• #GorącaLinia – uchwała wspólnoty mimo braku kworum
  • Uchwały można głosować drogą elektroniczną
  • Dezynfekcja we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych
  • E-szkolenie: Wykorzystanie narzędzi wspomagających przygotowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych
  • Obowiązki? Możesz mieć je z głowy.

Polecane Artykuły (prawo)

#GorącaLinia – uchwała wspólnoty mimo braku kworum

05.05.2020
Czytelnik pyta: jak ustanowić uchwałę wspólnoty mimo braku kworum?
Czytaj całość

Polecane Artykuły (prawo)

Uchwały można głosować drogą elektroniczną

06.05.2020
Ustawa o własności lokali nie zawiera żadnych wskazówek, dotyczących technicznego sposobu głosowania uchwał. Nie zawiera też wymogów, takich jak np. własnoręczne złożenie podpisu, czy sporządzenie listy obecności i listy biorących udział w głosowaniu. W zakresie...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (prawo)

Dezynfekcja we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych

Rząd apeluje o pozostawanie w domu, jeśli to możliwe, zamyka uczelnie, szkoły, przedszkola, restauracje i wszelkie punkty rozrywkowe. Epidemiolodzy nawołują do przestrzegania szczególnej higieny. Ulice miast puste, a w aptekach i sklepach ograniczenia dla klientów w zakresie liczby...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (prawo)

E-szkolenie: Wykorzystanie narzędzi wspomagających przygotowanie...

30.04.2020
Redakcja miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” inicjuje cykl e-kursów szkoleniem na temat „Wykorzystania narzędzi wspomagających przygotowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych”, przygotowanym przez Andrzeja Rajkiewicza – wiceprezesa Narodowej...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (prawo)

Obowiązki? Możesz mieć je z głowy.

Czy zarządzasz węzłem cieplnym, który nie należy do Veolii? Jeśli tak, to doskonale wiesz, że musisz zdbać o jego stan techniczny, regularnie przeprowadzać konserwacje i zadbać o dostępność części zamiennych - wszystko po to, aby niezależnie od pogody mieszkańcy mogli...
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Użytkowanie wieczyste na własność

Od macochy
Właściciele lokali w budynkach wielorodzinnych, z mocy prawa staną się współwłaścicielami gruntu
Właściciele lokali w budynkach wielorodzinnych, z mocy prawa staną się współwłaścicielami gruntu
Rys. redakcja Administratora
Ciąg dalszy artykułu...

Od macochy

Co do opisanych pomysłów na zamianę prawa użytkowania we własność, to mam dużo wątpliwości: jeśli będzie własność, to bezpodstawne jest wnoszenie opłat za użytkowanie wieczyste. Obawiam się, że miasto wymyśli dodatkowe trudnienia. Kiedyś odmawiało przekształceń, jeśli chociaż w jednym lokalu w budynku była zarejestrowana działalność gospodarcza. W dzisiejszych czasach w spółdzielni nie ma takiego budynku – ludzie muszą podać adres swojej firmy, nie prowadzą działalności w mieszkaniu, bo wynajmują lokale.

To nie jedyny powód, dla którego spółdzielcy mogą poczuć się traktowani po macoszemu. Część spółdzielni bowiem ma budynki postawione na działkach o nieuregulowanym stanie prawnym.

MSM „Energetyka” np. ma 150 ha gruntów we władaniu, w tym 44 ha bez prawa użytkowania wieczystego. To własność miasta, które skomunalizowało grunty po przejęciu ich od właścicieli na podstawie dekretu Bieruta. Do dzisiaj miasto nie ustanowiło użytkowania wieczystego na te grunty, mimo że na każdą działkę, na której budowali w przeszłości, dostawali obietnicę ustanowienia na rzecz spółdzielni prawa użytkowania wieczystego.

Zdaniem miasta, jedynym powodem, dla którego nie ustanawia się prawa użytkowania wieczystego dla tych 44 ha, są roszczenia spadkobierców dawnych właścicieli, których nie rozpatruje, ponieważ nie ma na to pieniędzy.

Skutek jest łatwy do przewidzenia. Pojawiają się spadkobiercy, którzy – mądrze wykorzystując przepisy – zgłaszają do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) fakt odebrania im gruntów z naruszeniem prawa.

W większości przypadków SKO orzeka, że rzeczywiście odebrano im grunty z naruszeniem nawet wtedy obowiązującego prawa, co otwiera drzwi do roszczeń. Przy tym, jeśli działka odebrana im kiedyś nie jest do dzisiaj zagospodarowana, to zwracają odszkodowanie, które kiedyś dostali za plony i za działkę (w przypadku MSM „Energetyka” większość stanowiły grunty rolne), po czym przejmują teren warty obecnie miliony.

– Wprowadza się nowe programy mieszkaniowe, planuje poważne zmiany, nie porządkując spraw starych – denerwuje się Piotr Kłodziński, prezes zarządu MSM „Energetyka” w Warszawie.

W sytuacji MSM „Energetyka”, gdzie grunty są zabudowane budynkami spółdzielczymi, właściciele nie bardzo mogą te tereny odzyskać i raczej występują o odszkodowanie. Zdarza się jednak, że miasto, próbując uwolnić się od ich nacisków, wycina jakiś fragment ze spółdzielni i proponuje go w ramach zadośćuczynienia – mówi Piotr Kłodziński, prezes MSM „Energetyka” w Warszawie.

Takie postępowania się toczą bez wiedzy spółdzielni, która nie jest stroną w procesach roszczeniowych. Dowiadujemy się już po wszystkim o wynikach postępowania. Tak było w przypadku parkingu osiedlowego o powierzchni 1200 m2 z instalacją wod-kan, elektryczną, monitoringiem, ogrodzonym, utwardzonym. Otrzymaliśmy pismo nakazujące – na podstawie aktu notarialnego – wydanie tego obiektu właścicielom. Grunt ten w akcie notarialnym był opisany jako niezagospodarowany. Miasto bowiem uznaje, że teren niezagospodarowany – to teren bez budynków mieszkalnych. Parking służący całemu osiedlu od 30 lat takiego wymogu nie spełnia. Moim zdaniem jest to niesprawiedliwe. Zwłaszcza że spółdzielnia przejmowała grunty rolne, pastwiska i budowała wszystko: domy, drogi dojazdowe, oświetlała teren – konkluduje Piotr Kłodziński.

Spadkobiercy właścicieli nie zgłosili się jeszcze po parking. Spółdzielnia oprotestowała bowiem decyzję miasta, które w odpowiedzi na protest zaproponowało, by pozwała nowych właścicieli o zwrot poniesionych nakładów na inwestycje.

– Mamy i inne doświadczenia – opowiada Piotr Kłodziński. – Miasto oddało pasek gruntu w środku osiedla nowym właścicielom, którzy szybko sprzedali go deweloperowi. Ten z kolei zamierza budować dom wielorodzinny, korzystając ze spółdzielczej infrastruktury technicznej, uzbrojenia, z obiektów rekreacji i wypoczynku – boisk, palców zabaw, rekreacyjnego zbiornika wodnego czy wybiegu dla psów.

Brak regulacji przynosi jeszcze więcej problemów. Spółdzielnia nie dostawała np. zgody właścicielskiej na żadne prace remontowe w budynkach posadowionych na gruntach, na których nie jest ustanowione prawo użytkowania wieczystego. Plan remontów leżał. Domy niszczały.

– Podpisaliśmy w końcu z miastem umowę dzierżawy i mogliśmy ruszyć z remontami. Sądziliśmy się z miastem o tę dzierżawę i przyznać muszę, że ostatnie dwa wyroki były dla nas pozytywne – mówi Piotr Kłodziński.

Sąd uznał, że dzierżawa jest bezprawna, bo to z winy miasta nie zostały uregulowane kwestie statusu prawnego gruntów. Spółdzielnia jako taka zawsze chciała uregulować te kwestie, dążyła do tego, uczestniczyła nawet w przygotowaniu dokumentacji, płacąc za nią. To miasto nie załatwiło sprawy roszczeń. Takie postępowanie jest nieuczciwe wobec ludzi – członków spółdzielni, bo to z ich pieniędzy realizowane był wszystkie inwestycje. Wielu z nich nie będzie miało też nawet możliwości skorzystania z ustawy o przekształceniu udziałów w użytkowaniu wieczystym we własność, bo ich mieszkania – w związku z uchwałą Sądu Najwyższego, podjętą w składzie siedmiu sędziów – nie mogą stanowić własności, jeśli nie mają określonego ułamkowego udziału w gruncie.

Czytaj też: Prawo sąsiedzkie >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... czytam więcej »


Jak płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Co wybrać do czyszczenia elewacji i klatek schodowych?

mycie nieruchomościW czasach wirusów, oprócz dbania o budynek pod względem czystości wizualnej, musimy także dbać też o czystość biologiczną. Co może pomóc nam w tych zadaniach? Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Jak ukryć śmietnik w przestrzeni osiedlowej?

pompy cieplne śmietniki w przestrzeni osiedlowej
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Śmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
4/2020

Aktualny numer:

Administrator 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Umowa najmu a tarcza antykryzysowa
  • - Rozliczanie kosztów ciepła po sezonie
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18914|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12055|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11517|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl