CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Umowy przy kupnie mieszkania

Agnieszka Zygmunt  |  29.08.2016  |  1
Warto wiedzieć, jakie trzy umowy trzeba podpisać w związku z kupnem mieszkania.
Warto wiedzieć, jakie trzy umowy trzeba podpisać w związku z kupnem mieszkania.
arch.

Zainteresowanie Polaków zakupem nowego lokum nie słabnie. Świadczą o tym wyniki firm deweloperskich. Od początku 2016 r. rozpoczęto budowę prawie 50 000 mieszkań – najwięcej w historii polskiego rynku. Przed nabyciem nieruchomości z pierwszej ręki, nowych lokatorów czeka jednak dopełnienie wielu formalności. Transakcja nie zamyka się bowiem w jednej, ale w dwóch, a nawet w trzech umowach. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego wyjaśniają, jakich dokumentów mogą spodziewać się kupujący oraz na co powinni zwrócić uwagę przy ich podpisywaniu.

Umowa rezerwacyjna

Od 2012 r. w Polsce obowiązuje ustawa regulująca pierwotny rynek nieruchomości, chroniąca prawa nabywcy. Najważniejsze zapisy dotyczą zawieranych umów, nadają im bowiem charakter prawny. Podczas transakcji możemy jednak mieć do czynienia z dokumentami, które nie zostały uwzględnione w rozporządzeniu. Jednym z nich jest umowa rezerwacyjna.

Sprawdź również: Tychy: ruszył portal nieruchomości miejskich

"Tego typu oświadczenie podpisywane jest, gdy kupujący nie ma pewności, że otrzyma kredyt na pokrycie kosztów inwestycji. Deweloper zobowiązuje się wtedy do wyłączenia lokalu z oferty sprzedaży na okres kilku miesięcy. Decydując się jednak na to rozwiązanie należy liczyć się z poniesieniem opłaty, której wysokość może stanowić nawet 10% wartości lokalu. Ze względu na to, że umowa rezerwacyjna nie jest dokumentem określonym w rozporządzeniu, jej treść zależy wyłącznie od stron transakcji. Powinniśmy więc jak najlepiej ją sprecyzować, bo w razie problemów będziemy mogli dochodzić swoich praw tylko na podstawie sporządzonych zapisów" – mówi Leszek Zięba, ekspert ZFDF, Aspiro.

 

Umowa deweloperska czy przedwstępna?

Następny krok w procesie kupna mieszkania to podpisanie umowy deweloperskiej, niekiedy zwanej przedwstępną. Niestety, określenia te nie są synonimami. Różnica polega przede wszystkim na umocowaniu prawnym. Pierwsze z porozumień zawierane jest gdy nieruchomość nie została ukończona i nie zatwierdzono stanu samodzielności i odrębnej własności, czyli odnosi się do rynku pierwotnego. Drugie natomiast dotyczy inwestycji, która już powstała – ma to więc zastosowanie wyłącznie w przypadku rynku wtórnego.

Zobacz: Polska potrzebuje 300 000 mieszkań rocznie!

Aktem prawnym, który ostatecznie zdefiniował wygląd umowy deweloperskiej, jest wspominana ustawa. Zapisy znajdujące się w niej precyzyjnie określają zarówno formę, jak i treść porozumienia.

"Deweloper i kupujący zobowiązani są do podpisania aktu notarialnego, każda inna forma będzie bowiem nieważna. Istotne są także informacje, które powinny zostać zawarte w dokumencie. Oprócz oczywistych wpisów określających strony, miejsce i datę jego sporządzenia, powinny znaleźć się parametry nieruchomości, czyli jej powierzchnia, układ pomieszczeń oraz zakres i standard prac wykończeniowych. Obowiązkowo powinien zostać umieszczony zapis określający zasady płatności. Dodatkowo, deweloper musi dołączyć tzw. prospekt, w którym znajduje się szczegółowy plan inwestycji, jak i zagospodarowania znajdujących się w sąsiedztwie działek" – mówi Mateusz Dyrda, ekspert ZFDF, Open Finance.

Umowa ostateczna przyrzeczona

Końcowym dokumentem, który podpisujemy przy zakupie nowego mieszkania jest umowa ostateczna – czyli tzw. przyrzeczona, także w formie aktu notarialnego. Jednak zanim to nastąpi, trzeba podpisać protokół odbioru mieszkania. Na spotkanie z deweloperem warto zabrać kogoś, kto zwróci uwagę na stan ścian, okien czy drzwi. Jeżeli jest to możliwe, możemy poprosić o pomoc fachowca.

Jeśli już przekonaliśmy się, że wygląd lokum jest zgody z wcześniejszymi ustaleniami, to możemy złożyć podpis na zobowiązaniu, mocą którego stajemy się pełnoprawnymi właścicielami. Na podstawie powstałej księgi wieczystej ustanowiona zostaje też odrębna własność lokalu i przypisanie naszego udziału w nieruchomości wspólnej (gruncie i budynku).

Przeczytaj również: Szybciej, taniej, bezpieczniej w księgach wieczystych

Podpisując każdą z wymienionych umów, najpierw musimy zwrócić uwagę na warunki odstąpienia. Przede wszystkim zapoznajmy się z ewentualnymi karami, którymi możemy zostać obarczeni za niedotrzymanie odpowiednich wymogów. Upewnijmy się też, czy klauzule są zgodne z prawem.

źródło: housemarket.pl

Jak

Jak "pozbyć się" byłego właściciela z mieszkania?

Jeśli mowa o eksmisji, zwykle na myśl nasuwa się sytuacja związana z zadłużonym najemcą. To uzasadnione, gdyż bywają one najczęstsze. Warto jednak pamiętać, że...

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12561|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11716|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl