CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy płyty styropianowe na elewację budynku to dobry pomysł? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10731,jak-nakladac-klej-do-styropianu-plyty-styropianowe-na-elewacje
Płyty styropianowe, aby spełniły swoje funkcje wymagają odpowiedniego montażu. Nie bez znaczenia jest...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, klej do styropianu elewacyjnego,

Spory wokół segregowania śmieci

Agnieszka Zygmunt  |  Administrator 10/2016  |  15.11.2016
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska właśnie ogłosił konkurs na dofinansowanie pilotażowych systemów selektywnego zbierania odpadów komunalnych dla zabudowy wielomieszkaniowej oraz budowę pilotażowych systemów selektywnego zbierania komunalnych bioodpadów.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska właśnie ogłosił konkurs na dofinansowanie pilotażowych systemów selektywnego zbierania odpadów komunalnych dla zabudowy wielomieszkaniowej oraz budowę pilotażowych systemów selektywnego zbierania komunalnych bioodpadów.
Fot. OLTO

Kiedy autorka niniejszego tekstu pierwszy raz odwiedziła Wielką Brytanię, to zachwyciła się nie tylko rozległością linii metra i czekaniem w grzecznych kolejkach do drzwi autobusów, lecz także oczywistością segregowania śmieci. Było jasne, że pojemniki opłukuje się przed wyrzuceniem i pod żadnym pozorem nie miesza się odpadów organicznych ze sztucznymi. To system, który działa sprawnie i od lat nie tylko w Londynie, lecz także w Berlinie czy Amsterdamie. Dlaczego nie chce w Warszawie, Białymstoku, Legnicy czy w Gniewie?

„W 13 na 14 kontrolowanych punktów stwierdzono, że śmieci nie są segregowane, na co dowodem są zdjęcia wykonane podczas kontroli” – to akurat cytat ze strony Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Kętach, ale pod podobnym stwierdzeniem mogłaby się podpisać większość z nich. Zresztą sami widzimy, jak to na co dzień wygląda w naszych blokach i jak bardzo zmieszane są odpady. Dlaczego?

Z pewnością wyrobienia sobie prawidłowego nawyku w tym zakresie nie ułatwia to, że… nawet posegregowane śmieci częstokroć trafiają do jednej komory śmieciarki i… tyle po segregowaniu. Ludzie wychodzą więc z założenia, że szkoda zachodu. Nie mają zaufania do samego systemu, do organizacji segregowania odpadów, więc zwyczajnie go lekceważą.

Nie pomaga też to, że wiadomo, że inni nie przywiązują wagi do wrzucania różnych rodzajów śmieci do różnych pojemników, więc i tak już na tym etapie wszystko będzie zmieszane. Tym bardziej nie kalkuje się inwestowanie czasu i energii w te czynności.

Z przyczyn systemowych warto też wskazać na ogólny chaos w przepisach prawnych z tej dziedziny. To istna karuzela ze śmieciami, ciągle coś się dzieje, coś się zmienia, ciągle są  nowe regulacje (a „Administrator” wciąż ma o czym pisać). Te ciągłe zmiany i nowe pomysły z pewnością nie pomagają w poważnym podejściu do zagadnienia.

Pytani o to praktycy – spółdzielcy i przedstawiciele firm zajmujących się odpadami – wskazują jednogłośnie, że trzeba i warto stawiać na edukację i cierpliwość. Monitoring nie rozwiąże sprawy, bo musiałby być zainstalowany bez mała przy każdym śmietniku, co byłoby bardzo kosztowne i mało efektywne.

Inna rzecz, że niektóre zdesperowane wspólnoty czy spółdzielnie rozważają ten krok, ponieważ liczba osób, które deklarują segregowanie i płacą mniej, jest niewspółmiernie mała w stosunku do wyprodukowanych przez nie (i ludzi, którzy są tu „pasażerami na gapę”) odpadów. A za wywóz płacić trzeba i to niemało…

Rys. OLTO

A zatem spółdzielnie i wspólnoty muszą stosować odpowiedzialność zbiorową i podnosić opłaty (i to nawet drastycznie, np. w Łukowie z 10 złotych na 17). Oczywiście, uczciwi i segregujący na tym stracą i pewnie czują się słusznie poszkodowani, ale nie ma rady.

Przypomnijmy, że – zgodnie z przepisami  – mieszkańcy budynków wielorodzinnych nie składają deklaracji o tym, czy segregują śmieci, czy też nie. Więcej nawet – taki wymóg byłby niezgodny z prawem. O tym, czy spółdzielnia lub wspólnota to czynią, decyduje ich zarząd.

Nie ma także możliwości, by część budynku zdawała firmom odpady zmieszane, a część – zebrane w sposób selektywny. Jeśli więc dana jednostka zdecydowała się na segregowanie, muszą to robić wszyscy, nawet przeciwnicy tego pomysłu (albo osoby, którym nie należy – a takich zapewne jest najwięcej).

Czytaj też: Śmieci – precz z moich oczu, czyli o pojemnikach podziemnych i półpodziemnych >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Kompleksowe usługi na zarządzanieAnaliza zasadności inwestycji, niebezpieczeństwa związane z zakupem i sposoby ich minimalizacji oraz pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, takich jak rejestracja w urzędzie skarbowym czy statystycznym (...) czytam więcej »


Seminarium wymagania prawne dot. znakowania znakiem budowlanym wyrobów do wentylacji i klimatyzacji budynków »

Przepisy techniczno budowlaneObowiązkowym oznakowaniem objęte zostaną wyroby do wentylacji i klimatyzacji – to zapowiedź zmian, które przyniesie 2019 rok. (...) czytam więcej »


Urządzenia, które mogą uratować życie i mienie mieszkańców!
Najniższe ceny w internecie dla Zarządców, Wspólnot mieszkaniowych i Spółdzielni »

Ile zapłacisz za ocieplenie stropodachu w budynku wielolokalowym?
Odpowiada ekspert.

Mimo że istnieje wiele różnych czujników, to kryteria ich rozróżnienia są dość ograniczone. Wybierz czujnik, który zapewni spokój i bezpieczeństwo lokatorów... czytaj dalej »

Jeśli ocieplimy stropodachy bloków mieszkalnych, straty możemy natychmiast przekuć na oszczędności. I to wcale niebagatelne – bo możemy zaoszczędzić od...czytam dalej »Czy donice betonowe na placach i deptakach osiedlowych to dobry pomysł »

Donice betonoweAnaliza zasadności inwestycji, niebezpieczeństwa związane z zakupem i sposoby ich minimalizacji oraz pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, takich jak rejestracja w urzędzie skarbowym czy statystycznym to tylko (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Pojemniki na śmiecie nie muszą być brzydkie i "cuchnące"»

Brzydkie śmietnikiNowe rozwiązanie na polskim rynku przypadło do gustu również deweloperom budującym nowe osiedla mieszkaniowe, którzy coraz chętniej decydują się na... zobacz więcej »


Szybki poradnik dla zarządów spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych ► WINDY»
Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów obowiązujących od lipca 2018»
Winda bepieczeńśtwo Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów
Czy można mieć dostęp do bieżących informacji na temat stanu windy ? Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców i reagować z wyprzedzeniem na... czytam więcej» Szybko i dokładnie wykonana mapa rozkładu temperatury na elewacjach wysokich budynków mieszkalnych tak przed jak i po termomodernizacji to gwarancja szybkiej reakcji zgłoszenia... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Hydroizolacje - jak zabezpieczyć budynek przed szkodliwym wpływem wilgoci?
Brak sieci gazowej – jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom? !
Ochrona budynku przed wilgocią Brak ogrzewania w budynku
Skuteczne zabezpieczenie fundamentów i ścian piwnic przed wilgocią może w przyszłości oszczędzić właścicielowi domu zarówno nerwów, jak i pieniędzy... czytam więcej» Podczas budowy nowego budynku wielolokalowego zarówno projektanci, jak zarządcy stają przed zadaniem, jakim jest zapewnienie ogrzewania mieszkańcom. Zadanie niby nie jest (...) czytam dalej »

Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca? »

Ogrzewanie pompą

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak tani może być gaz w Twoich budynkach?
Ogrzewanie za niewielkie pieniądze »
Tańszy gaz w mieszkaniach Niższe koszty ciepła
Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi? Szukasz właściwej oferty na media? Zastanawiasz się nad możliwością obniżenia kosztów gazu? czytam dalej» Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne? czytaj dalej »

Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »

Księgowość we wspólnocie mieszkaniowej

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) czytam dalej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Kotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o ... czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych oraz udzielenia zarządowi (zarządcy nieruchomości) pełnomocnictwa do wykonania czynności zmierzających do osiągnięcia tego celu, zapaść muszą:

Produkty i technologie

12/2018

Aktualny numer:

Administrator 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozstanie z wieczystym użytkowaniem
  • - Termomodernizacja a smog
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 15874|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 9525|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl