Artykuł sponsorowany

Detekcja w garażach

Rozwiązania firmy Hekato Electronics
mgr inż. Iwona  Żupańska  |  20.12.2016  |  1

Garaże podziemne są coraz częściej nieodłączną częścią budynków mieszkalnych, biurowych i usługowych, a w wielu przypadkach stanowią samodzielne obiekty w centrach miast. Istotnym elementem bezpieczeństwa takich inwestycji jest sprawnie działający system wentylacji mechanicznej, który zapewni ochronę osobom przebywającym w garażu przez szkodliwym wpływem spalin samochodowych.

Zadania systemu detekcji

Zadaniem systemu detekcji jest szybkie wykrycie nadmiaru szkodliwych lub/i niebezpiecznych substancji w powietrzu, a następnie uruchomienie systemu wentylacji, który usunie niebezpieczne ilości związków. Podczas pracy silników spalinowych powstaje szereg substancji, m.in.: dwutlenek węgla CO2, woda H2O, węglowodory HC lub THC i ich pochodne, tlenek węgla CO, sadza, tlenki azotu, tlenki siarki, ołów i jego związki, metale, inne substancje stałe. W Polsce do zasilania silników stosuje się również LPG, który może stanowić zagrożenie przy nieszczelnej lub uszkodzonej instalacji.

Detektory w Polsce

Polskie przepisy obecnie uznają tlenek węgla za wskaźnik zanieczyszczenia powietrza w garażach i to właśnie na podstawie detekcji CO sterowana jest wentylacja mechaniczna. W większości systemów detekcji w garażach w Polsce detektory są wyposażone w sensory półprzewodnikowe – są to detektory progowe (sygnalizują przekroczenie określonych stężeń gazów). Czujniki te jednak z upływem czasu zwiększają swoją czułość. Dla prawidłowego działania wymagają przeprowadzenia ponownej kalibracji (co najmniej raz na 3 lata).

Detektory z czujnikiem półprzewodnikowym są coraz częściej zastępowane przez czujniki elektrochemiczne (dla CO), które są dokładniejsze i szybsze we wskazaniach mierzonych stężeń i nie wymagają rekalibracji, a tylko okresowego sprawdzenia, a czujniki elektrochemiczne nowej generacji charakteryzują się również długą żywotnością 6–8 lat. Sprawdź »

 

Wymagania norm europejskich dotyczące jakości urządzeń do detekcji w garażach przyczyniły się do wyeliminowania detektorów z czujnikiem półprzewodnikowym z rynków naszych zachodnich sąsiadów. Detektory tlenku węgla firmy Hekato są tak skonstruowane, że głowice pomiarowe z czujnikami półprzewodnikowymi i elektrochemicznymi są wymienne i wzajemnie kompatybilne. Oznacza to możliwość wymiany samych głowic w przypadku zmiany wymagań prawnych, a nie całego urządzenia. Zakupiony obecnie system DE-TOX firmy Hekato nie determinuje i nie ogranicza klientom wyboru czy ulepszeń w przyszłości. Przekonaj się sprawdzając nasze rozwiązania »

Niebezpieczne tlenki

Uzupełniającym składnikiem detekcji w przypadku garaży podziemnych jest sterowanie wentylacją za pomocą detektorów LPG – z uwagi na bardzo duży udział samochodów napędzanych tym paliwem w Polsce. Ale czy to wystarcza?

W Europie ok. 50% samochodów jest napędzanych silnikiem Diesla. Jak pokazują dane Centralnej Ewidencji Pojazdów, udział diesli w rynku nowych samochodów w ostatnich latach waha się na poziomie 40–45%. Silniki Diesla w porównaniu z silnikami benzynowymi emitują w spalinach znikome ilości tlenku węgla, ale aż 20-krotnie więcej tlenków azotu.

Tlenkom azotu (NOx) przypisuje się ok. dziesięciokrotnie bardziej szkodliwe oddziaływanie na organizm człowieka niż tlenkom węgla (CO). Pomimo wprowadzania przez Unię Europejską coraz bardziej restrykcyjnych norm (Euro 5, Euro 6), emisja tlenków azotu nie maleje – wiemy o tym choćby dzięki aferze z silnikami Volkswagena. Dlatego w sytuacji gdy w garażu parkują w większości samochody z silnikami wysokoprężnymi, sterowanie wentylacją na podstawie detekcji CO może być nieskuteczne, gdyż nawet przy znacznym stężeniu spalin niski poziom tlenku węgla w nich zawarty nie uruchomi wentylacji. System detekcji ma zapewniać bezpieczeństwo użytkownikom, może więc warto również w Polsce zastanowić się nad zastosowaniem także innych detektorów, np. dla CO2 lub NOx?

Prawidłowy montaż dektora

Oprócz rodzaju detektora niezmiernie istotny jest jego prawidłowy montaż. W przypadku tlenku węgla projektanci i instalatorzy nie mają wątpliwości – detektory CO umieszcza się na wysokoś ci ok. 1,8 m od posadzki (strefa przebywania ludzi) – jest to wysokość optymalna z punktu widzenia bezpieczeństwa.

W przypadku LPG, który także w fazie gazowej jest cięższy od powietrza, przyjęto, że skuteczną detekcję prowadzi się z poziomu ok. 30 cm. Jednak wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Hekato Electronics Sp. z o.o. wraz z Politechniką Łódzką wskazują, że stężenia LPG odczytane na poziomie 10 i 30 cm od podłogi znacznie się różnią (nawet kilkukrotnie). Dowiedz się więcej »

 

Prawdopodobieństwo wykrycia wycieku LPG przy czujniku umieszczonym na wysokości 10 cm od podłogi wynosi 90–100% (w odległości 9 m od wycieku), podczas gdy na wysokoś ci 30 cm spada do 40–60%. Niezbędnym elementem systemu detekcji są tablice sygnalizacyjne. Należy pamiętać, że samo uruchomienie tablic sygnalizacyjnych bezpośrednio po przekroczeniu progów alarmowych nie oznacza jeszcze stężenia zagrażającego osobom przebywającym w garażu. Progi alarmowe detektorów zapewniają wykrywania stężeń na poziomie jeszcze bezpiecznym dla użytkownika garażu i jednocześnie ekonomiczną pracę instalacji wentylacyjnej, bez zbyt częstych uruchomień wentylatorów.

 

Hekato Electronics Sp. z o.o.
54-617 Wrocław, ul. Karpacka 22
tel. 605 966 922
, www.hekato.pl

Komentarze

(1)
Beniamin | 28.12.2016, 14:51
Świetny artykuł, spotkałem już Hekato Electronics na kilku konferencjach i można zauważyć ,że handlowcy wiedzą wiele odnośnie detekcji. W mojej subiektywnej opinii Gazex'owi wyrósł poważny konkurent.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18215|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11442|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11012|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl