CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Z domofonem bezpieczniej

Sabina Augustynowicz  |  Administrator 6/2016  |  14.07.2016
Coraz częściej mieszkańcy osiedli decydują się na wideodomofony, wyposażone w kamery i ekrany. Dzięki temu można zobaczyć, kto do nas idzie, a pod naszą nieobecność kamera nagra – z podaniem daty tego zdarzenia – osoby, które próbowały do nas się dostać.
Coraz częściej mieszkańcy osiedli decydują się na wideodomofony, wyposażone w kamery i ekrany. Dzięki temu można zobaczyć, kto do nas idzie, a pod naszą nieobecność kamera nagra – z podaniem daty tego zdarzenia – osoby, które próbowały do nas się dostać.
fot. Laskomex

Domofon to urządzenie, które zapewnia komunikację głosową oraz komfort i bezpieczeństwo mieszkańców, ogranicza dostęp na posesję i do mieszkań. Chroni nas przed niepożądanymi gośćmi, kradzieżami, przesiadywaniem na klatkach schodowych obcych czy zarzucaniem nas ulotkami reklamowymi.

Do instalowania domofonu nikogo nie trzeba już przekonywać. W większości budynków wielorodzinnych zresztą funkcjonują już one z powodzeniem. Przychodzi jednak czas ich wymiany, gdy stare domofony zaczynają się psuć lub gdy wolą wspólnoty czy spółdzielni jest instalacja bardziej nowoczesnych, wielofunkcyjnych urządzeń, wychodzących poza najprostszą komunikację głosową.

Wybór domofonów na rynku jest ogromny. Są modele analogowe i cyfrowe. Są też całe systemy, o których funkcjonalności decyduje wybrane oprogramowanie.

Jak twierdzą specjaliści, w budynkach wielorodzinnych najlepiej sprawdzają się domofony w wersji cyfrowej, bazujące na centralce cyfrowej z dekoderami i wyposażone w numeryczną klawiaturę. To właśnie na niej wprowadza się odpowiedni numer lokalu lub kod dostępu, aby otworzyć drzwi. Ilość przewodów w instalacji jest zależna od tego, ilu użytkowników będzie korzystało z systemu. Dodatkowo domofon może być połączony z systemem ochrony budynku, co jest rozwiązaniem często stosowanym na osiedlach zamkniętych.

Oko kamery

Coraz częściej mieszkańcy osiedli decydują się na wideodomofony, wyposażone w kamery i ekrany. Dzięki temu można zobaczyć, kto do nas idzie, a pod naszą nieobecność kamera nagra – z podaniem daty tego zdarzenia – osoby, które próbowały do nas się dostać.

Można by rzec, że wideodomofon monitoruje ruch i w pewnym stopniu zastępuje ochronę osiedla.

Wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk, by kamera zaczęła automatycznie rejestrować obraz. To sprawia, że chętnie jest instalowany w budynkach wielorodzinnych w dużych miastach. Warto jednak pamiętać, że standardowa kamera ma kąt widzenia wynoszący tylko 80 stopni.

Decydując się na określony model domofonu, warto zastanowić się nad przydatnością jego dodatkowych funkcji, na przykład nad tym, czy potrzebny jest nam otwierający drzwi zamek szyfrowy, wyłącznik domofonowy, sterowanie urządzeniami elektrycznymi za pomocą przekaźników czy też wyłącznik otwierania dodatkowych drzwi.

Ustawowy wymóg SOS

Decydującą o wyborze funkcją domofonów jest wspomniane już bezpieczeństwo. Producenci prześcigają się w oferowaniu rozwiązań zintegrowanych, łączących m.in. kontrolę ruchu kołowego i pieszego na osiedlu, integrację systemu wideodomofonowego z systemem CCTV, rejestrację zdarzeń w budynku i indywidualny system alarmowy dla każdego mieszkania.

Niektórzy producenci zwracają uwagę na fakt, że te najbardziej inteligentne domofony mogą być bardzo rozbudowane i mieć wiele funkcjonalności. Do systemu można podpiąć np. wentylatory, czujniki dymu, ogrzewanie. Natomiast na pewno trzeba – zwłaszcza na zamkniętych osiedlach, w których przewidziano portiernię – zainstalować funkcjonalność SOS, czyli system alarmowo-przyzywowy, który łączy możliwość wzywania pomocy z identyfikacją miejsca, w którym coś się dzieje. Na pulpicie w portierni łatwo da się zidentyfikować numer mieszkania, z którego ktoś wzywa pomocy.

Wybór dostępnych dzięki systemowi domofonowemu funkcjonalności zależy wyłącznie od oczekiwań mieszkańców. Przy ich ustalaniu nie wolno zapominać o szczególnych potrzebach osób niepełnosprawnych. Ustawa – Prawo budowlane obliguje bowiem wszystkich inwestorów do wyposażenia wszystkich mieszkań w nowo budowanych domach wielorodzinnych w system alarmowo-przyzywowy, dostosowany do szczególnych potrzeb tej grupy mieszkańców.

Czytaj też: Bezpieczne osiedle >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18209|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11435|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11007|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl