administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Termomodernizacja stropów piwnicznych - jak uniknąć problemów?

DEROWERK Piotr Białas | 2024-04-03
DEROWERK Piotr Białas

DEROWERK Piotr Białas

Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności.

Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje, iż większość problemów można łatwo rozwiązać poprzez dobór odpowiednich materiałów izolacyjnych.

treść sponsorowana

Straty ciepła przez przenikanie dla stropów piwnic stanowią znaczny odsetek wszystkich strat ciepła budynku. Ich udział na poziomie 5-7% jest wartością minimalną i dotyczy budynków, w których nie przeprowadzono wcześniej jakiejkolwiek termomodernizacji.

Wraz z poprawą izolacyjności kolejnych przegród (ścian, stropodachu etc.) udział strat przez przenikanie dla stropów piwnicznych istotnie wzrasta.

Skontaktuj sie z ekspertem Derowerk za pomocą formularza >> 

DeRowerk

Fot. 1. Strop ocieplony niepalną izolacją natryskową z wełny szklanej.

Z tego względu, na dalszych etapach termomodernizacji, ocieplenie piwnic przynosi relatywnie największe oszczędności. Ma to szczególne znaczenie, gdy zarządca stara się o uzyskanie dofinansowania dla dalszych robót termomodernizacyjnych. Wymogi, któe stawia np. ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów, mogą być niemożliwe do spełnienia, jeżeli pominiemy ocieplenie stropu piwnicznego. Ociepl stropy w piwnicy już teraz >>

Planując wykonanie ocieplenia stropu piwnic, należy też wziąć pod uwagę szereg czynników:

  • dopuszczalną wysokość pomieszczeń;
  • obowiązujące wymagania dotyczące izolacyjności przegród;
  • bezpieczeństwo pożarowe;
  • bezpieczeństwo higieniczne lokatorów.

Ocieplenie stropu piwnicy a dopuszczalna wysokość pomieszczeń

Powszechną bolączką związaną z ociepleniem stropu piwnic jest uzyskanie jego odpowiedniej izolacyjności przy zachowaniu funkcjonalnej wysokości pomieszczeń.

Wejdź na stronę i zadaj nam pytanie. Na pewno odpowiemy! >>

Piwnice w budynkach wielorodzinnych to najczęściej pomieszczenia gospodarcze w rozumieniu przepisów rozporządzenia w sprawie warunków technicznych. Minimalna wysokość piwnic w świetle wynosi 2 m, a dopuszczalna minimalna wysokość do przewodów i instalacji 1,9 m. Tymczasem pomieszczenia piwniczne mają wysokość niejednorodną i niekiedy - jeszcze bez ocieplenia - oscylującą na granicy zgodności z tymi przepisami.

Z tego powodu atrakcyjnym rozwiązaniem stają się nowoczesne materiały z lekkiej wełny szklanej o współczynniku przewodzenia ciepła lambda 0,035W/mK. Pozwala on uzyskać wysokie izolacyjności warstw już dla grubości rzędu kilku centymetrów. W warunkach ograniczonej wysokości pomieszczeń te materiały są optymalnym rozwiązaniem. Zamów odpowiednie materiały >>

DeRowerk

Fot. 2. Strop piwnicy w starym budownictwie - widoczna nieregularność powierzchni oraz ograniczona wysokość.

Zależność współczynnika przewodzenia ciepła lambda materiału od grubości izolacji koniecznej do spełnienia wymogów Rozporządzenia ilustruje poniższa tabela (obliczenia ocieplenia stropu na podstawie https://tc-417.pl/ocieplenie-stropu-natryskiem-welny-szklanej-tc-417/):

TABELA 1

Grubość warstwy natrysku Współczynnik przenikania ciepła U
materiał o współczynniku λ = 0,035 W/mK materiał o współczynniku λ = 0,045 W/mK
[cm] [W/m2K] [W/m2K]
5 0,46 0,54
11,5 0,25 0,31
15 0,20 0,25

 

Powyższe wyniki uzyskano dla  stropu o następującym układzie warstw:

  1. Natrysk materiału izolacyjnego
  2. Strop Ackermana 25 cm
  3. Podkład betonowy 3 cm
  4. Podłoga drewniana 2 cm

Jak widać z porównania, spełnienie wymagań przepisów osiągamy przy 11,5 cm natrysku izolacji o współczynniku λ = 0,035 W/mK. Co ważne, w nowoczesnych technologiach warstwę taką można uzyskać jednorazowym natryskiem. Ten sam wynik osiągniemy dla grubości 15 cm materiałem o współczynniku λ = 0,045 W/m*K. Uzyskanie takiej grubości jest niemożliwe do wykonania przy jednorazowej aplikacji, co znacznie wydłuża prace i jest uciążliwe dla lokatorów. Taki materiał nie spełnia wymagań.

Przy wyborze rozwiązań do ocieplenia stropu warto dobierać te, które umożliwiają jednorazowe ułożenie izolacji o wymaganej grubości. Skraca to znacząco czas wykonania i zmniejsza uciążliwość dla mieszkańców.

Przejdź na stronę i zadaj nam pytanie >>

DeRowerk

Fot. 3. Proces aplikacji materiału metodą natryskową.

Bezpieczeństwo

Zapewnienie bezpieczeństwa lokatorom to podstawowy obowiązek zarządcy budynku. Rodzaj zastosowanej izolacji stropu piwnicznego zdecydowanie wpływa na dwa jego wymiary: zdrowie mieszkańców i bezpieczeństwo pożarowe.

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa pożarowego budynków są jednoznaczne i nakazują stosowanie materiałów niepalnych lub niezapalnych jako okładzin sufitowych. W piwnicach lokatorzy często składują materiały palne, które zwiększają obciążenie ogniowe budynku. Z tego powodu szczególnie polecane są natryskowe izolacje w klasie reakcji na ogień A1.

Dbając o zdrowie lokatorów (i mając na uwadze przepisy mówiące o remontach jako o działaniach podnoszących jakość korzystania z budynku!), należy sprawdzić, czy materiał izolacyjny posiada dopuszczenie do stosowania w pomieszczeniach A i B, tj. przeznaczonych na stały i czasowy pobyt ludzi. Mimo że pomieszczenia piwniczne nie są objęte żadnymi szczególnymi wymaganiami dotyczącymi ochrony powietrza i zdrowia, to taki materiał gwarantuje bezpieczeństwo higieniczne lokatorów. Wykonaj izolację z bezpiecznych materiałów >>

DeRowerk

Fot. 4. Strop z podwieszonymi instalacjami - stopień skomplikowania poddaje w wątpliwość możliwość zastosowania materiałów stałokształtnych.

Izolacje natryskowe niezbadane pod kątem substancji potencjalnie szkodliwych dla zdrowia (np. dla emisji lotnych związków organicznych) mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie użytkowników. Tylko te izolacje, które mają dopuszczenie do stosowania w pomieszczeniach przeznaczonych na stały i okresowy pobyt ludzi, są w pełni bezpieczne i zalecane do stosowania.

Dodatkowo należy wybierać materiały higienicznie czyste, niepodatne na rozwój grzybów i pleśni. Co ważne, takie materiały nie powinny tworzyć środowiska sprzyjającego gryzoniom.

Podsumowanie

Wiele problemów, z którymi muszą mierzyć się zarządcy, daje się w pełni rozwiązać przez odpowiedni dobór technologii i materiału izolacyjnego.

Coraz łatwiejszy dostęp do nowoczesnych rozwiązań, ich unikalne parametry cieplne i wysoka jakość sprawiają, że można śmiało zachęcać Czytelników do termomodernizacji piwnic w swoich zasobach mieszkaniowych. Jest to działanie celowe, przynoszące znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania, podnoszące wartość obiektu i poprawiające bezpieczeństwo lokatorów.

Skontaktuj się w sprawie wyceny termomodernizacji piwnic lub termoizolacji garaży podziemnych.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

DEROWERK Piotr Białas Jak ocieplić stropodach bloku czy wieżowca, by uniezależnić się od wzrostów cen energii grzewczej? – 10 powodów, dla których warto wybrać wełnę celulozową Ekovilla

Jak ocieplić stropodach bloku czy wieżowca, by uniezależnić się od wzrostów cen energii grzewczej? – 10 powodów, dla których warto wybrać wełnę celulozową Ekovilla Jak ocieplić stropodach bloku czy wieżowca, by uniezależnić się od wzrostów cen energii grzewczej? – 10 powodów, dla których warto wybrać wełnę celulozową Ekovilla

Wzrost cen energii widzimy od lat, jednak w ostatnim czasie mocno przyśpieszył. Co możemy więc zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej?

Wzrost cen energii widzimy od lat, jednak w ostatnim czasie mocno przyśpieszył. Co możemy więc zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej?

DEROWERK Piotr Białas Ocieplanie budynku wełną celulozową Ekovilla - czy to się opłaca?

Ocieplanie budynku wełną celulozową Ekovilla - czy to się opłaca? Ocieplanie budynku wełną celulozową Ekovilla - czy to się opłaca?

Zewsząd docierają do nas informacje o rosnących kosztach energii i szybującej inflacji. Słyszymy o falach zwolnień, zamknięć firm i problemach finansowych działających podmiotów. Bolesne skutki ekonomiczne...

Zewsząd docierają do nas informacje o rosnących kosztach energii i szybującej inflacji. Słyszymy o falach zwolnień, zamknięć firm i problemach finansowych działających podmiotów. Bolesne skutki ekonomiczne odczuwamy już teraz, jednak staną się one jeszcze bardziej dotkliwe w okresie jesienno-zimowym.

DEROWERK Piotr Białas Ekovilla jako wyrób budowlany – informacje

Ekovilla jako wyrób budowlany – informacje Ekovilla jako wyrób budowlany – informacje

Firma Derowerk działa nieprzerwanie 25 lat, od 17 lat specjalizując się w technologii wdmuchiwania izolacji. Jesteśmy firmą rzetelną, czego dowodzi wieloletnia współpraca z naszymi Dostawcami i zadowolenie...

Firma Derowerk działa nieprzerwanie 25 lat, od 17 lat specjalizując się w technologii wdmuchiwania izolacji. Jesteśmy firmą rzetelną, czego dowodzi wieloletnia współpraca z naszymi Dostawcami i zadowolenie Klientów decydujących się na wybór naszych materiałów.

DEROWERK Piotr Białas Izolacja akustyczna parkingów i garaży podziemnych. Jak skutecznie wyciszyć wielkopowierzchniowe podziemne parkingi i garaże?

Izolacja akustyczna parkingów i garaży podziemnych. Jak skutecznie wyciszyć wielkopowierzchniowe podziemne parkingi i garaże? Izolacja akustyczna parkingów i garaży podziemnych. Jak skutecznie wyciszyć wielkopowierzchniowe podziemne parkingi i garaże?

Liczba realizowanych w Polsce inwestycji w nowoczesne apartamentowce i biurowce, wyposażone w wielkopowierzchniowe parkingi podziemne, jest imponująca. Jak inwestorzy radzą sobie z problemem izolacji...

Liczba realizowanych w Polsce inwestycji w nowoczesne apartamentowce i biurowce, wyposażone w wielkopowierzchniowe parkingi podziemne, jest imponująca. Jak inwestorzy radzą sobie z problemem izolacji termicznej stropów nad garażami podziemnymi – i równie ważnym aspektem ich izolacji akustycznej? Sprawdzonym rozwiązaniem jest pneumatyczny natrysk niepalnej wełny mineralnej Thermacoustic TC-417 o współczynniku przewodzenia ciepła λ= 0,035 W/mK i klasie akustycznej A.

DEROWERK Piotr Białas Ocieplanie stropodachów budynków wielolokalowych z DeRowerk

Ocieplanie stropodachów budynków wielolokalowych z DeRowerk Ocieplanie stropodachów budynków wielolokalowych z DeRowerk

O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do ocieplenia stropodachu w budynku wielolokalowym? Poniżej znajdziecie Państwo zbiór artykułów, który odpowiada na to pytanie.

O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do ocieplenia stropodachu w budynku wielolokalowym? Poniżej znajdziecie Państwo zbiór artykułów, który odpowiada na to pytanie.

DEROWERK Piotr Białas Jak dostosować strop nad piwnicą lub garażem podziemnym do wymagań przepisów?

Jak dostosować strop nad piwnicą lub garażem podziemnym do wymagań przepisów? Jak dostosować strop nad piwnicą lub garażem podziemnym do wymagań przepisów?

Piwnice i garaże podziemne to newralgiczne miejsca w blokach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej, takich jak np. duże szpitale czy galerie handlowe. Ich stropy muszą być ocieplone zgodnie...

Piwnice i garaże podziemne to newralgiczne miejsca w blokach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej, takich jak np. duże szpitale czy galerie handlowe. Ich stropy muszą być ocieplone zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jak zabezpieczyć ogrzewaną przestrzeń przed przenikaniem chłodu od strony nieogrzewanych, podziemnych części budynku? Jak zachować pożądany chłód w piwnicach? Jak spełnić aktualne wymagania prawne?

DEROWERK Piotr Białas Jaki jest koszt ocieplenia stropodachu? Od czego zależy cena i czy warto sięgać po najtańsze oferty?

Jaki jest koszt ocieplenia stropodachu? Od czego zależy cena i czy warto sięgać po najtańsze oferty? Jaki jest koszt ocieplenia stropodachu? Od czego zależy cena i czy warto sięgać po najtańsze oferty?

Cena to słowo-klucz, którym wyważono niejedne drzwi… i przez które może uciekać komfort i zadowolenie inwestora.

Cena to słowo-klucz, którym wyważono niejedne drzwi… i przez które może uciekać komfort i zadowolenie inwestora.

DEROWERK Piotr Białas Jak ocieplić stropodach betonowy? Jaką metodę termomodernizacji wybrać?

Jak ocieplić stropodach betonowy? Jaką metodę termomodernizacji wybrać? Jak ocieplić stropodach betonowy? Jaką metodę termomodernizacji wybrać?

Wentylowany stropodach betonowy to najczęściej stosowana konstrukcja dachowa w budynkach wielorodzinnych. Jak najlepiej ocieplić stropodach betonowy? Jaka metoda termomodernizacji zapewni oczekiwany efekt,...

Wentylowany stropodach betonowy to najczęściej stosowana konstrukcja dachowa w budynkach wielorodzinnych. Jak najlepiej ocieplić stropodach betonowy? Jaka metoda termomodernizacji zapewni oczekiwany efekt, a inwestycja szybko się zwróci i będzie przynosić największe korzyści w kolejnych latach?

DEROWERK Piotr Białas Ocieplenie stropodachu – na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy ocieplenia stropodachu?

Ocieplenie stropodachu – na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy ocieplenia stropodachu? Ocieplenie stropodachu – na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy ocieplenia stropodachu?

Wybór wykonawcy ocieplenia stropodachów bloków mieszkalnych to kwestia, która będzie miała wpływ na trwałość rozwiązania termoizolacyjnego, komfort życia mieszkańców i kwestie ekonomiczne. Na co zwrócić...

Wybór wykonawcy ocieplenia stropodachów bloków mieszkalnych to kwestia, która będzie miała wpływ na trwałość rozwiązania termoizolacyjnego, komfort życia mieszkańców i kwestie ekonomiczne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekipy wykonawczej? Podpowiadamy.

DEROWERK Piotr Białas Jak za jednym zamachem wyciszyć budynek, ocieplić go i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Jak za jednym zamachem wyciszyć budynek, ocieplić go i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Jak za jednym zamachem wyciszyć budynek, ocieplić go i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Poprzez niezaizolowany dach ucieka nie tylko ciepło, ale i komfort akustyczny mieszkańców. Jak temu zaradzić? Jak za jednym zamachem wyciszyć budynek, ocieplić go i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Poprzez niezaizolowany dach ucieka nie tylko ciepło, ale i komfort akustyczny mieszkańców. Jak temu zaradzić? Jak za jednym zamachem wyciszyć budynek, ocieplić go i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

DEROWERK Piotr Białas Jak wykonać prace termomodernizacyjne na stropodachach osiedli mieszkaniowych, nie naruszając konstrukcji dachowej?

Jak wykonać prace termomodernizacyjne na stropodachach osiedli mieszkaniowych, nie naruszając konstrukcji dachowej? Jak wykonać prace termomodernizacyjne na stropodachach osiedli mieszkaniowych, nie naruszając konstrukcji dachowej?

Wybierając metodę ocieplenia dachów osiedli mieszkaniowych, trzeba brać pod uwagę stopień ingerencji w konstrukcję budynku.

Wybierając metodę ocieplenia dachów osiedli mieszkaniowych, trzeba brać pod uwagę stopień ingerencji w konstrukcję budynku.

DEROWERK Piotr Białas Jaką trwałość użytkową powinien mieć materiał izolacyjny do ocieplenia stropodachu w budynku wielolokalowym?

Jaką trwałość użytkową powinien mieć materiał izolacyjny do ocieplenia stropodachu w budynku wielolokalowym? Jaką trwałość użytkową powinien mieć materiał izolacyjny do ocieplenia stropodachu w budynku wielolokalowym?

Jednym z kluczowych czynników, wpływających na dobry wybór materiału izolacyjnego do ocieplenia stropodachu budynku wielomieszkaniowego, jest trwałość rozwiązania.

Jednym z kluczowych czynników, wpływających na dobry wybór materiału izolacyjnego do ocieplenia stropodachu budynku wielomieszkaniowego, jest trwałość rozwiązania.

DEROWERK Piotr Białas Jak szybko zwróci się inwestycja w ocieplenie stropodachu?

Jak szybko zwróci się inwestycja w ocieplenie stropodachu? Jak szybko zwróci się inwestycja w ocieplenie stropodachu?

Ocieplanie starszych bloków czeka każdą spółdzielnię i wspólnotę. Jak dobrze ocieplić dachy osiedli? Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachów w blokach?

Ocieplanie starszych bloków czeka każdą spółdzielnię i wspólnotę. Jak dobrze ocieplić dachy osiedli? Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachów w blokach?

DEROWERK Piotr Białas Termoizolacja dachów a bezpieczeństwo pożarowe osiedli mieszkaniowych

Termoizolacja dachów a bezpieczeństwo pożarowe osiedli mieszkaniowych Termoizolacja dachów a bezpieczeństwo pożarowe osiedli mieszkaniowych

Czy materiał izolacyjny jest dopuszczony do stosowania w przestrzeni stropodachów?

Czy materiał izolacyjny jest dopuszczony do stosowania w przestrzeni stropodachów?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.