CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Podatek za gzyms lub balkon

Krzysztof Cichowski  |  Administrator 12/2016  |  23.01.2017
Coraz częściej słyszy się o naliczaniu opłaty za zajęcie pasa drogowego również za gzyms, wykusz i inne elementy budynku wystające poza obrys jego podstawy.
Coraz częściej słyszy się o naliczaniu opłaty za zajęcie pasa drogowego również za gzyms, wykusz i inne elementy budynku wystające poza obrys jego podstawy.
Rys. redakcja Administratora

Fakt naliczania opłaty za zajęcie pasa drogowego drogi publicznej na podstawie art. 40 ustawy o drogach publicznych jest tak powszechnie znany zarządcom nieruchomości, że wydaje się niemożliwe jakiekolwiek tej opłaty kontestowanie, a nawet już tylko komentowanie. Jednak coraz częściej słysząc o podejmowaniu przez radę danego miasta lub gminy uchwały w sprawie poniżej opisanej, nakłania do pochylenia się nad tą sprawą. Otóż coraz częściej słyszy się o naliczaniu takiej opłaty (za zajęcie pasa drogowego) również za gzyms, wykusz i inne elementy budynku wystające poza obrys jego podstawy. Rady miast motywują swoje uchwały nową wykładnią tego przepisu, nawet jeśli koszty wymiaru i poboru tej opłaty znacznie przekroczą jej wysokość. Przykład jednego z miast województwa zachodniopomorskiego jest na to ewidentnym dowodem.

Treść uchwały podjętej przez radę tego miasta stanowi wprost i jednoznacznie, że za każdy 1 m2 pasa drogowego zajętego przez rzut poziomy balkonu, loggii, wykuszu lub gzymsu itd. nalicza się opłatę w wysokości 1 grosza dziennie.

O ile powierzchnię – a tym samym wynikającą z tego przedmiotową opłatę – balkonu, wykuszu lub łącznika pomiędzy budynkami w miarę łatwo obliczyć, o tyle naliczenie takiej opłaty za kilkucentymetrowy gzyms nad oknem lub inny niewielki „wystający” element budynku zaczyna być problemem.

I tu już widać ułomność tej uchwały. Bowiem nie stanowi, do jakiego miejsca po przecinku (tak metra powierzchni tego rzutu, jak i rzeczonego grosza) ta opłata za zajęcie pasa drogowego ma być naliczana. Ale na szczęście to nie jedyna ułomność tego absurdu.

Pierwsza niejasność jawi się już w treści tej uchwały. Bowiem kolejny punkt wspomnianego § 1 stanowi o wymiarze opłaty za rzut poziomy innych obiektów.
Prawdopodobnie te inne obiekty to nie samoloty lub – co gorsza – satelity przelatujące nad daną drogą publiczną, ale mogą to być na przykład wiadukty.

Pół biedy w przypadku wiaduktu kolejowego lub drogowego nad drogą publiczną, jeśli jest on obiektem skarbu państwa lub samorządu lokalnego. Ale już wiadukt drogowy albo kolejowy jakiegoś zakładu przemysłowego – to może być problem.

Natomiast na pewno będzie problemem to, jak naliczyć powierzchnię zajęcia terenu przez flagę państwową (lub tego miasta), zamocowaną na elewacji budynku, ale łopoczącą na wietrze. Oczywiście łopoczącą co najmniej dzień.

Choć i tu będzie dylemat: czy wywieszenie flagi rano i zdjęcie jej wieczorem oznacza zajmowanie terenu pasa drogowego przez dzień, czy tylko przez część dnia? A tym samym, czy w takim przypadku nie należy wymierzać tej opłaty? Choć ktoś inny zapyta: dzień liczyć od północy do północy, czy tylko od świtu do zmierzchu?

Zostawiając bez rozstrzygania dylemat obszaru łopotania, chyba warto jednak pochylić się nad problemem, czy rzeczywiście wystający gzyms, wykusz lub balkon narusza obszar pasa drogowego – oczywiście, w przypadku, gdy granica pomiędzy tą nieruchomością budynkową a drogą publiczną przebiega po obrysie danego budynku.

A więc trzeba zastanowić się, jak należy rozumieć przestrzeń pasa drogowego, by na przykład właścicieli wspomnianych powyżej samolotów lub satelitów nie obciążać za jego naruszenie.

Chyba najbardziej właściwym będzie po prostu sprawdzić, co jest drogą w rozumieniu rzeczonej ustawy o drogach publicznych. Tamtejszy art. 4 pkt. 2 stanowi wprost i jednoznacznie, że droga to budowla wraz z drogowymi obiektami inżynierskimi, urządzeniami oraz instalacjami, stanowiącą całość techniczno-użytkową, przeznaczona do prowadzenia ruchu drogowego, zlokalizowana w pasie drogowym.

Wobec tego pozostaje tylko zajrzeć do przepisów prawa ustanowionych dla spraw ruchu drogowego. Tu oczywistym będzie sięgnąć do podstawowej ustawy w tej dziedzinie: Prawa o ruchu drogowym.

Jej przepisy, a w szczególności art. 61, znów są jednoznaczne. Zabrania się, by poruszający się po drodze pojazd wraz z ładunkiem przekraczał wysokość 4 m.

Czy wobec tego jakikolwiek element budynku „wystający” nad powierzchnią drogi publicznej na wysokości ponad 4 m narusza pas drogowy? A może dopiero wystający na wysokości ponad 4,5 m nie narusza pasa drogowego? Bowiem zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, w przypadku ruchu po drodze pojazdu nienormatywnego o wysokości ponad 4,5 m, wymagane jest specjalne zezwolenie organu zarządzającego daną drogą.

Jednakże to wszystko nie jest aż tak bardzo absurdalne. Najpoważniejszym absurdem jest fakt, że te budynki z wystającymi nad drogą wykuszami, balkonami lub choćby gzymsami zostały wybudowane za zgodą i wiedzą nie kogo innego, a samorządów ustalających owe absurdalne opłaty. Przecież przed rozpoczęciem realizacji określonych obiektów budowlanych, a w szczególności budynków, wymagane jest uzyskanie pozwolenia na ich budowę (a potem na ich użytkowanie) od organu budowlanego w formie decyzji.

Powyższe wynika wprost z ustawy – Prawo budowlane. A ustawa ta stanowi m.in., aby przed podjęciem decyzji o pozwoleniu na budowę organ budowlany sprawdził zgodność projektu budowlanego oraz zagospodarowania terenu z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym albo decyzji o warunkach zabudowy.

Czy zatem występujące coraz częściej na terenie całego kraju przypadki wymiaru przez jednostki samorządu terytorialnego opłat za naruszenie obszaru drogi publicznej przez „wystający” element budynku, wynikają wyłącznie z… błędnych wcześniejszych decyzji organów tych samych samorządów? Ponieważ, zatwierdzając granicę danej nieruchomości, organ samorządowy nie uwzględnił (a powinien!) wszystkich okoliczności wynikających z przepisów Prawa o ruchu drogowym oraz z decyzji wydanych na podstawie Prawa budowlanego przez organy samorządowe.

Pozostaje tylko zapytać, czy błędna decyzja organu samorządowego może powodować nieważność uchwały tegoż samorządu.

Czytaj też: Opodatkowanie dróg >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Standardy rozrachunków finansowych spółdzielni mieszkaniowej pod rządem nowego prawa »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniSzkolenie przeznaczone jest dla kadry zarządzającej i finansowo-księgowej spółdzielni mieszkaniowych oraz dla .... Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Balkony dostawne - sposób na powiększenie mieszkania  »

rewitalizacja balkonówWychodząc naprzeciw oczekiwaniom opracowano unikalny system, który pozwala na montaż balkonów zarówno w budynkach już istniejących jak i nowych inwestycjach. Dodatkowo... Czytam więcej »


Pęknięta rura w pionie - kto odpowiada za szkodę?

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

zalana ściana w mieszkaniu Donice z betonu architektonicznego
Pęknięta rura w pionie to zdarzenie, które jest bardzo kłopotliwe zarówno dla mieszkańców bloku, jak i zarządcy. Pociąga ono za sobą różne konsekwencje (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Szkolenia i seminaria dla zarządców »

Szkolenia dla zarządców nieruchomościOdbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych i odbiory elewacji według warunków technicznych wykonania i odbioru robót ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Gdzie wykonać audyt energetyczny budynku?
efektywność energetyczna Audyt energetyczny budynku
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Wiele słyszy się w ostatnim czasie o audytach energetycznych budynków i termomodernizacji. Jedno i drugie ściśle się ze sobą wiąże. Audyt to swoista ekspertyza, która powinna(...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11412|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10990|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl