CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Z domofonem bezpieczniej

Sabina Augustynowicz  |  Administrator 6/2016  |  14.07.2016
Coraz częściej mieszkańcy osiedli decydują się na wideodomofony, wyposażone w kamery i ekrany. Dzięki temu można zobaczyć, kto do nas idzie, a pod naszą nieobecność kamera nagra – z podaniem daty tego zdarzenia – osoby, które próbowały do nas się dostać.
Coraz częściej mieszkańcy osiedli decydują się na wideodomofony, wyposażone w kamery i ekrany. Dzięki temu można zobaczyć, kto do nas idzie, a pod naszą nieobecność kamera nagra – z podaniem daty tego zdarzenia – osoby, które próbowały do nas się dostać.
fot. Laskomex

Domofon to urządzenie, które zapewnia komunikację głosową oraz komfort i bezpieczeństwo mieszkańców, ogranicza dostęp na posesję i do mieszkań. Chroni nas przed niepożądanymi gośćmi, kradzieżami, przesiadywaniem na klatkach schodowych obcych czy zarzucaniem nas ulotkami reklamowymi.

Do instalowania domofonu nikogo nie trzeba już przekonywać. W większości budynków wielorodzinnych zresztą funkcjonują już one z powodzeniem. Przychodzi jednak czas ich wymiany, gdy stare domofony zaczynają się psuć lub gdy wolą wspólnoty czy spółdzielni jest instalacja bardziej nowoczesnych, wielofunkcyjnych urządzeń, wychodzących poza najprostszą komunikację głosową.

Wybór domofonów na rynku jest ogromny. Są modele analogowe i cyfrowe. Są też całe systemy, o których funkcjonalności decyduje wybrane oprogramowanie.

Jak twierdzą specjaliści, w budynkach wielorodzinnych najlepiej sprawdzają się domofony w wersji cyfrowej, bazujące na centralce cyfrowej z dekoderami i wyposażone w numeryczną klawiaturę. To właśnie na niej wprowadza się odpowiedni numer lokalu lub kod dostępu, aby otworzyć drzwi. Ilość przewodów w instalacji jest zależna od tego, ilu użytkowników będzie korzystało z systemu. Dodatkowo domofon może być połączony z systemem ochrony budynku, co jest rozwiązaniem często stosowanym na osiedlach zamkniętych.

Oko kamery

Coraz częściej mieszkańcy osiedli decydują się na wideodomofony, wyposażone w kamery i ekrany. Dzięki temu można zobaczyć, kto do nas idzie, a pod naszą nieobecność kamera nagra – z podaniem daty tego zdarzenia – osoby, które próbowały do nas się dostać.

Można by rzec, że wideodomofon monitoruje ruch i w pewnym stopniu zastępuje ochronę osiedla.

Wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk, by kamera zaczęła automatycznie rejestrować obraz. To sprawia, że chętnie jest instalowany w budynkach wielorodzinnych w dużych miastach. Warto jednak pamiętać, że standardowa kamera ma kąt widzenia wynoszący tylko 80 stopni.

Decydując się na określony model domofonu, warto zastanowić się nad przydatnością jego dodatkowych funkcji, na przykład nad tym, czy potrzebny jest nam otwierający drzwi zamek szyfrowy, wyłącznik domofonowy, sterowanie urządzeniami elektrycznymi za pomocą przekaźników czy też wyłącznik otwierania dodatkowych drzwi.

Ustawowy wymóg SOS

Decydującą o wyborze funkcją domofonów jest wspomniane już bezpieczeństwo. Producenci prześcigają się w oferowaniu rozwiązań zintegrowanych, łączących m.in. kontrolę ruchu kołowego i pieszego na osiedlu, integrację systemu wideodomofonowego z systemem CCTV, rejestrację zdarzeń w budynku i indywidualny system alarmowy dla każdego mieszkania.

Niektórzy producenci zwracają uwagę na fakt, że te najbardziej inteligentne domofony mogą być bardzo rozbudowane i mieć wiele funkcjonalności. Do systemu można podpiąć np. wentylatory, czujniki dymu, ogrzewanie. Natomiast na pewno trzeba – zwłaszcza na zamkniętych osiedlach, w których przewidziano portiernię – zainstalować funkcjonalność SOS, czyli system alarmowo-przyzywowy, który łączy możliwość wzywania pomocy z identyfikacją miejsca, w którym coś się dzieje. Na pulpicie w portierni łatwo da się zidentyfikować numer mieszkania, z którego ktoś wzywa pomocy.

Wybór dostępnych dzięki systemowi domofonowemu funkcjonalności zależy wyłącznie od oczekiwań mieszkańców. Przy ich ustalaniu nie wolno zapominać o szczególnych potrzebach osób niepełnosprawnych. Ustawa – Prawo budowlane obliguje bowiem wszystkich inwestorów do wyposażenia wszystkich mieszkań w nowo budowanych domach wielorodzinnych w system alarmowo-przyzywowy, dostosowany do szczególnych potrzeb tej grupy mieszkańców.

Czytaj też: Bezpieczne osiedle >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17124|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10682|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10254|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl