CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Nie ma zgody na mikrokawalerki

Agnieszka Zygmunt  |  23.11.2016
Mikrokawalerek nie będzie!
Mikrokawalerek nie będzie!
arch.

Ministerstwo Budownictwa postanowiło wycofać się z pomysłu zalegalizowania budowy mikrokawalerek. Dlaczego?

Przeczytaj również: Mało za małych mieszkań

"Zmieniliśmy zdanie. Już nie chcemy, żeby budowano małe kawalerki o powierzchni 14 czy 18 mkw. Nie będzie jednak ograniczeń dotyczących minimalnych wielkości i szerokości pokoi, łazienek oraz kuchni i korytarzy w mieszkaniach" – podał Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia z 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim mają odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W ich sprawie przeprowadzono właśnie konsultacje społeczne, w trakcie których wpłynęło kilkaset uwag, z których część uwzględniono, w tym te dotyczące właśnie kawalerek.

"Postanowiliśmy, że powierzchnia użytkowa mieszkania musi wynosić minimum 25 mkw. Obecnie rozporządzenie nie stawia takich warunków. Przewiduje natomiast, że w kawalerce pokój musi mieć co najmniej 16 mkw. Szerokość pokoju sypialnego przewidzianego dla jednej osoby ma wynosić 2,2 m, dla dwóch – 2,7 m, kuchni w mieszkaniu jednopokojowym – 1,8 m, a w lokalu wielopokojowym – 2,4 m. Po nowelizacji tych ograniczeń w rozporządzeniu nie będzie" – wyjaśnia wiceminister i dodaje, że to do kupującego powinna należeć decyzja, czy chce, żeby w mieszkaniu był większy pokój czy łazienka.

Projekt pozwala też na budowanie kawalerek z otwartym na pokój aneksem kuchennym. Obencie musi być on połączony z korytarzem. Ministerstwo likwiduje również od dawna martwy przepis, że pralka powinna stać w łazience (teraz będzie ją można postawić także w kuchni). Zmiany krytykuje Polski Związek Firm Deweloperskich.

 "To kupujący powinni decydować, a nie przepisy. Obecnie kawalerki sprzedają się najlepiej i klienci chętnie kupowaliby mniejsze lokale, takie po 18–20 mkw. Dziś bowiem kawalerki po uwzględnieniu wszystkich wymogów z przepisów mają minimum 24 mkw. – twierdzi Konrad Płochocki, dyrektor generalny PZFD.

 

Sprawdź też: Boom gotówkowy nakręca popyt na mieszkania

Innego zdania jest Bogdan Dąbrowski, radca prawny z Urzędu Miasta w Poznaniu, który mówi, że jeste przeciwny budowaniu klitek: "Mieszkania powinny posiadać odpowiednią przestrzeń do życia. Na rynku wciąż znajduje się wiele małych lokali wybudowanych w czasach PRL. Wtedy jednak przepisy nie zakazywały budowy mikrokawalerek".

Warto też wiedzieć, że deweloperzy coraz częściej i tak budują małe kawalerki, choć nie powinni tego robić. Oficjalnie to lokale użytkowe, w których nie wolno meldować lokatorów, ale prawo nie reguluje ich powierzchni. Ich kupno nie jest jednak szczególnie opłacalne.

"Skoro są to lokale użytkowe, dolicza się do nich 23-procentowy VAT. Dla mieszkań wynosi zaś 8%. Najczęściej kupuje się je pod wynajem w ramach działalności gospodarczej" – tłumaczy Konrad Płochocki.

Kupno kawalerki jest w ogóle polecane wtedy, gdy nie dysponujemy dużą gotówką lub nie chcemy brać mocno obciążającego kredytu. Dziś przy takiej decyzji bierzemy pod uwagę także otoczenie: to, jak jest zaprojektowane osiedle; czy jest strzeżone; a także - jak wygląda budynek. Czasami zostaje podjęta decyzja o wyborze mieszkania o wyższym standardzie kosztem mniejszego metrażu. Będzie ono wystarczające na start dla singli czy młodego małżeństwa.

Ciasne, niedoświetlone mieszkania w blokach z wielkiej płyty odchodzą do lamusa. Dzisiejszy rynek nieruchomości coraz częściej oferuje mikroapartamenty. Ich zaletą jest nie tylko nieco większa powierzchnia, lecz także warunki: panoramiczne okna i wysokie pomieszczenia czynią wnętrze jasnym, a aranżację ułatwia sposobność wstawienia ścianki działowej.

Na przykład w budynku, który powstaje przy ul. Pawiej 51 na warszawskim Muranowie, można jeszcze kupić mikroapartamenty o powierzchni od 18 mkw. Na zakup wystarczy 180 000 zł. Mniejsze znalazły już nabywców. Inwestycję wybierają przede wszystkim osoby chcące mieć nieruchomość w centrum, która przyniesie zysk, nawet 8–9% w skali roku.

"Dzisiejsze kawalerki niewiele różnią się od innych mieszkań. W drugim i trzecim etapie inwestycji Lake Park Apartments wszystkie lokale wyposażone są w balkony, a te na parterze mają przydzielone ogródki i tarasy. Powierzchnia wynosi od 28 do 36,16 mkw., co stwarza wiele możliwości aranżacji wnętrza" – podaje Iwona Niderla, pracownik Marvipolu.

Niewielki metraż może być jednak wyzwaniem pod względem aranżacji. Z pewnością poszukiwanie nowych sposobów na wyposażenie wnętrza wymaga kreatywności. Dobrze wpasowuje się również w trend minimalizmu i wyzbycia się nadmiaru rzeczy. Właściciele kawalerek powinni tak planować urządzenie wnętrza, aby możliwie najlepiej oszczędzać powierzchnię. Istotna jest zarówno funkcjonalność mebli, jak i utrzymanie nienagannego porządku.

Dowiedz się, Czy będzie boom na mikromieszkania?

"Możemy stosować rozmaite triki optycznie powiększające mieszkanie, jak na przykład używanie jasnych barw czy zrezygnowanie z przechowywania przedmiotów na szafkach. Mikroapartamenty mają wysokość od 2,73 do 3 mkw., dzięki czemu dają wrażenie przestrzenności, a to znacznie ułatwia sprawę" – dodaje ekspert z Galerii Venis.

Mieszkanie typu studio to także dobra opcja do stworzenia siedziby małej firmy. Designersko zaprojektowane, niekiedy staje się nowoczesną alternatywą dla biurowców. Bez względu na przeznaczenie, jednopokojowe lokale to obecnie bardzo dobra inwestycja na przyszłość, więc stale są popularne.

źródło: housemarket.pl, rp.pl

Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa z prośbą o interpretację przepisów znowelizowanych Warunków Technicznych. Chodzi o obowiązek nasłonecznienia... więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10803|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10377|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl