CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2015

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wnioski o dotacje ze środków m. st. Warszawy na likwidację starych źródeł ciepła i budowę nowych węzłów cieplnych oraz likwidację kotłów na paliwa stałe i zastępowanie ich nowymi kotłami gazowymi - krok po kroku

archiwum

Smog w życiu naszych miast nie pojawił się ostatnio, ale niewątpliwie ostatnio walka z nim stała się dla włodarzy wszystkich szczebli priorytetem. Na przykład warszawski ratusz w jej ramach zadeklarował, że pomoże mieszkańcom stolicy w sfinansowaniu wymiany starych pieców na nowe, efektywne energetycznie źródła ciepła. Sprawdźmy, jak dokładnie będzie wyglądała ta pomoc.

Korzyści

Przybrała ona formę dotacji, która maksymalnie może wynieść 75% rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji. Osoby fizyczne na budowę nowej kotłowni mogą uzyskać maksymalnie 7000 zł, a wspólnoty mieszkaniowe i przedsiębiorcy – 15 000 zł. Jeszcze więcej, bo aż 20 000 zł, mogą uzyskać te wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe czy przedsiębiorcy, którzy zdecydują się zlikwidować starą kotłownię i zbudować nowy węzeł cieplny.

Można też nie budować węzła od podstaw, tylko doposażyć już istniejący w moduł ciepłej wody, aby uniknąć – nadal całkiem powszechnego – podgrzewania ciepłej wody w piecykach gazowych lub termach elektrycznych (które dzięki temu będzie można zlikwidować). Jednakże  doposażenie budynku w instalację centralnej ciepłej wody inwestor musi sfinansować ze środków własnych bądź z kredytu. Dotacja – co wymaga podkreślenia - jest przeznaczona na budowę lub modernizację źródeł ciepła. Nie może posłużyć do wykonania dokumentacji, nadzoru czy np. budowy instalacji wewnętrznych.

Jeśli zaś dana jednostka, np. wspólnota mieszkaniowa, ma pięć budynków i w każdym z nich starą kotłownię, którą chce wymienić na nowy węzeł cieplny, to powinna złożyć pięć osobnych wniosków, czyli dokładnie tyle ile nowych węzłów cieplnych planuje wybudować. W rezultacie może otrzymać do 100 000 zł (5 x 20 000), (przy czym nie więcej niż 75% rzeczywistych kosztów).

Dotację z budżetu m. st. Warszawy można dodatkowo łączyć ze świadectwami efektywności energetycznej, czyli tzw. białymi certyfikatami. Są one bardzo ważnym instrumentem, gdyż z ich sprzedaży można uzyskać znaczące środki, a dzięki nim – sfinansować również polepszenie efektywności energetycznej instalacji wewnętrznych centralnego ogrzewania i ciepłej wody, na co pieniędzy od miasta przeznaczyć nie wolno. Jak widać, połączenie dotacji z uzyskaniem i sprzedażą białych certyfikatów znacząco podnosi opłacalność inwestycji, więc zdecydowanie warto to robić.

Spójrzmy na konkrety: dotacja z miasta wynosi do 75%,  a białe certyfikaty pokrywają nawet 20% wydatków inwestycyjnych. Poza tym ciepło sieciowe jest o ok. 20% tańsze od gazu i o ok. 30% tańsze od oleju opałowego. W efekcie inwestycja polegająca na zamianie starej kotłowni na nowy węzeł cieplny może się nam zwrócić już po pierwszym sezonie grzewczym, a w kolejnych latach  będziemy już tylko oszczędzać na dużo niższych kosztach eksploatacyjnych.

Formalności

Wnioski o dotację możemy składać do Biura Ochrony Środowiska, pl. Starynkiewicza 7/9:

• do 31 marca 2017 r. na przedsięwzięcia planowane do realizacji w 2017 roku;
• od 1 września 2017 r. do 31 marca 2018 r. na inwestycje planowane na 2018 r.

Niestety, pewną uciążliwością może okazać się ilość koniecznych do dostarczenia dokumentów. Do wniosku dołączamy: dokumentację inwestycji, czyli najlepiej projekt, kosztorys, ofertę firmy wykonawczej; zdjęcia likwidowanego pieca; oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością; pozwolenie na budowę – jeżeli jest wymagane, informacje odnośnie do pomocy de minimis. Szczegółowy wykaz wymaganych załączników można znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej m. st. Warszawy (www.bip.warszawa.pl), wpisując w wyszukiwarkę numer uchwały Rady m. st. Warszawy: XXXVIII/975/2016 z 15 grudnia 2016 r.

Ich zgromadzenie wymaga sporo zachodu. Popatrzmy jednak na to z innej perspektywy. Decyzja o  podłączeniu budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej wynika z tego, że, chcemy mniej płacić za ciepło w perspektywie dziesiątek lat, a ciepło sieciowe w Warszawie jest jednym z najtańszych w Polsce. Przed wybudowaniem węzła cieplnego i tak potrzebujemy wykonać projekt, nie posłuży on więc tylko temu, by spełnić wymogi dotacji. Dodatkowo za zrealizowaną inwestycję przysługują nam białe certyfikaty, do których uzyskania także potrzebujemy ww. dokumentów. A więc raz zamówiona dokumentacja ma szansę przydać się nam wielokrotnie: w czasie robót, uzyskiwania dotacji z miasta i starań o białe certyfikaty od URE.  Włożone w nią pieniądze i wysiłek na pewno nie pójdą więc na marne.

Roboty budowlane możemy rozpocząć dopiero po zawarciu z miastem umowy o udzielenie dotacji. Jednak projekt można, a wręcz należy, przygotować wcześniej, ponieważ dokumentacja techniczna jest jednym z wymaganych załączników do wniosku o dotację. Jeśli złożymy wniosek do 31 marca 2017 roku, to prace powinniśmy zakończyć do 30 listopada 2017 r. Jeżeli zaś wniosek złożymy między 1 września 2017 r. a 31 marca 2018 r., to prace musimy zakończyć do 30 listopada 2018 r.

Niestety, dotacja wpłynie na konto wnioskodawcy dopiero po zakończeniu prac i akceptacji rozliczenia przez Biuro Ochrony Środowiska. Nie jest wypłacana w postaci zaliczki. Trzeba więc być gotowym na to, że albo na realizację inwestycji będziemy mieć własne (ewentualnie z kredytu) środki, albo umówimy się z wykonawcą, że odroczy nam część płatności do czasu otrzymania przez nas dotacji i środków ze sprzedaży białych certyfikatów.

Jeśli nie mamy siły albo nie czujemy się wystarczająco pewnie, by samodzielnie przygotować wszystko do złożenia wniosku, możemy się też rozejrzeć za firmą, która przeprowadzi inwestora przez cały ten proces: od wykonania projektów, poprzez przygotowanie wniosków o dotacje czy białe certyfikaty, po wykonanie robót i rozliczenie inwestycji. Inwestor naprawdę nie musi się na tym znać. Rolą inwestora jest podjąć decyzję o zmianie starego pieca na nowy węzeł cieplny i wybrać wyspecjalizowaną firmę, która zajmie się resztą.

Mam wielką nadzieję, że dzięki dotacjom oraz białym certyfikatom z roku na rok w Warszawie będzie coraz mniej starych pieców, co poprawi jakość stołecznego powietrza i stan zdrowia nas wszystkich.


www.ekoprojekt.com

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak radzić sobie z roszczeniami dotyczącymi szkód osobowych ? Weekend darmowej dostawy w Księgarni Technicznej »
jak radzic sobie z roszczeniami dotyczącymi szkód osobowych? Weekend darmowej dostawy w księgarni technicznej
W otaczającej rzeczywistości musimy być przygotowani na szereg roszczeń (...) czytaj dalej » Zamówienia złożone w dniach 26-28 maja br. zostaną wysłane do Państwa bez opłat za przesyłkę.  sprawdź »

Jak otworzyć bramę lub furtkę telefonem »

zalanie lokatorskie - co zrobić?

Wszechobecne telefony komórkowe realizują wiele funkcjonalności w naszym życiu. Tym razem telefon może być bezpłatnym, o zasięgu globalnym (...) czytaj dalej»

 


Uważaj na pułapki przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego » Jak dostosować nieruchomość do potrzeb niepełnosprawnych »
Uważaj na zakup mieszkania z rynku wtórnego Jak dostosować nieruchomość do potrzeb niepełnosprawnych
Kupno mieszkania z rynku wtórnego może mieć i zalety, i wady (...) czytaj dalej » Powinniśmy zadbać o to, aby rzeczywistość otaczająca nas była przystępna dla nas wszystkich (...) czytaj dalej »

 

Z domofonem bezpieczniej - jaki domofon wybrać?

Jaki domofon wybrać ? Do instalowania domofonu nikogo nie trzeba już przekonywać. W większości budynków wielorodzinnych zresztą funkcjonują już one z powodzeniem (...) czytaj więcej»


 

Jaką izolację przeciwwodną budynku wybrać » Czy instalować na dachu systemy przeciwoblodzeniowe »
Jaka izolacja przeciwwodna budynku? Czy instalować na dachu systemy przeciwoblodzeniowe
Wnikanie wilgoci powinno być wyeliminowane już w fazie budowy obiektu. Błędy budowlane, zmienne warunki (...) czytaj dalej » Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić gruntowny przegląd instalacji i systemów, które (...) czytaj dalej »

 


Jak wydać niewiele dzisiaj i uniknąć ogromnych strat jutro»

Okiem Brokera - wiedza dla wszystkich zajmujących się nieruchomościami

Seria skutecznej i niepublikowanej wcześniej wiedzy dla każdego, kto zajmuje się nieruchomościami czytaj dalej »

 


Jak osuszyć mieszkanie po zalaniu?
Wyjątkowa promocja dla prenumeratorów Administratora »
Prenumerata promocja administrator
Specjaliści twierdzą, że w ciągu kilku godzin w mieszkaniu może się rozlać nawet kilka metrów sześciennych wody. Powierzchniowe zebranie jej nadmiaru nie rozwiązuje problemu (...) czytaj dalej » Prenumerata to także dostęp do treści portalu oraz atrakcyjne zniżki na szkolenia organizowane przez redakcję Administratora czytaj dalej »

 


 Pokonujemy bariery architektoniczne zarówno w budynkach użyteczności publicznej jak i w budynkach prywatnych (...)

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

5/2017

Aktualny numer:

Administrator 5/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Zarządcą lub pośrednikiem wyłącznie przedsiębiorca
  • - Echa wspólnotowych zebrań
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl