Celem projektu jest opracowanie modelowych rozwiązań biznesowych oraz narzędzi (m.in. kalkulator) do oceny rentowności modernizacji budynków wielomieszkaniowych w celu poprawy efektywności zużycia energii przez ich użytkowników – realizowanych z korzyścią zarówno dla właścicieli budynków, lokali mieszkalnych jak i ich użytkowników.
Narzędzie nie jest skomplikowane: wprowadza się wymagane przez oprogramowanie dane do excela, który wylicza potencjalne korzyści z planowanych działań pro energooszczędnych.
Projekt, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w
ramach programu Horizon2020, jest realizowany przez 11 partnerów –
uniwersytety, instytucji publiczne i praktyków
w dziedzinie gospodarki nieruchomościami, polityki mieszkaniowej i efektywności
energetycznej. Partnerzy reprezentują łącznie 8 Państw Unii Europejskiej (Czechy,
Dania, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Polska, Hiszpania i Holandia). Projekt
jest realizowany w okresie 3 lat - od 2015 do 2017 roku. W Polsce partnerem
projektu jest Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.
Czytaj także: Jak obnizyć koszty eksploatacji, zachowując standardy zarządzania
RentalCal ma trzy główne cele:
- wykorzystanie wyników kalkulatora i innych
powstałych w ramach projektu narzędzi w celu uzyskania określonych informacji dotyczących inwestycji i kosztów
związanych z poprawą efektywności energetycznej dla właścicieli nieruchomości w
sektorze mieszkaniowym, a w szczególności będących przedmiotem wynajmu; celem
jest wzbogacenie wiedzy grupy docelowej i ułatwienie podejmowania decyzji
o inwestycjach w poprawę efektywności energetycznej w budynkach i lokalach mieszkalnych, - zapewnienie narzędzi, które pozwolą zrozumieć mechanizmy rynkowe i wesprą dialog między uczestnikami rynku ( np. zarządcy nieruchomości, wynajmujący, najemcy, agenci nieruchomości, doradcy energetyczni, wykonawcy robót) w zakresie planowania, realizowania, finansowania i poprawy efektywności energetycznej w sektorze nieruchomości mieszkaniowych na wynajem,
- opracowanie metodologii w celu umożliwienia przejrzystego porównywania warunków inwestowania w mieszkalnictwie w różnych krajach UE; metodologia będzie uwzględniała koszty inwestycji, koszty operacyjne danego kraju oraz dodatkowe informacje takie jak dane techniczne, prawne i finansowe warunki ramowe np. podatkowe, odpisy amortyzacyjne, status prawny umowy, czynsze itp.
Upowszechnienie rezultatów projektu ma sprzyjać zwiększeniu konkurencji na rynkach krajowych, procesowi harmonizacji rynków europejskich i usuwaniu barier inwestycyjnych w krajowych sektorach wynajmu mieszkaniowego. W dłuższej perspektywie przyczyni się do silniejszej integracji europejskich rynków kapitałowych i zwiększenia inwestycji w zrównoważoną energię w sektorze wynajmu nieruchomości.
W Polsce potrzeba renowacji nieruchomości w sektorze wynajmu jest ogromna. Większość Polskich mieszkań została wybudowana przed rokiem 1985 zgodnie z ówczesnymi wymaganiami dotyczącymi charakterystyki energetycznej, które nie były za wysokie.
Do podejmowania działań o charakterze energooszczędnym mają zachęcać kredyty udzielane z programów pomocy gospodarczej, ustanowionych przez fundusze ekologiczne czy z budżetu państwa. Jednakże te rozwiązania wymagają uzupełnienia o dobre wzory zachowań rynkowych, które promuje projekt RentalCal.
To lokatorzy płacą czynsz właścicielom nieruchomości, a za wysokość kosztów energii odpowiada w dużym stopniu wynajmujący. Dlatego trudno jest zachęcić posiadacza nieruchomości przeznaczonej pod wynajem do poniesienia początkowych kosztów na rzecz poprawy efektywności energetycznej, jeżeli korzyści z takiej modernizacji odczuwa głównie najemca.
Projekt RentalCal ma na celu pomoc zarówno właścicielom jak i użytkownikom nieruchomości mieszkalnych w podjęciu decyzji o poprawie efektywności w oparciu sprawiedliwy podział jej kosztów i efektów.
Wspominane w celach projektu narzędzia, które ułatwią podejmowanie decyzji w zakresie energooszczędności są obecnie w fazie testów. Sprawdzane są przez wszystkich partnerów projektu jak i zewnętrznych testerów, którzy reprezentują grupę docelową odbiorców projektu.
Rezultaty tych działań będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej http://www.rentalcal.eu/RentalCal%20reports . Publikacje są w języku angielskim.
Obecnie znajduje się tam ponad 20 raportów i opracowań przybliżających tematykę projektu oraz poruszającą zagadnienia z nim związane np. typy inwestorów i interesariuszy, prawo wynajmu nieruchomości, składowe procesów decyzyjnych, obliczanie oszczędności energii, sposoby obniżania kosztów energii itp.. Wszystkie raporty są w języku angielskim.
Aby uzyskać więcej informacji na temat projektu zapraszamy na oficjalną stronę internetową
http://www.rentalcal.eu/ oraz kontakt z Narodową Agencją Poszanowania Energii S.A. pod adresem mailowym ( http://www.nape.pl )
Polecamy: Ekologia w mieszkaniówce