Artykuł sponsorowany

Jak rozliczyć pit od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości

 PITax.pl  |  15.01.2017

Dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości należy wykazać w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-39. W rozliczeniu pit od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości oraz praw majątkowych możemy zastosować ulgę mieszkaniową, jeżeli uzyskane przychody z tego tytułu przeznaczymy na własne cele mieszkaniowe.

Terminy dotyczące  PIT-39

Deklarację PIT-39, w której rozliczymy przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, należy złożyć do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym, w którym miało miejsce odpłatne zbycie. W 2017 roku deklaracje PIT-39 można złożyć do 2 maja (termin się przesuwa, gdyż 30 kwietnia wypada w sobotę). W tym samym czasie należy zapłacić należny podatek, jeśli taki wynika z rozliczenia. W trakcie roku nie trzeba odprowadzać zaliczek z tytułu podatku wykazywanego w tej deklaracji.

W 2017 roku deklaracje PIT-39 składają osoby, które uzyskały dochód ze sprzedaży prywatnej nieruchomości nabytej lub wybudowanej po 31 grudnia 2010 roku, czyli w latach 2011 -2016. Osoby, które sprzedały w 2016 roku nieruchomość nabytą lub wybudowaną wcześniej, nie muszą składać zeznania PIT-39. Wynika to z przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który mówi, że podatek dochodowy od osób fizycznych płaci się jedynie w przypadku, gdy odpłatne zbycie nie następuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i nieruchomość została sprzedana  przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Pięcioletni okres liczony jest  od końca roku podatkowego, w którym nieruchomość została nabyta lub wybudowana. Jeżeli więc nieruchomość została zakupiona w styczniu 2010 roku, to okres 5 lat zaczyna się liczyć od stycznia następnego roku, czyli od stycznia 2011 r. Upływa on z końcem roku 2015. Oznacza to, przychodu uzyskanego w 2016 roku ze sprzedaży nieruchomości nabytej lub wybudowanej  przed 1 stycznia 2011 roku, nie trzeba rozliczać w PIT-39 za 2016 rok, gdyż nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jak rozliczyć pit 2017 od dochodu ze sprzedaży w latach 2011-2016

W deklaracji PIT-39 składanej w 2017 roku wykazujemy przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeżeli od jej nabycia/wybudowania nie minęło pięć lat. Ponieważ podatek PIT w deklaracji PIT-39 obliczany jest od dochodu, przychód uzyskany z odpłatnego zbycia pomniejszymy o koszty.

Najczęściej podstawowym kosztem jest w tym przypadku jest koszt nabycia lub wybudowania nieruchomości. W przypadku, gdy nabycie nastąpiło w drodze spadku,darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, do kosztów uzyskania przychodów zaliczamy  kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

Poza tym  do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość nieruchomości w czasie ich posiadania. Dotyczy to zarówno nieruchomości nabytych odpłatnie, jak i nieodpłatnie. Do ustalenia wysokości poniesionych nakładów przyjmuje się wartości wynikające z faktur VAT oraz dokumentów potwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Podstawa opodatkowania może być zmniejszona przez odjęcie kosztów samej sprzedaży, jak np. kosztów ogłoszeń, opłat sądowych, notarialnych ponoszonych przez sprzedającego w związku z umową sprzedaży. Podatek wynosi 19% osiągniętego dochodu, czyli różnicy pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania przychodu.

Jak rozliczyć pit z ulga mieszkaniową

W przypadku, gdy dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przeznaczone zostaną na własne cele mieszkaniowe, podlegają zwolnieniu z podatku.
Zwolnieniu nie podlega dochód w całości, a tylko  w części przychodu wydatkowanej na cele mieszkaniowe.

Warunkiem zwolnienia jest poniesienie wydatków na własne cele mieszkaniowe od dnia odpłatnego zbycia.w okresie dwóch lat. Termin upływu dwóch lat liczy się  od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Jeżeli na własne cele mieszkaniowe przeznaczony będzie cały przychód z odpłatnego zbycia, wówczas uzyskany z tego tytułu dochód w całości nie będzie podlegał opodatkowaniu..

Definicja wydatków na własne cele mieszkaniowe

Wydatki na własne cele mieszkaniowe to:

  • wydatki na zakup budynku mieszkalnego,
  • na nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
  • na nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
  • na budowę, adaptację czy też remont własnego budynku mieszkalnego bądź lokalu mieszkalnego
  • na spłatę kredytu wraz z odsetkami zaciągniętego na własne potrzeby mieszkaniowe.

Do zwolnienia z podatku uprawniają też wydatki na własne cele mieszkaniowe ponoszone poza granicami kraju, pod warunkiem istnienia odpowiednich umów międzynarodowych.

Korekta zeznania PIT-39

W zeznaniu PIT-39 wykazuje  się dochody zwolnione z podatku, nawet jeśli nie zostały jeszcze wydatkowane  na cele mieszkaniowe. Jeżeli nie zostaną wypełnione warunki zwolnienia z PIT, np. środki nie będą wydatkowane w terminie 2 lat, lub wydatkowane na cele inne niż mieszkaniowe, wówczas należy złożyć korektę tego zeznania i zapłacić podatek PIT wraz z odsetkami za zwłokę.

Program PIT

Jeżeli nie wiemy, jak rozliczyc PIT-39, możemy skorzystac z programu PITax.pl Łatwe podatki, który przeprowadzi nas krok po kroku przez wszystkie etapy wypełniania i wysyłania zeznania.

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jakie przygotowanie zawodowe powinien mieć zarządca?
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

9/2018

Aktualny numer:

Administrator 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w opodatkowaniu na rynku nieruchomości
  • - Jak (nie) rozliczać kosztów?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl