CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Sprytne rozwiązania na zimę

Ochrona zieleni, odśnieżanie, elektryczne instalacje grzewcze, projektowanie ogrzewania podłogowego
Z A  |  Administrator 11/2016  |  14.12.2016
Instalacje ogrzewania połaci dachowych, krawędzi dachów, rynien i rur spustowych są dobrym rozwiązaniem dla utrzymania drożności systemów odwadniających te strefy budynków.
Instalacje ogrzewania połaci dachowych, krawędzi dachów, rynien i rur spustowych są dobrym rozwiązaniem dla utrzymania drożności systemów odwadniających te strefy budynków.
Fot. Elektra

Zima zawsze bezwzględnie ujawnia słabe punkty nieruchomości. Stanowi także dobry test umiejętności zarządcy. Starannie wykonany przegląd nieruchomości i dobre zabezpieczenia newralgicznych elementów budynku dają zaś spokój wynikający z tego, że zrobił on wszystko, aby zadbać o nieruchomość. To ochrona nie tylko przed zimową aurą, lecz także przed przykrymi niespodziankami, stresem oraz wydatkami.

Ciąg dalszy artykułu...

Ochrona zieleni

Ochrona zieleni to dodatkowy aspekt, już nie obowiązkowy, jednak coraz więcej profesjonalnych zarządców zwraca na niego uwagę. Zabezpieczenie roślinności wokół budynków, często bardzo drogiej, polega m.in. na obłożeniu jej korą oraz matami zabezpieczającymi przed przemarzaniem.

Wartości estetyczne otoczenia są dla właścicieli nie mniej ważne niż stan techniczny obiektu. Dlatego warto zadbać o rośliny rosnące na terenie należącym do danej nieruchomości, aby na wiosnę odwdzięczyły się pięknym wyglądem.

Odśnieżanie

Jednym z ważniejszych zadań zimowego utrzymania nieruchomości jest odśnieżanie. Już teraz zarządcy powinni przygotować się na opady śniegu jak najwcześniej, bowiem nie wiadomo kiedy ten moment nadejdzie. Warto pamiętać, że zalegająca na budynku gruba warstwa śniegu może być niezwykle niebezpieczna. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które zarządcy mogą zatrudnić w celu odśnieżania dachów i chodników.

Często zapominamy o sprawdzeniu sprzętu do odśnieżania oraz o zmagazynowaniu suchego piasku do posypywania ścieżek, aby pierwszy atak śniegu nie sparaliżował życia mieszkańców osiedla.

Pamiętajmy, że możemy zamówić więcej materiałów i poprosić dostarczającą je firmę o dowożenie ich na bieżąco. Dzięki temu za piasek, sól i mieszankę zapłacimy tyle, co przed sezonem, i unikniemy nerwów w sytuacji, kiedy to kończą nam się zapasy.

Elektryczne instalacje grzewcze

Do budowy instalacji elektrycznego ogrzewania płaszczyznowego stosuje się przewody elektryczne lub maty grzejne. Ich niewielka grubość pozwala stosować je nie tylko w lekkich i niskich warstwach w nowych czy remontowanych budynkach, lecz także po to, żeby system tworzył dużą pojemność akumulacyjną. Mogą być jedyną instalacją grzewczą albo służyć zwiększaniu komfortu (np. w łazience) lub optymalizacji kosztów eksploatacyjnych (przy dużej pojemność akumulacyjna w salonie i kuchni).

Zalety kabli i mat grzejnych to niskie koszty inwestycyjne oraz łatwość i szybkość montażu. Przewody i maty można układać praktycznie pod każdym rodzajem posadzki ze względu na łatwe sterowanie i brak ryzyka.

Projektowanie ogrzewania podłogowego

Producenci systemów ogrzewania elektrycznego operują pojęciami: moc przewodu grzejnego [W/m] – ilość ciepła wydzielana przez 1 m przewodu grzejnego; moc maty grzejnej [W/m2] – ilość ciepła wydzielana przez przewód grzejny zamontowany na 1 m2 maty oraz moc grzejna [W/m2] – ilość ciepła, jaka ma przypadać na każdy m2 powierzchni pomieszczenia w celu uzupełnienia strat ciepła i ogrzania pomieszczenia do żądanej temperatury.

Obliczenia projektowego obciążenia cieplnego budynku [kW/m2] przez przenikanie i wentylację należy wykonać według normy PN-EN 12831:2006. Wartość projektowego obciążenia cieplnego budynku warto zwiększyć o 30% w celu zmniejszenia bezwładności układu grzejnego.

Wraz z rozwojem technologii izolowania termicznego i kontrolowanej mechanicznej wentylacji oraz pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych rosnąć będzie udział elektrycznych systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych. W wytycznych producentów systemów płaszczyznowego ogrzewania elektrycznego zalecana temperatura podłogi wynosi 26°C. W łazienkach i pasach przyokiennych dopuszcza się temperaturę 29–30°C. Z kolei dla instalacji ogrzewania ściennego temperatura powierzchni grzejnej powinna osiągnąć 24–28°C.

Przekroczenie tych temperatur obniża poczucie komfortu cieplnego. Dla ogrzewania służącego tylko do uzyskania ciepłej podłogi należy stosować regulatory temperatury mierzące temperaturę podłogi, a w ogrzewaniu podłogowym służącym jako ogrzewanie zasadnicze – regulatory mierzące temperaturę powietrza.

Dla wielu budynków optymalnym rozwiązaniem może być wybór systemu ogrzewania akumulacyjnego, który wykorzystuje własną energię elektryczną z instalacji PV, a niedobory uzupełnia pozaszczytową energią elektryczną, dostępną przede wszystkim w godzinach nocnych. W tym rozwiązaniu podłoga musi mieć zdolność magazynowania ciepła. Wymaga to np. zastosowania na poziomie parteru masywnej konstrukcji warstwy betonowej – od 7 do 15 cm grubości.

W procesie projektowym do obliczeń należy wykorzystywać wytyczne danego producenta systemu ogrzewania podłogowego, w których często podawane są przykłady różnych rozwiązań z uwagi na rodzaj ogrzewania (podstawowe, uzupełniające, akumulacyjne), rodzaj pomieszczenia (mieszkalne, publiczne) i, co najważniejsze, rodzaj wykończenia podłogi lub izolacji ściany.

Czytaj też: Poradnik dla zarządców cz. 5 [e-book za darmo] + RABATY >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17991|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11268|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10840|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl