CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Sprytne rozwiązania na zimę

Ochrona zieleni, odśnieżanie, elektryczne instalacje grzewcze, projektowanie ogrzewania podłogowego
Z A  |  Administrator 11/2016  |  14.12.2016
Instalacje ogrzewania połaci dachowych, krawędzi dachów, rynien i rur spustowych są dobrym rozwiązaniem dla utrzymania drożności systemów odwadniających te strefy budynków.
Instalacje ogrzewania połaci dachowych, krawędzi dachów, rynien i rur spustowych są dobrym rozwiązaniem dla utrzymania drożności systemów odwadniających te strefy budynków.
Fot. Elektra

Zima zawsze bezwzględnie ujawnia słabe punkty nieruchomości. Stanowi także dobry test umiejętności zarządcy. Starannie wykonany przegląd nieruchomości i dobre zabezpieczenia newralgicznych elementów budynku dają zaś spokój wynikający z tego, że zrobił on wszystko, aby zadbać o nieruchomość. To ochrona nie tylko przed zimową aurą, lecz także przed przykrymi niespodziankami, stresem oraz wydatkami.

Ciąg dalszy artykułu...

Ochrona zieleni

Ochrona zieleni to dodatkowy aspekt, już nie obowiązkowy, jednak coraz więcej profesjonalnych zarządców zwraca na niego uwagę. Zabezpieczenie roślinności wokół budynków, często bardzo drogiej, polega m.in. na obłożeniu jej korą oraz matami zabezpieczającymi przed przemarzaniem.

Wartości estetyczne otoczenia są dla właścicieli nie mniej ważne niż stan techniczny obiektu. Dlatego warto zadbać o rośliny rosnące na terenie należącym do danej nieruchomości, aby na wiosnę odwdzięczyły się pięknym wyglądem.

Odśnieżanie

Jednym z ważniejszych zadań zimowego utrzymania nieruchomości jest odśnieżanie. Już teraz zarządcy powinni przygotować się na opady śniegu jak najwcześniej, bowiem nie wiadomo kiedy ten moment nadejdzie. Warto pamiętać, że zalegająca na budynku gruba warstwa śniegu może być niezwykle niebezpieczna. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które zarządcy mogą zatrudnić w celu odśnieżania dachów i chodników.

Często zapominamy o sprawdzeniu sprzętu do odśnieżania oraz o zmagazynowaniu suchego piasku do posypywania ścieżek, aby pierwszy atak śniegu nie sparaliżował życia mieszkańców osiedla.

Pamiętajmy, że możemy zamówić więcej materiałów i poprosić dostarczającą je firmę o dowożenie ich na bieżąco. Dzięki temu za piasek, sól i mieszankę zapłacimy tyle, co przed sezonem, i unikniemy nerwów w sytuacji, kiedy to kończą nam się zapasy.

Elektryczne instalacje grzewcze

Do budowy instalacji elektrycznego ogrzewania płaszczyznowego stosuje się przewody elektryczne lub maty grzejne. Ich niewielka grubość pozwala stosować je nie tylko w lekkich i niskich warstwach w nowych czy remontowanych budynkach, lecz także po to, żeby system tworzył dużą pojemność akumulacyjną. Mogą być jedyną instalacją grzewczą albo służyć zwiększaniu komfortu (np. w łazience) lub optymalizacji kosztów eksploatacyjnych (przy dużej pojemność akumulacyjna w salonie i kuchni).

Zalety kabli i mat grzejnych to niskie koszty inwestycyjne oraz łatwość i szybkość montażu. Przewody i maty można układać praktycznie pod każdym rodzajem posadzki ze względu na łatwe sterowanie i brak ryzyka.

Projektowanie ogrzewania podłogowego

Producenci systemów ogrzewania elektrycznego operują pojęciami: moc przewodu grzejnego [W/m] – ilość ciepła wydzielana przez 1 m przewodu grzejnego; moc maty grzejnej [W/m2] – ilość ciepła wydzielana przez przewód grzejny zamontowany na 1 m2 maty oraz moc grzejna [W/m2] – ilość ciepła, jaka ma przypadać na każdy m2 powierzchni pomieszczenia w celu uzupełnienia strat ciepła i ogrzania pomieszczenia do żądanej temperatury.

Obliczenia projektowego obciążenia cieplnego budynku [kW/m2] przez przenikanie i wentylację należy wykonać według normy PN-EN 12831:2006. Wartość projektowego obciążenia cieplnego budynku warto zwiększyć o 30% w celu zmniejszenia bezwładności układu grzejnego.

Wraz z rozwojem technologii izolowania termicznego i kontrolowanej mechanicznej wentylacji oraz pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych rosnąć będzie udział elektrycznych systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych. W wytycznych producentów systemów płaszczyznowego ogrzewania elektrycznego zalecana temperatura podłogi wynosi 26°C. W łazienkach i pasach przyokiennych dopuszcza się temperaturę 29–30°C. Z kolei dla instalacji ogrzewania ściennego temperatura powierzchni grzejnej powinna osiągnąć 24–28°C.

Przekroczenie tych temperatur obniża poczucie komfortu cieplnego. Dla ogrzewania służącego tylko do uzyskania ciepłej podłogi należy stosować regulatory temperatury mierzące temperaturę podłogi, a w ogrzewaniu podłogowym służącym jako ogrzewanie zasadnicze – regulatory mierzące temperaturę powietrza.

Dla wielu budynków optymalnym rozwiązaniem może być wybór systemu ogrzewania akumulacyjnego, który wykorzystuje własną energię elektryczną z instalacji PV, a niedobory uzupełnia pozaszczytową energią elektryczną, dostępną przede wszystkim w godzinach nocnych. W tym rozwiązaniu podłoga musi mieć zdolność magazynowania ciepła. Wymaga to np. zastosowania na poziomie parteru masywnej konstrukcji warstwy betonowej – od 7 do 15 cm grubości.

W procesie projektowym do obliczeń należy wykorzystywać wytyczne danego producenta systemu ogrzewania podłogowego, w których często podawane są przykłady różnych rozwiązań z uwagi na rodzaj ogrzewania (podstawowe, uzupełniające, akumulacyjne), rodzaj pomieszczenia (mieszkalne, publiczne) i, co najważniejsze, rodzaj wykończenia podłogi lub izolacji ściany.

Czytaj też: Poradnik dla zarządców cz. 5 [e-book za darmo] + RABATY >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak utrzymać ciśnienie, usuwać zanieczyszczenia i odgazować systemy HVAC?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17091|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10657|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10230|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl