CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Czas wynajmu, wynajmu, wynajmu to czas...

Agnieszka Zygmunt  |  23.09.2016
Pożar, zalanie, zniszczenia - nie wszystko da się przewidzieć.
Pożar, zalanie, zniszczenia - nie wszystko da się przewidzieć.
MD

Za moment rozpocznie się rok akademicki. Dla studentów to ostatnia chwila na znalezienie lokum. Dla właścicieli mieszkań w miastach akademickich - szansa na zarobek. Jak zabezpieczyć obie strony przed stratą pieniędzy i nerwów?

Choć już na początku lata wzrasta liczba osób poszukujących mieszkań na wynajem, to jednak za sprawą aktywności studentów w tej kwestii dominuje wrzesień. Rosnące ceny akademików, które w przypadku pokojów jednoosobowych dochodzą nawet do 1000 zł oraz ograniczona liczba miejsc powoduje poszukiwanie wśród studentów innej alternatywy w postaci mieszkań. Ich ceny wynajmu w tym roku wzrosły w Polsce, w stosunku do ubiegłego roku, średnio o ok. 8%, w zależności od miasta.

Przeczytaj więcej na ten temat: Przezorny nie zawsze ubezpieczony

Ponad 200 000 zł za szkody wyrządzone przez pożar, który wybuchł u sąsiada, zalany laptop i cenny sprzęt elektroniczny studenta, który wynajmuje pokój – istnieje wiele powodów, dla których warto ubezpieczyć nieruchomość i znajdujące się w nim mienie bez względu na to, czy jest się właścicielem lokalu, czy najemcą.

Dlaczego drożej

Chociaż liczba oferowanych na rynku mieszkań na wynajem jest większa niż popyt na nie, nie ma to wpływu na zmniejszenie cen wynajmu. Studenci szukają coraz częściej lokali o wyższym standardzie, a właściciele mieszkań, którzy często nabywają je w celach inwestycyjnych i z myślą o wynajmie, urządzają je nowocześnie i z bogatym wyposażeniem. Nic więc dziwnego, że oferują je drożej.

Kosztowne wyposażenie, większe ryzyko

Studenci coraz częściej poszukują mieszkań ze sprzętem AGD i RTV. Oprócz standardowego wyposażenia szukają lokali z pralką, zmywarką oraz telewizorem z płaskim ekranem. Wyposażenie mieszkania w takie meble i sprzęt to spory wydatek. Uszkodzenie lub zniszczenie tych rzeczy przez wynajmujących może więc być dla właściciela dotkliwą stratą. Eksperci z Towarzystwa Ubezpieczeń INTER Polska wyjaśniają, po czyjej stronie i kiedy leży ochrona nieruchomości i znajdującego się w nim mienia.

Przezorny właściciel dobrze zabezpieczony

Właściciel nieruchomości w ramach polisy powinien przede wszystkim zadbać o ubezpieczenie elementów stałych (jak choćby mury, fundamenty, meble w stałych zabudowach, okna, drzwi, podłogi) na wypadek pożaru i innych zdarzeń losowych, czyli np. zalania, opadów atmosferycznych, silnego wiatru czy powodzi. Jeśli mieszkanie ma być pod wynajem, równie cenna staje się ochrona ruchomości domowych (mebli i wyposażenia), które właściciel udostępnia wraz z lokalem.

W przypadku wynajmu ochronę warto wzbogacić o ubezpieczenie OC rozszerzone o klauzulę OC lokatora. Daje to gwarancję pokrycia szkód, które najemca może wyrządzić osobom trzecim w związku z użytkowaniem najmowanego mieszkania, np. w sytuacji, kiedy dojdzie do zalania mieszkania sąsiada. Chodzi o pokrycie szkód, które powstały bez winy ubezpieczonego i zgodnie z prawem nie jest on za nie odpowiedzialny.

Poznaj Nowe polisy na rynku nieruchomości

"Przykładem może być zalanie mieszkań sąsiadów z powodu pęknięcia wężyka doprowadzającego wodę do umywalki czy zlewu. Jeśli taki wężyk był niedawno wymieniany przez ubezpieczonego i był w pełni sprawny, to nie ponosi on winy za powstałe szkody. W takim więc przypadku klasyczne ubezpieczenie OC, oparte na odpowiedzialności wynikającej z kodeksu cywilnego, nie obejmie ochroną takiego zdarzenia" – wyjaśnia Dorota Parszewska, ekspert z Towarzystwa Ubezpieczeń INTER Polska.

"Jeśli chcemy jednak, ze względu na zachowanie dobrych stosunków sąsiedzkich, odpowiadać także za takie zdarzenia, warto zadbać o rozszerzenie ochrony o klauzulę włączającą odpowiedzialność o szkody powstałe w wyniku zalania, bez ustalania winy ubezpieczonego" – proponuje dalej.

Student-najemca też może stracić

Najemcy błędnie uważają, że nie muszą się martwić o cudze mienie. Jednak w razie pożaru, zalania lub włamania także oni mogą zostać poszkodowani. Jeśli na skutek nieostrożności lub nieszczęśliwego wypadku w lokalu (albo u sąsiada) dojdzie do pożaru lub wybuchu gazu, szkody mogą objąć również mienie najemcy, jak np. sprzęt elektroniczny, komputer, TV, telefon itd. Właściciel nie ma też obowiązku chronić lokatora przed kradzieżą, więc o to musi on zadbać we własnym zakresie.

Ubezpieczony właściciel mieszkania otrzyma odszkodowanie za szkody wyrządzone w lokalu, natomiast nikt nie zwróci najemcy straty cennych rzeczy. W momencie, gdy większość wartościowych urządzeń i sprzętów należy do lokatora, to zabezpieczenie swojego mienia leży w jego interesie. W przypadku zadbania o polisę OC przez najemcę wszelkie szkody spowodowane w ramach eksploatacji przez niego lokalu, mogą być pokryte z takiego własnie ubezpieczenia. Będzie to także gwarancją odzyskania przez lokatora wpłaconej kaucji.

Wszystko się może zdarzyć - all risk

Warto zwrócić uwagę, że ani właściciel, ani najemca, nie mogą do końca przewidzieć różnych scenariuszy tego, co się może wydarzyć w mieszkaniu. A może wydarzyć się naprawdę wiele.

"Nawet takie zdarzenie, jak oderwanie się szafki kuchennej i jej upadek na np. toster, robota kuchennego czy inny drogi sprzęt, a w efekcie - jego zniszczenie, w tradycyjnym ubezpieczeniu mienia od ognia i innych zdarzeń losowych będzie wyłączone z ochrony. Odszkodowanie z takiego tytułu otrzymamy w przypadku, gdy nasze ubezpieczenie zostanie zawarte w formule all risk" – wyjaśnia Jacek Bajak, dyrektor biura odszkodowań w Towarzystwie Ubezpieczeń INTER Polska.  

"Taka ochrona od wszystkich ryzyk, także tych najmniej spodziewanych, ma najszerszy zakres i jest dobrym rozwiązaniem w przypadku ubezpieczeń zarówno dla właściciela, jak i lokatora" – podkreśla ekspert.

Szkoda po sąsiedzku

Skutki nagłego i niespodziewanego zdarzenia, spowodowanego przez naszego sąsiada lub jego najemcę, mogą dotknąć także naszą nieruchomość.

Dowiedz się: Odszkodowanie za poślizgnięcie się na skórce od banana – z czyjej polisy?

"W tym roku jeden z naszych klientów zgłosił szkodę, będącą konsekwencją następstw pożaru domu (bliźniaka) u sąsiada. Szkody wywołane ogniem u naszego klienta nie wywołały takich strat, jak woda z akcji pożarniczej, którą strażacy polewali obie nieruchomości. Na domiar złego po pożarze, który miał miejsce zimą, wyłączona została kanalizacja, gaz i prąd, co z kolei doprowadziło do pęknięcia rur w instalacji grzewczej i wodociągowej. Nasz klient, chociaż to nie u niego wybuchł pożar, odniósł szkody, których wysokość przekroczyła 200 000 złotych" – tłumaczy Jacek Bajak z INTER.

Polacy wciąż bagatelizują kwestię ubezpieczenia domu czy mieszkania. Choć świadomość w tej kwestii rośnie, to jednak nadal ubezpieczonych jest tylko niespełna połowa nieruchomości. Eksperci z firm ubezpieczeniowych podkreślają, że zakres takiego ubezpieczenia jest niezmiernie ważny. Dodatkowo, przy wynajmie mieszkania obie strony ponoszą duże ryzyko. Warto więc dobrze przemyśleć kwestię ubezpieczenia.

źródło: housemarket.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10676|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10249|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl