CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Nie ma zgody na mikrokawalerki

Agnieszka Zygmunt  |  23.11.2016
Mikrokawalerek nie będzie!
Mikrokawalerek nie będzie!
arch.

Ministerstwo Budownictwa postanowiło wycofać się z pomysłu zalegalizowania budowy mikrokawalerek. Dlaczego?

Przeczytaj również: Mało za małych mieszkań

"Zmieniliśmy zdanie. Już nie chcemy, żeby budowano małe kawalerki o powierzchni 14 czy 18 mkw. Nie będzie jednak ograniczeń dotyczących minimalnych wielkości i szerokości pokoi, łazienek oraz kuchni i korytarzy w mieszkaniach" – podał Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia z 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim mają odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W ich sprawie przeprowadzono właśnie konsultacje społeczne, w trakcie których wpłynęło kilkaset uwag, z których część uwzględniono, w tym te dotyczące właśnie kawalerek.

"Postanowiliśmy, że powierzchnia użytkowa mieszkania musi wynosić minimum 25 mkw. Obecnie rozporządzenie nie stawia takich warunków. Przewiduje natomiast, że w kawalerce pokój musi mieć co najmniej 16 mkw. Szerokość pokoju sypialnego przewidzianego dla jednej osoby ma wynosić 2,2 m, dla dwóch – 2,7 m, kuchni w mieszkaniu jednopokojowym – 1,8 m, a w lokalu wielopokojowym – 2,4 m. Po nowelizacji tych ograniczeń w rozporządzeniu nie będzie" – wyjaśnia wiceminister i dodaje, że to do kupującego powinna należeć decyzja, czy chce, żeby w mieszkaniu był większy pokój czy łazienka.

Projekt pozwala też na budowanie kawalerek z otwartym na pokój aneksem kuchennym. Obencie musi być on połączony z korytarzem. Ministerstwo likwiduje również od dawna martwy przepis, że pralka powinna stać w łazience (teraz będzie ją można postawić także w kuchni). Zmiany krytykuje Polski Związek Firm Deweloperskich.

 "To kupujący powinni decydować, a nie przepisy. Obecnie kawalerki sprzedają się najlepiej i klienci chętnie kupowaliby mniejsze lokale, takie po 18–20 mkw. Dziś bowiem kawalerki po uwzględnieniu wszystkich wymogów z przepisów mają minimum 24 mkw. – twierdzi Konrad Płochocki, dyrektor generalny PZFD.

 

Sprawdź też: Boom gotówkowy nakręca popyt na mieszkania

Innego zdania jest Bogdan Dąbrowski, radca prawny z Urzędu Miasta w Poznaniu, który mówi, że jeste przeciwny budowaniu klitek: "Mieszkania powinny posiadać odpowiednią przestrzeń do życia. Na rynku wciąż znajduje się wiele małych lokali wybudowanych w czasach PRL. Wtedy jednak przepisy nie zakazywały budowy mikrokawalerek".

Warto też wiedzieć, że deweloperzy coraz częściej i tak budują małe kawalerki, choć nie powinni tego robić. Oficjalnie to lokale użytkowe, w których nie wolno meldować lokatorów, ale prawo nie reguluje ich powierzchni. Ich kupno nie jest jednak szczególnie opłacalne.

"Skoro są to lokale użytkowe, dolicza się do nich 23-procentowy VAT. Dla mieszkań wynosi zaś 8%. Najczęściej kupuje się je pod wynajem w ramach działalności gospodarczej" – tłumaczy Konrad Płochocki.

Kupno kawalerki jest w ogóle polecane wtedy, gdy nie dysponujemy dużą gotówką lub nie chcemy brać mocno obciążającego kredytu. Dziś przy takiej decyzji bierzemy pod uwagę także otoczenie: to, jak jest zaprojektowane osiedle; czy jest strzeżone; a także - jak wygląda budynek. Czasami zostaje podjęta decyzja o wyborze mieszkania o wyższym standardzie kosztem mniejszego metrażu. Będzie ono wystarczające na start dla singli czy młodego małżeństwa.

Ciasne, niedoświetlone mieszkania w blokach z wielkiej płyty odchodzą do lamusa. Dzisiejszy rynek nieruchomości coraz częściej oferuje mikroapartamenty. Ich zaletą jest nie tylko nieco większa powierzchnia, lecz także warunki: panoramiczne okna i wysokie pomieszczenia czynią wnętrze jasnym, a aranżację ułatwia sposobność wstawienia ścianki działowej.

Na przykład w budynku, który powstaje przy ul. Pawiej 51 na warszawskim Muranowie, można jeszcze kupić mikroapartamenty o powierzchni od 18 mkw. Na zakup wystarczy 180 000 zł. Mniejsze znalazły już nabywców. Inwestycję wybierają przede wszystkim osoby chcące mieć nieruchomość w centrum, która przyniesie zysk, nawet 8–9% w skali roku.

"Dzisiejsze kawalerki niewiele różnią się od innych mieszkań. W drugim i trzecim etapie inwestycji Lake Park Apartments wszystkie lokale wyposażone są w balkony, a te na parterze mają przydzielone ogródki i tarasy. Powierzchnia wynosi od 28 do 36,16 mkw., co stwarza wiele możliwości aranżacji wnętrza" – podaje Iwona Niderla, pracownik Marvipolu.

Niewielki metraż może być jednak wyzwaniem pod względem aranżacji. Z pewnością poszukiwanie nowych sposobów na wyposażenie wnętrza wymaga kreatywności. Dobrze wpasowuje się również w trend minimalizmu i wyzbycia się nadmiaru rzeczy. Właściciele kawalerek powinni tak planować urządzenie wnętrza, aby możliwie najlepiej oszczędzać powierzchnię. Istotna jest zarówno funkcjonalność mebli, jak i utrzymanie nienagannego porządku.

Dowiedz się, Czy będzie boom na mikromieszkania?

"Możemy stosować rozmaite triki optycznie powiększające mieszkanie, jak na przykład używanie jasnych barw czy zrezygnowanie z przechowywania przedmiotów na szafkach. Mikroapartamenty mają wysokość od 2,73 do 3 mkw., dzięki czemu dają wrażenie przestrzenności, a to znacznie ułatwia sprawę" – dodaje ekspert z Galerii Venis.

Mieszkanie typu studio to także dobra opcja do stworzenia siedziby małej firmy. Designersko zaprojektowane, niekiedy staje się nowoczesną alternatywą dla biurowców. Bez względu na przeznaczenie, jednopokojowe lokale to obecnie bardzo dobra inwestycja na przyszłość, więc stale są popularne.

źródło: housemarket.pl, rp.pl

Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa z prośbą o interpretację przepisów znowelizowanych Warunków Technicznych. Chodzi o obowiązek nasłonecznienia... więcej »
Jak

Jak "pozbyć się" byłego właściciela z mieszkania?

Jeśli mowa o eksmisji, zwykle na myśl nasuwa się sytuacja związana z zadłużonym najemcą. To uzasadnione, gdyż bywają one najczęstsze. Warto jednak pamiętać, że...

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 16572|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11852|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl