CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Deweloperzy nie boją się Mieszkania Plus

Agnieszka Zygmunt  |  26.07.2016  |  1
To najlepszy czerwiec w historii dla branży deweloperskiej.
To najlepszy czerwiec w historii dla branży deweloperskiej.
arch.

Jeśli wierzyć zapewnieniom rządu, to państwowy fundusz zbuduje mieszkania, wynajmie je za pół ceny, a po latach odda lokatorom na własność. Deweloperzy nie widzą w tym zagrożenia dla swojego biznesu. Najnowsze dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny suregują, że liczba rozpoczynanych przez nich inwestycji to najlepszy czerwcowy wynik w historii.

Spadek liczby rozpoczynanych przez deweloperów inwestycji w maju 2016 roku był tylko chwilowym odchyleniem od normy. A normą jest potężny optymizm deweloperów.

Więcej na ten temat: Sytuacja na rynku sprzyja deweloperom

"Wierzą oni, że rok 2016 będzie dla nich przynajmniej tak dobry jak 2015, a trzeba podkreślić, że w zeszłym roku sprzedaż nowych mieszkań szła tak dobrze, jak jeszcze nigdy wcześniej w historii" – zauważa Bartosz Turek z Lion’s Banku.

Najnowsze dane GUS pokazują, że - choć maj był słaby - to czerwiec przyniósł na rynek deweloperski wysyp nowych projektów. Rozpoczęto budowę 9200 mieszkań. To najwyższy czerwcowy wynik w historii i oznacza wzrost o 44% (r/r). Sporo wydano też pozwoleń na budowę. Tylko nowe decyzje z czerwca pozwalają na budowę kolejnych 10 500 lokali. To o 38% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Dobre dane o aktywności deweloperów nie są kompletnie bezpodstawne. Firmy muszą wprowadzać kolejne projekty, ponieważ Polacy tłumnie ruszyli na zakupy mieszkań.

"W odpowiedzi na spory popyt, deweloperzy muszą odpowiadać podażą, aby było w czym wybierać. Problem w tym, że przez ostatnie cztery kwartały wyniki sprzedaży nie rosną już tak dynamicznie, a nawet widoczne jest pewne wyhamowanie" – tłumaczy Bartosz Turek.

W dodatku na deweloperów czekają nowe wyzwania, które mogą utrudnić upłynnianie tysięcy nowych mieszkań, które co miesiąc trafiają na rynek. Nadal problemem pozostają kwestie związane z kredytowaniem. Obecnie trzeba mieć 15% wartości mieszkania w gotówce, aby ubiegać się o kredyt na jego zakup.

Sprawdź: Młodzi nakręcają popyt na mieszkania

Za pół roku wskaźnik ten wzrośnie do 20%. Państwo do tej pory pomagało w zdobyciu takiego wkładu własnego poprzez program Mieszkanie dla Młodych, czyli budżetowe dopłaty do kredytów. Problem w tym, że był on tak popularny, że w marcu br. banki wyczerpały pieniądze zagwarantowane za dopłaty na 2016 rok, a na początku lipca musiały też wstrzymać przyjmowanie wniosków o dopłaty z puli przypadającej na 2017 rok. Obecnie zostają więc już tylko pieniądze na 2018 rok. To ważne, gdyż w 2016 roku nawet jedna czwarta sprzedanych lokali kupowano na kredyt z dopłatą (według szacunków REAS).

"Do tego dochodzi fakt, że o kredyt jest dziś wyraźnie trudniej niż przed rokiem. Wszystko przez to, że banki muszą płacić nowy podatek, co jakiś czas zmuszone są ratować upadający SKOK, a do tego wisi nad nimi widmo przewalutowania kredytów frankowych. To wszystko powoduje, że banki mniej przychylnym okiem patrzą na kredyty hipoteczne" – wyjaśnia ekspert.

Wszystkie te czynniki łącznie powodują, że - pomimo najniższych stóp procentowych w historii - mieszkania kupujemy przede wszystkim za gotówkę. Może to zaskakiwać, ale za mieszkania w największych miastach deweloperzy dostają zapłatę najczęściej w gotówce (65% według szacunków NBP za I kwartał 2016 - w 65%), a kredyt stanowi przeciętnie jedynie 35% płaconej ceny.

I tu pojawia się problem. Duży udział nabywców gotówkowych sugeruje bowiem, że znaczącą częścią klientów deweloperów są inwestorzy. Mogą się oni teraz obawiać, że rynek nieruchomości nie będzie już tak bezpieczną i intratną formą inwestowania. Rząd zapowiedział bowiem budowę tanich mieszkań na wynajem (element programu Mieszkanie Plus) ze stawkami czynszu często dwukrotnie niższymi niż rynkowe.

"Gdyby tego było mało, po 30 latach najmu lokator otrzyma pełne prawo własności do nieruchomości, za co przez 30 lat zapłaci około dwa razy mniej, niż gdyby kupił mieszkanie na rynku i zaciągnął na ten cel kredyt hipoteczny. Tym samym inwestorzy, którzy mają mieszkania na wynajem, narażają się dziś na konkurencję z państwowym molochem" – podkreśla Turek.

To może spowodować spadek sprzedaży nowych mieszkań. Podobny skutek powinno mieć wyczerpanie się środki w programie Mieszkanie dla Młodych. Dla deweloperów, właścicieli mieszkań i inwestorów na tym rynku stanowi to chyba najczarniejszy ze scenariuszy. Spełni sie on jednak tylko wtedy, gdy program Mieszkanie Plus przestanie być tylko zbiorem politycznych obietnic. Jednak rząd wydaje się być doń przekonany i bardzo chce go wcielać w życie, więc tak się zapewne stanie.

Przeczytaj również: Co to będzie bez MdM-u?

"Póki co, bijąca rekordy liczba rozpoczynanych inwestycji sugeruje, że deweloperzy wciąż nie wieżą w wizję budowania tysięcy tanich mieszkań na wynajem przez państwowy fundusz" – zauważa Bartosz Turek.

Pozwolenia na budowę i rozpoczęte inwestycje pokazują optymizm, który rośnie już od trzech lat. W rezultacie powinny się nim zarazić także firmy zajmujące się tzw. wykończeniówką. Ekipy budowlane, składy budowlane, sklepy z wyposażeniem, architekci – wszystkie te branże czekają żniwa.

Kończy się bowiem coraz więcej inwestycji, które rozpoczęto w okresie ożywienia. Tym samym coraz więcej osób odbiera klucze do swoich wymarzonych mieszkań i zaczyna je urządzać. W czerwcu br. deweloperzy oddali do użytkowania 5800 lokali. To o 21% więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. Od początku roku zaś deweloperzy skończyli budowę 34 700 mieszkań - o ponad 45% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

A w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego wyniki w dużym stopniu zależą od kondycji deweloperów. W czerwcu 2016 r. wydano pozwolenia na budowę 20 900 mieszkań, rozpoczęto budowy 17 600 lokali, a do użytkowania oddano 12 500 mieszkań.

źródło: housemarket.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wszystko o ogrzewaniu osiedla gazem LPG »

Ogrzewanie osiedlaPlanujesz zmianę ogrzewania, ale nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego?Czytam więcej »


Nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej naprawy rur »

Ogrzewanie osiedlaJak łatwo i bezinwazyjnie przeprowadzić remont przy pomocy rewolucyjnej technologii?Czytam więcej »


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19448|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16585|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11860|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl