Sprawdź też: Inwestycje z dotacją w 2016 roku
W minionym roku RICS dołączył do grupy rządów, instytucji branżowych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, które brały udział w 21. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych (COP21) w Paryżu. Wtedy to podpisano historyczne porozumienie, w ramach którego, po raz pierwszy w historii, 191 krajów zobowiązało się wspólnie przeciwdziałać skutkom zmian klimatu.
Porozumienie paryskie wyznacza cel utrzymania wzrostu globalnej temperatury zdecydowanie poniżej 2 stopni Celsjusza do końca wieku i dalszego ograniczenia wzrostu temperatury nawet do 1,5 stopni Celsjusza. Historyczna umowa została podpisana przez wszystkie negocjujące kraje i - jak dotąd - ratyfikowało ją 75 z nich.
Na COP22 w Maroku RICS wystąpił w roli partnera-założyciela globalnego sojuszu na rzecz budynków i budownictwa (GABC). To koalicja ponad 90 krajów i organizacji pozarządowych, która ma na celu działanie na rzecz niższej emisyjności dwutlenku węgla i większej trwałości sektora budowlanego.
GABC zainicjowany został w minionym roku podczas COP21 jako liczący się wspólny głos przedstawicieli globalnej branży budownictwa i nieruchomości. Dał im mandat do podejmowania działań na rzecz zjednoczenia całego łańcucha wartości w sektorze w celu zmniejszenia wpływu budownictwa i budynków na klimat.
Przeczytaj, Co z redukcją CO2 w budownictwie?
"Paryż był historyczny w kontekście wypracowania globalnego porozumienia, w ramach którego kraje rozwinięte, jako jeden z największych emitentów dwutlenku węgla, i kraje rozwijające się, które w znacznym stopniu ponoszą konsekwencje tych wysokich emisji, podejmują wspólnie decyzję o konieczności podjęcia pilnych działań w kierunku ograniczenia skutków zmian klimatu. Rok później w Marrakeszu, RICS po raz kolejny przyłączył się do swoich globalnych partnerów z zamiarem konsolidacji i koordynacji wspólnych wysiłków zmierzających do realizacji przyjętych na COP21 zobowiązań. Jestem dumny z roli RICS w urzeczywistnianiu postanowień porozumienia paryskiego razem z naszymi partnerami w GABC" - powiedział Sean Tompkins, dyrektor generalny RICS.
W ramach GABC RICS m.in. przewodniczy, razem z Międzynarodową Agencją Energii (IEA), grupie roboczej, której celem jest zbadanie, w jakim zakresie bardziej systematyczne pozyskiwanie danych, spójność i odpowiedzialność mogą prowadzić do lepszego kształtowania polityki oraz wyższego poziomu inwestycji w zakresie efektywności energetycznej budynków.
RICS przedstawicieli sektora budownictwa i nieruchomości na świecie poprosił o wsparcie wysiłków podjętych w ramach COP22 poprzez uczestnictwo w badaniu GABC w zakresie pozyskiwania i zarządzania danymi. W badaniu mogą wziąć udział wszyscy uczestnicy łańcucha wartości w ramach sektora: profesjonaliści, politycy, instytucje finansujące, inwestorzy, a także właściciele i wynajmujący budynki. Mogą dzielić się spostrzeżeniami na temat rodzaju aktualnie pozyskiwanych danych, celu ich pozyskiwania oraz wyzwań, z którymi muszą się zmierzyć, aby wypracować bardziej systematyczny sposób ich gromadzenia i zarządzania nimi.
"Zorganizowany na szczycie w Paryżu Dzień Budownictwa dał nam, profesjonalistom branży, mandat do działania. Aby móc śledzić postępy w ramach podjętych na COP21 zobowiązań, zarówno rządy jak i wszyscy interesariusze potrzebują solidnych danych wyjściowych i wyników pomiarów. Jako twórca standardów i globalna organizacja zawodowa, RICS jest w stanie dostarczyć narzędzi i usług, które pomogą w stworzeniu większej spójności i przejrzystości w zakresie rzeczywistego oddziaływania branży na środowisko" - skomentowała Ursula Hartenberger, globalny kierownik RICS ds. zrównoważonego rozwoju.
Dowiedz się więcej: Międzynarodowe Standardy Etyczne dla branży nieruchomości
W związku z tym RICS współpracuje z organizacjami zawodowymi na całym świecie w celu wypracowania międzynarodowych standardów, które mają zapewnić porównywalne dane w zakresie pomiaru nieruchomości poprzez Międzynarodowe Standardy Pomiaru Powierzchni (IPMS) oraz Międzynarodowe Standardy Pomiaru w Budownictwie (ICMS) dla obliczania kosztów budowy. To kluczowe narzędzia, które mogą stanowić źródło wiarygodnych informacji prowadzących do bardziej świadomego podejmowania decyzji na szczeblu polityki oraz inwestycji.
źródło: propertynews.pl