CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Nieruchomość w spadku - co trzeba wiedzieć?

Agnieszka Zygmunt  |  01.09.2016  |  2
Odziedziczenie nieruchomości to nie bułka z masłem.
Odziedziczenie nieruchomości to nie bułka z masłem.
arch.

Spadek, odziedziczony majątek czy darowizna kojarzą się z nagłym zastrzykiem gotówki oraz innymi profitami i korzyściami, jakie daje nam nagłe powiększenie stanu majątkowego. Bardzo często jednak pierwszy entuzjazm zostaje ostudzony przez formalności.

Dzieje się tak nawet mimo tego, że polskie prawo wyraźnie reguluje zasady dziedziczenia. Schody zaczynają się bowiem wtedy, gdy na horyzoncie pojawiają się inni, mniej lub bardziej zasadni, roszczeniowcy, a na jaw wychodzą kolejne niedopowiedzenia. Jak bez sporów odziedziczyć nieruchomość?

Czym jest spadek?

Spadkiem nazywamy przekazanie ogółu praw i obowiązków należących do spadkodawcy na jego prawnych spadkobierców w wyniku dziedziczenia. Najczęstszą przyczyną wykonania prawa spadkowego jest śmierć spadkodawcy. Rzadziej wiąże się to ze zrzeczeniem się praw do własności na korzyść trzeciej osoby, co regulują osobne przepisy.

Wyznaczona osoba staje się nabywcą spadku w momencie jego otwarcia, które następuje z chwilą śmierci spadkobiercy. Sam podmiot podlegający przekazaniu może zostać ustanowiony za życia spadkodawcy w formie testamentu, lub też ustalany jest w procesie dziedziczenia ustawowego, jeśli takiego dokumentu brak.

Przeczytaj więcej: Prawo spadkowe trochę łaskawsze

"Należy jednak pamiętać, że według prawa to właśnie spisana w formie testamentu wola spadkodawcy ma pierwszeństwo przed przepisami ustawy. Jeśli więc taki dokument istnieje, dziedziczenie będzie oparte właśnie o jego zapisy" – mówi Paweł Sekuła, broker agencji nieruchomości premium Private House Brokers.

Kan-fix


Kodeks cywilny w skład spadku zalicza prawa i obowiązki spadkodawcy oraz zgromadzony przez niego majątek z wyjątkiem tych jego elementów, które są ściśle związane ze zmarłą osobą, oraz takich, które - niezależnie od statusu spadkobiercy - przechodzą na określone osoby trzecie.

Spadkobiercy testamentowi

W przypadku nieruchomości spadkobiercami będą te osoby, które zostaną wymienione w testamencie, a dalej określane będą mianem spadkobierców testamentowych. Jeśli takiego zapisu nie ma, to osoby, którym przydzielony zostanie udział w podziale nieruchomości, zostaną spadkobiercami ustawowymi. Osoby brane pod uwagę w przypadku prawa spadkowego to małżonek, zstępni – czyli dzieci, wnuki, prawnuki i dalsze pokolenia; rodzice, rodzeństwo oraz zstępni rodzeństwa. Zgodnie z prawem, wymienieni spadkobiercy podzieleni są na cztery grupy, które określają kolejność dziedziczenia.

Pierwsza, w której skład wchodzą osoby mające pierwszeństwo w dziedziczeniu, to małżonek, dzieci spadkodawcy oraz zstępni dziecka, które nie dożyło otwarcia spadku. W przypadku, gdy nie ma takich osób lub też nie chcą czy nie mogą one dziedziczyć, to prawa do spadku przechodzą na grupę drugą, w której znajdują się (po raz kolejny) małżonek oraz rodzice spadkodawcy, a jeśli ich nie ma: rodzeństwo oraz zstępni rodzeństwa – jeśli rodzeństwa również w momencie otwarcia spadku zabrakło. Zdarza się, że zmarły nie ma już żadnego krewnego z grupy pierwszej i drugiej – wtedy do dziedziczenia dochodzą dziadkowie spadkodawcy lub ich zstępni oraz pasierbowie zmarłego.

Ostatnią grupą, która bierze udział w podziale spadku, w przypadku braku członków pozostałych grup, to gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy lub Skarb Państwa. W sytuacji, gdy małżonkowie pozostawali w statusie prawomocnego postanowienia o separacji do momentu wydania prawomocnego postanowienia o zniesieniu separacji istnieją skutki prawne jak przy orzeczeniu rozwodu. Oznacza to, że małżonkowie będący w separacji nie są powołani z ustawy do dziedziczenia po sobie. Jedyną możliwością, aby taka osoba uzyskała toprawo, jest wpisanie jej przez spadkodawcę do testamentu.

W przypadku dzieci sprawa jest łatwiejsza. Wszyscy potomkowie spadkobiercy mają w tym względzie równe prawa – dziedziczą po swoich rodzicach bez względu na to, czy pochodzą z małżeństwa, czy ze związku pozamałżeńskiego.

"Co więcej, nieważny jest sposób ustalenia ojcostwa – zarówno sądowe ustalenie, jak i uznanie dziecka przez ojca - jest tak samo ważne" – zauważa Paweł Sekuła, broker agencji nieruchomości premium Private House Brokers.

Podatek od spadku

Kiedy spadkobiercy zostaną już określeni i przyjmą spadek, muszą zapłacić stosowny podatek. Z tego obowiązku zwolnieni są jednak członkowie najbliższej rodziny: małżonek, zstępni – dzieci i wnuki oraz wstępni – rodzice, dziadkowie. Muszą dopełnić oni jednak pewnych formalności.

W ciągu sześciu miesięcy od powstania obowiązku podatkowego, czyli od dnia otwarcia spadku lub też uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przed notariuszem, powinni oni złożyć u naczelnika urzędu skarbowego druk SD-Z2, czyli "Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych". W przypadku niezłożenia wniosku w wyznaczonym terminie powstaje obowiązek zapłacenia podatku.

Sprawdź jeszcze: Zmiana w dziedziczeniu spadków

Przywilej zwolnienia od podatku nie przysługuje dalszym członkom rodziny i pozostałym spadkobiercom. Wysokość opłat uzależniona jest również od przynależności spadkobiercy do określonej grupy podatników oraz od minimalnej kwoty wolnej od podatku.

Wysokość kwoty wolnej od podatku uzależniona jest od przynależności płatnika do danej grupy spadkobierców. Dla pierwszej grupy jest to kwota do 9637 zł, w przypadku drugiej grupy – 7272 zł, a trzeciej – 4902 zł.

"Dziedziczone nieruchomości to kwoty zdecydowanie większe, więc obowiązek wpłaty podatku jest nieunikniony, chyba że spadkobierca należy do najbliższej rodziny i tym samym pozostaje zwolniony z tego obowiązku" – komentuje Sekuła.

"Co więcej, niezwykle ważnym jest, aby przed decyzją o przyjęciu spadku zajrzeć do księgi wieczystej, gdzie znajdziemy informacje na temat stanu prawnego dziedziczonego lokalu na przykład czy mieszkanie nie jest obciążone długami lub czy na pewno zmarła osoba była jedynym jego właścicielem. Wglądu do księgi dokonać można we właściwym dla danej lokalizacji sądzie rejonowym lub na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości" – dodaje broker.

Porozumienie w kwestii podziału spadku

Jeżeli spadkobierca jest jeden, to proces ogranicza się do decyzji o przyjęciu spadku lub jego odrzuceniu. Sytuacja komplikuje się wtedy, gdy prawo do spadku przysługuje więcej niż jednej osobie. Wtedy należy dojść do porozumienia co do jego podziału. Najczęściej zdarza się, że  prawa do nieruchomości przejmuje tylko jedna osoba, która po dokonaniu odpowiednich zapisów u notariusza lub w sądzie spłaca pozostałych spadkobierców. Nie muszą oni jednak się na to zgodzić. Gdy zainteresowani nie mogą dojść do porozumienia, pozostaje im zgłoszenie się do sądu z prośbą o rozstrzygnięcie sprawy.

Po wyklarowaniu sytuacji należy pamiętać o zaktualizowaniu księgi wieczystej – do tego potrzebne będą dokumenty otrzymane z urzędu skarbowego oraz odpowiedni formularz, który można otrzymać w sądowym wydziale ksiąg wieczystych oraz na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Taka aktualizacja jest w świetle prawa obowiązkiem. Nowy właściciel nieruchomości może podjąć decyzję o jej sprzedaży – do czego, oczywiście, ma prawo. Obowiązek podatkowy obejmuje sprzedaż takiej nieruchomości przez pięć lat kalendarzowych od momentu nabycia spadku, czyli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.

Przeczytaj również: Szybciej, taniej, bezpieczniej w księgach wieczystych

Jeśli dziedziczona nieruchomość nie ma żadnych obciążeń ani nie ma konieczności przeprowadzenia działu spadku, to jest ona bardzo dobrą opcją inwestycyjną. Niekoniecznie jak najszybsza jej sprzedaż będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem.

"Często długoterminowy wynajem okazuje się bardziej rentowny, a właściciel, który nie ma czasu na zajmowanie się nowym nabytkiem, może powierzyć zarządzanie nieruchomością agencji, która taką usługę ma w swojej ofercie" – proponuje Sekuła.

Bardzo ważne jest dopełnienie wszelkich formalności: zarówno tych związanych z podjęciem spadku, jak i późniejszych zmian w księdze wieczystej nieruchomości. Umożliwi to nowemu właścicielowi swobodne dysponowanie nabytą nieruchomością.

źródło: housemarket.pl

Komentarze

(2)
Jakub | 30.07.2019, 10:53

Pomocny artykuł, ale nadal nie wiem, jak mam sprawdzić, co otrzymam w spadku, jeszcze przed przyjęciem spadku. Widzę, że jestem już zmuszony skorzystać z detektów którzy jako jedyni zajmują się profesjonalnie tematem,

Hana | 26.11.2019, 15:04

Polecam sprawdzić majątek w spadku przed jego przyjęciem, to możliwe!

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Wszystko o ogrzewaniu osiedla gazem LPG »

Ogrzewanie osiedlaPlanujesz zmianę ogrzewania, ale nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego?Czytam więcej »


Nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej naprawy rur »

Ogrzewanie osiedlaJak łatwo i bezinwazyjnie przeprowadzić remont przy pomocy rewolucyjnej technologii?Czytam więcej »


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19462|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16600|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11868|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl