Obecnie na rynku wybór tych urządzeń jest bardzo duży: od najprostszych systemów analogowych, poprzez cyfrowe podstawowe, do bardzo zaawansowanych systemów domofonowych IP, opartych o infrastrukturę sieciową.
Warto tu dodać, że domofon GSM z powodzeniem może zastąpić tradycyjny domofon, eliminując kable do poszczególnych użytkowników. Wykorzystuje kartę SIM, co oznacza, że komunikacja odbywa się za pośrednictwem sieci komórkowej, a połączenia przyjmowane są na telefony komórkowe użytkowników (smartfony).
Wadą analogowych urządzeń jest niski komfort użytkowania oraz przerwa w działaniu instalacji, gdy słuchawka jest źle odłożona. Dlatego większość zainteresowanych założeniem domofonu decyduje się na system cyfrowy, składający się z centrali i mikrofonów wyposażonych w dekodery, na których wystukiwany jest kod dostępu, otwierający furtkę lub drzwi.
System cyfrowy połączony może być z systemem telefonicznym i monitoringu.
Istnieją także systemy mieszane – analogowo-cyfrowe, w których unifony łączone są z cyfrowym bramofonem. Drzwi można wówczas otwierać kodem lub kartą kodową.
Co warto wiedzieć o domofonach?
Mnogość dostępnych modeli domofonów sprawia, że jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie urządzenie, które będzie zaspokajało nasze potrzeby. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję odnośnie do zakupu, powinniśmy się zastanowić, jakie funkcje ma spełniać nasz domofon:
- czy ma być kluczem do drzwi?
- czy też chcielibyśmy, by spełniał dodatkowe funkcje, np. monitorujące, z systemem alarmowo-przyzywającym?
- czy też ma być wyposażony w oprogramowanie pozwalające na zdalne sterowanie, np. ogrzewaniem w mieszkaniu, a wtedy musi być połączony ze smartfonem.
Ponadto, instalując system domofonowy lub wideofonowy, pamiętać trzeba także o budowie kasety zewnętrznej. Najlepiej, jeśli jest wykonana z materiału odpornego na korozję. Na rynku dostępne są również wzmacniane panele wandaloodporne, które montowane są za pomocą specjalnych śrub.
Wybierając domofon czy wideofon, warto również sprawdzić, jak długo należy czekać na instalację oraz jakie są warunki gwarancji i serwisu.
System telefonii domowej w pigułce
System telefonii domowej, powszechnie zwany domofonem, w rzeczywistości jest wieloelementowy. Jego podstawowy element to unifon. To słuchawka bądź terminal montowany w domu.
W systemie simplex działa naprzemiennie, tj. osoba mówiąca przy wejściu nie słyszy osoby odbierającej połączenie w mieszkaniu czy domu; w domofonach systemu duplex rozmowa może być prowadzona jednocześnie. Terminal taki może być głośnomówiący, pozbawiony słuchawki.
Unifon to podstawa
Funkcją unifonów, poza rozmową domofonową, jest zwykle zwalnianie elektromagnetycznej blokady drzwi lub furtki po naciśnięciu przycisku na terminalu. Można je także wykorzystać do łączności wewnętrznej miedzy pokojami lub kondygnacjami w domach jedno- bądź wielorodzinnych; aparat musi mieć wtedy kilka przycisków wywołania.
Unifon w mieszkaniach powinien umożliwiać stwierdzenie, kto stoi przed furtką lub drzwiami, jeśli jest jedynym urządzeniem domofonowym w mieszkaniu. Zwykle w domach jednorodzinnych lub na osiedlach takich domów instalowane są unifony analogowe ze względu na ich niską cenę, prostotę obsługi i funkcjonalność.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele typów unifonów, pochodzących od różnych producentów, zarówno firm polskich, jak i zagranicznych, specjalizujących się zarówno w prostej tzw. małej elektronice, jak i skomplikowanych systemach ochrony.
Wybierając odpowiedni system domofonowy dla lokali, osiedla czy domu, niekoniecznie musimy decydować się na wariant najtańszy, analogowy.
W domach wielorodzinnych lepiej sprawdzają się rozwiązania cyfrowe. Składają się one z unifonów wyposażonych w dekodery i centralki cyfrowej.
Centrala ma klawiaturę numeryczną, z której, po wpisaniu odpowiedniego kodu dostępu, można otwierać drzwi, bramę lub furtkę. W systemach tego typu regulowane są także: czas otwarcia zamka, długość dzwonienia oraz parametry rozmowy.
W systemie cyfrowym nawet po złym odłożeniu słuchawki unifon działa prawidłowo. Liczba przewodów nie zależy przy tym od tego, ile osób korzysta z jednego urządzenia, a sama centralka może być przyłączona do systemu ochrony budynku. System cyfrowy może też działać jako hybrydowy, jeśli do cyfrowego terminala bramowego zostaną podłączone analogowe unifony, ale funkcjonalność takiego rozwiązania jest mniejsza.
Najprostsze unifony analogowe lub zestawy domofonowe można kupić za 200–400 zł. Instalacja wewnętrzna, konieczna do ich zamontowania, może być prowadzona natynkowo, w listwach podłogowych lub w korytkach podtynkowych. Musi jednak być oddzielona od innych (np. Internetu) i montowana w osobnej puszce. Przewody zewnętrzne układane są w gruncie na głębokości od 20 do 80 cm.
Instalując unifony, warto pamiętać, że muszą być kompatybilne z resztą systemu, czyli istniejącą lub planowaną centralką domofonową.
W przypadku planowania dla unifonów funkcjonalności łączności wewnętrznej (interkomu domowego) trzeba także sprawdzić, czy są one do tego przystosowane, tzn. czy mają przyciski do wywołania wewnętrznego (jeśli tak – to ile), bowiem od tego zależy, ile unifonów będzie pracowało w układzie łączności wewnętrznej.
Jeśli więc liczba unifonów wynosi x, wówczas każdy powinien mieć x-1 dodatkowych przycisków wywołania (o jeden mniej niż wynosi liczba unifonów w systemie). Jednak warto pamiętać, że system interkomów może obejmować do kilku unifonów w standardowej centrali.
Artykuł pochodzi z miesięcznika Administrator (wydanie 9/2016, strona 54)
Czytaj też: Z domofonem bezpieczniej >>>
Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail. |