CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Mieszkania na wynajem coraz popularniejsze

Redakcja Administratora  |  22.03.2017
Według Eurostatu w 2007 roku tylko 2,6% Polaków wynajmowało mieszkanie (średnia w Unii Europejskiej wyniosła wówczas 12,6), 4 lata później - 3,5% (UE 17,8%), a w 2015 - 4,5% (UE 19,8%).
Według Eurostatu w 2007 roku tylko 2,6% Polaków wynajmowało mieszkanie (średnia w Unii Europejskiej wyniosła wówczas 12,6), 4 lata później - 3,5% (UE 17,8%), a w 2015 - 4,5% (UE 19,8%).
fot. archiwum

Polacy wciąż bardzo dużą uwagę przykładają do tego, czy mieszkają na swoim, czy też wynajmują lokum. Dla większości, to pierwsze kojarzy się ze stabilnością i dlatego dążą do posiadania własnego M. Jednak ten trend zaczyna się zmieniać. Inwestorów, którzy przeznaczają zakupione lokale na wynajem przybywa, a procent najemców się zwiększa. Dlaczego tak się dzieje?

Dane Eurostatu nie pozostawiają złudzeń; aż 84% Polaków mieszka “na swoim” w domu lub mieszkaniu, a zaledwie 4,5% Polaków wynajmuje lokal. Znaczna część, bo aż 43% młodych ludzi w wieku 25-34 lat wciąż mieszka w domu rodzinnym. Z drugiej strony raport przygotowany przez Fundację Habitat for Humanity na temat mieszkalnictwa w Polsce, prognozuje, że w ciągu najbliższych 10 lat ponad 30% lokali powinno być przeznaczonych na wynajem.

Choć dziś odsetek procentowy osób wynajmujących mieszkanie jest bardzo niski, najemców na rynku przybywa. Wystarczy spojrzeć na dane z poprzednich lat. Według Europejskiego Urzędu Statystycznego w 2007 roku tylko 2,6% Polaków wynajmowało mieszkanie (średnia w Unii Europejskiej wyniosła wówczas 12,6), 4 lata później było to już 3,5% (UE 17,8%), a w 2015 zanotowano 4,5% (UE 19,8%). Oczywiście daleko nam do takich krajów jak Niemcy, gdzie odsetek wynajmujących to 39,9% (2015), ale tendencja wzrostowa jest wyraźnie widoczna. Od 2007 roku liczba najemców niemal się podwoiła.

Czytaj także: Śląsk - najtańszy najem w kraju

- To skutek niskich stóp procentowych - komentuje Piotr Kijanka, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo. - Przy tak niskim oprocentowaniu lokat, nie opłaca się umieszczać oszczędności w bankach. Inwestorzy kupują nowe lokale i przeznaczają je na wynajem, bo zyski jakie mogą osiągnąć są znacznie większe niż w przypadku lokat - dodaje.

 

 

Jak rozliczyć się z najmu?

Dochód uzyskany z najmu lokalu podlega opodatkowaniu.

- Można wybrać dwie formy rozliczenia - skalę podatkową, gdzie oprocentowanie może wynosić 18% lub 32% w zależności od wysokości dochodów, albo ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - wyjaśnia Piotr Kijanka. - Decydując się na pierwszą opcję, wyboru nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego, ale ryczałt tego wymaga. Pamiętajmy wtedy o przestrzeganiu terminów. Wybór zgłaszamy do 20 dnia miesiąca po tym, w którym uzyskaliśmy pierwszy dochód z najmu, lub do 20 lutego nowego roku - dodaje.

 

Przy rozliczaniu się według skali podatnik bierze pod uwagę przychód z najmu i pomniejsza go o kwotę poniesionych kosztów (np. prace naprawcze w mieszkaniu). Natomiast w przypadku ryczałtu ważny jest wyłącznie przychód, od którego obliczamy podatek w wysokości 8,5%.

Nie można zapomnieć o odprowadzaniu zaliczek na podatek dochodowy. Obowiązek taki powstaje, kiedy faktycznie otrzymamy przychód z najmu. Jednak rozliczając się według skali, pierwszą zaliczkę odprowadzamy, dopiero wtedy kiedy nasz dochód, licząc od początku roku, przekroczy kwotę wolną od podatku. Należności podatkowe należy płacić do 20 dnia następnego miesiąca, w którym wystąpił przychód.

W deklaracji rocznej taki dochód musi zostać wykazany. Rozliczanie najmu na zasadach ogólnych wymaga złożenia deklaracji PIT-u 36 (termin składania mija 30 kwietnia), a w przypadku ryczałtu PIT-u 28 (do 31 stycznia).

Więcej inwestorów, więcej najemców

Zapotrzebowanie mieszkaniowe Polaków wciąż jest duże, a deweloperzy budują na potęgę. Największym popytem cieszą się obecnie lokale o niewielkich metrażach (40-60 mkw), a także kawalerki. Jeśli jednak uwzględnić przyszłościowe tendencje, warto wziąć pod uwagę mieszkania dwu i trzypokojowe. Poza wielkością, to również jakość wykończenia jest czynnikiem warunkującym zakup lokalu.

- Zauważyliśmy zwiększone zainteresowanie inwestorów lokalami o podwyższonym standardzie - mówi ekspert z Grupy Deweloperskiej Geo - Dla przykładu, Fabryka Czekolady znajdująca się w centrum Krakowa jest atrakcyjna także dla cudzoziemców. Tutaj mieszkania szybko znajdują najemców, ponieważ ich standard przewyższa wiele innych lokali w mieście, gdzie przeważa stara zabudowa. Coraz więcej naszych Klientów jest w stanie zapłacić więcej, aby uzyskać wyższy komfort - dodaje.

Polecamy: Wyższy wkład własny a rozwój rynku nieruchomości

Program MdM znacznie zwiększył popyt na nowe lokale, ale powoli przechodzi do historii.  Nowy rządowy projekt Mieszkanie + odnosi się już do rynku najmu. W swoich założeniach ma umożliwić tańsze wynajęcie lokum z opcją dojścia do własności. Ostatnio popularność zyskuje także powstały przed kilku laty Fundusz Mieszkań na Wynajem. To komercyjne przedsięwzięcie Banku Gospodarstwa Krajowego ma na celu poszerzenie oferty tanich mieszkań przeznaczonych do najmu. Chętnych nie brakuje, a lokali w zasobach funduszem przybywa.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10674|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10248|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl