CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Jak efektywnie ogrzewać mieszkanie, aby nie zrujnować domowego budżetu?

FIRMA BMETERS  |  20.05.2019
Free Images

Co roku w sezonie grzewczym lokatorzy mieszkań w budynkach wielokalowych stają przed tym samym dylematem: jak ogrzewać mieszkanie, aby było w nim ciepło, ale jednocześnie nie przepłacać. Okazuje się, że wystarczy wdrożyć tylko kilka prostych rozwiązań, aby sezon grzewczy nie oznaczał zwiększonych wydatków.

Późną jesienią i przez całą zimę średnio 70 proc. wszystkich opłat związanych z utrzymaniem mieszkania w bloku pochłania właśnie ogrzewanie. W przypadku lokalu o powierzchni 60 metrów kwadratowych może to być ponad 200 zł miesięcznie. Pokutuje błędne przekonanie, że w przypadku ogrzewania sytuacja jest zerojedynkowa: albo jest ciepło, ale trzeba więcej płacić, albo płaci się mniej, ale wtedy w pomieszczeniach panować będzie zbyt niska temperatura.

Masz pytanie? Zadzwoń, 71 388 90 83.

Nie przegrzewaj mieszkania

- Polacy zimą przegrzewają swoje mieszkania – wyjaśnia Jan Bejszer, dyrektor techniczny BMETERS Polska. – Często temperatura w pokojach to ponad 23, nawet 25 stopni Celsjusza. W takim przypadku trudno się dziwić, że rachunki za ogrzewanie rosną. Wyższa temperatura to większy koszt. Tyle tylko, że wcale nie powinno się utrzymywać w lokalu mieszkaniowym temperatury na poziomie 23 stopni, bo źle wpływa to na ludzki organizm. Optymalna temperatura w pokojach dziennych powinna oscylować wokół 21 stopni Celsjusza, w kuchni o jeden stopień mnie, a w sypialni w granicach 17-19 stopni (wtedy człowiek najlepiej się wysypia). Obniżenie temperatury do tych wartości powinno od razu wpłynąć na spadek rachunków za ogrzewanie, a jednocześnie nie odbić się negatywnie na komforcie życia domowników.

Warto pamiętać o zamykaniu termostatów przed wyjściem do pracy lub szkoły. Pozwala to zaoszczędzić nawet 30 proc. kosztów ogrzewania. Wyjazd na urlop to kolejna sytuacja, gdy pod nieobecność domowników ogrzewanie powinno zostać wyłączone w celu ograniczenia rachunków. Sprawdź dlaczego >>

Nie przepłacaj za ogrzewanie

Wysokie opłaty za ogrzewanie mają źródło nie tylko w zbyt wysokiej temperaturze. Zdarza się bowiem, szczególnie w starszych budynkach, że ciepło „ucieka” z mieszkania, więc utrzymanie odpowiedniej temperatury wiąże się z koniecznością maksymalnego rozkręcenia termostatów na grzejnikach. Wówczas rachunek wciąż opiewa na sporą kwotę, chociaż termometr wskazuje zalecanych 21 stopni Celsjusza. Dzieje się tak dlatego, że ciepło tracone jest z powodu nieszczelnych okien i drzwi (także balkonowych). Z powodu nieszczelności tego typu tracone może być nawet 40 proc. ciepła. Wszelkie szczeliny między oknem, a jego ramą lub drzwiami i futryną trzeba jak najszybciej usunąć. Czasem jednak lepszym (chociaż wymagającym jednorazowo większych nakładów finansowych) rozwiązaniem jest wymiana drzwi i okien na nowe, w pełni szczelne. Zimą nie powinno się też zasłaniać okien w ciągu dnia, aby światło słoneczne skutecznie dogrzewało pomieszczenia w lokalu. Bezwzględnie trzeba jednak opuścić rolety już po zmroku, bo w ten sposób zapobiega się ucieczce temperatury na zewnątrz. Rozwiązaniem na problem chłodnych podłóg jest zakup grubych dywanów.

Zadzwoń pod numer 71 388 90 83 i porozmawiaj o ogrzewaniu z profesjonalistą.

Zimą trzeba też mieszkanie regularnie wietrzyć, ale w umiejętny sposób: nie rozszczelniać okien i zostawiać tzw. mikrowentylację na cały dzień, bo w ten sposób tracone będzie ciepło. Lepiej jest zakręcić grzejniki na 5-10 minut i otworzyć szeroko okno, aby w tym czasie pokój solidnie się wywietrzył. W ten sposób wietrzenie będzie skuteczne, koszty ogrzewania nie wzrosną, a pomieszczenie się nie wyziębi.

Zrównoważone ogrzewanie

Kluczowe dla efektywnego i oszczędnego ogrzewania mieszkania w zimie jest dopilnowanie, aby grzejniki nie były niczym zasłonięte. Nie powinny być zastawione meblami oraz zakryte długimi, grubymi zasłonami, bo to ogranicza cyrkulację ciepłego powietrza w pokoju. Podobnie sprawa ma się z suszeniem prania na grzejnikach – nie powinno się tego robić.

Nad, pod i przed grzejnikiem powinno zostać zachowane przynajmniej 10 centymetrów wolnej przestrzeni. Montaż ekranów odbijających ciepło pod i na ścianie za grzejnikiem także skutecznie wpłynie na efektywność cieplną w mieszkaniu – folia taka skieruje temperaturę generowaną przez grzejnik ku środkowi pomieszczenia. Oczywiście trzeba pamiętać, aby przed sezonem odpowietrzyć grzejniki – zapowietrzone nie będą grzać na całej swojej powierzchni. W nowszych typach grzejników odpowietrzenie to prosta czynność, którą domownicy mogą przeprowadzić samemu. W przypadku starszych modeli, można o to poprosić pracowników administracji budynku. Dowiedz się więcej >>

W przypadku osób mieszkających w budynkach wielolokalowych, w których wprowadzono indywidualne opomiarowanie przy pomocy podzielników kosztów ogrzewania, warto zwracać uwagę na wskazania wyświetlane na ekranie urządzenia. Znając ilość zużytej energii cieplnej w poprzednim sezonie (podana jest na druku rozliczenia i wyświetlaczu podzielnika) domownicy będą mogli na bieżąco porównywać je z aktualnym zużyciem i wprowadzić prooszczędnościowe zachowania i rozwiązania.

BMETERS

BMETERS POLSKA
SP. Z O.O.

ul. Główna 60
51-188 Psary k. Wrocławia
tel. 71 388 90 83
fax 71 387 15 37


www.bmeters.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Windy w budynkach - zobacz specjalne rozwiązania»

Wzroszt cen za ogrzewanieGodziny szczytu w budynkach mieszkalnych przypadają na godziny poranne, kiedy mieszkańcy wychodzą z domu oraz wieczorne, gdy do niego wracają. Jak zaprojektować wygodne rozwiązania transportowe dostosowane do rzeczywistych sytuacji... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

pożar w budynku termomodernizacja
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...)... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Rewitalizacja konstrukcji balkonu - Balkon +  »

rewitalizacja balkonówWychodząc naprzeciw oczekiwaniom opracowano unikalny system, który pozwala na montaż balkonów zarówno w budynkach już istniejących jak i nowych inwestycjach. Dodatkowo... Czytam więcej »


Jak obniżyć koszty ogrzewania i energii dla Wspólnot Mieszkaniowych »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Obniżanie kosztów energii Donice z betonu architektonicznego
Obniż koszty ogrzewania i energii, i zyskaj otoczenie bardziej przyjazne dla ludzi i środowiska - z ekokredytem dla Wspólnot Mieszkaniowych - bez prowizji. (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły
Wyświetleń: 11287|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10857|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl