CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Czas wynajmu, wynajmu, wynajmu to czas...

Agnieszka Zygmunt  |  23.09.2016
Pożar, zalanie, zniszczenia - nie wszystko da się przewidzieć.
Pożar, zalanie, zniszczenia - nie wszystko da się przewidzieć.
MD

Za moment rozpocznie się rok akademicki. Dla studentów to ostatnia chwila na znalezienie lokum. Dla właścicieli mieszkań w miastach akademickich - szansa na zarobek. Jak zabezpieczyć obie strony przed stratą pieniędzy i nerwów?

Choć już na początku lata wzrasta liczba osób poszukujących mieszkań na wynajem, to jednak za sprawą aktywności studentów w tej kwestii dominuje wrzesień. Rosnące ceny akademików, które w przypadku pokojów jednoosobowych dochodzą nawet do 1000 zł oraz ograniczona liczba miejsc powoduje poszukiwanie wśród studentów innej alternatywy w postaci mieszkań. Ich ceny wynajmu w tym roku wzrosły w Polsce, w stosunku do ubiegłego roku, średnio o ok. 8%, w zależności od miasta.

Przeczytaj więcej na ten temat: Przezorny nie zawsze ubezpieczony

Ponad 200 000 zł za szkody wyrządzone przez pożar, który wybuchł u sąsiada, zalany laptop i cenny sprzęt elektroniczny studenta, który wynajmuje pokój – istnieje wiele powodów, dla których warto ubezpieczyć nieruchomość i znajdujące się w nim mienie bez względu na to, czy jest się właścicielem lokalu, czy najemcą.

Dlaczego drożej

Chociaż liczba oferowanych na rynku mieszkań na wynajem jest większa niż popyt na nie, nie ma to wpływu na zmniejszenie cen wynajmu. Studenci szukają coraz częściej lokali o wyższym standardzie, a właściciele mieszkań, którzy często nabywają je w celach inwestycyjnych i z myślą o wynajmie, urządzają je nowocześnie i z bogatym wyposażeniem. Nic więc dziwnego, że oferują je drożej.

Kosztowne wyposażenie, większe ryzyko

Studenci coraz częściej poszukują mieszkań ze sprzętem AGD i RTV. Oprócz standardowego wyposażenia szukają lokali z pralką, zmywarką oraz telewizorem z płaskim ekranem. Wyposażenie mieszkania w takie meble i sprzęt to spory wydatek. Uszkodzenie lub zniszczenie tych rzeczy przez wynajmujących może więc być dla właściciela dotkliwą stratą. Eksperci z Towarzystwa Ubezpieczeń INTER Polska wyjaśniają, po czyjej stronie i kiedy leży ochrona nieruchomości i znajdującego się w nim mienia.

Przezorny właściciel dobrze zabezpieczony

Właściciel nieruchomości w ramach polisy powinien przede wszystkim zadbać o ubezpieczenie elementów stałych (jak choćby mury, fundamenty, meble w stałych zabudowach, okna, drzwi, podłogi) na wypadek pożaru i innych zdarzeń losowych, czyli np. zalania, opadów atmosferycznych, silnego wiatru czy powodzi. Jeśli mieszkanie ma być pod wynajem, równie cenna staje się ochrona ruchomości domowych (mebli i wyposażenia), które właściciel udostępnia wraz z lokalem.

W przypadku wynajmu ochronę warto wzbogacić o ubezpieczenie OC rozszerzone o klauzulę OC lokatora. Daje to gwarancję pokrycia szkód, które najemca może wyrządzić osobom trzecim w związku z użytkowaniem najmowanego mieszkania, np. w sytuacji, kiedy dojdzie do zalania mieszkania sąsiada. Chodzi o pokrycie szkód, które powstały bez winy ubezpieczonego i zgodnie z prawem nie jest on za nie odpowiedzialny.

Poznaj Nowe polisy na rynku nieruchomości

"Przykładem może być zalanie mieszkań sąsiadów z powodu pęknięcia wężyka doprowadzającego wodę do umywalki czy zlewu. Jeśli taki wężyk był niedawno wymieniany przez ubezpieczonego i był w pełni sprawny, to nie ponosi on winy za powstałe szkody. W takim więc przypadku klasyczne ubezpieczenie OC, oparte na odpowiedzialności wynikającej z kodeksu cywilnego, nie obejmie ochroną takiego zdarzenia" – wyjaśnia Dorota Parszewska, ekspert z Towarzystwa Ubezpieczeń INTER Polska.

"Jeśli chcemy jednak, ze względu na zachowanie dobrych stosunków sąsiedzkich, odpowiadać także za takie zdarzenia, warto zadbać o rozszerzenie ochrony o klauzulę włączającą odpowiedzialność o szkody powstałe w wyniku zalania, bez ustalania winy ubezpieczonego" – proponuje dalej.

Student-najemca też może stracić

Najemcy błędnie uważają, że nie muszą się martwić o cudze mienie. Jednak w razie pożaru, zalania lub włamania także oni mogą zostać poszkodowani. Jeśli na skutek nieostrożności lub nieszczęśliwego wypadku w lokalu (albo u sąsiada) dojdzie do pożaru lub wybuchu gazu, szkody mogą objąć również mienie najemcy, jak np. sprzęt elektroniczny, komputer, TV, telefon itd. Właściciel nie ma też obowiązku chronić lokatora przed kradzieżą, więc o to musi on zadbać we własnym zakresie.

Ubezpieczony właściciel mieszkania otrzyma odszkodowanie za szkody wyrządzone w lokalu, natomiast nikt nie zwróci najemcy straty cennych rzeczy. W momencie, gdy większość wartościowych urządzeń i sprzętów należy do lokatora, to zabezpieczenie swojego mienia leży w jego interesie. W przypadku zadbania o polisę OC przez najemcę wszelkie szkody spowodowane w ramach eksploatacji przez niego lokalu, mogą być pokryte z takiego własnie ubezpieczenia. Będzie to także gwarancją odzyskania przez lokatora wpłaconej kaucji.

Wszystko się może zdarzyć - all risk

Warto zwrócić uwagę, że ani właściciel, ani najemca, nie mogą do końca przewidzieć różnych scenariuszy tego, co się może wydarzyć w mieszkaniu. A może wydarzyć się naprawdę wiele.

"Nawet takie zdarzenie, jak oderwanie się szafki kuchennej i jej upadek na np. toster, robota kuchennego czy inny drogi sprzęt, a w efekcie - jego zniszczenie, w tradycyjnym ubezpieczeniu mienia od ognia i innych zdarzeń losowych będzie wyłączone z ochrony. Odszkodowanie z takiego tytułu otrzymamy w przypadku, gdy nasze ubezpieczenie zostanie zawarte w formule all risk" – wyjaśnia Jacek Bajak, dyrektor biura odszkodowań w Towarzystwie Ubezpieczeń INTER Polska.  

"Taka ochrona od wszystkich ryzyk, także tych najmniej spodziewanych, ma najszerszy zakres i jest dobrym rozwiązaniem w przypadku ubezpieczeń zarówno dla właściciela, jak i lokatora" – podkreśla ekspert.

Szkoda po sąsiedzku

Skutki nagłego i niespodziewanego zdarzenia, spowodowanego przez naszego sąsiada lub jego najemcę, mogą dotknąć także naszą nieruchomość.

Dowiedz się: Odszkodowanie za poślizgnięcie się na skórce od banana – z czyjej polisy?

"W tym roku jeden z naszych klientów zgłosił szkodę, będącą konsekwencją następstw pożaru domu (bliźniaka) u sąsiada. Szkody wywołane ogniem u naszego klienta nie wywołały takich strat, jak woda z akcji pożarniczej, którą strażacy polewali obie nieruchomości. Na domiar złego po pożarze, który miał miejsce zimą, wyłączona została kanalizacja, gaz i prąd, co z kolei doprowadziło do pęknięcia rur w instalacji grzewczej i wodociągowej. Nasz klient, chociaż to nie u niego wybuchł pożar, odniósł szkody, których wysokość przekroczyła 200 000 złotych" – tłumaczy Jacek Bajak z INTER.

Polacy wciąż bagatelizują kwestię ubezpieczenia domu czy mieszkania. Choć świadomość w tej kwestii rośnie, to jednak nadal ubezpieczonych jest tylko niespełna połowa nieruchomości. Eksperci z firm ubezpieczeniowych podkreślają, że zakres takiego ubezpieczenia jest niezmiernie ważny. Dodatkowo, przy wynajmie mieszkania obie strony ponoszą duże ryzyko. Warto więc dobrze przemyśleć kwestię ubezpieczenia.

źródło: housemarket.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy wiesz, jak naprawić lub odnowić posadzki z lastryko w budynku? »

uszkodzona posadzka z lastrykoRemont posadzek może obejmować różne czynności – od renowacji, przez szlifowanie, czyszczenie i impregnację, aż po krystalizację. Wybór konkretnej operacji... Czytam więcej »


Co zrobić gdy Twój budynek nie ma dostępu do gazu? To nie problem »

Gaz ziemny dla osiedli i budynkówSieć gazowa LPG  to wygodny i tańszy sposób korzystania z instalacji gazu płynnego. Z jednego zbiornika lub parku zbiornikowego korzysta jednocześnie wielu odbiorców. To rozwiązanie może być zastosowane na osiedlu domów jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych. W zależności od możliwości technicznych ... Zobacz ile to kosztuje »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Odpady - czy są korzyści ze stosowania pojemników półpodziemnych? »

mieszkańcy spółdzielni pojemniki podziemne
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę telefonem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi? Możesz... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11457|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11026|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl