CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Zabawa i integracja - place zabaw, które dają radość wszystkim dzieciom

Zanim wybudujemy plac zabawa dla dzieci warto wcześniej przeprowadzić ankietę na temat tego, co dzieci najchętniej robiłyby na placu zabaw i jakie sprzęty preferują oraz jakie rośliny nasadzić.
Zanim wybudujemy plac zabawa dla dzieci warto wcześniej przeprowadzić ankietę na temat tego, co dzieci najchętniej robiłyby na placu zabaw i jakie sprzęty preferują oraz jakie rośliny nasadzić.
Fot. Comes

W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o problemie niepełnosprawności wśród najmłodszych. Staramy się likwidować bariery architektoniczne, tworząc pochylnie obok schodów, barierki, odpowiednio wyposażone toalety czy likwidując wystające krawężniki. Niestety, to wciąż zbyt mało. Kiedy planujemy budowę integracyjnego placu zabaw, powinniśmy zadbać o to, by było to miejsce naprawdę integrujące i aby wszystkie dzieci mogły wspólnie spędzać czas, a te mniej sprawne nie czuły się odizolowane.

Wspólna zabawa dzieci zdrowych i tych z niepełnosprawnościami od najmłodszych lat uczy je współpracy i pomagania sobie nawzajem, a co najważniejsze – niszczy strach przed innością, który znika po przełamaniu „pierwszych lodów”. Dorośli często nie zdają sobie sprawy z tego, jak ogromną rolę w rozwoju psychicznym i fizycznym najmłodszych odgrywa czas spędzony z rówieśnikami.

By dzieci nie zmagały się ze swoją niepełnosprawnością

Budowa integracyjnego placu zabaw powinna być wcześniej dobrze przemyślana, by już na etapie koncepcji zapobiec najczęstszym utrudnieniom, z jakimi muszą zmagać się niepełnosprawne dzieci czy też niepełnosprawni opiekunowie.

Nieodpowiednia nawierzchnia – plac zabaw w całości wysypany piaskiem uniemożliwia poruszanie się po jego terenie osobom na wózkach inwalidzkich. Alejki o nieodpowiedniej szerokości stanowią podobną barierę – by dwa wózki mogły swobodnie i bezkolizyjnie minąć się na ścieżce, powinna ona mieć przynajmniej 170 cm szerokości. Najlepiej jeśli jej nawierzchnia jest chropowata, antypoślizgowa, bez wybrzuszeń i nierówności, a zakręty prowadzone są pod kątem prostym – tak, by ułatwić niewidomym orientację w terenie.

Schody to jedna z głównych barier dla dzieci mających problemy z poruszaniem się. Budując integracyjny plac zabaw, nie należy zapominać o rampach i pochylniach wyposażonych w barierki.

Wystające elementy – krawężniki czy kosze na śmieci ustawione zbyt blisko ścieżki komunikacyjnej, podobnie jak nieodpowiednia nawierzchnia, uniemożliwiają poruszanie się po terenie placu zabaw osobom na wózkach inwalidzkich; stanowią także zagrożenie dla osób niewidomych.

Utrudniony dostęp do placu zabaw – czyli brak parkingu w pobliżu placu zabaw, brak dojazdu na plac komunikacją miejską dostosowaną do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, brak toalety.

Podział przestrzeni na strefy – należy unikać podziału placu zabaw na strefy dla niepełnosprawnych i pełnosprawnych dzieci. Stanowi to całkowite zaprzeczenie idei integracyjnych placów zabaw. Dzieci nie mają problemów z dysfunkcjami u swoich rówieśników – to dorośli stawiają im sztuczne bariery.

Brak integracyjnych urządzeń zabawowych – zabawki na publicznym placu zabaw nie muszą być typowymi urządzeniami przeznaczonymi wyłącznie dla niepełnosprawnych, np. siedzisko huśtawki wahadłowej w formie tzw. bocianiego gniazda daje możliwość zabawy wszystkim dzieciom. Na takiej huśtawce może huśtać się jednocześnie kilkoro dzieci, także w pozycji półleżącej.

Jeśli to możliwe, warto wcześniej przeprowadzić ankietę na temat tego, co dzieci najchętniej robiłyby na placu zabaw i jakie sprzęty preferują. Poza urządzeniami warto zaplanować zieleń. Rośliny bowiem, jak żaden inny materiał, wpływają na zmysły dzieci. Bogactwo faktur, zmieniające się wraz z porami roku kolory, zapachy i kształty – to wszystko sprawia, że rośliny to doskonały element edukacyjny, terapeutyczny i ozdobny zarazem.

Atrakcyjne miejsce zabaw i rekreacji przy szkole wpływa korzystnie na wizerunek samej placówki oraz poczucie wartości uczących się tam dzieci – to samo dotyczy osiedli mieszkaniowych.

Czytaj też: Place zabaw i siłownie pod chmurką w świetle prawa >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.
Tagi: 
zieleń | 
place zabaw | 
rekreacja

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19397|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16526|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11830|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl