CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak zadbać o ciepłą wodę? Poznaj sposób na instalację c.w.u. i c.o. » ‎
http://ad.administrator24.info/kotly/▲
Wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni (jedną z ich głównych zalet jest możliwość łączenia w układy kaskadowe)...
Kategorie: ciepła woda, instalacja c.o., instalacja c.w.u., wod-kan,

Kalkulator wyliczy korzyści właściciela i najemcy z poprawy efektywności energetycznej

Redakcja Administratora  |  31.01.2017
Projekt RentalCal ma pomóc właścicielom i użytkownikom nieruchomości mieszkalnych w podjęciu decyzji o poprawie efektywności w oparciu sprawiedliwy podział kosztów i efektów
Projekt RentalCal ma pomóc właścicielom i użytkownikom nieruchomości mieszkalnych w podjęciu decyzji o poprawie efektywności w oparciu sprawiedliwy podział kosztów i efektów
NAPE

Projekt RentalCal koncentruje się na ocenie możliwości poprawy efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym, a konkretniej - w sektorze wynajmu lokali mieszkalnych.

Celem projektu jest opracowanie modelowych rozwiązań biznesowych oraz narzędzi (m.in. kalkulator) do oceny rentowności modernizacji budynków wielomieszkaniowych w celu poprawy efektywności zużycia energii przez ich użytkowników – realizowanych z korzyścią zarówno dla właścicieli budynków, lokali mieszkalnych jak i ich użytkowników.

Narzędzie nie jest skomplikowane: wprowadza się wymagane przez oprogramowanie dane do excela, który wylicza potencjalne korzyści z planowanych działań pro energooszczędnych.

Projekt, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu Horizon2020, jest realizowany przez 11 partnerów – uniwersytety, instytucji publiczne i praktyków
w dziedzinie gospodarki nieruchomościami, polityki mieszkaniowej i efektywności energetycznej. Partnerzy reprezentują łącznie 8 Państw Unii Europejskiej (Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Polska, Hiszpania i Holandia). Projekt jest realizowany w okresie 3 lat - od 2015 do 2017 roku. W Polsce partnerem projektu jest Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

Czytaj także: Jak obnizyć koszty eksploatacji, zachowując standardy zarządzania

RentalCal ma trzy główne cele:

  • wykorzystanie wyników kalkulatora i innych powstałych w ramach projektu narzędzi w celu uzyskania określonych informacji dotyczących inwestycji i kosztów związanych z poprawą efektywności energetycznej dla właścicieli nieruchomości w sektorze mieszkaniowym, a w szczególności będących przedmiotem wynajmu; celem jest wzbogacenie wiedzy grupy docelowej i ułatwienie podejmowania decyzji
    o inwestycjach w poprawę efektywności energetycznej w budynkach i lokalach mieszkalnych,
  • zapewnienie narzędzi, które pozwolą zrozumieć mechanizmy rynkowe i wesprą dialog między uczestnikami rynku ( np. zarządcy nieruchomości, wynajmujący, najemcy, agenci nieruchomości, doradcy energetyczni, wykonawcy robót) w zakresie planowania, realizowania, finansowania i poprawy efektywności energetycznej w sektorze nieruchomości mieszkaniowych na wynajem,
  • opracowanie metodologii w celu umożliwienia przejrzystego porównywania warunków inwestowania w mieszkalnictwie w różnych krajach UE; metodologia będzie uwzględniała koszty inwestycji, koszty operacyjne danego kraju oraz dodatkowe informacje takie jak dane techniczne, prawne i finansowe warunki ramowe np. podatkowe, odpisy amortyzacyjne, status prawny umowy, czynsze itp.

Upowszechnienie rezultatów projektu ma sprzyjać zwiększeniu konkurencji na rynkach krajowych, procesowi harmonizacji rynków europejskich i usuwaniu barier inwestycyjnych w krajowych sektorach wynajmu mieszkaniowego. W dłuższej perspektywie przyczyni się do silniejszej integracji europejskich rynków kapitałowych i zwiększenia inwestycji w zrównoważoną energię w sektorze wynajmu nieruchomości.

W Polsce potrzeba renowacji nieruchomości w sektorze wynajmu jest ogromna. Większość Polskich mieszkań została wybudowana przed rokiem 1985 zgodnie z ówczesnymi wymaganiami dotyczącymi charakterystyki energetycznej, które nie były za wysokie.

Do podejmowania działań o charakterze energooszczędnym mają zachęcać kredyty udzielane z programów pomocy gospodarczej, ustanowionych przez fundusze ekologiczne czy z budżetu państwa. Jednakże te rozwiązania wymagają uzupełnienia o dobre wzory zachowań rynkowych, które promuje projekt RentalCal.

To lokatorzy płacą czynsz właścicielom nieruchomości, a za wysokość kosztów energii odpowiada w dużym stopniu wynajmujący. Dlatego trudno jest zachęcić posiadacza nieruchomości przeznaczonej pod wynajem do poniesienia początkowych kosztów na rzecz poprawy efektywności energetycznej, jeżeli korzyści z takiej modernizacji odczuwa głównie najemca.

Projekt RentalCal ma na celu pomoc zarówno właścicielom jak i użytkownikom nieruchomości mieszkalnych w podjęciu decyzji o poprawie efektywności w oparciu sprawiedliwy podział jej kosztów i efektów.

Wspominane w celach projektu narzędzia, które ułatwią podejmowanie decyzji w zakresie energooszczędności są obecnie w fazie testów. Sprawdzane są przez wszystkich partnerów projektu jak i zewnętrznych testerów, którzy reprezentują grupę docelową odbiorców projektu.

Rezultaty tych działań będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej http://www.rentalcal.eu/RentalCal%20reports . Publikacje są w języku angielskim.

Obecnie znajduje się tam ponad 20 raportów i opracowań przybliżających tematykę projektu oraz poruszającą zagadnienia z nim związane np. typy inwestorów i interesariuszy, prawo wynajmu nieruchomości, składowe procesów decyzyjnych, obliczanie oszczędności energii, sposoby obniżania kosztów energii itp.. Wszystkie raporty są w języku angielskim.

Aby uzyskać więcej informacji na temat projektu zapraszamy na oficjalną stronę internetową

http://www.rentalcal.eu/ oraz kontakt z Narodową Agencją Poszanowania Energii S.A. pod adresem mailowym ( http://www.nape.pl )

Polecamy: Ekologia w mieszkaniówce 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak ograniczyć zużycie ciepła o blisko 15%?

Veolia - oszczędzaj na ogrzewaniu

Inteligentny system zarządzania energią cieplną w budynku oparty został na najnowszych... Czytam więcej »


Potrzebuję dla wspólnoty mieszkaniowej kompostownik »

Kompostowniki

Kompostownie w specjalnych kompostownikach nie jest w żaden sposób uciążliwe. Kompostowanie wymaga niewielkiej zmiany naszych nawyków. Od teraz musimy pamiętać, że nie każdy odpad z kuchni to śmieć. Wręcz przeciwnie – staje się pełnowartościowym materiałem produkcyjnym dla naszego kompostu... Czytam więcej »


Zobacz, co może Ci zaoferować platforma usług zarządzania nieruchomościami online »

Platforma online

W dzisiejszym świecie wszystko działa prosto, szybko i na klik. Także usługi zarządzania nieruchomościami... Czytam więcej »


Jak zaoszczędzić na cieple i energii? »

Oszczedności na ogrzewaniu

Co roku koszty ciepła rosną. Większość mieszkańców i właścicieli budynków szuka możliwości obniżenia rachunków. Sprawdź  »


Budynek mieszkalny wymaga remontu?

Budynek do remontuZaplanuj energooszczędne plany. Sprawdź kredyt inwestycyjny dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Kredytowanie inwestycji służących zwiększeniu efektywności energetycznej budynków wspólnot i spółdzielni... Sprawdzam warunki »


Jakie korzyści niesie ze sobą Pożyczka Rewitalizacyjna? »

Ekokredyt dla wspólnot mieszkaniowych - zobacz na jakie warunki możesz liczyć »

stary budynek Eko kredyt
Wnioskujący mogą uzyskać środki na rewitalizację obiektów już istniejących, ale będących w stanie nienadającym się do użytku. Łączna kwota środków RPO WSL... Chcę wiedzieć »

Na jaki cel możesz przeznaczyć Ekokredyt? Ocieplenie budynku, wymiana instalacji centralnego ogrzewania, przebudowa systemów grzewczych (wraz z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła), wymiana systemów wentylacji i klimatyzacji, finansowanie innego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego... Czytam więcej »


Domofon, unifon, czytnik - co wybrać?

Domofony cyfralPrawidłowo dobrany domofon powinien zapewnić domownikom nie tylko komfort, dzięki odpowiedniej funkcjonalności, ale co najważniejsze – bezpieczeństwo, ograniczając dostęp na teren osiedla lub... Czytam więcej »


Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

Windy do niskich budynków - w co warto inwestować?

Ogrzewanie grzejnikiem windy bariera
Różnice w odczycie są dość powszechnie spotykanym zjawiskiem. Nie zawsze mamy możliwość, zwłaszcza w czasach pandemii, na zastanie... Czytam więcej »

W perspektywie najbliższych 30 lat staniemy się jednym z najstarszych społeczeństw w Europie. Wraz z wiekiem, wzrośnie liczba osób niepełnosprawnych, która już obecnie.... czytam więcej»


Dobór pomp - jaką pompę wybrać do swojego budynku»

Pompy hydroforyDomowe instalacje wodne nie byłyby w stanie działać bez hydroforów, czyli urządzeń, których zadaniem jest stabilizacja ciśnienia, pomp... Czytam więcej »


Jak chronić wodę w instalacjach przed zanieczyszczeniami? »

Czy możesz wdrożyć kilka ekologicznych rozwiązań?

Zanieczyszczenie wody ekologia na osiedlu
Zamknięcie budynków lub ich części, a także ograniczone korzystanie z nich podczas lockdown’u związanego z pandemią wirusa COVID-19, może wpłynąć... czytam dalej »

To jest ten czas. Teraz jest wyjątkowa okazja do wdrożenia ekologicznych rozwiązań na większą skalę, które doprowadzą do trwałej transformacji w celu ograniczenia Twoich kosztów oraz zmian klimatu... chcę wiedzieć więcej»


Gaz płynny w budownictwie mieszkaniowym - zobacz, ile to kosztuje »

Gaz plynny budownictwoKonieczność wydzielenia osobnego pomieszczenia na kotłownię w przypadku wielu systemów grzewczych to niejedyny wymóg prawa budowlanego. Przepisy określają również... Chcę zobaczyć »


W jaki sposób można zredukować opłaty za energię?

Kocioł gazowy kondensacyjny - zobacz z jakimi urządzeniami mogą współpracować współczesne kotły  »

Licznik energii - oszczędzanie kotły kondensacyjne

Ceny za prąd nieustannie rosną. Szacuje się, że od 1 lutego 2021 r., w wyniku zapowiadanej podwyżki kwoty na rachunkach będą wyższe średnio o ok. ... Czytam więcej »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... czytam więcej »


Systemy przeciwoblodzeniowe - czyli jak dobrze zabezpieczyć budynek i okolice zimą »

Sople na dachuZgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Prawidłowe zabezpieczenie dachów przed gromadzącym się śniegiem to tylko jedno... Czytam więcej »


Nie ma mieszkańca? Jak odczytać liczniki? »
LNG do zasilania centralnej kotłowni na Twoim osiedlu»
Licznik energii - oszczędzanie ogrzewanie budynku
Spis liczników to niestety często żmudny i długotrwały proces. Zastanie wszystkich mieszkańców w jednym czasie - raczej nierealne. A co gdyby... czytam więcej » LNG jest idealnym rozwiązaniem dla osiedli i budynków, które nie mają dostępu do sieci gazu ziemnego i mają duże zapotrzebowanie na energię. Używając gazu LNG masz dostęp do efektywnego, łatwo dostępnego i jednocześnie przyjaznego... czytam dalej »

Polskie Pojemniki w odpowiedzi na potrzeby gmin, spółek komunalnych, deweloperów, spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych »

Polskie pojemniki półpodziemneTo jedyny polski producent pojemników podziemnych i półpodziemnych. Swą przewagę konkurencyjną buduje na wieloletnim doświadczeniu udziałowców w branży komunalnej oraz na znajomości specyfiki i uwarunkowań lokalnych rynków, a także... Czytam więcej »


Jak skutecznie naprawić i przeprowadzić renowację dachu?
Jak dobrać pompę? Zobacz aplikację, która podpowie Ci czego potrzebujesz »
Naprawa i renowacja dachu pompy obiegowe
Deszcz, śnieg, wiatr …. te czynniki atmosferyczne pokazują każdemu właścicielowi i zarządcy na ile może polegać na szczelności swojego dachu. Nikomu nie trzeba... czytam więcej » Dobór pompy w dużej mierze zlecamy fachowcom. Jednak przed zakupem warto rozejrzeć się na rynku za zamiennikami produktów, które... Czytam więcej »

Garaże podziemne i niebezpieczne stężenie tlenku węgla »
Nowe narzedzie dla wspólnot mieszkaniowych - zobacz, jak wydajniej korzystać z miejsc parkingowych na osiedlu»
Wysokie stężenie tlenku węgla parking zajęty?
Garaże zamknięte to pomieszczenia i obiekty o szczególnych wymaganiach w zakresie wentylacji. System wymiany powietrza musi... czytaj dalej »

Nowoczesne technologie i przełomowe idee są w stanie sprostać wielu wyzwaniom cywilizacyjnym. Podejście to doprowadziło nas do stworzenia platformy, która łączy w sobie zaawansowaną technologię oraz kulturę współdzielenia, dając nam przejrzysty system, mogący(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
1-2/2021

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości w 2020 roku – analiza
  • - Zarządca przymusowy we wspólnocie
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 20990|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 21377|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12845|Ocena: 1.0

Konferencja Miesięcznika Administrator

Docieplenie mieszkania od strony sufitu mogło wpłynąć na pojawienie się grzyba i pleśni

Od czego powinien być ubezpieczony zarządca, by mógł spać spokojnie?

Instalacje tryskaczowe - Akademia Ochrony Przeciwpożarowej

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania domu?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest dom pasywny

Jak wykonać taras wentylowany?

Jak prawidłowo zamontować okno?

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl