CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Spory wokół segregowania śmieci

Agnieszka Zygmunt  |  Administrator 10/2016  |  15.11.2016
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska właśnie ogłosił konkurs na dofinansowanie pilotażowych systemów selektywnego zbierania odpadów komunalnych dla zabudowy wielomieszkaniowej oraz budowę pilotażowych systemów selektywnego zbierania komunalnych bioodpadów.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska właśnie ogłosił konkurs na dofinansowanie pilotażowych systemów selektywnego zbierania odpadów komunalnych dla zabudowy wielomieszkaniowej oraz budowę pilotażowych systemów selektywnego zbierania komunalnych bioodpadów.
Fot. OLTO

Kiedy autorka niniejszego tekstu pierwszy raz odwiedziła Wielką Brytanię, to zachwyciła się nie tylko rozległością linii metra i czekaniem w grzecznych kolejkach do drzwi autobusów, lecz także oczywistością segregowania śmieci. Było jasne, że pojemniki opłukuje się przed wyrzuceniem i pod żadnym pozorem nie miesza się odpadów organicznych ze sztucznymi. To system, który działa sprawnie i od lat nie tylko w Londynie, lecz także w Berlinie czy Amsterdamie. Dlaczego nie chce w Warszawie, Białymstoku, Legnicy czy w Gniewie?

„W 13 na 14 kontrolowanych punktów stwierdzono, że śmieci nie są segregowane, na co dowodem są zdjęcia wykonane podczas kontroli” – to akurat cytat ze strony Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Kętach, ale pod podobnym stwierdzeniem mogłaby się podpisać większość z nich. Zresztą sami widzimy, jak to na co dzień wygląda w naszych blokach i jak bardzo zmieszane są odpady. Dlaczego?

Z pewnością wyrobienia sobie prawidłowego nawyku w tym zakresie nie ułatwia to, że… nawet posegregowane śmieci częstokroć trafiają do jednej komory śmieciarki i… tyle po segregowaniu. Ludzie wychodzą więc z założenia, że szkoda zachodu. Nie mają zaufania do samego systemu, do organizacji segregowania odpadów, więc zwyczajnie go lekceważą.

Nie pomaga też to, że wiadomo, że inni nie przywiązują wagi do wrzucania różnych rodzajów śmieci do różnych pojemników, więc i tak już na tym etapie wszystko będzie zmieszane. Tym bardziej nie kalkuje się inwestowanie czasu i energii w te czynności.

Z przyczyn systemowych warto też wskazać na ogólny chaos w przepisach prawnych z tej dziedziny. To istna karuzela ze śmieciami, ciągle coś się dzieje, coś się zmienia, ciągle są  nowe regulacje (a „Administrator” wciąż ma o czym pisać). Te ciągłe zmiany i nowe pomysły z pewnością nie pomagają w poważnym podejściu do zagadnienia.

Pytani o to praktycy – spółdzielcy i przedstawiciele firm zajmujących się odpadami – wskazują jednogłośnie, że trzeba i warto stawiać na edukację i cierpliwość. Monitoring nie rozwiąże sprawy, bo musiałby być zainstalowany bez mała przy każdym śmietniku, co byłoby bardzo kosztowne i mało efektywne.

Inna rzecz, że niektóre zdesperowane wspólnoty czy spółdzielnie rozważają ten krok, ponieważ liczba osób, które deklarują segregowanie i płacą mniej, jest niewspółmiernie mała w stosunku do wyprodukowanych przez nie (i ludzi, którzy są tu „pasażerami na gapę”) odpadów. A za wywóz płacić trzeba i to niemało…

Rys. OLTO

A zatem spółdzielnie i wspólnoty muszą stosować odpowiedzialność zbiorową i podnosić opłaty (i to nawet drastycznie, np. w Łukowie z 10 złotych na 17). Oczywiście, uczciwi i segregujący na tym stracą i pewnie czują się słusznie poszkodowani, ale nie ma rady.

Przypomnijmy, że – zgodnie z przepisami  – mieszkańcy budynków wielorodzinnych nie składają deklaracji o tym, czy segregują śmieci, czy też nie. Więcej nawet – taki wymóg byłby niezgodny z prawem. O tym, czy spółdzielnia lub wspólnota to czynią, decyduje ich zarząd.

Nie ma także możliwości, by część budynku zdawała firmom odpady zmieszane, a część – zebrane w sposób selektywny. Jeśli więc dana jednostka zdecydowała się na segregowanie, muszą to robić wszyscy, nawet przeciwnicy tego pomysłu (albo osoby, którym nie należy – a takich zapewne jest najwięcej).

Czytaj też: Śmieci – precz z moich oczu, czyli o pojemnikach podziemnych i półpodziemnych >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16914|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10527|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10097|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl