CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Licencje po deregulacji

Agnieszka Zygmunt  |  28.12.2016
Od trzech lat mamy deregulację w zawodach nieruchomościowych, ale popyt na kompetentnych pośredników nie maleje.
Od trzech lat mamy deregulację w zawodach nieruchomościowych, ale popyt na kompetentnych pośredników nie maleje.
arch.

Centralny Rejestr Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości zawiera już przeszło 8000 nazwisk pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości. Po trzech latach od deregulacji obu tych zawodów oraz zniesienia konieczności odbywania przez ich przedstawicieli obowiązkowych szkoleń i spełniania zawodowych standardów, branża sama dba o ciągłą profesjonalizację.

Dowiedz się, Skąd się biorą problemy zarządców?

"W 2017 roku minie 20 lat od powołania do życia zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami. Historia zatoczyła koło, trzy lata temu wróciliśmy do rozwiązań z początków transformacji ustrojowej. Brak odpowiednich ram prawnych prowadzi do degradacji zawodu. Na rynku pojawiło się wiele firm, działających bez przygotowania i doświadczenia. Poziom oferowanych przez nich usług pozostawia wiele do życzenia" – zauważa Andrzej Piórecki, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Tysiące licencji

Od 1 stycznia 2014 r. nie obowiązują żadne wymogi - zarówno w zakresie niekaralności, wykształcenia, jak i kwalifikacji - dla osób, które chcą świadczyć usługi pośrednictwa i zarządzania nieruchomościami. Pozostał jedynie obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, ale ustawodawca nie przewidział nawet żadnych restrykcji za jego brak.

Chcąc zabezpieczyć konsumentów przed brakiem profesjonalnej obsługi i nieuczciwymi praktykami, PFRN nadaje licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz licencję zarządcy nieruchomości. Nazwiska osób legitymujących się tymi dokumentami można znaleźć w działającym od końca 2013 roku Centralnym Rejestrze Pośredników i Zarządców Nieruchomości, dostępnym na stronie www.rejestr.pfrn.pl.

Zobacz też: PFRN i MORe razem

W rejestrze, który stanowi podstawowe źródło informacji dla klientów chcących skorzystać z usług pośrednictwa lub zarządzania nieruchomościami, znaleźć już można niemal 8000 nazwisk. Osoby, które chcą uzyskać licencję, muszą spełnić wymagania regulaminu ich nadawania i dobrowolnie przyjąć na siebie zobowiązania wynikające z Kodeksu Etyki Pośrednika i Zarządcy Nieruchomości.

Posiadacze licencji PFRN mają w rejestrze własny profil, zawierający podstawowe dane, zakres świadczonych usług i informacje o ubezpieczeniu OC. Licencje odnawiane są co trzy lata. Niezmiennie duże zainteresowanie pośredników i zarządców ich aktualizowaniem świadczy o potrzebie profesjonalizacji.

Potwierdzają to badania, przeprowadzane regularnie przez PFRN wśród pośredników oraz konsumentów. Niemal połowa pytanych chce przywrócenia licencji, które są dla nich gwarancją przestrzegania najwyższych standardów i bezpieczeństwa, a aż 57% obawia się dalszego wzrostu liczby nierzetelnych pośredników i zarządów. PFRN ciągle odbiera telefoniczne skargi od osób oszukanych przez pseudopośredników.

Dodatkowe specjalizacje

Centralnemu Rejestrowi PFRN towarzyszy system nadawania tytułu specjalisty PFRN w różnych dziedzinach obrotu i zarządzania nieruchomościami, w tym sprzedaży mieszkań i najmu nieruchomości mieszkalnych. Tytuł potwierdza specjalistyczne kwalifikacje zawodowe osób posiadających licencje PFRN. Warunkiem jego otrzymania jest ukończenie specjalistycznego szkolenia z danej dziedziny oraz zdanie egzaminu.

Przeczytaj również: Rynek nieruchomości dziś i jutro

"To kolejny krok gwarantujący wysokie kompetencje w zawodzie, dodatkowe zabezpieczenie interesów klientów przed nieuczciwymi i nierzetelnymi praktykami. Dziś pośrednicy to wszechstronni doradcy, łączący obsługę prawną, bankową, deweloperską i podatkową" – zapewnia Andrzej Piórecki.

źródło: housemarket.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11079|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10661|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl