CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2015

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Podatek dochodowy od lokali użytkowych

Paweł Puch  |  Administrator 6/2016  |  25.07.2016
Wspólnota mieszkaniowa, uzyskując dochód z lokalu użytkowego, który – zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – podlega opodatkowaniu, jest zobowiązana odprowadzić należny podatek dochodowy.
Wspólnota mieszkaniowa, uzyskując dochód z lokalu użytkowego, który – zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – podlega opodatkowaniu, jest zobowiązana odprowadzić należny podatek dochodowy.
Fot. arch. redakcji

Zarządzam dużą wspólnotą mieszkaniową, w tym kilkoma lokalami użytkowymi. Czy należy opłacać podatek dochodowy od przychodów z tych ostatnich?

Wspólnota mieszkaniowa prowadzi ewidencję księgową w oparciu o przepis art. 29 ustawy o własności lokali, w której rozlicza wpłaty na jej rzecz, dokonywane przez członków na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną.

Wspólnota jest podatnikiem podatku dochodowego, a dochód przez nią uzyskiwany jest, co do zasady, objęty zakresem przedmiotowym i podmiotowym ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. To zaś oznacza, że może ona osiągnąć dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Dochód ten, przy spełnieniu określonych warunków, podlega zwolnieniu od tego opodatkowania.

O tym, czy dochód z tego źródła przychodów objęty jest zwolnieniem z podatku dochodowego, decyduje spełnienie warunków określonych w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z nim, wolne od podatku dochodowego są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych, prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej, uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

W orzecznictwie i doktrynie trwa spór, co należy rozumieć przez gospodarkę mieszkaniową i czy mieszczą się w niej lokale użytkowe we wspólnocie mieszkaniowej.

WSA we Wrocławiu, w wyroku sygn. akt I SA/Wr 190/12, uznał, że zaliczki wpłacane przez właścicieli lokali należy kwalifikować jako pochodzące z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i podlegające zwolnieniu z podatku dochodowego, niezależnie od tego, czy wspólnota mieszkaniowa obejmuje tylko lokale mieszkalne, czy także lokale użytkowe. Warunkiem jest jednak to, że budynek jest kwalifikowany jako mieszkalny, a dochody pochodzące z zaliczek przeznaczone zostaną na cele związane z utrzymaniem tych zasobów.

Właściciel ma obowiązek uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.

Za istotny, z rozważanego punktu widzenia, należy więc uznać nie charakter (mieszkalny czy użytkowy) lokali wchodzących w skład nieruchomości, a charakter całej nieruchomości budynkowej.

Dla oceny charakteru nieruchomości duże znaczenia ma zaś rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, w którym zdefiniowano m.in. pojęcie budynek mieszkalny – jako obiekt budowlany, w którym co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny.

Z kolej WSA w Warszawie w wyroku z dnia 24 kwietnia 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 1907/13, uznał, że wspólnota mieszkaniowa musi płacić podatek od zaliczek wpłacanych przez właścicieli lokali użytkowych. Wspólnota wniosła o interpretację prawa podatkowego, uważając, że zaliczki od właścicieli lokali użytkowych nie powinny być opodatkowane.

Izba Skarbowa zakwestionowała jej stanowisko. Przyznała, że pojęcie zasoby mieszkaniowe, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy, odnosi się nie tylko do lokali mieszkalnych, lecz także do pozostałych pomieszczeń i urządzeń budynku mieszkalnego, ułatwiających mieszkańcom dostęp do niego i niezbędnych dla prawidłowego korzystania z mieszkań. Pojęcie to nie odnosi się natomiast do lokali użytkowych, bo ich przeznaczenie jest z zasady niemieszkalne.

Także w niedawnej interpretacji z 4 sierpnia 2014 roku, sygn. IPPB3/423-566/14-2/EŻ, Dyrektor IS w Warszawie uznał, że lokale użytkowe nie wchodzą w skład zasobów mieszkaniowych.

Wspólnota mieszkaniowa prowadzi zarówno działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej (wolnej od podatku, przy spełnieniu warunku określonego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), jak i inną (podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym), więc obowiązana jest podzielić przychody oraz koszty ich uzyskania na związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi i na związane z pozostałą działalnością.

Czytaj też: Podatek dochodowy od odsetek nieterminowych płatności >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


 

Zobacz jak zmniejszyć straty ciepła w budynku »

Jak_poprawnie_docieplic_stropodach_wentylowany_DEROWERK

Mieszkańcy zużywają niepotrzebnie energię na ogrzewanie pomieszczeń i mimo to często borykają się z problemem niedogrzanych i zimnych mieszkań (...) czytaj dalej »



Zobacz bezpłatny pilot do bramy w Twojej komórce »

chcesz sterowac brama furtka szlabanem z telefonu

Wszechobecne telefony komórkowe realizują wiele funkcjonalności w naszym życiu. Tym razem telefon to BEZPŁATNY, o zasięgu globalnym (...) czytaj dalej»

 


Dlaczego warto robić przeglądy zestawów hydroforowych  » Potrzebujesz rzetelnej pomocy przy zarządzaniu nieruchomościami »
Dlaczego warto robić przeglądy zestawów hydroforowych
Zapewnij mieszkańcom ciągłość w dostawie wody, a sobie spokojny weekend bez telefonów o awarii (...) czytaj dalej » Prowadzenie pełnej administracji nieruchomości, obsługę techniczną budynków, zarządzanie dokumentacją (...) czytaj dalej »

 

Jakie formalności i koszty podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej »

Właściciele budynków słusznie zastanawiają się, ile zapłacą za podłączenie do sieci oraz ile będą płacili za zużyte ciepło przez następne lata (...) czytaj więcej»


 

W jaki sposób kontrolować zużycie ciepła » Jak zabezpieczyć nieruchomości przed szkodami »
Błyskawiczny dostęp do danych dotyczących zużycia oraz możliwość wykorzystania danych z liczników do (...) czytaj dalej » (...) wystarczy zwizualizować sobie sytuację, kiedy dochodzi do szkody, której koszty będziemy musieli sami pokryć. Nie musi to być szkoda pożarowa (...) czytaj dalej »

 


Chciałbyś zarządzać swoimi nieruchomościami online?

zarzadzanie nieruchomosciami online Admireo

 

Teraz obsługa i kontrola wszystkich procesów począwszy od obsługi korespondencji i zgłoszeń awarii (...) czytaj dalej »

 


Jak dokładnie i inteligentnie mierzyć zużycie wody » Co możemy ubezpieczyć i jak to zrobić  »

Wodomierz ultradźwiękowy, idealny do pomiaru zużycia dla małych odbiorców (...) czytaj dalej » Nowoczesne wspólnoty to (poza budynkami) osiedla o bardzo rozbudowanej infrastrukturze rekreacyjno-użytkowej(...) czytaj dalej »

 


 



Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

4/2017

Aktualny numer:

Administrator 4/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Z czym borykają się spółdzielnie
  • - Dochodzenie wierzytelności
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl