CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Zalety nowego Kodeksu według wiceministra

Agnieszka Zygmunt  |  28.11.2016
Co minister mówi o nowym Kodeksie urbanistyczno-budowlanym?
Co minister mówi o nowym Kodeksie urbanistyczno-budowlanym?
arch.
  • Nowy Kodeks urbanistyczno-budowlany gwarantuje transparentność procedur.
  • Ministerstwo kładzie też nacisk na załatwienie spraw elektronicznie.
  • Mają się też skrócić terminy oczekiwania na decyzje - wynika z deklaracji wiceministra Tomasza Żuchowskiego.

Przeczytaj też: Minister podsumowuje miniony rok

W Poznaniu wiceminister Żuchowski brał udział w kolejnym z rozpoczętych na początku października spotkań dotyczących konsultacji publicznych ws. Kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Ma on uregulować proces inwestycyjny.

Nowe regulacje zostały zawarte w ponad 600 artykułach, a wprowadzenie Kodeksu będzie wiązało się ze zmianą ok. 120 ustaw. Żuchowski podkreślał na spotkaniu, że podstawą inwestowania - według Kodeksu - będzie plan miejscowy.

"Wzmacniamy też partycypację społeczną na różnych szczeblach, wskazując jednocześnie, w jaki sposób ten plan ma być uzgadniany z mieszkańcami, i wskazując również na formę planowanych działań przez samorząd" - zadeklarował.

Dowiedz się więcej: Wiceminister o konsultacjach w sprawie Kodeksu urbanistyczno-budowlanego

"Wkładamy w tym momencie do systemu prawnego również instytucje umowy urbanistycznej, czyli umowy między samorządem a inwestorem, która będzie determinowała inwestora w przypadku planu (na wniosek inwestora) do wykonania konkretnych obiektów z infrastruktury celu publicznego, jak drogi, obiekty socjalne, komunalne, szkoła czy przedszkole - tak abyśmy nie zabudowali kilku hektarów budynkami, nie budując jednocześnie żadnej infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania mieszkańców" podrkeślił.

Zauważył też, że zlikwidowane zostaną skomplikowane procedury uzyskiwania różnego rodzaju wniosków. Zastąpi je tzw. zgoda zintegrowana. Kwestia wydawanych zezwoleń na budowę będzie odbywała się wyłącznie w starostwie powiatowym, a w przypadku skomplikowanych spraw - na wyższych szczeblach administracji.

"Będziemy mieli więc instytucję jednego okienka i jednocześnie eliminujemy ilość tzw. papierologii, obecnej dziś w obejściu formalno-prawnym przy wydawaniu pozwoleń na budowę" - stwierdził wiceminister i dodał, że taka sytuacja zbuduje "jasne relacje pomiędzy obowiązkami urzędu a projektantem".

Porównaj opinie: Fasadowe zmiany urbanistyczno-budowlane

"Wprowadzamy wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, aspekty cyfrowe, z publikacją wszelkiego rodzaju dokumentów również w formie teleinformatycznej. W kontekście rozwiązań po stronie inwestora będziemy mówili jasno - jaka inwestycja wymaga, jakiej procedury - tak aby każdy wiedział, że kiedy chce budować wiatę, altanę, budynek jednorodzinny czy zakład produkcyjny, to jakiej procedurze podlega i jakie uzgodnienia są wymagane" - obiecał wiceminister..

"Chcemy też kłaść duży nacisk na transparentność procedur i krótkie terminy, które będą jasno określały obowiązki poszczególnych stron w tym zakresie" - zaznaczył także.

Jego zdaniem, jedną z większych zalet Kodeksu stanowi wyeliminowanie w znacznym stopniu interpretacji obowiązujących obecnie przepisów, które rozstrzygać muszą sądy administracyjne lub które stanowią przedmiot batalii między prawnikami.

Jak mówił Żuchowski podczas konsultacji publicznych, osoby, które mają jakieś zastrzeżenia do Kodeksu, zwracają uwagę jedynie na drobiazgi. Podkreślił przy tym, że "jesteśmy [w ministerstwie - przyp. red.] wdzięczni za te uwagi dotyczące pewnych mankamentów i kwestii wymagających jeszcze doprecyzowania. Jesteśmy na to otwarci, co więcej - teraz właśnie jest na to czas, abyśmy mogli te wnioski uwzględnić w stosownym czasie".

Konsultacje nad projektem zakończą się 1 grudnia w Szczecinie. Ich podsumowanie odbędzie się w Warszawie w połowie grudnia.

źródło: propertydesign.pl

Od początku września trwają konsultacje społeczne projektów ustaw regulujących funkcjonowanie administracji budowlanej oraz zawodów architekta, inżyniera budownictwa i urbanisty. więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10821|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10396|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl