Jakie na przykład? Wysoki odsetek osób starszych w ośrodkach miejskich oznacza konieczność wprowadzenia udogodnień infrastrukturalnych dla osób niepełnosprawnych, np. podjazdy, niskie krawężniki, wysokiej jakości chodniki czy upowszechnienie np. niskopodłogowej komunikacji miejskiej, wyposażenie przystanków w ławki czy zwiększenie częstotliwości kursów. Coraz ważniejsze będzie wyposażenie mieszkań i osiedli w różne ułatwienia, takie jak szersze przejścia w drzwiach, szersze stopnie i lepsze oświetlenie.
Dopiero budynek wyposażony w odpowiednie urządzenia pozwoli osobom niepełnosprawnym czy starszym na korzystanie z osiedla bez przeszkód. Kwestie tę reguluje m.in. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690). W ciągu ostatnich 20 lat powstało szereg ciekawych rozwiązań w tej materii. Aby dobrać architektonicznie najlepsze i najefektywniejsze, najlepiej poradzić się specjalistów.
Pochylnie
Najprostszym rozwiązaniem w przypadku wejścia do budynku nieprzystosowanego do korzystania przez osoby niepełnosprawne jest zastosowanie pochylni. Szerokość płaszczyzny jej ruchu powinna wynosić min. 120 cm. Po bokach winny znajdować się krawężniki o wysokości co najmniej 7 cm. Jej nawierzchnia powinna być wykonana z materiałów, które nie powodują poślizgu.
Niestety, rzadko kiedy mamy wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, aby zbudować taką pochylnię, a wtedy trzeba szukać innych możliwości. W takim przypadku świetnym rozwiązaniem są różnego typu urządzenia dźwigowe, które zajmują dużo mniej miejsca.
Wyróżniamy dwa rodzaje urządzeń: platformy pionowe i schodowe. Z kolei platformy schodowe dzielimy na te o torze prostoliniowym i krzywoliniowym. Platformy pionowe wymagają jedynie wjazdu na platformę, przytrzymania przycisku wybranego przystanku i wyjechania na przystanku docelowym.
Platforma podłogowa z przesuwem w stanie spoczynku jest całkowicie niewidoczna. Doskonale sprawdza się więc w obiektach zabytkowych i o wysokim standardzie. Dopiero gdy się ją uruchamia, podnoszą się listwy zabezpieczające, a platforma rusza.
Czytaj też: Energooszczędne i ekologiczne windy >>>
Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail. |