CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Trzy i cztery pokoje dominują na rynku

Agnieszka Zygmunt  |  23.09.2016  |  1
Coraz częściej decydujemy się na większe mieszkania.
Coraz częściej decydujemy się na większe mieszkania.
arch.

W miastach objętych monitoringiem REAS jeszcze pięć lat temu mieszkania dwupokojowe stanowiły niemal połowę wszystkich wprowadzanych do sprzedaży przez deweloperów. Dzisiaj jednak coraz wyraźniej widać dominację mieszkań lokali trzypokojowych i czteropokojowych. Jednocześnie przeciętny metraż mieszkania trzypokojowego np. w Warszawie zmniejszył się o ok. 5 mkw. Branża deweloperska nie ma powodów do narzekania. Padają kolejne rekordy sprzedaży.

W drugim kwartale 2016 r. na sześciu największych rynkach w Polsce (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź) deweloperzy sprzedali łącznie 15 100 mieszkań, niemal 20% więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. Rekordowa była również liczba mieszkań, które wprowadzili do oferty. W minionym kwartale do sprzedaży trafiło na tych rynkach łącznie 17 700 mieszkań, czyli aż o 34% więcej rdr.

Tak wysoka podaż mieszkań jest odpowiedzią deweloperów na wysoki popyt wynikający m.in. z tego, że w dorosłe życie wkracza pokolenie wyżu demograficznego kupujące swoje pierwsze mieszkania - m.in. przy pomocy programu MdM. Zwiększony popyt generują również inwestorzy poszukujący alternatyw dla niskooprocentowanych lokat i dołującego rynku kapitałowego.

Przeczytaj także: Sytuacja na rynku sprzyja deweloperom

Z deklaracji deweloperów w przeprowadzonym przez REAS badaniu ankietowym wynika, że blisko 30% zakupów stanowią mieszkania nabywane w celach inwestycyjnych. Ci deweloperzy, którzy trafiają z ofertą w oczekiwania poszczególnych grup nabywców, otrzymują bonus w postaci wysokich poziomów sprzedaży.

Nie dziwi więc, że preferencje kupujących są jednym z ważniejszych czynników branych pod uwagę przy projektowaniu kolejnych inwestycji – zwłaszcza struktury mieszkań. Warto zatem przyjrzeć się temu, jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniała się struktura lokali wprowadzanych przez deweloperów do sprzedaży.

Trzy pokoje w cenie

Nie ma wątpliwości, że największym zainteresowaniem kupujących cieszyły się i nadal cieszą się mieszkania niewielkie – najczęściej dwupokojowe. Są one popularne zarówno wśród osób kupujących dla siebie, jak i wśród inwestorów, którzy kupują mieszkania w celu ich późniejszego wynajęcia. Jeszcze pięć lat temu w miastach objętych monitoringiem REAS, stanowiły one blisko połowę wszystkich mieszkań wprowadzanych do sprzedaży.

"W ostatnim czasie struktura mieszkań w inwestycjach wprowadzanych na rynek ulega widocznym zmianom. Obserwowany jest wyraźny spadek udziału mieszkań dwupokojowych na rzecz mieszkań trzypokojowych i czteropokojowych. Miastem, w którym trend ten jest najbardziej zauważalny jest Łódź" – mówi Anna Maroń, młodszy konsultant w firmie doradczej REAS.

Łódź woli trzy pokoje

Z danych REAS wynika, że większość mieszkań, które trafiły do oferty w tym mieście, zarówno w całym 2015 r., jak i w pierwszej połowie 2016 r., stanowiły lokale trzypokojowe, a nie dwupokojowe jak w innych miastach. Czy ta tendencja się utrzyma? Wiele wskazuje na to, że jest to możliwe.

W Łodzi, inaczej niż na pozostałych analizowanych rynkach, w pierwszej połowie 2016 r. największą część mieszkań wprowadzonych do oferty stanowiły mieszkania trzypokojowe. Ich udział wyniósł aż 48%. W porównaniu do struktury mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w 2011 r. jest to wzrost aż o 15 p.p. Nieznacznie zwiększył się również udział mieszkań czteropokojowych. Udział mieszkań dwupokojowych zmniejszył się o 8 p.p. i wyniósł tylko 38%. Na przestrzeni ostatnich pięć lat w Łodzi bardzo wyraźnie zmniejszył się również udział mieszkań jednopokojowych – z 13% w 2011 r. do 4% w pierwszej połowie 2016 roku.

Poznań: spadek mieszkań dwupokojowych

Wśród największych polskich miast dla których REAS prowadzi monitoring, Poznań jest tym, w którym odnotowano największy spadek udziału nowo wprowadzanych mieszkań dwupokojowych. W I połowie 2016 r. ich udział zmniejszył się o 9 p.p. w porównaniu do 2011 r. i wyniósł 46%.

Choć w tym samym czasie o 4 p.p. wzrósł udział mieszkań jednopokojowych, to i tak łączna liczba mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w obu tych grupach była znacząco niższa niż przed pięciu laty. Z kolei udział mieszkań trzypokojowych wzrósł do 28% (wzrost o 3 p.p. w analizowanym okresie). Poznaniacy mogli też wybierać ze znacznie większej liczby mieszkań czteropokojowych i pięciopokojowych.

Trójmiasto. Jednopokojowe mają powodzenie

W pierwszej połowie 2016 r. w Trójmieście mieszkania dwupokojowe stanowiły 44% wszystkich mieszkań wprowadzonych na rynek. Spadek o 4 p.p. w stosunku do liczby odnotowanej w 2011 r. nastąpił najprawdopodobniej na rzecz wzrostu puli mieszkań jednopokojowych (o 4 p.p. w porównaniu do 2011 r.).

Porównaj: Dwa pokoje wygrywają

Nie należy jednak zapominać o specyfice rynku trójmiejskiego, który wykazuje najwyższy wśród analizowanych miast udział zakupów inwestycyjnych – przede wszystkim z przeznaczeniem na tzw. najem krótkookresowy (np. apartamenty wakacyjne). Zauważalny przy tym był wzrost udziału mieszkań trzypokojowych (o 5 p.p. w analizowanym okresie), które w pierwszej połowie 2016 r. stanowiły 37% wszystkich lokali wprowadzonych do sprzedaży.

Nowa podaż dowodzi, że najmniejszą popularnością cieszą się w Trójmieście mieszkania czteropokojowe i pięciopokojowe. Spadek ich udziału w ogólnej liczbie wprowadzonych w pierwszym półroczu br. mieszkań był największy spośród sześciu analizowanych miast.

Komentarze

(1)
Ankwiens | 27.09.2016, 11:11
Ja mam jeden pokój... Wszystko przede mną.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »



Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12218|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11561|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl