CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2016

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

12 mitów na temat styropianu

 AUSTROTHERM Sp. z o.o.  |  03.10.2016


Co pewien czas do działu technicznego firmy Austrotherm trafiają pytania, których podłoże oparte jest na rożnych mitach powstałych wokół styropianu i jego zastosowań. W artykule przedstawiamy 12 największych styropianowych absurdów.

 

Mit nr 1. Lżejszy styropian lepiej izoluje od cięższego, bo powietrze jest dobrym izolatorem. 
Obalony! 

Styropian w prawie 98% składa się z powietrza, które aby dobrze izolować musi być nieruchome. Przy niskich gęstościach powietrze jest zamykane w większych perełkach, a same perełki nie przylegają ściśle do siebie, co jest przyczyną pogorszenia ochrony cieplnej, jak i obniżenia własności mechanicznych. Pamiętajmy, warstwa styropianu, podobnie jak kołdra stanowi izolację naszego domu, i dlatego tak ważny jest wsad tej kołdry czyli waga styropianu, którą należy sprawdzić przed zakupem.Zadaj pytanie do działu technicznego Austrotherm (http://www.austrotherm.pl/kontakt/pytania-i-zyczenia/index.html)


W przeszłości w budownictwie stosowano tzw. „pustki powietrzne”, które zastępowały stosowane obecnie materiały termoizolacyjne. Standardem była szczelina o szerokości 5 cm, co odpowiadało 19 mm styropianu o lambdzie (λ) 0,040 [W/mK]. Zwiększanie szerokości szczeliny nie ma uzasadnienia, gdyż pogarszają się wtedy właściwości termoizolacyjne tej przestrzeni! Można zatem powiedzieć, że najlepsza pustka ma gorsze właściwości izolacyjne niż zaledwie 2 cm styropianu o lambdzie 0,040 W/mK! Dowiedz się więcej o właściwościach styropianu »


Prawdą jest : Waga styropianu ma zasadnicze znaczenie przy wyborze styropianu. 

Mit nr 2. Lambda (λ) nie jest najważniejsza.
Obalony! 


Najważniejszą cechą materiałów izolacyjnych jest deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła? (lambda - λ) [W/mK]. Często spotkamy się ze stwierdzeniem, że parametr ten nie może być zbyt istotny, skoro przyjmuje tak bardzo małe wartości. Bo jaka to różnica między 0,045 a 0,040? Wyobraźmy sobie przeciętny dom o powierzchni ścian około 250 m², w zimowy dzień i temperaturze zewnętrznej –20°C i wewnętrznej +20°C. Dom ocieplony gorszym styropianem o lambdzie 0,045 będzie tracił o 200 W więcej energii, niż docieplony lepszym styropianem o lambdzie 0,040 W/mK. 
Czy stać Cię na świecenie 200 watowej żarówki codziennie przez całą zimę i wszystkie lata eksploatacji Twojego domu?

Prawdą jest: Współczynnik przewodzenia ciepła jest najważniejszą cechą styropianu. 


Mit nr 3. Styropian nie jest wytrzymały. 
Obalony! 


Styropian, w zależności od asortymentu, charakteryzuje się różnymi parametrami wytrzymałościowymi, określanymi wytrzymałością na rozrywanie (TR), ściskanie(CS) czy zginanie (BS). Im wyższa gęstość styropianu, tym lepsze parametry wytrzymałościowe. Warto zauważyć, że styropiany o wadze niższej niż 11 kg/m³ nie spełniają minimalnego poziomu wytrzymałości na rozrywanie TR 80 kPa.Dlatego nie zaleca się używania styropianów o lambdzie poniżej 0,042 czyli 0,043-0,045 i gorszych, jeśli ich waga jest mniejsza niż 11 kg/m³. Sprawdź nas »


Prawdą jest: Im cięższy m³ styropianu, tym lepsze parametry wytrzymałościowe. 

Mit nr 4. Polistyren uwalnia gazy szkodliwe dla środowiska. 
Obalony! 

W procesie produkcji perełki polistyrenu, które zawierają środki spieniające, zostają podgrzane za pomocą pary wodnej i zwiększają swoją objętość 50-krotnie w stosunku do pierwotnej wielkości. Ten proces przebiega podobnie jak przy pieczeniu ciasta, tylko zamiast proszku do pieczenia wykorzystuje się środek spieniający, zwany pentanem, który można znaleźć również środowisku naturalnym, np. kwiatach. Pentan nie zalicza się do gazów cieplarnianych i dlatego nie niszczy warstwy ozonowej. Ponadto, gdyby EPS choć w najmniejszym stopniu zagrażałby zdrowiu lub życiu, nie dopuszczono by do pakowania i transportowania pożywienia w pudełkach ze styropianu. 


Prawdą jest: Polistyren jest nieszkodliwy dla człowieka i środowiska. 

Mit nr 5. Styropian, jako tworzywo sztuczne, jest czynnikiem szkodliwym biologicznie. 
Obalony! 


Najlepszym dowodem na to, że styropian nie jest czynnikiem szkodliwym biologicznie są styropianowe ule z powodzeniem stosowane od ponad 40 lat. Pszczoły udowadniają, że czują się dobrze w takich domkach i wcześnie rozpoczynają produkcję miodu. Instynkt pszczół nie pozwoliłby na to, aby przebywać w niezdrowym środowisku.


Prawdą jest: Gdzie pszczoły czują się jak w domu, człowiek może się również zadomowić. 

Mit nr 6. Styropian nie jest długowieczny.
Obalony! 

Styropian nie daje schronienia ani mikroorganizmom ani najmniejszym istotom żyjącym. Tak jak wiele innych materiałów budowlanych np. szkło, cegła czy beton nie ulega biodegradacji. Z tego powodu jego działanie termoizolacyjne zostaje zachowane przez cały okres istnienia budynku. Przyjmuje się, że system ociepleń powinien przetrwać 30 następnych lat. To oczekiwanie dotyczy jednak tynków zewnętrznych, ponieważ żywotność materiałów termoizolacyjnych jest znacznie dłuższa. Poza tym od kilku lat funkcjonuje technologia docieplania ociepleń. Na już istniejące fasady pokryte zbyt cienką warstwą styropianu, przykleja się kolejną, grubszą warstwę. Czytaj więcej o styropianie »


Prawdą jest: Styropian jest trwalszy niż pokrywający go tynk i zapewnia ciepło dla następnych pokoleń. 

Mit nr 7. Po wykonaniu ocieplenia dom jest zagrożony pleśnią. 
Obalony! 


Bardzo często pojawia się stereotyp, że w ocieplonych domach zwiększa się ryzyko wystąpienia pleśni. Wręcz przeciwnie! Profesjonalna termoizolacja może nawet znacząco zmniejszyć zagrożenie związane z powstawaniem pleśni. Zasadniczo można powiedzieć, że im lepiej dom jest ocieplony, tym temperatura powierzchni ścian zewnętrznych jest wyższa i tym mniejsze zagrożenie pleśnią. Wytłumaczenie jest proste. Ciepłe powietrze może przyjąć dużo więcej pary wodnej niż zimne. Po dociepleniu powierzchnie ścian zewnętrznych mają wyższą temperaturę niż niedocieplone, zatem nie występuje zjawisko wykraplania pary będącej pożywką dla pleśni. Domy źle ocieplone są zatem bardziej narażone na pleśń. 

Prawdą jest: Styropian po prostu chroni przed pleśnią. 

Mit nr 8. Ocieplenie się nie opłaca.
Obalony! 

Niektórzy uważają, że ocieplenie domu styropianem po prostu się nie opłaca. Jeśli chodzi o rentowność ocieplenia, to zawsze trzeba brać pod uwagę tzw. koszty oczywiste, np. za rusztowanie lub prace związane z tynkowaniem. Jeśli więc zamierzamy poprawić estetykę budynku, to nierozsądnym jest nie wydanie dodatkowych 10-15% kosztów całego docieplenia, na izolację styropianową. Od trzeciego roku użytkowania ocieplonego budynku zostaje w kieszeni od 500 – 2000 zł rocznie, co pozwala na gromadzenie oszczędności na urlop, nowy samochód lub nową kuchnię. Nie ma lepszego materiału termoizolacyjnego z tak dobrą relacją ceny do jakości niż dobry styropian. A poza tym najbardziej optymalna grubość, którą powinniśmy zastosować do izolacji fasady mieści się w przedziale od 14 do 30 cm.

 
Prawdą jest: Nie ma lepszych materiałów termoizolacyjnych z lepszą relacją ceny do jakości niż płyty ze styropianu. 

Mit nr 9. Styropian jest tak szczelny jak plastikowa torba.
Obalony!


Parametrem, który charakteryzuje „szczelność” jest współczynnik oporu dyfuzyjnego µ. Im współczynnik jest większy, tym materiał budowlany jest bardziej paroszczelny. Standardowe płyty styropianowe EPS mają µ na poziomie 50-60 podobnie jak drewno świerkowe, cegła dziurawka czy beton, natomiast paroizolacje mają µ równe 10 000! Współczynnik ten dla specjalnie perforowanych płyt styropianowych kształtuje się na poziomie poniżej 10. Dzięki temu, że te płyty styropianowe „oddychają”, znacząco skraca się proces osuszania w termoizolacji murów zawilgoconych.


Prawdą jest: Styropian przepuszcza gazy w tym parę, nie przepuszcza wody.

 
Mit nr 10. Polistyren nie nadaje się do powtórnej obróbki.
Obalony!


Styropian należy do grupy surowców wtórnych. Zmielony może być przykładowo wykorzystany przy produkcji tynków oraz styrobetonu. Roztopiony granulat używa się do produkcji parkowych ławek, słupków ogrodzeniowych, zelówek itp. W zakładach cementowych materiał ten służy jako paliwo zastępcze. We wszystkich wymienionych przypadkach oszczędza się cenny olej opałowy. Ponadto utylizacja fasad styropianowych nie przysparza już żadnych problemów. Po usunięciu tynku, płyty styropianowe zostają oderwane ze ściany i następnie rozdzielone. Alternatywnie można użyć frezarki.


Prawdą jest: Polistyren należy w 100% do grupy surowców wtórnych.

 
Mit nr 11. Odpady styropianowe to odpady niebezpieczne.
Obalony!


Co się dzieje w momencie, jak ocieplony dom musi zostać wyburzony? Czy za 50 lub 100 lat mogą pojawić się góry styropianowych odpadów? Nie, teraz jest już wszystko jasne: styropian jest poszukiwanym surowcem wtórnym. W praktyce przy rozbiórce, styropian może zostać oddzielony od gruzu budowlanego. Korzystaj z bezpiecznych rozwiązań »


Prawdą jest: EPS i XPS są pożądanymi surowcami wtórnymi.

 
Mit nr 12. Styropian pochłania dużo energii w procesie produkcji.
Obalony!


Czy zdajecie sobie sprawę, że z każdym litrem oleju, który zużywany jest przy produkcji płyt styropianowych, można zaoszczędzić do 200 litrów oleju na potrzeby grzewcze? Jako przykład może posłużyć ocieplony dom z lat 70-tych. Do porównania można przyjąć nakład na energię pierwotną do produkcji styropianu z uzyskaną oszczędnością energii. Już po ok. 4 miesiącach osiągniemy pozytywny bilans. Nakład na energię pierwotną, która jest niezbędna do produkcji styropianu, zostaje odzyskany w ciągu całego życia 200 razy. Również do utylizacji wykorzystuje się dużo mniej energii, ponieważ EPS w 98% składa się z powietrza, a tylko w 2% polistyrenu.


Prawdą jest: Styropian jest najlepszym, pod względem bilansu ekologicznego materiałem izolacyjnym.

Polub Austrotherm na Facebooku (https://www.facebook.com/AustrothermPL/)

 

Austrotherm Sp. z o.o.
32-600 Oświęcim

ul. Chemików 1
info@austrotherm.pl

www.austrotherm.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

Skok do wody zarządcy nieruchomości!

ubezpieczenie OC zarządcy nieruchomości

Profesja zarządcy nieruchomości z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Nowe przepisy zobowiązują zarządcę do dołączania kopii dokumentu ubezpieczenia (OC) (...) czytaj dalej»


Ubezpieczenia grupowe - poznaj zalety » Skutki złej wentylacji w mieszkaniu - zobacz jak temu zaradzić »
Ubezpieczenia grupowe jak je wybrać? skutki złej wentylacji pokoju
Ubezpieczenia chronią nas w najbardziej dramatycznych momentach życia i gwarantują pomoc finansową, kiedy jest ona najbardziej potrzebna (...) czytaj dalej » Obecnie produkowane okna są w pełni szczelne, czego konsekwencją jest pojawienie się problemów z wentylacją w mieszkaniach(...) czytaj dalej»

Odpowiadamy na pytanie gdzie za darmo umieścić ogłoszenie o nieruchomości »

ogłoszenie nieruchomości

Dodawaj swoje ogłoszenia za darmo i wybierz najatrakcyjniejszą formę wyróżnienia twojej oferty (...) zobacz więcej»


 

Osuszać czy nie?
W jaki sposób zwalczyć wilgoć w budynku »
Osuszanie kamienic wilgotne sciany w budynku
Mieszkańcy kamienic najbardziej boją się zmarnować często z trudem zebrany majątek wspólnoty. Gromadzą go latami, (...) czytaj dalej » Wilgoć w ścianach budynku stanowi dla jego mieszkańców pasmo niekończących się udręk egzystencjalnych i zdrowotnych (...) czytaj dalej »

Uzyskaj bezpłatnie oferty na zarządzanie nieruchomością od zarządców »
Jak walczyć z problemem psich odchodów »
Zarządca nieruchomości - oferty Problem psich odchodów na osiedlu
Możesz bezpłatnie otrzymać oferty na zarządzanie nieruchomości od zarządców w okolicy(...) czytaj dalej » Zanieczyszczone przez psy chodniki i trawniki dają się we znaki mieszkańcom na co dzień (...) czytaj dalej »

  AUSTROTHERM Sp. z o.o.
  AUSTROTHERM Sp. z o.o.
Austrotherm Sp. z o.o. 32-600 Oświęcim ul. Chemików 1 Pozycja GPS N 50°01'59.73'' E 19°15'21.47'' info@austrotherm.pl więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

7-8/2017

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Możliwości dobudowy wind są, tylko pieniędzy brak i prawo kuleje
  • - Rozliczanie kosztów ciepła i przegląd ciepłomierzy
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl