CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Podatek za gzyms lub balkon

Krzysztof Cichowski  |  Administrator 12/2016  |  23.01.2017
Coraz częściej słyszy się o naliczaniu opłaty za zajęcie pasa drogowego również za gzyms, wykusz i inne elementy budynku wystające poza obrys jego podstawy.
Coraz częściej słyszy się o naliczaniu opłaty za zajęcie pasa drogowego również za gzyms, wykusz i inne elementy budynku wystające poza obrys jego podstawy.
Rys. redakcja Administratora

Fakt naliczania opłaty za zajęcie pasa drogowego drogi publicznej na podstawie art. 40 ustawy o drogach publicznych jest tak powszechnie znany zarządcom nieruchomości, że wydaje się niemożliwe jakiekolwiek tej opłaty kontestowanie, a nawet już tylko komentowanie. Jednak coraz częściej słysząc o podejmowaniu przez radę danego miasta lub gminy uchwały w sprawie poniżej opisanej, nakłania do pochylenia się nad tą sprawą. Otóż coraz częściej słyszy się o naliczaniu takiej opłaty (za zajęcie pasa drogowego) również za gzyms, wykusz i inne elementy budynku wystające poza obrys jego podstawy. Rady miast motywują swoje uchwały nową wykładnią tego przepisu, nawet jeśli koszty wymiaru i poboru tej opłaty znacznie przekroczą jej wysokość. Przykład jednego z miast województwa zachodniopomorskiego jest na to ewidentnym dowodem.

Treść uchwały podjętej przez radę tego miasta stanowi wprost i jednoznacznie, że za każdy 1 m2 pasa drogowego zajętego przez rzut poziomy balkonu, loggii, wykuszu lub gzymsu itd. nalicza się opłatę w wysokości 1 grosza dziennie.

O ile powierzchnię – a tym samym wynikającą z tego przedmiotową opłatę – balkonu, wykuszu lub łącznika pomiędzy budynkami w miarę łatwo obliczyć, o tyle naliczenie takiej opłaty za kilkucentymetrowy gzyms nad oknem lub inny niewielki „wystający” element budynku zaczyna być problemem.

I tu już widać ułomność tej uchwały. Bowiem nie stanowi, do jakiego miejsca po przecinku (tak metra powierzchni tego rzutu, jak i rzeczonego grosza) ta opłata za zajęcie pasa drogowego ma być naliczana. Ale na szczęście to nie jedyna ułomność tego absurdu.

Pierwsza niejasność jawi się już w treści tej uchwały. Bowiem kolejny punkt wspomnianego § 1 stanowi o wymiarze opłaty za rzut poziomy innych obiektów.
Prawdopodobnie te inne obiekty to nie samoloty lub – co gorsza – satelity przelatujące nad daną drogą publiczną, ale mogą to być na przykład wiadukty.

Pół biedy w przypadku wiaduktu kolejowego lub drogowego nad drogą publiczną, jeśli jest on obiektem skarbu państwa lub samorządu lokalnego. Ale już wiadukt drogowy albo kolejowy jakiegoś zakładu przemysłowego – to może być problem.

Natomiast na pewno będzie problemem to, jak naliczyć powierzchnię zajęcia terenu przez flagę państwową (lub tego miasta), zamocowaną na elewacji budynku, ale łopoczącą na wietrze. Oczywiście łopoczącą co najmniej dzień.

Choć i tu będzie dylemat: czy wywieszenie flagi rano i zdjęcie jej wieczorem oznacza zajmowanie terenu pasa drogowego przez dzień, czy tylko przez część dnia? A tym samym, czy w takim przypadku nie należy wymierzać tej opłaty? Choć ktoś inny zapyta: dzień liczyć od północy do północy, czy tylko od świtu do zmierzchu?

Zostawiając bez rozstrzygania dylemat obszaru łopotania, chyba warto jednak pochylić się nad problemem, czy rzeczywiście wystający gzyms, wykusz lub balkon narusza obszar pasa drogowego – oczywiście, w przypadku, gdy granica pomiędzy tą nieruchomością budynkową a drogą publiczną przebiega po obrysie danego budynku.

A więc trzeba zastanowić się, jak należy rozumieć przestrzeń pasa drogowego, by na przykład właścicieli wspomnianych powyżej samolotów lub satelitów nie obciążać za jego naruszenie.

Chyba najbardziej właściwym będzie po prostu sprawdzić, co jest drogą w rozumieniu rzeczonej ustawy o drogach publicznych. Tamtejszy art. 4 pkt. 2 stanowi wprost i jednoznacznie, że droga to budowla wraz z drogowymi obiektami inżynierskimi, urządzeniami oraz instalacjami, stanowiącą całość techniczno-użytkową, przeznaczona do prowadzenia ruchu drogowego, zlokalizowana w pasie drogowym.

Wobec tego pozostaje tylko zajrzeć do przepisów prawa ustanowionych dla spraw ruchu drogowego. Tu oczywistym będzie sięgnąć do podstawowej ustawy w tej dziedzinie: Prawa o ruchu drogowym.

Jej przepisy, a w szczególności art. 61, znów są jednoznaczne. Zabrania się, by poruszający się po drodze pojazd wraz z ładunkiem przekraczał wysokość 4 m.

Czy wobec tego jakikolwiek element budynku „wystający” nad powierzchnią drogi publicznej na wysokości ponad 4 m narusza pas drogowy? A może dopiero wystający na wysokości ponad 4,5 m nie narusza pasa drogowego? Bowiem zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, w przypadku ruchu po drodze pojazdu nienormatywnego o wysokości ponad 4,5 m, wymagane jest specjalne zezwolenie organu zarządzającego daną drogą.

Jednakże to wszystko nie jest aż tak bardzo absurdalne. Najpoważniejszym absurdem jest fakt, że te budynki z wystającymi nad drogą wykuszami, balkonami lub choćby gzymsami zostały wybudowane za zgodą i wiedzą nie kogo innego, a samorządów ustalających owe absurdalne opłaty. Przecież przed rozpoczęciem realizacji określonych obiektów budowlanych, a w szczególności budynków, wymagane jest uzyskanie pozwolenia na ich budowę (a potem na ich użytkowanie) od organu budowlanego w formie decyzji.

Powyższe wynika wprost z ustawy – Prawo budowlane. A ustawa ta stanowi m.in., aby przed podjęciem decyzji o pozwoleniu na budowę organ budowlany sprawdził zgodność projektu budowlanego oraz zagospodarowania terenu z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym albo decyzji o warunkach zabudowy.

Czy zatem występujące coraz częściej na terenie całego kraju przypadki wymiaru przez jednostki samorządu terytorialnego opłat za naruszenie obszaru drogi publicznej przez „wystający” element budynku, wynikają wyłącznie z… błędnych wcześniejszych decyzji organów tych samych samorządów? Ponieważ, zatwierdzając granicę danej nieruchomości, organ samorządowy nie uwzględnił (a powinien!) wszystkich okoliczności wynikających z przepisów Prawa o ruchu drogowym oraz z decyzji wydanych na podstawie Prawa budowlanego przez organy samorządowe.

Pozostaje tylko zapytać, czy błędna decyzja organu samorządowego może powodować nieważność uchwały tegoż samorządu.

Czytaj też: Opodatkowanie dróg >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury.Czytam więcej »


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
6/2019

Aktualny numer:

Administrator 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Współwłasność a gmina
  • - Zwrot nieruchomości wywłaszczonej przez SM
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10373|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl