Artykuł sponsorowany

Najlepsza decyzja o osuszaniu

Agnieszka Zygmunt  |  Administrator 7/8/2016  |  18.01.2019  |  2
Osuszanie i rewitalizacja kamienic w Świebodzinie.
Osuszanie i rewitalizacja kamienic w Świebodzinie.
Aquapol

Mieszkańcy kamienic najbardziej boją się zmarnować często z trudem zebrany majątek wspólnoty. Gromadzą go latami, dlatego każdą inwestycję analizują dogłębnie i sprawdzają referencje oraz pewność gwarancji. Tu nie ma miejsca na błąd. Liczą się tylko najlepsze decyzje, tym bardziej, że często remont kamienic jest współfinansowany przez Unię Europejską. Zatem jeżeli decydują się na inwestycję w np. osuszanie, muszą być pewni, że zlecają pracę najlepszej firmie.

W 2012 roku miasto Świebodzice na Dolnym Śląsku otrzymało unijną dotację na rewitalizację starego miasta.

Rzetelny wykonawca osuszania

"Prace objęły remont dróg wokół rynku, podłączenie do sieci kanalizacyjnej części budynków oraz remonty kilkunastu kamienic. Potrzeby były znacznie większe, dlatego zależało nam na jak najlepszym wykorzystaniu środków, żeby żaden grosz się nie zmarnował" – mówi Burmistrz Miasta Świebodzice Bogdan Kożuchowicz.

Rozpoczęły się przetargi, żeby wybrać jak najkorzystniejsze oferty.

"W przypadku wspólnot mieszkaniowych to mieszkańcy wraz z zarządcą decydowali, na co zostaną wydane pieniądze zgromadzone w funduszu remontowym. Dlatego tak ważna była nasza rola, żeby przygotować oferty najlepszych firm. W mojej pracy nie ma nic gorszego niż nierzetelny wykonawca i niezadowoleni właściciele mieszkań" – deklaruje specjalista w dziale technicznym firmy Prefekt, Piotr Subotkiewicz.

Dodaje także, że w każdej wspólnocie widać zaangażowanie w prace remontowe. Mieszkańcy wraz z zarządcą szukają rozwiązań, firm czy materiałów. Po pewnym czasie również mieszkańcy stają się ekspertami i sami wiedzą, czy wykonawcy są rzetelni i godni zaufania.

Osuszanie kamienic

Fot. 1. Osuszone kamienic na rynku.

"W Świebodzicach i okolicy osuszyliśmy już kilkanaście budynków. Nasza firma miała się czym pochwalić w tym mieście. Odbyliśmy wiele spotkań z przedstawicielami wspólnot mieszkaniowych oraz firmą zarządzającą. Przedstawialiśmy funkcjonowanie systemu Aquapol, odpowiadaliśmy na pytania mieszkańców, ale przede wszystkim - wspólnie kreśliliśmy plan remontów" - podkreśla szef działu technicznego firmy Aquapol, inż. arch. Bartosz Kędzierski

"Mieszkańcom zależało na jak najlepszej ofercie. Aquapol to firma międzynarodowa z ponad 30-letnim doświadczeniem i kilkudziesięcioma tysiącami osuszonych obiektów na swoim koncie. Te argumenty były bardzo ważne i myślę, że między innymi dlatego wybrano naszą ofertę" - podkreśla szef działu technicznego firmy Aquapol, inż. arch. Bartosz Kędzierski.

Przeczytaj więcej: BEZINWAZYJNY SYSTEM OSUSZANIA MURÓW

"Rewitalizacja Starego Miasta kosztowała kilkanaście milionów złotych. Dużą część środków pozyskaliśmy z Unii Europejskiej. Dlatego było dla nas istotne, żeby prace przeprowadzić raz a dobrze i nie wracać już do tych problemów. Firma Aquapol spisała się przy wcześniejszych realizacjach. Badania i serwisy, które były przeprowadzane przez trzy lata od rozpoczęcia osuszania, potwierdzały, że system działa i że to była dobra decyzja" – mówi prezes firmy zarządzającej Prefekt Waldemar Tomczak.

System osuszania zespołów urbanistycznych

"System Aquapol jest przeznaczony nie tylko do pojedynczych obiektów, lecz także - tak jak w tym przypadku - do całych zespołów urbanistycznych. Można powiedzieć, że osuszyliśmy prawie całe Stare Miasto. Tu osuszaniu poddano obiekty z przełomu wieków XIX i XX. Były to zniszczone i zawilgocone budynki. Ciężkie prace budowlane nie mogły się tu sprawdzić" – podkreśla inż. arch. Bartosz Kędzierski.

Całkowity remont kamienic jeszcze się nie zakończył. Firma zarządzająca Prefekt razem z firmą Aquapol zaplanowały odpowiednią kolejność prac. W większości przypadków rozpoczęło się od osuszania. Dopiero później można było przystąpić do dalszych faz remontu. Współpraca oraz odpowiednia kolejność prac – te dwa czynniki wymienili jako najważniejsze przedstawiciele firmy zarządzającej i Aquapolu.

Osuszona kamienica

Fot. 2. Osuszona kamienica.

W przypadku kilku podmiotów (tutaj: firma zarządzająca nieruchomościami, wykonawca prac, mieszkańcy, miasto i Unia Europejska) współpraca i przepływ informacji są kluczowe. Mieszkańcy zawsze mogli liczyć na przedstawicieli firmy Aquapol. Firma zarządzająca otrzymała profesjonalne doradztwo techniczne w zakresie renowacji, miasto Świebodzice i Unia Europejska współfinansowały prace (w tym osuszanie), które zostały wykonane rzetelnie i z pełną dokumentacją.

Dzięki wzorowej współpracy można było spokojnie zaplanować budżet i odpowiednią kolejność prac, żeby osuszone i pięknie wyremontowane Stare Miasto mogło cieszyć mieszkańców i turystów przez lata.

Komentarze

(2)
danuta | 03.04.2017, 09:06
Tak jest to metoda skuteczna, ale droga, nikt z firmy na początku drogi osuszania nie mówi o wielkich
kosztach które czekają właścicieli nieruchomości w następnych etapach, aby początek nie został zmarnowany.
zyga | 23.04.2017, 23:44
Proponuję zacząć od drenażu i folii kubełkowej na lepik aby ściana zewnętrzna nie podciągała wody
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych oraz udzielenia zarządowi (zarządcy nieruchomości) pełnomocnictwa do wykonania czynności zmierzających do osiągnięcia tego celu, zapaść muszą:
1-2/2019

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stawka na specjalizację? - debata
  • - Nie wystarczy prawo i technika... - wywiad
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16041|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 9668|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl