CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Spory wokół segregowania śmieci

Agnieszka Zygmunt  |  Administrator 10/2016  |  15.11.2016
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska właśnie ogłosił konkurs na dofinansowanie pilotażowych systemów selektywnego zbierania odpadów komunalnych dla zabudowy wielomieszkaniowej oraz budowę pilotażowych systemów selektywnego zbierania komunalnych bioodpadów.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska właśnie ogłosił konkurs na dofinansowanie pilotażowych systemów selektywnego zbierania odpadów komunalnych dla zabudowy wielomieszkaniowej oraz budowę pilotażowych systemów selektywnego zbierania komunalnych bioodpadów.
Fot. OLTO

Kiedy autorka niniejszego tekstu pierwszy raz odwiedziła Wielką Brytanię, to zachwyciła się nie tylko rozległością linii metra i czekaniem w grzecznych kolejkach do drzwi autobusów, lecz także oczywistością segregowania śmieci. Było jasne, że pojemniki opłukuje się przed wyrzuceniem i pod żadnym pozorem nie miesza się odpadów organicznych ze sztucznymi. To system, który działa sprawnie i od lat nie tylko w Londynie, lecz także w Berlinie czy Amsterdamie. Dlaczego nie chce w Warszawie, Białymstoku, Legnicy czy w Gniewie?

„W 13 na 14 kontrolowanych punktów stwierdzono, że śmieci nie są segregowane, na co dowodem są zdjęcia wykonane podczas kontroli” – to akurat cytat ze strony Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Kętach, ale pod podobnym stwierdzeniem mogłaby się podpisać większość z nich. Zresztą sami widzimy, jak to na co dzień wygląda w naszych blokach i jak bardzo zmieszane są odpady. Dlaczego?

Z pewnością wyrobienia sobie prawidłowego nawyku w tym zakresie nie ułatwia to, że… nawet posegregowane śmieci częstokroć trafiają do jednej komory śmieciarki i… tyle po segregowaniu. Ludzie wychodzą więc z założenia, że szkoda zachodu. Nie mają zaufania do samego systemu, do organizacji segregowania odpadów, więc zwyczajnie go lekceważą.

Nie pomaga też to, że wiadomo, że inni nie przywiązują wagi do wrzucania różnych rodzajów śmieci do różnych pojemników, więc i tak już na tym etapie wszystko będzie zmieszane. Tym bardziej nie kalkuje się inwestowanie czasu i energii w te czynności.

Z przyczyn systemowych warto też wskazać na ogólny chaos w przepisach prawnych z tej dziedziny. To istna karuzela ze śmieciami, ciągle coś się dzieje, coś się zmienia, ciągle są  nowe regulacje (a „Administrator” wciąż ma o czym pisać). Te ciągłe zmiany i nowe pomysły z pewnością nie pomagają w poważnym podejściu do zagadnienia.

Pytani o to praktycy – spółdzielcy i przedstawiciele firm zajmujących się odpadami – wskazują jednogłośnie, że trzeba i warto stawiać na edukację i cierpliwość. Monitoring nie rozwiąże sprawy, bo musiałby być zainstalowany bez mała przy każdym śmietniku, co byłoby bardzo kosztowne i mało efektywne.

Inna rzecz, że niektóre zdesperowane wspólnoty czy spółdzielnie rozważają ten krok, ponieważ liczba osób, które deklarują segregowanie i płacą mniej, jest niewspółmiernie mała w stosunku do wyprodukowanych przez nie (i ludzi, którzy są tu „pasażerami na gapę”) odpadów. A za wywóz płacić trzeba i to niemało…

Rys. OLTO

A zatem spółdzielnie i wspólnoty muszą stosować odpowiedzialność zbiorową i podnosić opłaty (i to nawet drastycznie, np. w Łukowie z 10 złotych na 17). Oczywiście, uczciwi i segregujący na tym stracą i pewnie czują się słusznie poszkodowani, ale nie ma rady.

Przypomnijmy, że – zgodnie z przepisami  – mieszkańcy budynków wielorodzinnych nie składają deklaracji o tym, czy segregują śmieci, czy też nie. Więcej nawet – taki wymóg byłby niezgodny z prawem. O tym, czy spółdzielnia lub wspólnota to czynią, decyduje ich zarząd.

Nie ma także możliwości, by część budynku zdawała firmom odpady zmieszane, a część – zebrane w sposób selektywny. Jeśli więc dana jednostka zdecydowała się na segregowanie, muszą to robić wszyscy, nawet przeciwnicy tego pomysłu (albo osoby, którym nie należy – a takich zapewne jest najwięcej).

Czytaj też: Śmieci – precz z moich oczu, czyli o pojemnikach podziemnych i półpodziemnych >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16488|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10158|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl