Artykuł sponsorowany

ELEKTRYCZNE SYSTEMY PRZECIWOBLODZENIOWE ENSTO

 Ensto Pol Sp. z o.o.  |  06.12.2016
Ensto Pol

Systemy ochrony przeciwoblodzeniowej są coraz częściej stosowane w naszych warunkach klimatycznych. Zapobiegają one powstaniu oblodzenia, a więc likwidują przyczyny, a nie tylko skutki. Podmiotami decydującymi się na wykonanie instalacji przeciwoblodzeniowych są już nie tylko instytucje zabezpieczające schody, rampy rozładowcze, podjazdy i zakłady przemysłowe (rurociągi), lecz także coraz częściej również osoby prywatne, które decydują się na zastosowanie tego typu rozwiązań na schodach, podjazdach do garaży oraz rynnach i rurach spustowych.

Poza ww. typowymi zastosowaniami, przed oblodzeniem i zaleganiem śniegu możemy zabezpieczać: chodniki, parkingi, kładki, obrzeża dachów, zbiorniki, posadzki w chłodniach przemysłowych, elementy anten satelitarnych, prowadnice bram przesuwnych i wiele innych miejsc i urządzeń – wszystkie te miejsca, gdzie zalegający śnieg i lód uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie.

Zauważalne jest coraz częstsze stosowanie systemów przeciwoblodzeniowych w rolnictwie (podgrzewanie posadzek w stajniach i chlewniach albo gleby np. w szklarniach) oraz sporcie (podgrzewane murawy boisk sportowych). Dowiedz się więcej na temat systemów przeciwoblodzeniowych firmy Ensto>>

Systemy przeciwoblodzeniowe mogą być realizowane za pomocą stałooporowych przewodów grzejnych (Ensto Tassu, Ensto Tash), mat grzejnych (Ensto Ulla) oraz przewodów samoregulujących (Ensto Optiheat).

Systemy przeciwoblodzeniowe Ensto

Stałooporowe przewody grzejne mogą być wykonane jako jednożyłowe (wówczas są dwustronnie zasilane) bądź dwużyłowe, przeznaczone do zasilania jednostronnego. Przewody stałooporowe przystosowane są do zasilania napięciem 230V lub 400V. Na etapie projektowania tego typu instalacji, poprzez zmiany odległości pomiędzy przewodami, mamy możliwość dobrania mocy jednostkowej przypadającej na metr kwadratowy zabezpieczanej powierzchni.

Maty grzejne to nic innego, jak odcinki przewodu grzejnego o odpowiedniej długości uformowane w taki sposób, aby po ułożeniu na danej powierzchni można było uzyskać określoną moc jednostkową. Maty grzejne przeznaczone do realizowania zadań ochrony przeciwoblodzeniowej produkowane są najczęściej o mocy jednostkowej 300W/mkw. i wymiarach od kilku do kilkunastu metrów kwadratowych. Nie daj się zaskoczyć zimie>>

 Mata grzejna Ensto Ulla  Kable grzejne Ensto Optiheat
Mata grzejna Ensto Ulla    Kable grzejne Ensto Optiheat


Samoregulujące przewody grzejne (Ensto Optiheat) zbudowane są z dwóch przewodów miedzianych, pomiędzy którymi znajduje się element oporowy o rezystancji zależnej od temperatury otoczenia. Zależność rezystancji, a tym samym mocy wydzielanej przez przewód, jest odwrotnie proporcjonalna do temperatury, więc przy wzroście temperatury moc przewodu się zmniejsza. Przewody samoregulujące mogą być dowolnie skracane lub przedłużane, co znacznie upraszcza planowanie i wykonawstwo instalacji.

Systemy przeciwoblodzeniowe EnstoZabezpieczanie schodów, podjazdów, dróg i innych powierzchni otwartych

Zalegający śnieg i lód są głównymi przyczynami powstawania uszkodzeń nawierzchni, wiążących się z kosztownymi naprawami. Często też prowadzą do groźnych wypadków. Ułożenie systemu grzejnego pod taką powierzchnią eliminuje oblodzenie i nie dopuszcza do zalegania na niej śniegu. Dzięki temu uniknąć można konieczności rozmrażania za pomocą środków chemicznych lub odśnieżania ręcznego. Zmniejsza się przy tym prawdopodobieństwo wystąpienia wypadków spowodowanych przez śliską nawierzchnię.

Systemy przeciwoblodzeniowe mogą być instalowane pod każdym rodzajem nawierzchni (betonem, kostką brukową, asfaltem). Należy jednak zachować szczególną ostrożność, aby kable grzewcze podczas montażu nie doznały uszkodzeń mechanicznych. W przypadku instalacji systemu grzewczego w asfalcie należy również zwrócić uwagę na to, aby izolacja przewodu była w stanie wytrzymać wysoką temperaturę, jaka panuje przy jego wylewaniu. Skonsultuj się ze specjalistami firmy Ensto >>

Do zabezpieczania powierzchni otwartych stosuje się gotowe maty grzejne (Ensto Ulla), przewody grzejne (Ensto Tash) lub też przewody samoregulujące (Ensto Optiheat). Na wybór odpowiedniego produktu oraz mocy systemu ma wpływ zarówno przeznaczenie i kształt ogrzewanej powierzchni, jak i rodzaj pokrycia oraz obecność (lub brak) zadaszenia. Moc jednostkowa systemów przeciwoblodzeniowych powinna wynosić od 200 W/mkw. w przypadku miejsc zadaszonych do nawet 400 W/mkw. na terenie otwartym - w miejscach charakteryzujących się dużym ruchem pojazdów i pieszych.

Systemy przeciwoblodzeniowe Ensto

Systemy przeciwoblodzeniowe EnstoZabezpieczanie rurociągów

Potrzeba ogrzewania rurociągów wynika z faktu niedoskonałych właściwości termoizolacyjnych materiałów, z których zbudowane są rury. Celem zastosowania tego typu systemu jest ochrona transportowanej rurociągiem cieczy przed zamarznięciem lub zapewnienie jej odpowiedniej temperatury na całej długości (np. dla zachowania ciągłości procesów technologicznych).

Do zabezpieczenia rurociągów najczęściej stosowane są przewody samoregulujące (typu Ensto Optiheat), gdyż w zależności od potrzeb umożliwiają dostarczanie do rurociągu odpowiedniej ilości mocy.

Ponadto mogą być one przycinane na dowolną długość. Na wybór odpowiedniego przewodu ma wpływ średnica rurociągu, różnica temperatur (Trury – Tzewn) oraz grubość ewentualnej warstwy izolacji.

Systemy przeciwoblodzeniowe EnstoZabezpieczanie rynien i rur spustowych

Ogrzewanie rynien i rur spustowych, połączone często z ogrzewaniem krawędzi dachu, skutecznie likwiduje nagromadzenia śniegu i lodu, zapewnia drożność rynien i rur spustowych oraz zapobiega uszkodzeniom rynien, dachu i fasady budynku, spowodowanym przez oblodzenie i niekontrolowany spływ wody.

Innym ważnym zadaniem systemu ogrzewania rynien jest zapobieganie powstawaniu niebezpiecznych nawisów i sopli. Do tego typu rozwiązań stosujemy przewody stałooporowe (Ensto Tassu) bądź samoregulujące (Ensto Optiheat).

Parametrem doboru jest w tym wypadku średnica rynny (szerokość koryta dachowego). Dla typowych rynien o średnicach rzędu 110 mm przyjmuje się ok. 40 W/mb rynny.

Systemy przeciwoblodzeniowe EnstoSterowanie systemami przeciwoblodzeniowymi

W celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej w systemach przeciwoblodzeniowych stosuje się odpowiednio dobrane i zaprogramowane urządzenia sterujące.

Do regulacji mniejszych systemów przeciwoblodzeniowych używa się dwukanałowych termostatów ECO 910, umożliwiających ustawienie przedziału temperatury, w którym instalacja będzie załączana.

Dla większych instalacji nieodzowne jest zastosowanie specjalnego sterownika, który - poza czujnikiem temperatury - ma czujnik wilgoci.      

 Systemy przeciwoblodzeniowe Ensto  Systemy przeciwoblodzeniowe Ensto
Sterownik ETO2 i gruntowy czujnik temperatury i wilgotności ETOG-55

 W ofercie Ensto znajdują się sterowniki ECO 900, ETO2 oraz ETR, wraz z dodatkowymi czujnikami dobieranymi w zależności od systemu (czujniki gruntowe i rynnowe). Przy ich zastosowaniu ogrzewanie załącza się tylko wtedy, gdy czujniki jednocześnie wykryją wilgoć i niską temperaturę.

Sterowanie ogrzewaniem rurociągów realizowane jest za pomocą termostatu współpracującego z czujnikiem temperatury umieszczonym na rurociągu. Termostat utrzymuje zadaną temperaturę rurociągu, a tym samym przepływającej przez niego cieczy.

Ensto Pol Ensto Pol Sp. z o.o.
ul. Starogardzka 17A
83-010 Straszyn
Poland
+801 360 066

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Produkty i technologie

4/2017

Aktualny numer:

Administrator 4/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Z czym borykają się spółdzielnie
  • - Dochodzenie wierzytelności
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 12871|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl