CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Zmiana dostawcy gazu i energii

Katarzyna  Czajkowska  |  Administrator 6/2016  |  15.07.2016  |  4
Procedurę zmiany sprzedawcy inicjuje odbiorca poprzez wybór nowego sprzedawcy i zawarcie z nim umowy kompleksowej dostawy paliwa gazowego. Po wyborze firmy trzeba też wybrać odpowiednią ofertę. Więcej informacji znajdziesz w publikacji.
Procedurę zmiany sprzedawcy inicjuje odbiorca poprzez wybór nowego sprzedawcy i zawarcie z nim umowy kompleksowej dostawy paliwa gazowego. Po wyborze firmy trzeba też wybrać odpowiednią ofertę. Więcej informacji znajdziesz w publikacji.
arch. redakcji

Jeszcze parę lat temu zmiana dostawcy energii wydawała nam się niemożliwa. Po uwolnieniu rynku energetycznego wspólnoty długo czekały, nim masowo zaczęły zmieniać dostawców energii. Od kilku lat także rynek gazu w Polsce przechodzi powolne zmiany – proces liberalizacji jest jednak skomplikowany i na całkowite uwolnienie tego rynku przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Dzisiaj możemy już swobodnie zmienić dostawcę gazu – niezależnie, czy jesteśmy klientem indywidualnym, czy biznesowym.

Każdy odbiorca przyłączony do sieci dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. (operatora) ma prawo do zmiany sprzedawcy paliwa gazowego. Odbiorca w dodatku nie ponosi wobec operatora ani sprzedawcy żadnych opłat związanych z przeprowadzeniem tego procesu. Sama procedura nie trwa długo – nie więcej niż miesiąc. Jeżeli jest taka potrzeba, można przeprowadzić ją w dłuższym terminie.

Urząd Regulacji Energetyki przedstawił kolejny cykliczny raport dotyczący ilości zmian sprzedawcy gazu ziemnego w Polsce. Z przedstawionych statystyk, które obejmują zestawienie za okres do pierwszego kwartału 2016, roku można zaobserwować, że ilość osób i firm, która zdecydowała się zmienić sprzedawcę gazu ziemnego wzrosła! Nawiasem mówiąc, przedsiębiorstwa energetyczne w kraju nadal zobowiązane są do przedkładania Prezesowi URE wszystkich taryf do zatwierdzenia.

Pierwsze zmiany sprzedawcy gazu odbywały się przed 2011 rokiem i było ich … cztery.

Rok 2014 to pierwszy rok, w którym ilość zmian sprzedawcy gazu osiągnęła wartość zauważalną chociażby dla celów statystycznych. Nieco ponad 7000 z nas zdecydowało się wtedy na taki krok, ale w pierwszym kwartale 2016 roku odnotowano już 9425 zmian sprzedawcy gazu!

Z roku na rok wzrasta na rynku gazowym mniejszych udział firm, które zajmują się odsprzedażą gazu ziemnego nabywanego od PGNiG lub nabycia wewnątrzwspólnotowego. Poza PGNiG mamy ponad 100 dostawców gazu, m.in. Multimedia, Touron, Gaspol SA, Enea, Energa Obrót, Hermes Energy Group, Grupa Duon SA, EWE energia Sp. z o.o., G.E.N Gaz Energia SA.

Co wpływa najbardziej na takie ożywienie rynku? To zasługa trzech firm:

  • Taruonu,
  • Hermes Energy Group,
  • Multimedia.

To one zdecydowały się wypuścić na rynek bardzo konkurencyjne stawki względem tych proponowanych przez PGNiG, nawet po tegorocznej, chyba nawet dwukrotnej, obniżce cen przez tego dostawcę.

To zwiększanie świadomości konsumentów m.in. przez reklamy telewizyjne, radiowe i internetowe sprawia, że coraz więcej z nas decyduje się na taki krok.

Istotnym czynnikiem – poza tym ekonomicznym, związanym z atrakcyjnością oferty – jest także umożliwienie sprzedawcy gazu, który ma koncesję na obrót paliwem gazowym, swobodnego działania na rynku.

Zasady współpracy pomiędzy dystrybutorem gazu a sprzedawcą określa tzw. umowa ramowa na dostarczanie gazu. W tym obszarze także mamy duży progres. Na koniec pierwszego kwartału już 122 firmy miały zawartą taką umowę z operatorem sieci przesyłowych, a 71 z operatorami sieci dystrybucyjnych, dostarczających gaz do naszych domów i firm.

Procedurę zmiany sprzedawcy inicjuje odbiorca poprzez wybór nowego sprzedawcy i zawarcie z nim umowy kompleksowej dostawy paliwa gazowego. Po wyborze firmy trzeba też wybrać odpowiednią ofertę. Najbardziej istotne przy wyborze oferty na zakup tańszego gazu jest to, że:

  • zmiana sprzedawcy gazu jest bezpłatna,
  • po zmienia dalej otrzymywać będziemy jeden rachunek (dystrybucja + sprzedaż),
  • zmienić może się wysokość opłaty za paliwo gazowe oraz wysokość opłaty abonamentowej,
  • po zmianie sprzedawcy gazu dalej będziemy otrzymywać gaz o takiej samej jakości, a także nie będziemy odcięci od jego dostaw.

Odbiorca lub sprzedawca (na podstawie upoważnienia), wypowiada umowę dotychczasowemu sprzedawcy oraz powiadamia go i operatora o zawarciu umowy kompleksowej i dniu rozpoczęcia dostaw gazu. Operator informowany jest poprzez złożenie powiadomienia o zmianie sprzedawcy (PZD).

Umowa, na podstawie której dotychczasowy sprzedawca dostarcza paliwo gazowe, ulega rozwiązaniu w ostatnim dniu miesiąca następującego po miesiącu, w którym oświadczenie (wypowiedzenie umowy) tego odbiorcy dotarło do dotychczasowego sprzedawcy. Odbiorca ten może wskazać późniejszy termin rozwiązania umowy. Rozpoczęcie świadczenia usług dystrybucji na rzecz odbiorcy (na podstawie nowego powiadomienia o zmianie sprzedawcy) zaczyna się wraz z rozpoczęciem nowej doby gazowej następującej po dobie gazowej, w której nastąpiło rozwiązanie umowy z dotychczasowym sprzedawcą.

Firmy zajmujące się sprzedażą gazu – tak jak to jest przy zmianie dostawcy energii – pomagają we wszelkich formalnościach związanych ze zmianą sprzedawcy (szykują dokumenty, analizę oszczędności, wypowiedzenie, powiadomienie o zmianie sprzedawcy i dostarczają je do operatora).

Operator informuje odbiorcę o terminie rozpoczęcia realizacji powiadomienia o zmianie sprzedawcy, a dotychczasowego sprzedawcę – o terminie zakończenia dotychczas obowiązującego zlecenia.

Operator w ramach procedury zmiany sprzedawcy dokonuje odczytu wskazań układu pomiarowego w celu umożliwienia dotychczasowemu sprzedawcy końcowego rozliczenia z odbiorcą. Dokonuje również odczytu, nie później niż w ciągu pięciu dni roboczych od ostatniego dnia obowiązywania umowy z dotychczasowym sprzedawcą.

W przypadku braku możliwości dokonania odczytu operator przedstawia szacowane ilości odebranego paliwa gazowego.

Procedura wydaje się być nawet prostsza niż to było w przypadku energii. Haczyk polega na tym, że taka zmiana, przy dominacji PGNiG, nie wpływała jeszcze niedawno znacząco na nasze oszczędności. Pozytywne efekty widać jednak choćby po obniżkach, które regularnie proponuje PGNiG.

W ciągu najbliższych lat powinniśmy więc cieszyć się coraz niższymi rachunkami. Dlatego już teraz warto obserwować sytuację i zapoznać się z ofertą sprzedawców działających na naszym rynku, bo jednak każde, nawet niewielkie w skali miesiąca, oszczędności są jednak oszczędnościami, które w skali roku na pewno zostaną zauważone w rozliczeniach indywidualnych naszych wspólnot.      

Czytaj też: Gospodarstwa domowe chętnie zmieniają sprzedawcę gazu >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(4)
Elżbieta | 28.07.2016, 08:53
Całe szczęście troszkę się pozmieniało w tej branży. Wychodzimy ze skostnienia:-)
Piotr | 01.08.2016, 08:46
faktycznie, robi się gorąco przy tym gazowym temacie
elka | 27.12.2016, 18:09

Od pewnego czasu nie ma już problemu ze zmianą dostawcy gazu. Jeśli więc trafi nam się tani dostawca gazu, możemy z nim podpisać umowę. Tylko który z nich jest tani?

ines | 07.02.2017, 15:16

Planujemy zmienić dostawcę gazu. Który ma najlepszą ofertę?

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19442|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16577|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11856|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl