Artykuł sponsorowany

Program inwestycyjny – gwarant sukcesu?

 aegon.pl  |  28.07.2016
aegon.pl

Sytuacja na rynkach i rzeczywistość gospodarcza zmieniają się dynamicznie, jednakże podstawowe czynniki sukcesu w wielu aspektach wciąż pozostają takie same. Niezmienna jest – i zapewne jeszcze długo będzie – zasada: aby zyskać, najpierw należy zainwestować. Każda firma prędzej czy później staje przed koniecznością realizacji projektu inwestycyjnego.

Inwestycja podstawą sukcesu

Powszechnie inwestycja kojarzy się bezpośrednio z zaangażowaniem środków pieniężnych w jakieś przedsięwzięcie, ale zasadne wydaje się rozszerzenie tego terminu również na płaszczyznę niematerialną bądź stosunkowo drobnych, codziennych wydatków. Często inwestujemy swój czas, uczęszczając na kursy, szkolenia czy spotkania z wpływowymi ludźmi, aby czerpać z tego korzyści w przyszłości. Inwestujemy kilkadziesiąt złotych w specjalistyczną książkę, żeby podnieść swoje kwalifikacje. Bardzo wiele naszych decyzji nosi znamiona inwestycji i wiąże się z bardzo powszechnymi dla tego zagadnienia kosztami alternatywnymi, czyli kosztami utraconych możliwości.

Inwestycje w świecie biznesu wyróżniają się tym, że zazwyczaj wiążą się z dużo większymi pieniędzmi. Tak jak podjęcie błędnej decyzji w wyborze książki nie jest szczególnie bolesne, tak strata kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych bardzo często oznacza bankructwo i poważne tarapaty finansowe. Z tego powodu ogromną wagę powinno przywiązywać się do starannego przygotowania programów inwestycyjnych.

Specyfika inwestycji

Programy inwestycyjne powinny określać cel danego przedsięwzięcia inwestycyjnego oraz wszelkie środki i narzędzia potrzebne do jego zrealizowania, wdrożenia, a następnie oceny. Przede wszystkim należy dokładnie określić efekt, jaki dana firma chce osiągnąć, decydując się na wybraną inwestycję. Cel musi być jak najlepiej sprecyzowany, dobrze jest wykorzystać technikę SMART (cel powinien być Szczegółowy, Mierzalny, Atrakcyjny, Realny, Terminowy). Następnie trzeba w miarę możliwości precyzyjnie oszacować potrzebne nakłady oraz źródła finansowania. Należy zastanowić się nad strukturą finansowania – jaka część będzie pochodziła z kapitału dłużnego, a jaka ze środków własnych. Określić trzeba również metody szacowania ryzyka czy oceny efektywności programu. Dobrze jest też ustalić szczegółowy harmonogram prac nad realizacją inwestycji oraz wskazać osoby odpowiedzialne za poszczególne etapy działań.

Podział programów inwestycyjnych

Projekty takie wdrażane są w różnych sytuacjach i spełniają odmienne funkcje. Jedna firma może być zainteresowana utrzymaniem statusu quo i inwestuje jedynie w nowszy sprzęt, inna z kolei może mieć zamiar rozszerzenia spektrum działalności. Z tego względu wyróżnić możemy następujący podział programów inwestycyjnych:

  • Odtworzeniowe,
  • Ekspansywne,
  • Innowacyjne,
  • Dostosowawcze.

Program inwestycyjny odtworzeniowy ma na celu zastąpienie starych urządzeń i maszyn nowszymi modelami. Zazwyczaj służy to zoptymalizowaniu prowadzonej aktualnie działalności gospodarczej i redukcji kosztów. Programy ekspansywne należą do najbardziej ryzykownych, gdyż wiążą się najczęściej albo z wejściem na nowy rynek, albo z nowymi produktami. Jest to podejście rozwojowe i wymaga szczególnej staranności. Projekty innowacyjne związane są z udoskonalaniem procesu produkcyjnego poprzez wykorzystanie innowacji, co ma pomóc w długoterminowym utrzymaniu się na rynku i zyskaniu przewagi konkurencyjnej na rynku. Z kolei programy dostosowawcze mają miejsce w przypadku wprowadzenia nowych regulacji prawnych. Firma jest zmuszona się do nich dostosować i musi opracować optymalne rozwiązania pod względem ekonomicznym, by spełnić wymagania obligatoryjnych norm prawnych.

Często zdarza się, że przedsiębiorstwo ma do wyboru kilka projektów inwestycyjnych i musi zdecydować się na jeden. W takim przypadku firmy wykorzystują różne metody, mające pomóc w ocenie projektów i w wyborze tego najlepszego.  Najprostsze są metody statyczne, jednak lepiej rzeczywistość oddają bardziej złożone metody dynamiczne. Do najpopularniejszych należą NPV, gdzie dyskontuje się przepływy pieniężne oraz IRR, gdzie określa się wewnętrzną stopę zwrotu.

Podsumowując…

Utrzymanie się przez przedsiębiorstwo na rynku nierozłącznie wiąże się z koniecznością realizowania inwestycji. Każda z nich niesie za sobą ryzyko i zadaniem decydentów jest jego zminimalizowanie dla danego poziomu korzyści. Nieoceniony wówczas może okazać się odpowiednio przygotowany program inwestycyjny

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

4/2018

Aktualny numer:

Administrator 4/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - O zawodzie zarządcy nieruchomości refleksji kilka
  • - Dojazd pożarowy do budynku zabytkowego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl