• Obrona wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w postępowaniach sądowych dotyczących szkód „chodnikowych”
  • Szkolenie: Gospodarowanie gminnym zasobem mieszkaniowym po zmianie prawa
  • Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?
  • Służebność gruntowa we wspólnocie mieszkaniowej
  • Są pieniądze na windy, podjazdy i likwidację barier architektonicznych

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Obrona wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w postępowaniach sądowych...

30.11.2019
W ostatnich latach regularnie rośnie liczba wyroków zasądzających i przyznających coraz wyższe świadczenia poszkodowanym, którzy przewrócili się na oblodzonym i nieodśnieżonym chodniku w porze zimowej. Wiele z nich to wyroki dotyczące wspólnot i spółdzielni...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Szkolenie: Gospodarowanie gminnym zasobem mieszkaniowym po zmianie prawa

14.11.2019
Rewolucyjne przepisy o zasadach gospodarki „dużymi” lokalami mieszkalnymi, nowa polityka czynszowa gminy po zmianie prawa, nowy ład w polityce remontowej a obowiązki gminy, bilans potrzeb remontowych gminnych budynków, planowanie krok po kroku remontów dla poszczególnych budynków,...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?

27.09.2018
2
Mostek termiczny określany jest jako miejsce newralgiczne. Nie bez przyczyny właśnie tak, ponieważ to on naraża budynek na spore straty ciepła. A to oznacza nie tylko szkody finansowe w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie, lecz także negatywne oddziaływanie na konstrukcję...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Służebność gruntowa we wspólnocie mieszkaniowej

03.12.2019
Nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, które polega na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej (służebność gruntowa). Najczęściej...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Są pieniądze na windy, podjazdy i likwidację barier architektonicznych

Ponad 40 mln zł do wykorzystania na likwidację barier architektonicznych i poprawę dostępności budynków dla osób ze szczególnymi potrzebami – m.in. seniorów, rodziców z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Trwa nabór wniosków na nisko oprocentowaną pożyczkę z programu...
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Deweloperzy nie boją się Mieszkania Plus

Agnieszka Zygmunt  |  26.07.2016  |  1
To najlepszy czerwiec w historii dla branży deweloperskiej.
To najlepszy czerwiec w historii dla branży deweloperskiej.
arch.

Jeśli wierzyć zapewnieniom rządu, to państwowy fundusz zbuduje mieszkania, wynajmie je za pół ceny, a po latach odda lokatorom na własność. Deweloperzy nie widzą w tym zagrożenia dla swojego biznesu. Najnowsze dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny suregują, że liczba rozpoczynanych przez nich inwestycji to najlepszy czerwcowy wynik w historii.

Spadek liczby rozpoczynanych przez deweloperów inwestycji w maju 2016 roku był tylko chwilowym odchyleniem od normy. A normą jest potężny optymizm deweloperów.

Więcej na ten temat: Sytuacja na rynku sprzyja deweloperom

"Wierzą oni, że rok 2016 będzie dla nich przynajmniej tak dobry jak 2015, a trzeba podkreślić, że w zeszłym roku sprzedaż nowych mieszkań szła tak dobrze, jak jeszcze nigdy wcześniej w historii" – zauważa Bartosz Turek z Lion’s Banku.

Najnowsze dane GUS pokazują, że - choć maj był słaby - to czerwiec przyniósł na rynek deweloperski wysyp nowych projektów. Rozpoczęto budowę 9200 mieszkań. To najwyższy czerwcowy wynik w historii i oznacza wzrost o 44% (r/r). Sporo wydano też pozwoleń na budowę. Tylko nowe decyzje z czerwca pozwalają na budowę kolejnych 10 500 lokali. To o 38% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Dobre dane o aktywności deweloperów nie są kompletnie bezpodstawne. Firmy muszą wprowadzać kolejne projekty, ponieważ Polacy tłumnie ruszyli na zakupy mieszkań.

"W odpowiedzi na spory popyt, deweloperzy muszą odpowiadać podażą, aby było w czym wybierać. Problem w tym, że przez ostatnie cztery kwartały wyniki sprzedaży nie rosną już tak dynamicznie, a nawet widoczne jest pewne wyhamowanie" – tłumaczy Bartosz Turek.

W dodatku na deweloperów czekają nowe wyzwania, które mogą utrudnić upłynnianie tysięcy nowych mieszkań, które co miesiąc trafiają na rynek. Nadal problemem pozostają kwestie związane z kredytowaniem. Obecnie trzeba mieć 15% wartości mieszkania w gotówce, aby ubiegać się o kredyt na jego zakup.

Sprawdź: Młodzi nakręcają popyt na mieszkania

Za pół roku wskaźnik ten wzrośnie do 20%. Państwo do tej pory pomagało w zdobyciu takiego wkładu własnego poprzez program Mieszkanie dla Młodych, czyli budżetowe dopłaty do kredytów. Problem w tym, że był on tak popularny, że w marcu br. banki wyczerpały pieniądze zagwarantowane za dopłaty na 2016 rok, a na początku lipca musiały też wstrzymać przyjmowanie wniosków o dopłaty z puli przypadającej na 2017 rok. Obecnie zostają więc już tylko pieniądze na 2018 rok. To ważne, gdyż w 2016 roku nawet jedna czwarta sprzedanych lokali kupowano na kredyt z dopłatą (według szacunków REAS).

"Do tego dochodzi fakt, że o kredyt jest dziś wyraźnie trudniej niż przed rokiem. Wszystko przez to, że banki muszą płacić nowy podatek, co jakiś czas zmuszone są ratować upadający SKOK, a do tego wisi nad nimi widmo przewalutowania kredytów frankowych. To wszystko powoduje, że banki mniej przychylnym okiem patrzą na kredyty hipoteczne" – wyjaśnia ekspert.

Wszystkie te czynniki łącznie powodują, że - pomimo najniższych stóp procentowych w historii - mieszkania kupujemy przede wszystkim za gotówkę. Może to zaskakiwać, ale za mieszkania w największych miastach deweloperzy dostają zapłatę najczęściej w gotówce (65% według szacunków NBP za I kwartał 2016 - w 65%), a kredyt stanowi przeciętnie jedynie 35% płaconej ceny.

I tu pojawia się problem. Duży udział nabywców gotówkowych sugeruje bowiem, że znaczącą częścią klientów deweloperów są inwestorzy. Mogą się oni teraz obawiać, że rynek nieruchomości nie będzie już tak bezpieczną i intratną formą inwestowania. Rząd zapowiedział bowiem budowę tanich mieszkań na wynajem (element programu Mieszkanie Plus) ze stawkami czynszu często dwukrotnie niższymi niż rynkowe.

"Gdyby tego było mało, po 30 latach najmu lokator otrzyma pełne prawo własności do nieruchomości, za co przez 30 lat zapłaci około dwa razy mniej, niż gdyby kupił mieszkanie na rynku i zaciągnął na ten cel kredyt hipoteczny. Tym samym inwestorzy, którzy mają mieszkania na wynajem, narażają się dziś na konkurencję z państwowym molochem" – podkreśla Turek.

To może spowodować spadek sprzedaży nowych mieszkań. Podobny skutek powinno mieć wyczerpanie się środki w programie Mieszkanie dla Młodych. Dla deweloperów, właścicieli mieszkań i inwestorów na tym rynku stanowi to chyba najczarniejszy ze scenariuszy. Spełni sie on jednak tylko wtedy, gdy program Mieszkanie Plus przestanie być tylko zbiorem politycznych obietnic. Jednak rząd wydaje się być doń przekonany i bardzo chce go wcielać w życie, więc tak się zapewne stanie.

Przeczytaj również: Co to będzie bez MdM-u?

"Póki co, bijąca rekordy liczba rozpoczynanych inwestycji sugeruje, że deweloperzy wciąż nie wieżą w wizję budowania tysięcy tanich mieszkań na wynajem przez państwowy fundusz" – zauważa Bartosz Turek.

Pozwolenia na budowę i rozpoczęte inwestycje pokazują optymizm, który rośnie już od trzech lat. W rezultacie powinny się nim zarazić także firmy zajmujące się tzw. wykończeniówką. Ekipy budowlane, składy budowlane, sklepy z wyposażeniem, architekci – wszystkie te branże czekają żniwa.

Kończy się bowiem coraz więcej inwestycji, które rozpoczęto w okresie ożywienia. Tym samym coraz więcej osób odbiera klucze do swoich wymarzonych mieszkań i zaczyna je urządzać. W czerwcu br. deweloperzy oddali do użytkowania 5800 lokali. To o 21% więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. Od początku roku zaś deweloperzy skończyli budowę 34 700 mieszkań - o ponad 45% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

A w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego wyniki w dużym stopniu zależą od kondycji deweloperów. W czerwcu 2016 r. wydano pozwolenia na budowę 20 900 mieszkań, rozpoczęto budowy 17 600 lokali, a do użytkowania oddano 12 500 mieszkań.

źródło: housemarket.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17740|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11090|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10665|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl