdorazowo podlega negocjacjom i jest dopasowywany do specyficznych (...) czytaj dalej »

Jak zabezpieczyć śliskie schody w nieruchomości»

Schody śliskie zabezpieczenia

Zabezpieczenia antypoślizgowe- sztandarowe produkty chroniące przed poślizgnięciem... czytaj dalej »


Jak przygotować ścianę do malowania – krok po kroku? Jaki wybrać wodomierz do budynków wielorodzinnych »
Jak przygotować ścianę do malowania? Jaki wybrać licznik wody
Istnieje kilka, prostych i nieskomplikowanych czynności, których jednak za nic w świecie nie powinniśmy pomijać! czytaj dalej » Doboru wodomierza dokonuje się obecnie najczęściej na podstawie przepływu obliczeniowego określanego według normy... czytaj dalej »

 


Co może oznaczać mokra plama na ścianie elewacji»

Nieszczelna rura wewnątrz budynku

Zobacz, czym może grozić zawilgocenie ścian i elewacji w budynku i jak temu zaradzić czytaj dalej »


Koncepcja spółdzielni dostępnej dla mieszkańców»
Kredyt hipoteczny - wszystko co musisz o nim wiedzieć»
Spółdzielnia dostępna dla mieszkańców co musisz wiedzieć o kredycie hipotecznym
Opisy wszelkich istotnych działań Zarządu i Rady Nadzorczej przekazywane są do mieszkańców… czytaj dalej » Osoby decydujące się na zaciągnięcie takiego wieloletniego zobowiązania powinny dokładnie przeanalizować wszystkie elementy… czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

12/2017

Aktualny numer:

Administrator 12/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - KZN a własność lokali
  • - By nie było miejsc bez duszy
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl