CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Użytkowanie wieczyste na własność

Od macochy
Właściciele lokali w budynkach wielorodzinnych, z mocy prawa staną się współwłaścicielami gruntu
Właściciele lokali w budynkach wielorodzinnych, z mocy prawa staną się współwłaścicielami gruntu
Rys. redakcja Administratora
Ciąg dalszy artykułu...

Od macochy

Co do opisanych pomysłów na zamianę prawa użytkowania we własność, to mam dużo wątpliwości: jeśli będzie własność, to bezpodstawne jest wnoszenie opłat za użytkowanie wieczyste. Obawiam się, że miasto wymyśli dodatkowe trudnienia. Kiedyś odmawiało przekształceń, jeśli chociaż w jednym lokalu w budynku była zarejestrowana działalność gospodarcza. W dzisiejszych czasach w spółdzielni nie ma takiego budynku – ludzie muszą podać adres swojej firmy, nie prowadzą działalności w mieszkaniu, bo wynajmują lokale.

To nie jedyny powód, dla którego spółdzielcy mogą poczuć się traktowani po macoszemu. Część spółdzielni bowiem ma budynki postawione na działkach o nieuregulowanym stanie prawnym.

MSM „Energetyka” np. ma 150 ha gruntów we władaniu, w tym 44 ha bez prawa użytkowania wieczystego. To własność miasta, które skomunalizowało grunty po przejęciu ich od właścicieli na podstawie dekretu Bieruta. Do dzisiaj miasto nie ustanowiło użytkowania wieczystego na te grunty, mimo że na każdą działkę, na której budowali w przeszłości, dostawali obietnicę ustanowienia na rzecz spółdzielni prawa użytkowania wieczystego.

Zdaniem miasta, jedynym powodem, dla którego nie ustanawia się prawa użytkowania wieczystego dla tych 44 ha, są roszczenia spadkobierców dawnych właścicieli, których nie rozpatruje, ponieważ nie ma na to pieniędzy.

Skutek jest łatwy do przewidzenia. Pojawiają się spadkobiercy, którzy – mądrze wykorzystując przepisy – zgłaszają do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) fakt odebrania im gruntów z naruszeniem prawa.

W większości przypadków SKO orzeka, że rzeczywiście odebrano im grunty z naruszeniem nawet wtedy obowiązującego prawa, co otwiera drzwi do roszczeń. Przy tym, jeśli działka odebrana im kiedyś nie jest do dzisiaj zagospodarowana, to zwracają odszkodowanie, które kiedyś dostali za plony i za działkę (w przypadku MSM „Energetyka” większość stanowiły grunty rolne), po czym przejmują teren warty obecnie miliony.

– Wprowadza się nowe programy mieszkaniowe, planuje poważne zmiany, nie porządkując spraw starych – denerwuje się Piotr Kłodziński, prezes zarządu MSM „Energetyka” w Warszawie.

W sytuacji MSM „Energetyka”, gdzie grunty są zabudowane budynkami spółdzielczymi, właściciele nie bardzo mogą te tereny odzyskać i raczej występują o odszkodowanie. Zdarza się jednak, że miasto, próbując uwolnić się od ich nacisków, wycina jakiś fragment ze spółdzielni i proponuje go w ramach zadośćuczynienia – mówi Piotr Kłodziński, prezes MSM „Energetyka” w Warszawie.

Takie postępowania się toczą bez wiedzy spółdzielni, która nie jest stroną w procesach roszczeniowych. Dowiadujemy się już po wszystkim o wynikach postępowania. Tak było w przypadku parkingu osiedlowego o powierzchni 1200 m2 z instalacją wod-kan, elektryczną, monitoringiem, ogrodzonym, utwardzonym. Otrzymaliśmy pismo nakazujące – na podstawie aktu notarialnego – wydanie tego obiektu właścicielom. Grunt ten w akcie notarialnym był opisany jako niezagospodarowany. Miasto bowiem uznaje, że teren niezagospodarowany – to teren bez budynków mieszkalnych. Parking służący całemu osiedlu od 30 lat takiego wymogu nie spełnia. Moim zdaniem jest to niesprawiedliwe. Zwłaszcza że spółdzielnia przejmowała grunty rolne, pastwiska i budowała wszystko: domy, drogi dojazdowe, oświetlała teren – konkluduje Piotr Kłodziński.

Spadkobiercy właścicieli nie zgłosili się jeszcze po parking. Spółdzielnia oprotestowała bowiem decyzję miasta, które w odpowiedzi na protest zaproponowało, by pozwała nowych właścicieli o zwrot poniesionych nakładów na inwestycje.

– Mamy i inne doświadczenia – opowiada Piotr Kłodziński. – Miasto oddało pasek gruntu w środku osiedla nowym właścicielom, którzy szybko sprzedali go deweloperowi. Ten z kolei zamierza budować dom wielorodzinny, korzystając ze spółdzielczej infrastruktury technicznej, uzbrojenia, z obiektów rekreacji i wypoczynku – boisk, palców zabaw, rekreacyjnego zbiornika wodnego czy wybiegu dla psów.

Brak regulacji przynosi jeszcze więcej problemów. Spółdzielnia nie dostawała np. zgody właścicielskiej na żadne prace remontowe w budynkach posadowionych na gruntach, na których nie jest ustanowione prawo użytkowania wieczystego. Plan remontów leżał. Domy niszczały.

– Podpisaliśmy w końcu z miastem umowę dzierżawy i mogliśmy ruszyć z remontami. Sądziliśmy się z miastem o tę dzierżawę i przyznać muszę, że ostatnie dwa wyroki były dla nas pozytywne – mówi Piotr Kłodziński.

Sąd uznał, że dzierżawa jest bezprawna, bo to z winy miasta nie zostały uregulowane kwestie statusu prawnego gruntów. Spółdzielnia jako taka zawsze chciała uregulować te kwestie, dążyła do tego, uczestniczyła nawet w przygotowaniu dokumentacji, płacąc za nią. To miasto nie załatwiło sprawy roszczeń. Takie postępowanie jest nieuczciwe wobec ludzi – członków spółdzielni, bo to z ich pieniędzy realizowane był wszystkie inwestycje. Wielu z nich nie będzie miało też nawet możliwości skorzystania z ustawy o przekształceniu udziałów w użytkowaniu wieczystym we własność, bo ich mieszkania – w związku z uchwałą Sądu Najwyższego, podjętą w składzie siedmiu sędziów – nie mogą stanowić własności, jeśli nie mają określonego ułamkowego udziału w gruncie.

Czytaj też: Prawo sąsiedzkie >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17115|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10676|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10249|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl