CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy płyty styropianowe na elewację budynku to dobry pomysł? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10731,jak-nakladac-klej-do-styropianu-plyty-styropianowe-na-elewacje
Płyty styropianowe, aby spełniły swoje funkcje wymagają odpowiedniego montażu. Nie bez znaczenia jest...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, klej do styropianu elewacyjnego,

Szczyt klimatyczny w Marrakeszu

Polska proponuje „leśne gospodarstwa węglowe”
Helena Śpiewak  |  Administrator 12/2016  |  11.01.2017
Porozumienie ma dla Polski korzystną formułę, bo nie tylko mówi o konieczności zredukowania emisji CO2, lecz uwzględnia także opcję „neutralności klimatycznej”.
Porozumienie ma dla Polski korzystną formułę, bo nie tylko mówi o konieczności zredukowania emisji CO2, lecz uwzględnia także opcję „neutralności klimatycznej”.
Rys: http://www.cop22-morocco.com/

W listopadzie w Marrakeszu odbyły się dwutygodniowe obrady COP22 (Konferencja Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu), podczas których dopracowano ustalenia COP21, czyli historycznego paryskiego porozumienia klimatycznego, zawartego przez 195 państw 12 grudnia 2015 roku.

Głównym założeniem porozumienia było utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie niższym niż 2˚C (optymalnie – 1,5 stopnia) w stosunku do epoki preindustrialnej.

Polska ratyfikowała paryskie porozumienie 10 października 2016 roku. Szybko! Nic dziwnego. Porozumienie ma dla Polski korzystną formułę, bo nie tylko mówi o konieczności zredukowania emisji CO2, lecz uwzględnia także opcję „neutralności klimatycznej”. W praktyce oznacza to, że od sygnatariuszy nie jest wymagana „dekarbonizacja”. Emisja CO2 może być równoważona jednoczesnym jego pochłanianiem.

Minister Jan Szyszko, po złożeniu dokumentów ratyfikacyjnych (7 października 2016 roku) stwierdził, że dzięki paryskiemu porozumieniu klimatycznemu, będziemy mogli nadal używać węgla: „Emisję będziemy redukować poprzez stosowanie najnowszych technologii przy budowie nowych bloków energetycznych. Z drugiej strony wykorzystamy proces pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy. Dzięki temu możemy nie tylko zmniejszać koncentrację dwutlenku węgla w atmosferze, ale także wykorzystać go do regeneracji gleb i lasów (…). Te działania wpisują się w politykę zrównoważonego rozwoju i mogą być przykładem dla innych państw”.

Niedługo po tym, właśnie na szczycie w Marrakeszu, polski rząd zgłosił koncepcję „leśnych gospodarstw węglowych”. Polega ona na założeniu, że niektóre gatunki drzew mają większą niż inne zdolność do pochłaniania dwutlenku węgla w naturalnym procesie syntezy. Dzięki odpowiednim zabiegom hodowlanym możliwe jest stymulowanie tego zjawiska. Oto nasze polskie, indywidualne stanowisko w zakresie metod, jakimi zamierzamy osiągnąć cele porozumienia paryskiego.

Jak się dowiedzieliśmy, wyniki badań i analiz programu „leśnych gospodarstw węglowych” przedstawi przedsiębiorstwo Lasy Państwowe. Jego pilotażowe wdrożenie rozpocznie się już w 2017 roku.

Ranking państw na rzecz ochrony klimatu

W Marrakeszu 16 listopada br. opublikowano coroczny Climate Change Performance INDEX, przygotowywany przez Germanwatch, CAN oraz CCPI. Indeks ten pokazuje miejsce poszczególnych państw w świetle ich działań na rzecz ochrony klimatu (ranking dotyczy 58 uprzemysłowionych państw).
W tym roku Polska spadła z 34. na 35. miejsce.
W rankingu spadły również:
- Niemcy ( z 27. na 29.),
- Dania (z wysokiego czwartego miejsca aż na 13.)
- i Wielka Brytania (z miejsca piątego na szóste).

Polska, podobnie jak Węgry, Ukraina, Brazylia i Stany Zjednoczone, zaliczana jest do krajów o słabych osiągnięciach w zakresie ochrony klimatu. Sporo dzieli nas od liderów – Francji i Szwecji.

Natomiast spośród 10 największych na świecie emitentów CO2 aż sześciu zaliczono do państw o bardzo słabych osiągnięciach, czyli do jeszcze gorszej kategorii niż nasza. Są to: Rosja, Kanada, Iran, Korea, Arabia Saudyjska i Japonia.

W przypadku dwóch największych emitentów dwutlenku węgla (USA i Chiny), ich osiągnięcia w zakresie ochrony klimatu oszacowano nieco lepiej, uznając je tylko za słabe.

Najlepiej w zestawieniu wypada Francja, najgorzej zaś Japonia. Jednak żadne z 58 poddanych ocenie państw, emitujących w sumie ponad 90% CO2, nie podjęło jeszcze działań, które pozwoliłyby ograniczyć wzrost globalnej temperatury poniżej 2˚C!

Polska organizatorem COP24

Polska zabiegała o organizację szczytu klimatycznego COP24 w 2018 r. i będzie jego organizatorem. Ma to być kolejny dowód na zaangażowanie naszego kraju w walkę ze zmianami klimatycznymi.

- Głównym celem jest zmniejszenie koncentracji CO2 w atmosferze. Musimy to zrobić jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie. Drogami do tego celu są – po pierwsze – redukcja emisji, a po drugie – wchłanianie dwutlenku z atmosfery przez żywe systemy, jak gleba i lasy – stwierdził minister Jan Szyszko.

- Samo sadzenie drzew nie rozwiąże problemu, nawet gdybyśmy obsadzili lasem całą Polskę. Nie jesteśmy w stanie zrekompensować pochłanianiem CO2 emisji z innych sektorów, jak chociażby z energetyki, transportu, rolnictwa czy budownictwa – komentuje koncepcję ministra Urszula Stefanowicz z Polskiego Klubu Ekologicznego.

- Niestety, w świetle wypowiedzi ministra środowiska nadal będziemy tkwili w iluzji, że lasy i gleby załatwią za nas problem emisji i zamiast rozwijać zielone technologie możemy opierać się nadal na węglu – stwierdził z kolei Krzysztof Jędrzejewski, rzecznik ds. politycznych Koalicji Klimatycznej.

Czytaj też: Nieruchomości a zmiany klimatu >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć zanieczyszczenia z instalacji wodociągowej »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejZanieczyszczenia występujące w wodzie instalacyjnej, często o charakterze ferromagnetycznym mogą powodować następujące problemy: nieprawidłowe działanie automatycznych odpowietrzników... Czytam więcej »Urządzenia do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach - jak oszczędzić na cieple ?

W czym może pomóc izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży
Dowiedz się, ile kosztuje izolacja stropów piwnic i garaży?

Ciepło i zawór ciepła Ocieplanie garażów i piwnic
Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną kwestią. Dlaczego? czytam dalej »

Odpowiednia izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży pomoże zmniejszyć przede wszystkim zużycie ciepła. Jest również jedynym sposobem, by uporać się z zimną podłogą w pomieszczeniu nad piwnicą... Chcę wiedzieć, ile to kosztuje»Układy dystrybucji wody użytkowej i grzewczej »

Dystrybucja wodyMają za zadanie dostarczyć wodę i energię do budynków w sposób bezpieczny i optymalny. Ich jakość decyduje w dużej mierze o jakości całej instalacji (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Co zrobić, by nie wymieniać rur ?

Wymiana rur w budynkuKażdego dnia w budynkach mieszkalnych wymieniane są rury, szczególnie piony wody ciepłej. Przyczyna jest zawsze ta sama: kamień ... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Jak powstają awarie pomp i instalacji wodociągowych»
czyszcenie i renowacja elewacji Monitoring pomp i instalacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Udowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym przeglądom. Usterki są rozpoznawane odpowiednio wcześnie, zanim jeszcze dojdzie do zakłócenia produkcji, dostaw ciepła lub wody i większych uszkodzeń... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Jak bezinwazyjnie i skutecznie osuszyć mury budynku?
Jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom tam gdzie brak sieci ciepła systemowego i gazu ziemnego? »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Jest kilka sposobów zwalczania wilgoci. Metoda osuszania zawilgoconych murów musi m.in. uwzględniać ich grubość oraz rodzaj materiału, z którego powstały.... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
1-2/2019

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stawka na specjalizację? - debata
  • - Nie wystarczy prawo i technika... - wywiad
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 9765|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl