CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Użytkowanie wieczyste na własność

Od macochy
Właściciele lokali w budynkach wielorodzinnych, z mocy prawa staną się współwłaścicielami gruntu
Właściciele lokali w budynkach wielorodzinnych, z mocy prawa staną się współwłaścicielami gruntu
Rys. redakcja Administratora
Ciąg dalszy artykułu...

Od macochy

Co do opisanych pomysłów na zamianę prawa użytkowania we własność, to mam dużo wątpliwości: jeśli będzie własność, to bezpodstawne jest wnoszenie opłat za użytkowanie wieczyste. Obawiam się, że miasto wymyśli dodatkowe trudnienia. Kiedyś odmawiało przekształceń, jeśli chociaż w jednym lokalu w budynku była zarejestrowana działalność gospodarcza. W dzisiejszych czasach w spółdzielni nie ma takiego budynku – ludzie muszą podać adres swojej firmy, nie prowadzą działalności w mieszkaniu, bo wynajmują lokale.

To nie jedyny powód, dla którego spółdzielcy mogą poczuć się traktowani po macoszemu. Część spółdzielni bowiem ma budynki postawione na działkach o nieuregulowanym stanie prawnym.

MSM „Energetyka” np. ma 150 ha gruntów we władaniu, w tym 44 ha bez prawa użytkowania wieczystego. To własność miasta, które skomunalizowało grunty po przejęciu ich od właścicieli na podstawie dekretu Bieruta. Do dzisiaj miasto nie ustanowiło użytkowania wieczystego na te grunty, mimo że na każdą działkę, na której budowali w przeszłości, dostawali obietnicę ustanowienia na rzecz spółdzielni prawa użytkowania wieczystego.

Zdaniem miasta, jedynym powodem, dla którego nie ustanawia się prawa użytkowania wieczystego dla tych 44 ha, są roszczenia spadkobierców dawnych właścicieli, których nie rozpatruje, ponieważ nie ma na to pieniędzy.

Skutek jest łatwy do przewidzenia. Pojawiają się spadkobiercy, którzy – mądrze wykorzystując przepisy – zgłaszają do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) fakt odebrania im gruntów z naruszeniem prawa.

W większości przypadków SKO orzeka, że rzeczywiście odebrano im grunty z naruszeniem nawet wtedy obowiązującego prawa, co otwiera drzwi do roszczeń. Przy tym, jeśli działka odebrana im kiedyś nie jest do dzisiaj zagospodarowana, to zwracają odszkodowanie, które kiedyś dostali za plony i za działkę (w przypadku MSM „Energetyka” większość stanowiły grunty rolne), po czym przejmują teren warty obecnie miliony.

– Wprowadza się nowe programy mieszkaniowe, planuje poważne zmiany, nie porządkując spraw starych – denerwuje się Piotr Kłodziński, prezes zarządu MSM „Energetyka” w Warszawie.

W sytuacji MSM „Energetyka”, gdzie grunty są zabudowane budynkami spółdzielczymi, właściciele nie bardzo mogą te tereny odzyskać i raczej występują o odszkodowanie. Zdarza się jednak, że miasto, próbując uwolnić się od ich nacisków, wycina jakiś fragment ze spółdzielni i proponuje go w ramach zadośćuczynienia – mówi Piotr Kłodziński, prezes MSM „Energetyka” w Warszawie.

Takie postępowania się toczą bez wiedzy spółdzielni, która nie jest stroną w procesach roszczeniowych. Dowiadujemy się już po wszystkim o wynikach postępowania. Tak było w przypadku parkingu osiedlowego o powierzchni 1200 m2 z instalacją wod-kan, elektryczną, monitoringiem, ogrodzonym, utwardzonym. Otrzymaliśmy pismo nakazujące – na podstawie aktu notarialnego – wydanie tego obiektu właścicielom. Grunt ten w akcie notarialnym był opisany jako niezagospodarowany. Miasto bowiem uznaje, że teren niezagospodarowany – to teren bez budynków mieszkalnych. Parking służący całemu osiedlu od 30 lat takiego wymogu nie spełnia. Moim zdaniem jest to niesprawiedliwe. Zwłaszcza że spółdzielnia przejmowała grunty rolne, pastwiska i budowała wszystko: domy, drogi dojazdowe, oświetlała teren – konkluduje Piotr Kłodziński.

Spadkobiercy właścicieli nie zgłosili się jeszcze po parking. Spółdzielnia oprotestowała bowiem decyzję miasta, które w odpowiedzi na protest zaproponowało, by pozwała nowych właścicieli o zwrot poniesionych nakładów na inwestycje.

– Mamy i inne doświadczenia – opowiada Piotr Kłodziński. – Miasto oddało pasek gruntu w środku osiedla nowym właścicielom, którzy szybko sprzedali go deweloperowi. Ten z kolei zamierza budować dom wielorodzinny, korzystając ze spółdzielczej infrastruktury technicznej, uzbrojenia, z obiektów rekreacji i wypoczynku – boisk, palców zabaw, rekreacyjnego zbiornika wodnego czy wybiegu dla psów.

Brak regulacji przynosi jeszcze więcej problemów. Spółdzielnia nie dostawała np. zgody właścicielskiej na żadne prace remontowe w budynkach posadowionych na gruntach, na których nie jest ustanowione prawo użytkowania wieczystego. Plan remontów leżał. Domy niszczały.

– Podpisaliśmy w końcu z miastem umowę dzierżawy i mogliśmy ruszyć z remontami. Sądziliśmy się z miastem o tę dzierżawę i przyznać muszę, że ostatnie dwa wyroki były dla nas pozytywne – mówi Piotr Kłodziński.

Sąd uznał, że dzierżawa jest bezprawna, bo to z winy miasta nie zostały uregulowane kwestie statusu prawnego gruntów. Spółdzielnia jako taka zawsze chciała uregulować te kwestie, dążyła do tego, uczestniczyła nawet w przygotowaniu dokumentacji, płacąc za nią. To miasto nie załatwiło sprawy roszczeń. Takie postępowanie jest nieuczciwe wobec ludzi – członków spółdzielni, bo to z ich pieniędzy realizowane był wszystkie inwestycje. Wielu z nich nie będzie miało też nawet możliwości skorzystania z ustawy o przekształceniu udziałów w użytkowaniu wieczystym we własność, bo ich mieszkania – w związku z uchwałą Sądu Najwyższego, podjętą w składzie siedmiu sędziów – nie mogą stanowić własności, jeśli nie mają określonego ułamkowego udziału w gruncie.

Czytaj też: Prawo sąsiedzkie >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17575|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10956|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10534|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl