CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Zalety nowego Kodeksu według wiceministra

Agnieszka Zygmunt  |  28.11.2016
Co minister mówi o nowym Kodeksie urbanistyczno-budowlanym?
Co minister mówi o nowym Kodeksie urbanistyczno-budowlanym?
arch.
  • Nowy Kodeks urbanistyczno-budowlany gwarantuje transparentność procedur.
  • Ministerstwo kładzie też nacisk na załatwienie spraw elektronicznie.
  • Mają się też skrócić terminy oczekiwania na decyzje - wynika z deklaracji wiceministra Tomasza Żuchowskiego.

Przeczytaj też: Minister podsumowuje miniony rok

W Poznaniu wiceminister Żuchowski brał udział w kolejnym z rozpoczętych na początku października spotkań dotyczących konsultacji publicznych ws. Kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Ma on uregulować proces inwestycyjny.

Nowe regulacje zostały zawarte w ponad 600 artykułach, a wprowadzenie Kodeksu będzie wiązało się ze zmianą ok. 120 ustaw. Żuchowski podkreślał na spotkaniu, że podstawą inwestowania - według Kodeksu - będzie plan miejscowy.

"Wzmacniamy też partycypację społeczną na różnych szczeblach, wskazując jednocześnie, w jaki sposób ten plan ma być uzgadniany z mieszkańcami, i wskazując również na formę planowanych działań przez samorząd" - zadeklarował.

Dowiedz się więcej: Wiceminister o konsultacjach w sprawie Kodeksu urbanistyczno-budowlanego

"Wkładamy w tym momencie do systemu prawnego również instytucje umowy urbanistycznej, czyli umowy między samorządem a inwestorem, która będzie determinowała inwestora w przypadku planu (na wniosek inwestora) do wykonania konkretnych obiektów z infrastruktury celu publicznego, jak drogi, obiekty socjalne, komunalne, szkoła czy przedszkole - tak abyśmy nie zabudowali kilku hektarów budynkami, nie budując jednocześnie żadnej infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania mieszkańców" podrkeślił.

Zauważył też, że zlikwidowane zostaną skomplikowane procedury uzyskiwania różnego rodzaju wniosków. Zastąpi je tzw. zgoda zintegrowana. Kwestia wydawanych zezwoleń na budowę będzie odbywała się wyłącznie w starostwie powiatowym, a w przypadku skomplikowanych spraw - na wyższych szczeblach administracji.

"Będziemy mieli więc instytucję jednego okienka i jednocześnie eliminujemy ilość tzw. papierologii, obecnej dziś w obejściu formalno-prawnym przy wydawaniu pozwoleń na budowę" - stwierdził wiceminister i dodał, że taka sytuacja zbuduje "jasne relacje pomiędzy obowiązkami urzędu a projektantem".

Porównaj opinie: Fasadowe zmiany urbanistyczno-budowlane

"Wprowadzamy wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, aspekty cyfrowe, z publikacją wszelkiego rodzaju dokumentów również w formie teleinformatycznej. W kontekście rozwiązań po stronie inwestora będziemy mówili jasno - jaka inwestycja wymaga, jakiej procedury - tak aby każdy wiedział, że kiedy chce budować wiatę, altanę, budynek jednorodzinny czy zakład produkcyjny, to jakiej procedurze podlega i jakie uzgodnienia są wymagane" - obiecał wiceminister..

"Chcemy też kłaść duży nacisk na transparentność procedur i krótkie terminy, które będą jasno określały obowiązki poszczególnych stron w tym zakresie" - zaznaczył także.

Jego zdaniem, jedną z większych zalet Kodeksu stanowi wyeliminowanie w znacznym stopniu interpretacji obowiązujących obecnie przepisów, które rozstrzygać muszą sądy administracyjne lub które stanowią przedmiot batalii między prawnikami.

Jak mówił Żuchowski podczas konsultacji publicznych, osoby, które mają jakieś zastrzeżenia do Kodeksu, zwracają uwagę jedynie na drobiazgi. Podkreślił przy tym, że "jesteśmy [w ministerstwie - przyp. red.] wdzięczni za te uwagi dotyczące pewnych mankamentów i kwestii wymagających jeszcze doprecyzowania. Jesteśmy na to otwarci, co więcej - teraz właśnie jest na to czas, abyśmy mogli te wnioski uwzględnić w stosownym czasie".

Konsultacje nad projektem zakończą się 1 grudnia w Szczecinie. Ich podsumowanie odbędzie się w Warszawie w połowie grudnia.

źródło: propertydesign.pl

Od początku września trwają konsultacje społeczne projektów ustaw regulujących funkcjonowanie administracji budowlanej oraz zawodów architekta, inżyniera budownictwa i urbanisty. więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządcy - przegląd 2019»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Programy dla zarządców nieruchomości Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10527|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10097|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl