CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Jak efektywnie ogrzewać mieszkanie, aby nie zrujnować domowego budżetu?

FIRMA BMETERS  |  20.05.2019
Free Images

Co roku w sezonie grzewczym lokatorzy mieszkań w budynkach wielokalowych stają przed tym samym dylematem: jak ogrzewać mieszkanie, aby było w nim ciepło, ale jednocześnie nie przepłacać. Okazuje się, że wystarczy wdrożyć tylko kilka prostych rozwiązań, aby sezon grzewczy nie oznaczał zwiększonych wydatków.

Późną jesienią i przez całą zimę średnio 70 proc. wszystkich opłat związanych z utrzymaniem mieszkania w bloku pochłania właśnie ogrzewanie. W przypadku lokalu o powierzchni 60 metrów kwadratowych może to być ponad 200 zł miesięcznie. Pokutuje błędne przekonanie, że w przypadku ogrzewania sytuacja jest zerojedynkowa: albo jest ciepło, ale trzeba więcej płacić, albo płaci się mniej, ale wtedy w pomieszczeniach panować będzie zbyt niska temperatura.

Masz pytanie? Zadzwoń, 71 388 90 83.

Nie przegrzewaj mieszkania

- Polacy zimą przegrzewają swoje mieszkania – wyjaśnia Jan Bejszer, dyrektor techniczny BMETERS Polska. – Często temperatura w pokojach to ponad 23, nawet 25 stopni Celsjusza. W takim przypadku trudno się dziwić, że rachunki za ogrzewanie rosną. Wyższa temperatura to większy koszt. Tyle tylko, że wcale nie powinno się utrzymywać w lokalu mieszkaniowym temperatury na poziomie 23 stopni, bo źle wpływa to na ludzki organizm. Optymalna temperatura w pokojach dziennych powinna oscylować wokół 21 stopni Celsjusza, w kuchni o jeden stopień mnie, a w sypialni w granicach 17-19 stopni (wtedy człowiek najlepiej się wysypia). Obniżenie temperatury do tych wartości powinno od razu wpłynąć na spadek rachunków za ogrzewanie, a jednocześnie nie odbić się negatywnie na komforcie życia domowników.

Warto pamiętać o zamykaniu termostatów przed wyjściem do pracy lub szkoły. Pozwala to zaoszczędzić nawet 30 proc. kosztów ogrzewania. Wyjazd na urlop to kolejna sytuacja, gdy pod nieobecność domowników ogrzewanie powinno zostać wyłączone w celu ograniczenia rachunków. Sprawdź dlaczego >>

Nie przepłacaj za ogrzewanie

Wysokie opłaty za ogrzewanie mają źródło nie tylko w zbyt wysokiej temperaturze. Zdarza się bowiem, szczególnie w starszych budynkach, że ciepło „ucieka” z mieszkania, więc utrzymanie odpowiedniej temperatury wiąże się z koniecznością maksymalnego rozkręcenia termostatów na grzejnikach. Wówczas rachunek wciąż opiewa na sporą kwotę, chociaż termometr wskazuje zalecanych 21 stopni Celsjusza. Dzieje się tak dlatego, że ciepło tracone jest z powodu nieszczelnych okien i drzwi (także balkonowych). Z powodu nieszczelności tego typu tracone może być nawet 40 proc. ciepła. Wszelkie szczeliny między oknem, a jego ramą lub drzwiami i futryną trzeba jak najszybciej usunąć. Czasem jednak lepszym (chociaż wymagającym jednorazowo większych nakładów finansowych) rozwiązaniem jest wymiana drzwi i okien na nowe, w pełni szczelne. Zimą nie powinno się też zasłaniać okien w ciągu dnia, aby światło słoneczne skutecznie dogrzewało pomieszczenia w lokalu. Bezwzględnie trzeba jednak opuścić rolety już po zmroku, bo w ten sposób zapobiega się ucieczce temperatury na zewnątrz. Rozwiązaniem na problem chłodnych podłóg jest zakup grubych dywanów.

Zadzwoń pod numer 71 388 90 83 i porozmawiaj o ogrzewaniu z profesjonalistą.

Zimą trzeba też mieszkanie regularnie wietrzyć, ale w umiejętny sposób: nie rozszczelniać okien i zostawiać tzw. mikrowentylację na cały dzień, bo w ten sposób tracone będzie ciepło. Lepiej jest zakręcić grzejniki na 5-10 minut i otworzyć szeroko okno, aby w tym czasie pokój solidnie się wywietrzył. W ten sposób wietrzenie będzie skuteczne, koszty ogrzewania nie wzrosną, a pomieszczenie się nie wyziębi.

Zrównoważone ogrzewanie

Kluczowe dla efektywnego i oszczędnego ogrzewania mieszkania w zimie jest dopilnowanie, aby grzejniki nie były niczym zasłonięte. Nie powinny być zastawione meblami oraz zakryte długimi, grubymi zasłonami, bo to ogranicza cyrkulację ciepłego powietrza w pokoju. Podobnie sprawa ma się z suszeniem prania na grzejnikach – nie powinno się tego robić.

Nad, pod i przed grzejnikiem powinno zostać zachowane przynajmniej 10 centymetrów wolnej przestrzeni. Montaż ekranów odbijających ciepło pod i na ścianie za grzejnikiem także skutecznie wpłynie na efektywność cieplną w mieszkaniu – folia taka skieruje temperaturę generowaną przez grzejnik ku środkowi pomieszczenia. Oczywiście trzeba pamiętać, aby przed sezonem odpowietrzyć grzejniki – zapowietrzone nie będą grzać na całej swojej powierzchni. W nowszych typach grzejników odpowietrzenie to prosta czynność, którą domownicy mogą przeprowadzić samemu. W przypadku starszych modeli, można o to poprosić pracowników administracji budynku. Dowiedz się więcej >>

W przypadku osób mieszkających w budynkach wielolokalowych, w których wprowadzono indywidualne opomiarowanie przy pomocy podzielników kosztów ogrzewania, warto zwracać uwagę na wskazania wyświetlane na ekranie urządzenia. Znając ilość zużytej energii cieplnej w poprzednim sezonie (podana jest na druku rozliczenia i wyświetlaczu podzielnika) domownicy będą mogli na bieżąco porównywać je z aktualnym zużyciem i wprowadzić prooszczędnościowe zachowania i rozwiązania.

BMETERS

BMETERS POLSKA
SP. Z O.O.

ul. Główna 60
51-188 Psary k. Wrocławia
tel. 71 388 90 83
fax 71 387 15 37


www.bmeters.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły
Wyświetleń: 10660|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10235|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl