CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Podatek za gzyms lub balkon

Krzysztof Cichowski  |  Administrator 12/2016  |  23.01.2017
Coraz częściej słyszy się o naliczaniu opłaty za zajęcie pasa drogowego również za gzyms, wykusz i inne elementy budynku wystające poza obrys jego podstawy.
Coraz częściej słyszy się o naliczaniu opłaty za zajęcie pasa drogowego również za gzyms, wykusz i inne elementy budynku wystające poza obrys jego podstawy.
Rys. redakcja Administratora

Fakt naliczania opłaty za zajęcie pasa drogowego drogi publicznej na podstawie art. 40 ustawy o drogach publicznych jest tak powszechnie znany zarządcom nieruchomości, że wydaje się niemożliwe jakiekolwiek tej opłaty kontestowanie, a nawet już tylko komentowanie. Jednak coraz częściej słysząc o podejmowaniu przez radę danego miasta lub gminy uchwały w sprawie poniżej opisanej, nakłania do pochylenia się nad tą sprawą. Otóż coraz częściej słyszy się o naliczaniu takiej opłaty (za zajęcie pasa drogowego) również za gzyms, wykusz i inne elementy budynku wystające poza obrys jego podstawy. Rady miast motywują swoje uchwały nową wykładnią tego przepisu, nawet jeśli koszty wymiaru i poboru tej opłaty znacznie przekroczą jej wysokość. Przykład jednego z miast województwa zachodniopomorskiego jest na to ewidentnym dowodem.

Treść uchwały podjętej przez radę tego miasta stanowi wprost i jednoznacznie, że za każdy 1 m2 pasa drogowego zajętego przez rzut poziomy balkonu, loggii, wykuszu lub gzymsu itd. nalicza się opłatę w wysokości 1 grosza dziennie.

O ile powierzchnię – a tym samym wynikającą z tego przedmiotową opłatę – balkonu, wykuszu lub łącznika pomiędzy budynkami w miarę łatwo obliczyć, o tyle naliczenie takiej opłaty za kilkucentymetrowy gzyms nad oknem lub inny niewielki „wystający” element budynku zaczyna być problemem.

I tu już widać ułomność tej uchwały. Bowiem nie stanowi, do jakiego miejsca po przecinku (tak metra powierzchni tego rzutu, jak i rzeczonego grosza) ta opłata za zajęcie pasa drogowego ma być naliczana. Ale na szczęście to nie jedyna ułomność tego absurdu.

Pierwsza niejasność jawi się już w treści tej uchwały. Bowiem kolejny punkt wspomnianego § 1 stanowi o wymiarze opłaty za rzut poziomy innych obiektów.
Prawdopodobnie te inne obiekty to nie samoloty lub – co gorsza – satelity przelatujące nad daną drogą publiczną, ale mogą to być na przykład wiadukty.

Pół biedy w przypadku wiaduktu kolejowego lub drogowego nad drogą publiczną, jeśli jest on obiektem skarbu państwa lub samorządu lokalnego. Ale już wiadukt drogowy albo kolejowy jakiegoś zakładu przemysłowego – to może być problem.

Natomiast na pewno będzie problemem to, jak naliczyć powierzchnię zajęcia terenu przez flagę państwową (lub tego miasta), zamocowaną na elewacji budynku, ale łopoczącą na wietrze. Oczywiście łopoczącą co najmniej dzień.

Choć i tu będzie dylemat: czy wywieszenie flagi rano i zdjęcie jej wieczorem oznacza zajmowanie terenu pasa drogowego przez dzień, czy tylko przez część dnia? A tym samym, czy w takim przypadku nie należy wymierzać tej opłaty? Choć ktoś inny zapyta: dzień liczyć od północy do północy, czy tylko od świtu do zmierzchu?

Zostawiając bez rozstrzygania dylemat obszaru łopotania, chyba warto jednak pochylić się nad problemem, czy rzeczywiście wystający gzyms, wykusz lub balkon narusza obszar pasa drogowego – oczywiście, w przypadku, gdy granica pomiędzy tą nieruchomością budynkową a drogą publiczną przebiega po obrysie danego budynku.

A więc trzeba zastanowić się, jak należy rozumieć przestrzeń pasa drogowego, by na przykład właścicieli wspomnianych powyżej samolotów lub satelitów nie obciążać za jego naruszenie.

Chyba najbardziej właściwym będzie po prostu sprawdzić, co jest drogą w rozumieniu rzeczonej ustawy o drogach publicznych. Tamtejszy art. 4 pkt. 2 stanowi wprost i jednoznacznie, że droga to budowla wraz z drogowymi obiektami inżynierskimi, urządzeniami oraz instalacjami, stanowiącą całość techniczno-użytkową, przeznaczona do prowadzenia ruchu drogowego, zlokalizowana w pasie drogowym.

Wobec tego pozostaje tylko zajrzeć do przepisów prawa ustanowionych dla spraw ruchu drogowego. Tu oczywistym będzie sięgnąć do podstawowej ustawy w tej dziedzinie: Prawa o ruchu drogowym.

Jej przepisy, a w szczególności art. 61, znów są jednoznaczne. Zabrania się, by poruszający się po drodze pojazd wraz z ładunkiem przekraczał wysokość 4 m.

Czy wobec tego jakikolwiek element budynku „wystający” nad powierzchnią drogi publicznej na wysokości ponad 4 m narusza pas drogowy? A może dopiero wystający na wysokości ponad 4,5 m nie narusza pasa drogowego? Bowiem zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, w przypadku ruchu po drodze pojazdu nienormatywnego o wysokości ponad 4,5 m, wymagane jest specjalne zezwolenie organu zarządzającego daną drogą.

Jednakże to wszystko nie jest aż tak bardzo absurdalne. Najpoważniejszym absurdem jest fakt, że te budynki z wystającymi nad drogą wykuszami, balkonami lub choćby gzymsami zostały wybudowane za zgodą i wiedzą nie kogo innego, a samorządów ustalających owe absurdalne opłaty. Przecież przed rozpoczęciem realizacji określonych obiektów budowlanych, a w szczególności budynków, wymagane jest uzyskanie pozwolenia na ich budowę (a potem na ich użytkowanie) od organu budowlanego w formie decyzji.

Powyższe wynika wprost z ustawy – Prawo budowlane. A ustawa ta stanowi m.in., aby przed podjęciem decyzji o pozwoleniu na budowę organ budowlany sprawdził zgodność projektu budowlanego oraz zagospodarowania terenu z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym albo decyzji o warunkach zabudowy.

Czy zatem występujące coraz częściej na terenie całego kraju przypadki wymiaru przez jednostki samorządu terytorialnego opłat za naruszenie obszaru drogi publicznej przez „wystający” element budynku, wynikają wyłącznie z… błędnych wcześniejszych decyzji organów tych samych samorządów? Ponieważ, zatwierdzając granicę danej nieruchomości, organ samorządowy nie uwzględnił (a powinien!) wszystkich okoliczności wynikających z przepisów Prawa o ruchu drogowym oraz z decyzji wydanych na podstawie Prawa budowlanego przez organy samorządowe.

Pozostaje tylko zapytać, czy błędna decyzja organu samorządowego może powodować nieważność uchwały tegoż samorządu.

Czytaj też: Opodatkowanie dróg >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10823|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10399|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl