CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Skuteczna wentylacja

Od skuteczności wentylacji zależy nie tylko kierunek i wielkość doprowadzanych strumieni powietrza, lecz też poziom hałasu, estetyka i wystrój pomieszczeń.
Od skuteczności wentylacji zależy nie tylko kierunek i wielkość doprowadzanych strumieni powietrza, lecz też poziom hałasu, estetyka i wystrój pomieszczeń.
Rys. J. Sawicki

Skuteczna wentylacja to wypadkowa pracy wielu elementów systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, zwłaszcza nawiewników. Zależy od nich nie tylko kierunek i wielkość doprowadzanych strumieni powietrza, lecz także poziom hałasu oraz estetyka i wystrój pomieszczenia.

Prawo a wentylatory

Dyrektywy 2009/125/WE i 005/32/WE zawierają ogólne zasady ustalania wymagań dla produktów wykorzystujących energię elektryczną. Ich celem jest m.in. ograniczenie zużycia energii i tym samym wpływu na środowisko naturalne. Akty wykonawcze do dyrektyw, czyli rozporządzenia, wprowadzają wymagania ekoprojektu dla poszczególnych grup urządzeń etapowo – są to zwykle dwa lub trzy etapy rozłożone na kilka lat.

W przypadku wentylatorów znaczenie mają dwa rozporządzenia: 640/2009 i 327/2011:

  • pierwsze zawiera wymagania dla silników elektrycznych o mocy znamionowej od 0,75 do 375 kW, w tym silników stanowiących integralną część innych produktów;
  • drugie dotyczy wentylatorów napędzanych silnikiem elektrycznym o poborze mocy od 125 do 500 kW.

Rozporządzenie 640/2009 dla silników elektrycznych ustanowiło trzy etapy: 2011, 2015 i 2017 r.

Wymagania rosły w nim na każdym etapie, ponadto im większa moc silnika, tym wyższe wymagania.

Na przykład od czerwca 2011 r. silnik dwubiegowy o mocy 1,1 kW musi mieć sprawność 79,6, a sześciobiegowy – 78,1, natomiast od stycznia 2015 r. – analogicznie – 82,7 i 81 (ale jeśli ma sterownik bezstopniowy, to sprawność wymagana jest na poziomie z 2011 roku).

Z kolei od 1 stycznia 2017 r. każdy silnik będzie musiał mieć sprawność jak z 2015 r. i jednocześnie sterownik bezstopniowy.

W przypadku wentylatorów wyznaczanie sprawności nie jest tak proste jak dla silników elektrycznych.

Minimalny wymóg sprawności zespołu wentylatora i silnika zależy też od typu wirnika i sposobu montowania. Inne wymagania dotyczą wentylatorów promieniowych o łopatkach wygiętych do przodu lub do tyłu, wentylatorów komorowych, o przepływie mieszanym czy osiowych.

Producenci stosują różne rozwiązania, np. silniki z elektroniczną komutacją (EC), i stale poprawiają charakterystyki wirników oraz modernizują układy regulacji prędkości obrotowej.

Istnieją grupy wentylatorów, których te wymagania nie obowiązują. Są to m.in. urządzenia przeznaczone do stosowania w przestrzeniach zagrożonych wybuchem (ATEX), do zastosowań awaryjnych, do pracy krótkotrwałej, do pracy w temperaturze roboczej powyżej 100°C.

Z kolei dla wentylatorów podwójnego zastosowania – czyli przeznaczonych do wentylacji oraz krótkoterminowego oddymiania w sytuacjach awaryjnych – wymagania są niższe o 5%.

Pokłosiem dyrektywy 2009/125/WE jest też rozporządzenie 1253/2014 z 7 lipca 2014 r. dotyczące wymagań dla systemów wentylacyjnych. Pośrednio dotyczy ono również wentylatorów.

Wprowadzono dwa etapy wymagań – pierwszy obowiązuje od stycznia 2016 r., a drugi zacznie obowiązywać od stycznia 2018 r.

Wymogi te zawarte są w załącznikach do rozporządzenia. Zmierzają ku temu, by w systemach wentylacyjnych działających cały rok, w budynkach zarówno mieszkalnych, jak i niemieszkalnych, były wykorzystywane jedynie najbardziej efektywne urządzenia.

Najwyżej oceniane są wentylatory o łopatkach wygiętych do tyłu oraz z silnikami EC i bezstopniowym układem regulacji prędkości obrotowej.

Zmiany wymagań idą w takim kierunku, by wszystkie systemy wentylacyjne – przewodowe i bezprzewodowe – spełniały za kilka lat najwyższe normy efektywności.

Metody badania i kalkulacji dla wentylacji budynków mieszkalnych i niemieszkalnych są różne.

Czytaj też: HVAC – ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kurs - Aktualne zasady prowadzenia rachunkowości przez wspólnotę mieszkaniową »

Kurs księgowości dla wspólnot mieszkaniowychW większości przypadków w księgowości prowadzonej przez wspólnotę mieszkaniowej pojawiają się błędy. Wynika to przede wszystkim z nieznajomości elementarnych zasad rozliczania przychodów i rozchodów wspólnoty. Nieprawidłowa ewidencja księgowa może doprowadzić... Czytam więcej »


Pojemniki na śmieci – jak je zasłonić? »

Jak zapewnić zdrowy mikroklimat w budynku?»

pojemniki na odpady mieszkania wentylacja budynku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem... Chcę wiedzieć »

Mikroklimat w budynkach wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, zwierząt, roślin, a także na efektywność przebiegu procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach jest głównym zadaniem wentylacji... czytam więcej »


Fotowoltaika na dachu budynku - zobacz, gdzie uzyskać dotacje »

Fotowoltaika na dachuInstalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu nieruchomości pozyskuje energię z promieniowania słonecznego, a następnie zamienia ją w energię elektryczną. Wytworzony w panelach... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC wilgoć w ścianach
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

W Szwajcarii na początku lat 80. XX w., w trakcie prac badawczych nad wpływem atmosfery zawilgoconych pomieszczeń na zdrowie ludzi, zauważono, że zastosowanie określonych fal elektromagnetycznych może być użyteczne... czytam więcej»


Dlaczego warto dobrze wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Nowe podejście do modernizacji budynków wielorodzinnych»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Rosnące koszty prac i materiałów budowalnych istotnie wpływają na decyzje co do planowanych modernizacji energetycznych budynków wielorodzinnych. Z drugiej strony lokatorzy... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Usuniemy zanieczyszczenia z Twojej instalacji!

wiata rowerowa odpowietrzenie kaloryferów

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19674|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16918|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12025|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl