CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Mieszkania na wynajem coraz popularniejsze

Redakcja Administratora  |  22.03.2017
Według Eurostatu w 2007 roku tylko 2,6% Polaków wynajmowało mieszkanie (średnia w Unii Europejskiej wyniosła wówczas 12,6), 4 lata później - 3,5% (UE 17,8%), a w 2015 - 4,5% (UE 19,8%).
Według Eurostatu w 2007 roku tylko 2,6% Polaków wynajmowało mieszkanie (średnia w Unii Europejskiej wyniosła wówczas 12,6), 4 lata później - 3,5% (UE 17,8%), a w 2015 - 4,5% (UE 19,8%).
fot. archiwum

Polacy wciąż bardzo dużą uwagę przykładają do tego, czy mieszkają na swoim, czy też wynajmują lokum. Dla większości, to pierwsze kojarzy się ze stabilnością i dlatego dążą do posiadania własnego M. Jednak ten trend zaczyna się zmieniać. Inwestorów, którzy przeznaczają zakupione lokale na wynajem przybywa, a procent najemców się zwiększa. Dlaczego tak się dzieje?

Dane Eurostatu nie pozostawiają złudzeń; aż 84% Polaków mieszka “na swoim” w domu lub mieszkaniu, a zaledwie 4,5% Polaków wynajmuje lokal. Znaczna część, bo aż 43% młodych ludzi w wieku 25-34 lat wciąż mieszka w domu rodzinnym. Z drugiej strony raport przygotowany przez Fundację Habitat for Humanity na temat mieszkalnictwa w Polsce, prognozuje, że w ciągu najbliższych 10 lat ponad 30% lokali powinno być przeznaczonych na wynajem.

Choć dziś odsetek procentowy osób wynajmujących mieszkanie jest bardzo niski, najemców na rynku przybywa. Wystarczy spojrzeć na dane z poprzednich lat. Według Europejskiego Urzędu Statystycznego w 2007 roku tylko 2,6% Polaków wynajmowało mieszkanie (średnia w Unii Europejskiej wyniosła wówczas 12,6), 4 lata później było to już 3,5% (UE 17,8%), a w 2015 zanotowano 4,5% (UE 19,8%). Oczywiście daleko nam do takich krajów jak Niemcy, gdzie odsetek wynajmujących to 39,9% (2015), ale tendencja wzrostowa jest wyraźnie widoczna. Od 2007 roku liczba najemców niemal się podwoiła.

Czytaj także: Śląsk - najtańszy najem w kraju

- To skutek niskich stóp procentowych - komentuje Piotr Kijanka, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo. - Przy tak niskim oprocentowaniu lokat, nie opłaca się umieszczać oszczędności w bankach. Inwestorzy kupują nowe lokale i przeznaczają je na wynajem, bo zyski jakie mogą osiągnąć są znacznie większe niż w przypadku lokat - dodaje.

 

 

Jak rozliczyć się z najmu?

Dochód uzyskany z najmu lokalu podlega opodatkowaniu.

- Można wybrać dwie formy rozliczenia - skalę podatkową, gdzie oprocentowanie może wynosić 18% lub 32% w zależności od wysokości dochodów, albo ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - wyjaśnia Piotr Kijanka. - Decydując się na pierwszą opcję, wyboru nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego, ale ryczałt tego wymaga. Pamiętajmy wtedy o przestrzeganiu terminów. Wybór zgłaszamy do 20 dnia miesiąca po tym, w którym uzyskaliśmy pierwszy dochód z najmu, lub do 20 lutego nowego roku - dodaje.

 

Przy rozliczaniu się według skali podatnik bierze pod uwagę przychód z najmu i pomniejsza go o kwotę poniesionych kosztów (np. prace naprawcze w mieszkaniu). Natomiast w przypadku ryczałtu ważny jest wyłącznie przychód, od którego obliczamy podatek w wysokości 8,5%.

Nie można zapomnieć o odprowadzaniu zaliczek na podatek dochodowy. Obowiązek taki powstaje, kiedy faktycznie otrzymamy przychód z najmu. Jednak rozliczając się według skali, pierwszą zaliczkę odprowadzamy, dopiero wtedy kiedy nasz dochód, licząc od początku roku, przekroczy kwotę wolną od podatku. Należności podatkowe należy płacić do 20 dnia następnego miesiąca, w którym wystąpił przychód.

W deklaracji rocznej taki dochód musi zostać wykazany. Rozliczanie najmu na zasadach ogólnych wymaga złożenia deklaracji PIT-u 36 (termin składania mija 30 kwietnia), a w przypadku ryczałtu PIT-u 28 (do 31 stycznia).

Więcej inwestorów, więcej najemców

Zapotrzebowanie mieszkaniowe Polaków wciąż jest duże, a deweloperzy budują na potęgę. Największym popytem cieszą się obecnie lokale o niewielkich metrażach (40-60 mkw), a także kawalerki. Jeśli jednak uwzględnić przyszłościowe tendencje, warto wziąć pod uwagę mieszkania dwu i trzypokojowe. Poza wielkością, to również jakość wykończenia jest czynnikiem warunkującym zakup lokalu.

- Zauważyliśmy zwiększone zainteresowanie inwestorów lokalami o podwyższonym standardzie - mówi ekspert z Grupy Deweloperskiej Geo - Dla przykładu, Fabryka Czekolady znajdująca się w centrum Krakowa jest atrakcyjna także dla cudzoziemców. Tutaj mieszkania szybko znajdują najemców, ponieważ ich standard przewyższa wiele innych lokali w mieście, gdzie przeważa stara zabudowa. Coraz więcej naszych Klientów jest w stanie zapłacić więcej, aby uzyskać wyższy komfort - dodaje.

Polecamy: Wyższy wkład własny a rozwój rynku nieruchomości

Program MdM znacznie zwiększył popyt na nowe lokale, ale powoli przechodzi do historii.  Nowy rządowy projekt Mieszkanie + odnosi się już do rynku najmu. W swoich założeniach ma umożliwić tańsze wynajęcie lokum z opcją dojścia do własności. Ostatnio popularność zyskuje także powstały przed kilku laty Fundusz Mieszkań na Wynajem. To komercyjne przedsięwzięcie Banku Gospodarstwa Krajowego ma na celu poszerzenie oferty tanich mieszkań przeznaczonych do najmu. Chętnych nie brakuje, a lokali w zasobach funduszem przybywa.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11422|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10998|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl